BIETEMOEHEID" Erf beplantingen een S-bericht voor IJ De Gewestelijke Raad voor Zeeland ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 131 Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel over; (Adv.) 55 JJoor de langdurige droogte gedurende de afgelopen zomer waren er talrijke percelen bieten waar de groei niet naar wens verliep. Er traden nogal wat verwelkingsver- schijnselen op en pleksgewijze zelfs duidelijke verdrogingsverschijnselen. Het slap hangen van de bladeren behoeft echter niet altijd een gevolg te zijn van een zuiver watertekort. Ook bij een goede opbouw van de grond, een goede waterhuis houding en structuur kunnen deze verschijnselen optreden. Een van de oorzaken is het optreden van het bietecystenaalje (bietemoeheid). MEN heeft dit kunnen controleren door zeer 1" voorzichting eens een biet uit zo een plek op te trekken. Vond men dan een aantal witte puntjes aan de fijne haarwortels ter grootte van een speldeknop, dan waren dit de cysten van het bietecystenaaltje. Vaak viel het niet mee de boosdoeners te vinden. De grond was hard en droog en de cysten groten deels bruin. liet is in zekere zin jammer, dat wij een serie jaren achter de rug hebben waarin het optreden van het bietecystenaaltje niet zo sterk te zien is geweest als in het afgelopen seizoen. De voorgaande vochtige zomers hebben wel af breuk gedaan aan de waakzaamheid ten aanzien van deze vanouds bekende en terecht gevreesde kwaal. Al te gemakkelijk wordt er gesproken van „het valt nogal mee" en „het loopt zo'n vaart niet". Er is reeds vele malen op gewezen, dat de vermeerdering van het aaltje ook in natte jaren, zij het dan ook in mindere mate, voortgaat, maar dat ze vooral in een droger jaar zeer duidelijk te voorschijn komt. Velen hebben dat het afgelopen jaar tot eigen nadeel ondervonden. ÏflJ die weten wat „bietemoeheid" betekent zijn 1 wel op hun hoede. De schade uit zich niet al leen direct in een zekere opbrengstderving, maar ook indirect doordat de ziektegraad van het perceel zo zeer kan verergeren, dat het perceel voor vele jaren onbruikbaar wordt. De schade kan vooral in een jaar met een laag opbrengstniveau wel eens zeer pijnlijk uitvallen. Om de aaltjestoestand van zijn bedrijf te kunnen controleren, kan men grondmonsters laten nemen voor onderzoek. Het opvolgen van de bij de resul taten verstrekte adviezen biedt de praktische mo gelijkheid om de grond weer gezond' te maken, dan wel gezond te houden. Wanneer de intensiteit van de teelt van bieten toeneemt, worden de risico's groter. Probeer de risico's zoveel mogelijk te verkleinen en laat uw grond onderzoeken. De monsternemers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek zijn voldoende bekend met de mon- stername. De kosten van het onderzoek bedragen 5,per moster. Laat uw grond dus onderzoeken (geef U op bij de monsternemer of bij uw rayonassistent). Nu kan het nog. J. VAN AERTS, (Specialist voor Bodem en Bemesting Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst.) HAVER daar vaart u wel bij I zéér hoge productie k korte dikke korrel van gezochte kwaliteit laag percentage doorval de kippehaver bij uitstek k sterk en veerkrachtig stro bijzonder goede dekvrucht vroege en gelijkmatige afrijping 'n 1V1 G H -ras Aan het slot van ons artikel over erf beplanting en vermelden wij enige bureaux die de plannen- tekeningen en het aanvragen van subsidies daar toe in orde maakten. De firma M. den Doelder te Axel maakte ons er op attent, dat ook deze firma speciaal in Zeeland, deze zaken geheel verzorgt. Onze lezers wijzen wij dan ook gaarne, alsnog op dit nog niet vermelde adres. RED. ZOMERGRANEN EN PEULVRUCHTEN VRAGEN EEN GOEDE BEMESTING Peulvruchten reageren sterker op ae bemesting dan granen. Om een goede opbrengst te krijgen dienen echter beide gewassen bemest te worden. Voor de granen is het bekende trio stikstof-fosfaat-kan eiodig. De peulvruchten, als luchtstikstofbinders. zorgen zeir voor tiun voorziening met stikstof. Deze behoeven dus alleen fosfaat- en kalibemesting. (Adv.) fosfaat neemt zowel bij granen als bij peulvruchten een belangrijke plaats in; het oefent een gunstige invloed uit op de opbrengst èn op de kwaliteit. 1 Kwaliteitseisen: voor granen een goede korrelgrootte, voor peulvruchten het gaarkoken. Superfosfaat met in water oplosbaar direct opneembaar fosfaat, biedt de beste garantie voor kwaliteitsprodukten. Onderstaande tabel geeft de reactie weer van gerst en erwten op de fosfaatbemesting, verkregen op onze proef velden 1959. fosfaatbemesting opbrengst in kg/ha in kg/ha gerst erwten geen 1456 1784 250 super 3840 3441 500 super 4133 3805 De cijfers tonen aan dat bij beide gewassen een bemesting met 500 kg superfosfaat per ha verantwoord is. WIJ ADVISEREN: VOOR GRANEN EN PEULVRUCHTEN TOT 500 kg SUPERFOSFAAT per HA. Het grootste effect van de meststof wordt verkregen wan neer deze in het voorjaar kort voor het gereedmaken van bet zaaibed, wordt uitgestrooid. Superfosfaat, de meststof die dfi hoeveelheid èn de kwali teit van de oogst verhoogt» STICHTING VOORLICHTINGSDIENST VOOR 3upERFOSFAA? POSTBUS 2* WAGENINGEN van het Landbouwschap vergaderde op 9 februari Vaststelling tracé weg GoesHoedekenskerke Het door Gedeputeerde Sta ten vastgestelde tracé voor de te verbeteren weg Goes-Hoede- kenskerke had de volledige in stemming van de Raad. Met voldoening werd gekonstateerd, dat bij de vaststelling van dit tracé in ruime mate rekening is gehouden met de belangen van de land- en tuinbouw. Hoogspanningslijn VlissingenGoes Met de P. Z.E. M. werd over eenstemming bereikt over de door deze maatschappij te be talen vergoedingen voor de te plaatsen hoogspanningsmasten bij de bouw van de lijn Vlissin- gen-Goes. De Raad was van mening dat in deze een redelijke basis is bereikt voor schadevergoeding en sprak zich waarderend uit over de wijze waarop het over leg kon plaats hebben. Bestrijding vergelingsziekte Besloten werd om de hoofd afdeling Akkerbouw van het Landbouwschap te verzoeken maatregelen te willen nemen ter bestrijding van de verge lingsziekte in "suikerbieten. Gezien de grote belangen die in deze op het spel staan zal worden aangedrongen op de in voering van een verordening, teneinde te kunnen bereiken, dat zich na 1 april geen voeder bieten meer op de bedrijven be vinden, welke door spruitvor- ming een gevaar voor besmet ting kunnen opleveren. Teneinde aan de bezwaren van de veehouderij zoveel mo gelijk tegemoet te kunnen ko men, zullen voor opgeslagen bieten die met een kiemrem- mingsmiddel zijn behandeld of voor gekopte bieten geen bij zondere maatregelen worden voorgesteld. L. E. I.-bedrijven Voor deelname aan de kost- prijsboekhouding van het Landbouw Economisch Insti- stuut werden 11 nieuwe bedrij ven in Zeeuwsch-Vlaanderen aangewezen. Naderhand zullen nog 2 bedrijven in Noord-Beve land en 4 bedrijven in Zuid-i Beveland worden doorgegeven. Hulpaktie De hulpaktie voor de door de droogte getroffen gebieden werd afgesloten. In totaal werd in geld ont vangen een bedrag van 144.161,40, terwijl 2518 ton ruw- voeder over de getroffen pro vincies werd gedistribueerd. Met het geschonkene in na- tura omgerekend in geld be droeg de totale opbrengst van deze hulpaktie ƒ250.440. Zeeuwse Recreatiekommissie TER benoeming als lid van de door Gedeputeerde Sta ten ingestelde Recreatiekom missie zal door de georgani- seerde landbouw worden voor gedragen, de heer P. Ton te Grijpskerke. Sociale kommissie IN verband met het aftreden. van de heren W. Koster te Axel en M. D. den Hollander te Goes, zullen aan het Dage lijks Bestuur van het Land bouwschap ter benoeming wor den voorgedragen als voorzitter resp. plv.-voorzitter, de heer Joh. Breure te Colijnsplaat en P. Vink te Kuitaart.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7