MARIBO-POLYPLOID Van Boerderij en Organisatie 128 REEDS in twee opeenvolgende edities van ons blad hebben we mede delingen kunnen lezen over de Z. L. M.- excursie naar de Delta-werken. Het belooft een uitermate interessante ex cursie te worden. Normaal komt men er niet zo gauw toe om eens in het Haringvliet te gaan kijken, en nu deze unieke gelegenheid zich voordoet nemen wij aan dat heel Tholen en St. Ehilipsland met ons meevaart, temeer omdat de Kring heeft besloten om niet alleen naar de Delta-werken te varen, maar vandaar uit de interessante tocht maakt door het Voornse-kanaal langs het Botlek-gebied, Vlaardingen en Schiedam naar Rotterdam, om daar een bezoek te brengen aan de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „De Floriade". WIJ vernamen dat er plannen zijn om aan de lagere Landbouwschool te Scherpenisse een dagschool voor tuinbouw en bollenteelt te verbinden. Het initiatief daartoe is genomen door de afdeling Stavenisse der Z. L. M. in samenwerking met de koninklijke ver eniging voor Bloembollenteelt afdeling Stavenisse. DE beste breister laat wel eens een steekje vallen, zullen we maar den ken, dit naar aanleiding van de publi catie in deze rubriek van de uitgave van 30 januari j.l. Het is juist de ge heimhouding van de schrijvers welke deze rubriek voor de lezers des te in teressanter maakt en waardoor tevens wordt bereikt, dat de schrijvers gevrij waard blijven voor overdadige kritiek. Vooral wanneer een wat kwetsbaar on derwerp wordt aangesneden is de waarde van deze geheimhouding groot en vrijwel onmisbaar, wil men zich al thans als schrijver in deze rubriek kun nen handhaven. Inmiddels is reeds een oplossing gevonden, zodat de West Zeeuws-Vlaamse artikelen niet op nieuw in deze rubriek moeten ontbre ken. I\E eerste landbouwers zijn door het ZEEUWS LANDBOUWBLAD THOLEX EN ST. PHILIPSLAND. 8 februari. Vermoedelijk kunnen we dan ook een kjjkje nemen op de Euromast. Ons inziens heeft deze excursie die op zichzelf al uitermate actueel en be langwekkend is, nog een even belang wekkend verlengstuk gekregen. Men wordt verzocht zich vóór 21 februari a.s. bij de afdelingssecretaris te mel den. Wjj wekken U op dit thans direct te doen, en het vooral niet te ver geten. Later zult U er spijt van heb ben dat U deze reis niet zou hebben meegemaakt! Wij juichen de totstandkoming van deze dagschool zeer toe. Vooral omdat de bollenteelt de laatste jaren sterk is toegenomen in onze kring. Ook met de groenteteelt is dit het geval, alhoewel in mindere mate. Vele adspirant groen te- en bloembollen telers ondervinden echter bijna onoverkomelijke moeilijk heden met het verkrijgen van de ver eiste teeltvergunningen. Vooral voor het kleinbedrijf zitten er goede perspectieven in deze bloembol len- en groenteteelt, zodat de tot stand- koming van deze school in een grote behoefte voorziet. Wanneer men straks over de vereiste theoretische en practische kennis beschikt, ligt de weg open voor het verkrijgen van de ver eiste teeltvergunningen, temeer daar we vernamen dat er in de toekomst ruimere uitgifte van teeltvergunningen zal plaats vinden. Mede in dit verband was het wellicht het overwegen waard de opleiding aan de lagere Landbouwschool na het door lopen van b.v. 2 basisklassen te splitsen in een landbouwklas en een tuinbouw- klas, waardoor de leerlingen in de toe komst beter op hun toekomstig hoofd beroep kunnen worden voorbereid. Ondertussen wordt de urgentie voor de noodzakelijke uitbreiding der school steeds groter. Wellicht zal het echter nog wel minstens 2 jaar duren voordat men daartoe de toestemming zal krij gen. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 9 februari. Maandag j.l. hield onze Kring de al gemene voorjaarsvergadering, in welke vergadering onze Kring afscheid geno men heeft van haar oud-voorzitter. Uit de woorden en daden die dit af scheid teweeg heeft gebracht, blijkt toch wel duidelijk, hoeveel deze figuur voor de boeren in onze streek heeft ge daan. Laten we hem ook vanuit deze rubriek onze dank betuigen, voor het vele en goede dat hij heeft gedaan voor de boeren en voor hun organisaties. De wijze waarop wij in onze alge mene vergadering kennis hebben ge maakt met onze nieuwe Kringvoorzit ter, mag toch wel een unicum wor den genoemd in de historie van onze Kring. Zowel door de wijze waarop als de inhoud van het gesprokene is een bij zonder compliment aan zijn adres naar onze mening evenmin misplaatst, dit temeer door de uitermate moeilijke omstandigheden waaronder deze toe spraak tot stand is gekomen. Een spoe dig en algeheel herstel willen wij hem van harte toewensen, ook voor zijn ge zin en bedrijf. Het financiële resultaat van de ten toonstelling te Antwerpen is thans be kend gemaakt en wij willen op deze plaats het tentoonstellingsbestuur van harte feliciteren met het geweldig batig saldo van 8468,95, Een woord van grote lof aan het adres van het tentoonstellingsbestuur zal ieder volgaarne toezwaaien aan hen, die dit resultaat hebben bereikt. Dankbaar mogen wij dan ook terug zien op hetgeen deze tentoonstelling voor ons gewest en voor de gehele Z. L. M. heeft betekend. SCHOUWEN EN DUIVELAND. 9 februari. HET loopt met de prijzen niet zo ge smeerd als velen gehoopt hadden. Velen zien in dat de erwten geen 75 cent/kg zullen worden en gaan tot ver koop over. Met de uien gaat het even eens in dalende lijn. Iedereen ruikt het voorjaar en dat heeft voor de uien meestal vergaande consequenties tot gevolg. De aardappelprijs is niet slecht, maar bij de aflevering blijkt, dat er zeer veel uitgedraaid wordt, zo doende blijft er ook hier niet veel over. De rooibeschadiging blijkt in vele partijen zeer ernstig te zijn. Vooral in een jaar als 1959 werd er bij machinaal- rooien in de zak vaak veel te hard ge reden. Dit is nu eenmaal funest. De genen, die het nu ondervinden, zullen hopelijk hierdoor geleerd hebben, dat haastige spoed zelden goed is. Op 29 febr. j.l. werd te Zierikzee de bewaarplaats en sorteerloods voor de Coöp. Telersvereniging geopend. Zon der de vele anderen te kort te doen, kunnen we wel zeggen, dat het de heer Job Koopman is geweest, die de eerste steen hiervoor heeft gelegd. Een lang gekoesterde wens ging nu eindelijk in vervulling. We kunnen diep respect hebben voor degenen, die het aangedurfd hebben om dit gebouw te plaatsen. Er ligt voor ons allemaal een grote taak rond de aardappelen. De teelt hiervan ligt op de dag van vandaag al heel wat eenvoudiger dan 10 jaren geleden. Alleen het afzetgebied en met name de consument gaat hogere eisen stel len dan vroeger. Daarom zullen we aan de bewaring en verwerking zeer veel aandacht moeten gaan schenken. De nieuwe bewaarplaats biedt de mogelijkheden hiertoe. Elk verder ini tiatief, of dit nu uit de coöperatieve of particuliere sector komt, kunnen we alleen maar toejuichen. Een gewas dat het goed doet, is het vlas. Voor goede partijen wordt een aardige prijs betaald. Er is voor dit jaar al heel wat vlasland verhuurd. De prüs ligt rond de ƒ375—ƒ400 per ge- met. Er zal in ieder geval meer vlas ge zaaid worden en de verwachting is ver der minder erwten dan vorig jaar. De teelt van vlas is in zekere mate ris kant en speculatief. Laten we hier over eerst eens goed nadenken voor we botweg weer vlas gaan telen. ZUID-BEVELAND. 8 februari. gunstige weer reeds overgegaan om stikstof op het graszaad te gaan strooien en dit is niet ten onrechte, want voor het graszaad geldt dan ook „hoe vroeger hoe beter". Doordat ver schillende percelen te weinig ontwik keld de winter ingingen zal vroeg strooien en in sommige gevallen iets meer dan normaal gewenst zijn. Ook heeft men hier en daar reeds kunnen selecteren op verkeerde grassen en grasachtige onkruiden. Het pootgoed, in vele gevallen duur aangekocht, vraagt ook reeds weer de volle aandacht. Indien nog in de put aanwezig is uithalen en zonodig af- spruiten soms noodzakelijk. Het blijkt n.l. dat vele partijen al flink zijn af gelopen. Goed verzorgd pootgoed zal dat in de te verwachten oogst zeer zeker met rente teruggeven. Voor het grasland in die gebieden waar dit ver van huis ligt, wordt het nu ook hoog tijd om enige zorg hier aan te gaan besteden. Hoe raar ook, hier en daar is het toch nog hard nodig om het grasland beter te gaan ont wateren. Dezer dagen zag ik nog en kele percelen grasland waar veel plas sen opstonden. Op bouwland laat U dit niet toe, waarom op grasland dan wel? Op de Spuitdag j.l. vrijdag is men in gegaan op de verschillende bestrijdin gen zowel tegen insecten, schimmel ziekten als tegen de onkruiden. In vele gevallen wordt in de praktijk zeer snel tot een bestrijding overgegaan. De schade die in sommige gevallen door niet te spuiten zou kunnen ontstaan zal in zeer veel gevallen veel en veel kleiner zijn dan de schade ontstaan door het niet of te laat aflaten van overtollig water op het grasland. Waarom toch wordt er zo weinig zorg aan het grasland besteed? Drainage zal op zeer veel percelen van zeer veel nut zijn. Maandag 15 februari houdt de Ver eniging van Bedrijfsvoorlichting in Kruiningen haar algemene vergade ring. Twee gewassen, één veelal ge teeld op de grotere bedrijven, het an dere gewas veelal alleen geteeld cp de kleinere bedrijven zullen hier door 2 specialisten aan een bespreking worden onderworpen. Ir. J. C. Friederich van het NeVi zal het vlas en de vlasteelt behandelen. De heer J. L. Koert van de SNUIF zal aspecten van de uien- teelt behandelen. Voor al de leden is hier zeer zeker wel iets leerzaams te vernemen. Zo ligt het ook nog in de bedoeling om op 25 februari te Krabbendijke een middag te organiseren waarbij de vei ligheid op de bedrijven ter sprake komt. Onderwerpen als vliegwielbevei liging, aftakasbeschermers, onbe schermde zaagmachines, verlichting op wagens en werktuigen gehangen ach ter aan de trekker, bepaalde kleding stukken bij het spuiten van giftige mid delen enz. krijgen in vele gevallen te weinig aandacht. Dat er machines ge komen zijn om ons te helpen en om het werk te vereenvoudigen is nuttig, maar het moet toch zo zijn dat ze bij het werk voor ons en de werknemers en ander verkeer geen gevaa op kunnen leveren. WALCHEREN. 9 februari. HOEWEL de temperatuur weer on- der het vriespunt is gedaald, zorgt de februari-zon er voor dat het aan genaam is in de buitenlucht te ver toeven. Op verschillende bedrijven zijn de laatste dagen meststoffen uitgestrooid. Meestal had dit plaats op grasland. Voorzover men de fosfaatbemesting in de vorm van thomasslakkenmeel wil toedienen is het gewenst hiermee niet langer te wachten dan nodig is. Het strooien met de hand wordt hoe lan ger hoe minder toegepast. Het gevolg is, dat steeds minder mensen de mest stoffen goed met de hand kunnen ver delen. Was het enkele jaren terug nog zo dat een kunstmeststrooier vooral een werktuig was waarmee het werk ge makkelijker kon worden gedaan, thans is het voor veel bedrijven zo komen te liggen dat het werk met de machine ook beter uitgevoerd wordt. Daar waar een kunstmeststrooier zal worden aangekocht staat men dikwijls voor de moeilijke keuze of dit een schotel strooier dan wel een centrifugaal- strooier zal moeten zijn. Er komen van dit laatstgenoemde werktuig hoe langer hoe meer typen op de markt, wat de keuze nog moei lijker maakt. Voordelen van de centri- fugaalstrooiers zijn de grote strooi- breedte met de mogelijkheid van snel rijden wanneer een trekker aanwezig is. De prijs ligt niet hoger dan van de schotelstrooier, terwijl de machine maar een kleine opbergruimte vraagt. Bezwaren zijn de minder goede ver deling vooral van poedervormige mest stoffen en het minder gemakkelijk af stellen op de juiste hoeveelheid die men wil verstrooien. In deze maanden worden veelal de kalkmeststoffen aangekocht. Wij heb ben daarbij de keuze tussen verschil lende soorten. Voor de najaarsbekalking is schuim aarde aantrekkelijk. Het is de goed koopste kalkmeststof die ook bekend staat om zijn struktuurverbeterende werking. Kleine giften zijn echter moeilijk goed te verdelen. Vandaar dat er ook altijd nog gebruik wordt ge maakt van poedervormige kalkmest stoffen. Hiervoor zijn kencica en dolo- kal veel gebruikt. De fosmakencica is hier het laatste jaar aan toegevoegd. Een produkt dat naast kalk ook fos faat en kali bevat. Voor een onder- houdsbekalking zijn al deze poeder vormige produkten geschikt. Welke het meest aantrekkelijk is hangt voor al af van de waarde die wij aan de nevenbestanddelen toe moeten kennen. Op kalirijk land zal minder behoefte aan een kalibevattende kalksoort zijn. Zo kan dit ook voor het fosfaat het ge val zijn. Uiteindelijk zal dit de keus moeten bepalen. Het vergaderseizoen loopt zo lang zamerhand weer ten einde. Nog twee belangrijke algemene vergaderingen zullen worden gehouden. Op 17 febr. 's middags 2 uur houdt de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting haar jaarver gadering. Op 27 februari vergadert de Kring Walcheren van de Z. L. M. Zon der twijfel vergaderingen die een be zoek ten volle waard zijn, gezien de onderwerpen die daar zullen worden behandeld. De suikerbietwelke Uw vertrouwen waard is I tf.'M - -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4