De Centrale Hengstenkeuring te Goes ZEEUWS LANDBOUWBLAD OUTSIDER BARON DE L'HOSTEE K. 2487 PROV. ZEEUWS KAMPIOEN I960 SOLON VAN DE BLINDEWEG 205133 ZEEUWS JEUGD KAMPIOEN DE NATIONALE KAMPIOEN SUCCESSEUR K. 2457 VERLAAT ZEELAND ^iedaar de voornaamste gebeurtenissen van de Centrale Hengstenkeuring te Goes, die als op andere jaren eer enorm vee! publiek trok. Belangstellenden niet alleen, doch evenzeer kopers, hetgeen een gelukkige omstandigheid betekent voor de Zeeuwse fokkers, die zeer zeker niet uitsluitend uit sportieve overwegingen met hun paarden naar Goes komen. Evenmin om er te pogen het minuscule premiebedrag van ƒ40, (maximaal) te incasseren, want dit voorrecht is slechts voorbehouden aan de lste-prijs winnaars, terwijl de mindere goden het niet zelden met 15,moeten doen. Een be drag, dat de gemaakte kosten bij lange niet dekt. Edoch, Goes is nu eenmaal het centrale punt, waar de Zeeuwse fokker het best zijn fokprodukt kan étaleren. De hengstenhouder, om er zijn clientèle te bereiken, de hengstenfokker met hetzelfde doel, doch dan uitslui tend om er zijn hengst van de hand te doen. Beide categorieën hebben de laatste jaren zo hun eigen zorgen. De dekgelden gaan in de meeste gevallen een met 2 cijfers geschre ven bedrag niet te boven, terwijl de hengstenprijzen veelal met 4 cijfers kunnen wor den geschreven. Een ere-saluut derhalve aan hen, die ons in staat stelden te genieten van een even mooie als goed geslaagde keuring." MIETTEGENSTAANDE de geruststellende be- 1* richten van ons weersvoorspellingsinstituut, waren de weersomstandigheden verre van ideaal. Een miezerig regentje beroofde de hengsten wat van hun grandeur en de toeschouwers een tikje van hun goede humeur. Waar de entourage echter als gewoonlijk weer uitstekend in orde was, en de kwaliteit der hengsten de toets der kritiek kon doorstaan, was de keuring in haar geheel toch een mooi succes. Voorafgaande aan de premiekeuring vonden nog enige herkeuringen plaats. Hierbij werd alsnog voor dekking goedgekeurd de 3-jarige Elegant van Middenhof 204338 d. Moustic van Urbain K. 2294 van P. J. den Hamer te Axel. Iets antiek aandoend vanwege de even zware hals, doch verder goed ge lijnd met goede borstdiepte, voldoend gespierde schenkel, grof gebeend met goede voet, behoorlijke stap en vlotte draf. Goede vaderexpressie. Bij buitengewone keuring werd vervolgens nog goedgekeurd de 4-jarige Herseur van Roza 202798 d. Herseur van Alstein K. 2298 van M. L. M. IJse- baertv. d. Linden te Axel, J. Koster te Bosch- kapelle en C. G. Haak Azn. te Zaamslag. Typisch, met iets geheven hals, wat plat gelijnd' doch met beste schouderligging, goed gespierd en met vlotte manieren. Terwille van de plaatsruimte en te veelvuldige reprise, willen we ons in het verdere verloop van dit verslag beperken tot de lste-prijs winnaars en de in het verslag van de verplichte keuringen nog niet besproken oudere hengsten. 3-jarigen, kleine maat. Ie pr. Herseur van Hersa 2Ö7I21 van Gebr. A. en J. Haverbeke, Biervliet, A. J. v. d. MeulenBecu en Eug. van Da mme te IJzendijke. Extra soort met prima schouder, be hoorlijk gespierd, voldoende expressief beenwerk met beste voet en vlotte gangen. Reeds totaal ver haard en daardoor wellicht niet tegenvallend in zomertenue. Gezien de bijzonder goede afstamming (Kampioen-ouderpaar), niet zonder toekomst o.i. (verk. aan Fa D. A. Timmerman en Zn, Katten- dijke). 2a Jaap 206249 van C. A. Dekker Czn te Axel; 2b Fifils van Steeg 205383 van Mare. d'Hoore te Sluis, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en R. J. de Milliano te Oostburg; 3a Toon 203828 van C. N. den Hamer Jr te Aardenburg; 3b Peter van de Havendijk 207078 van M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel en J. Koster te Boschkapelle. In de middenmaat 2 eerste prijswinnaars, t.w.la Nico van Heikant 207581 van C. Mesu te Nieuw- en St. Joosland. Soortig met ruime, even gerekte bovenlijn, goed gespierd, voldoende expressief beenwerk en extra draf. (verk. aan H. A. „Does burg" te Doesburg)lb Leon van Roza 207122 van Jan Maljaars Jzn te Oostkapelle. Best soort, diep en evenredig gebouwd met felle knie, uitnemend gespierd, voldoende ruime kootstand en vrij goede draf; 2a Victor van Elshof 204492 van de comb. d'Hoore, Temmerman en De Milliano vnd.; 2b Ma tador d'Ahea 205647 van Gebr. Aernoudts A.Xzns te Sluis; 2c Nico 207542 van Hcrm. de Putter Czn, Axel en G. E. de'Badts te Schoondijke. Grote maat. Ie pr. Solon van de Blindeweg 205133 van Adr. J. Catseman, Biervliet en Iz. de Buck te Grijpskerke. Typisch met prima schouder, gespierd en grof gebeend met goede voet, behoorlijke stap en beste draf met voldoende actie vanuit de hak. (verk. aan Chr. J. Erkelens te Zeijerveld (Dr.); 2a Uostaud van Briekhuizen 206002 van de comb. IJse baert, Koster en Haak vnd.; 2b Robert van Rika 206439 van Adr. J. Catseman, Biervliet en Stallen De Dobbelaere te IJzendijke; 2c Paul van de Emma- hoeve 207031 van Jac. de Putter Pzn te Axel; 3a Carlos van Passluis 207096 van W. J. Dieleman te Sluiskil, (verk. aan Willem de Buck en Zn, Melis- kerke)3b Elegant van Middenhof 204338 van P. J. den Hamer te Axel. Voor het Jeugdkampioenschap traden vervolgens in het strijdperk Nico van Heikant, Solon van de Blindeweg en Herseur van Hersa. Alle 3 zonen van de Nat. Kamp. Successeur K. 2457. Wel een unieke prestatie van deze voortreffelijke raceur. Nico werd het eerst geëlimineerd. De strijd tussen Solon en Herseur was uitermate spannend, zodat ten slotte de arbiter de eindbeslissing in handen hield. Herseur, de vlotte charmeur met zijn imponeren de draf, Solon, in algemeen voorkomen met iets meer expressie als hengst. Solon van de Blindeweg werd tenslotte overwinnaar en zijn eigenaren mochten derhalve uit handen van Burg. Michaelis de door de Goese Veemarktcommissie beschikbaar gestelde beker in ontvangst nemen. Bij de 4-jarigen, grote maat verwierf, alleen staande de formidabele Karei van Bettemaheerd K. 2555 van Adr. J. Catseman, Biervliet e.a. een 1ste premie. Massief gebouwd, zwaar en met veel diepte, voldoende rasadel, gespierd en met vlotte draf. In de kleine maat le pr.: Anton van Othene K. 2551 van Willem de Buck en Zn te Meliskerke. Ruim gelijnd met prima schouder en hiermede evenredige goede borstdiepte, kwalitatief verdien stelijk beenwerk en behoorlijke gangen; 2a René van Tonenhof K. 2553 van Al. Serrarens, Osse- nisse; 2b Cesar van Willemskerke K. 2552 van Fa. F. Dekker 1e Axel. (verk. aan Fr. v. d. Heijden te Mariaheide-Veghel (N.-Br.); 2c Costaud van Ulft K. 2554 van H. de Maat te Stoppeldijk. 56-jarigen, grote maat: le pr. Gustaaf van Moustic K. 2503 van H. de Maat, vnd. Goed soort met beste expressie in algemeen voorkomen, met goede diepte, zwaar beenwerk, behoorlijke stap en wat korte draf; 2e pr.: Ronald van Zuiddorpe K. 2531 van C. A. Dekker vnd. Even gerekt en vol doende massaal, goed gespierd en met grof been werk, iets nauwe voorstap en vlotte draf; 3e pr.: Carlo K. 2520 van Willem de Buck en Zn., Melis kerke en A. L. Schrier te Kapelle (Z.-B.). Iets wei nig snit, doch massaal, diep en zwaar, voldoende ruime kootstand, goede voet en vrij vlotte draf. In de kleine maat aan het hoofd met 1ste pr: Gambo van de Liter K. 2510 van Willem de Buck te Melis kerke. Uitstekend type met beste schouder en veel diepte, wat gewelfde hals, voldoende lang kruis en best gespierde broek, nagenoeg correcte stap en zeer vlotte draf. Markant en geblokt geheel2e pr. Cesar van de Ronduit K. 2530 van S. van Vooren van Besien en Zonen te Heille-Sluis. Extra genre, evenredig gebouwd met goede spierontwikkeling en vrij aardige manieren. Oudere hengsten, grote maat: la pr. David K. 2485 van J. der Weduwen, Kerkwerve. C. Padmos, Eikerzee; L. P. Hanse, Noordwelle; J. R. P. Ber- man, Dreischor en A. N. Steendijk A.Jzn te Nieu- werkerk. Hengst met goede lijnen en ruime maten, beste schouder, fel gespierd en forse goed gemodel leerde knie, iets weinig voet, behoorlijke stap en vlotte draf. lb Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Ty pisch, met even platte middenhand, doch verder massief gebouwd, best gespierd en zwaar gebeend met voldoende ruime voet en voor zijn leeftijd nog verdienstelijke gangen. Staande een „patron". Zo als de naam aanduidt van zuiver Belgische origine. In de kleine maat kwam op kopBaron de l'Hos- tee K 2487 van H. V. „Zeeuws-Vlaanderen" te Axel. Extra genre, schouderligging wat geaccentueerd door de wat geheven hals, doch met fraai lijnen- verloop, naar evenredigheid goed gespierd en goede kwaliteit beenwerk met goede voet. Stapt vóór even nauw, doch revancheert zich in draf met veel allure. Als geheel een uitermate chique ver schijning. 2a Nico van Hoosterhof K. 2428 van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. Breed, diep, zwaar en met extra type, beste schouderligging, iets licht fundament en vrij goede gangen. 2b Leon van Moerkapelle K. 2417 van J. F. de Waal te Hulst. Goed soortig en mals type met extra broek, vol doende hak en vlotte draf. 3a Max van Lindershof K. 2326 van Willem de Buck en Zn, Meliskerke. Sterk gelijnd koffer met goede diepte, gespierd beenwerk met voldoende ruime voet en gezien de leeftijd nog vry vlotte draf. 3b Costaud van Nieuwe-Linde K. 2533 van Jan Maljaars Jzn., Oost. kapelle. Qua bouw, één der beste Costaud's. Extra soort, geblokt en gespierd met niet te correct voor been en tengevolge daarvan vrij eenvoudige gan gen. Voor het kampioenschap werden als laatste 3 in de baan teruggeroepen Gainbo van de Liter, David en Baron de J'Mosfcee. De laatste als out-sider, om dat feitelijk niemand op zijn deelname had ge rekend. Drie jaar geleden uit België geïmporteerd, nam Baron tot dusverre nog niet aan de premie- keuring deel, zodat een vergelijking met zijn voor naamste concurrenten pas thans mogelijk was. Een volkomen verrassing dus, zowel voor jury als pu bliek. Drie verschillende, doch wel gelijkwaardige kandidaten, waarvan Baron won, David het eerste uitgeschakeld en Gambo tot het laatste toe uit stekend partij gevend. Baron de IHostee K.2487 dus Provinciaal Kampioen I960. Met de kleine détailfoutjes, die ook hem, als ieder ander, aan kleven, toch wel een representatief kampioen. Heeft bovendien ook nog al wat achterhandse bagage. Zoon van de uitstekende Belgische kweker Sarazzani du Berger (1ste der Nationale Vader- paarden in Brussel '58 en '59). Baron zelf debuteer de op de najaarskeuring te Axel met een goede kol- lektie 18-maanders. Als ere-prijzen vielen hem ten deel een door de Hoogedelgestr. lieer Commissaris der Koningin beschikbaar gestelde medaille en na mens de Afd. Zeeland der K. V. N. T. een fraaie plaquette. Ter opluistering werden gepresenteerd de beide Nationale Kampioenen Successeur K. 2457 van Stallen De Dobbelaere en Adr. J. Catsèman en Frits van Keigershoeve K. 2508 van G. Doens te IJzendijke. Beide in een uitstekende vorm ver kerend, gaven zij het gewenste cachet aan dé finale van deze massale Zeeuwse hengsten-show. Dat Successeur dit seizoen op het dekstation van Gebr. Wouters te Gilze (N.-Br.) zal worden ge ëxploiteerd, betekent ongetwijfeld een groot ver lies voor de Zeeuwse fokkerij. Zonder de Brabant se fokkers hun belangrijke aanwinst te willen mis gunnen, wil ik hier toch een „Zeeuwen let op Uw zaak" laten horen. In het verleden verhuisden er al te veel klasse-fokpaarden naar andere streken en ook dit paard zou b.v. boven de Schelde uitste kend hebben gepast. Als gewoonlijk ontving het bestuur der Afd. Zee land van de K. V. N. T., officials en genodigden als haar gasten, voor een gezamenlijke maaltijd in hotel „De Korenbeurs". Bij monde van de Af de-: lingsvoorzitter en tafel-praeses, de heer J. Q. C. Lenshoek, werd nog even aangeroerd, de tot dus verre teleurstellende visie van het Prov. Bestuur, met betrekking tot het door de Afdeling Zeeland aangevraagde subsidie t.b.v. de trekpaardfokkerij. Een subsidie die node gemist kan worden, hetgeen o.m. ook werd onderschreven door de Rijksconsu lent voor de Paardenfokkerij, dr. ir. B. J. B. Groeneveld. Ook in het buitenland, aldus de Ere-Voorzitter der K. V. N. T., jhr. J. van Vredenburch, bestaat grote belangstelling voor de Nederlandse trek paardfokkerij, hetgeen moge blijken uit het feit, dat b.v. de Franse regering een speciale staats commissie afvaardigt naar de jaarlijkse Nationale Tentoonstelling. Een expositie, waaraan de Zeeuw-, se fokkers in zo'n grote getale en met zoveel suc ces deelnemen. We tekenen hierbij nog aan, dat de belangrijkste Zeeuwse keuringen zich in een veel vuldige inter-provinciale belangstelling mogen verheugen. Uit alle delen van het land, in de vorm van aankoopcommissies, in excursieverband etc. Hiermede accentuerend, het grote belang van Zeeland als voedingsdïstrict voor andere fokgebie- den en tegelijkertijd aantonend, van welk essen tieel belang de trekpaardfokkerij nog steeds is in de Zeeuwse agrarische sector. Het is thans niet het moment en evenmin de juiste plaats, om dit onder werp verder uit te spinnen. Geruststellend in dit verband, was de mededeling van de heer Lenshoek, dat inmiddels een speciale commissie is ingesteld, die alsnog nader advies zal uitbrengen aan het Prov. Bestuur. En waar wij in deze commissie, naast enige deskundigheid m.b.t. de trekpaard fokkerij tevens het noodzakelijke commerciële in zicht mogen verwachten, zal het met die subsidie wellicht en naar wij hopen, nog wel loslopen. Tenslotte nam Voorzitter Lenshoek, mede na mens de Zeeuwse fokkers, in hartelijke bewoordin gen afscheid van de scheidende Voorzitter der jury, de heer H. Boonen uit Neer, die, ingevolge de re glementair vastgestelde leeftijdsgrens, het volgend jaar geen deel meer uit kan maken van dit col lege. In van hart tot hart gesproken woorden me moreerde de heer Lenshoek de grote verdiensten, welke de heer Boonen tijdens zijn 17-jarige ambts periode voor de trekpaardfokkerij heeft gehad. Woorden van waardering voor diens grote deskun digheid, stricte onpartijdigheid en onmiskenbare autoriteit in de keuringsbaan. Woorden, waarbij de oud-secretaris der Afd. Zeeland, de heer Cappon Sr. zich gaarne aansloot in een persoonlijk woord, en alle aanwezigen door middel van een hartelijk; applaus. Zichtbaar ontroerd dankte de scheidende jury voorzitter in welgekozen bewoordingen niet alleen voor de tot hem gerichte woorden van lof en waar dering, maar vooral voor het zo lange jaren in hem gestelde vertrouwen. Al met al een waardig besluit van een schit terend geslaagde dag. P. J. LAKO

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8