De Kovacs uit Praag.... TELEVISIE-VISIE TONEEL- EN MUZIEKCONCOURS ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 119 Helpt de vluchtelingen! ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108—206. Redactie-adres: Landbouwhuig, Goes. ONTSPANNINGSAVOND DER I.. J. G. AFD. W. ZEEUWS-VLAANDEREN. Lezing over Amerika door de heer C. Maas op maandag 8 februari, bij J. Adriaanse, hotel „Victorie", Markt, Oostburg. Aanvang 7.30 uur. KOMT ALLEN! ONTSPANNINGSAVOND DER L. J. G. AFDELING NOORD-BEVELAND. De jaarlijkse uitvoering der L. J. G. afdeling Noord-Beveland zal plaats vin den op vrijdag 12 febr. in de „Stads- wijnkelder" te Kortgene. Opgevoerd zal worden „Stadhuis op stelten". Bal na. Aanvang 8 uur precies. Noord-Bevelanders, laat deze avond geen verstek gaan! De ouderen onder de lezers kennen het beslist, terwijl velen van de jongere generatie het lied ongetwijfeld ook wel eens gehoord zullen hebben. Het lied van de Kovacs uit Praag. Een gelukkig gezin, dat een beetje dromerig door het leven ging en dat fantaseerde over verre landen en steden. Toen dan de meedogen loze Duitse horden hun land binnenvielen hebben de Kovacs hun zin gekregen, zij het dan op een ander manier dan zij gewenst hadden. Hun familie werd ge scheiden en als vluchtelingen zwerven zij nu al ongeveer vijftien jaar overal rond. Van kamp naar kamp, van Durehgangslager naar barakken en aan hun einde loze trektocht is nog steeds geen einde gekomen. Zij zijn de paria's, de uitgestote nen, de verdrevenen van huis en haard. De Kovacs uit Praag vormen maar een nietig deel van het grote leger vluchtelingen U weet ongetwijfeld allen dat 1950- 1960 liet vluchtelingenjaar is. Op 3 juni werd het Nederlands comité in het bij zijn van Koningin Juliana door minis ter Luns in een zaal van het vredes paleis geïnstalleerd. De taak van dit comité is eenvoudig gezegd: in een jaar tijds het Nederlandse volk tot zoveel extra inspanning voor het lot van de vluchtelingen in Europa te sti muleren, dat daardoor de Hoge Com- Nog geen 2000 jaar geleden kwamen onze voorvaderen in hun holle boonn- stammen de Rijn afzakken. Eenmaal aan land verdobbelden zij hun vrouwen, visten, dronken gerstenat en lieten hun eva's en hun kinderen het werk doen. De mannen van de 20e eeuw vissen, drinken gerstenat, spelen in de voetbal-pool, maar werken zelf voor vrouwlief en de kinderen. De vrijetijds-besteding kenden dus onze voor-ouders ook al. De vormen van vrijetjjds-besteding zijn thans echter veel uitgebreider. Een vorm die de laatste tijd enorm in populariteit stijgt is ongetwijfeld het „naar de televisie kijken". Natuurlijk hebben wij ook naar de televisie gekeken en wij hebben ook onze conclusies getrokken. KRIJG JE WAAR VOOR JE GELD? In de eerste plaats vinden wij het televisie-kijken bijzonder duur, als men tenminste niet bij de buren kijkt. Dui zend gulden investeren in een kastje, waarop men enkele uren per dag wat wiebelende plaatjes kan zien is heus geen kleinigheid. Om de woorden van de heer Warmen'.oven te gebruiken zouden wij willen vragen „Is dat wel economisch?" Wanneer wij in aanmerking nemen wat wij voor dit bedrag plus kijkgeld terugkrijgen in de vorm van ontspan ning en ontwikkeling, geloven wij van niet. Over de programma's zouden wij het volgende willen opmerken. Flitsen van de meest dramatische en verschrikkelijke gebeurtenissen krij gen wij te zien bij de koffie van 8 uur. Is het wonder dat het aantal zenuw patiënten zo toeneemt? Aan snorren geplakte mannetjes, die door in een gestreept jasje heen en weer te wiegen en door het uitstoten van wilde kreten hun boterham ver dienen, zijn meestal van de partij, evenals de cowboy-films waarbij de doden en gewonden als rijpe appels van de bomen vallen. Het programma zal zeker niet com pleet zijn, wanneer er geen liederen worden gezongen. Liederen waarbij de tekst op „liefde" en „blauwe ogen" rijmt en waarbij de camera afwisselend wordt gericht op „de blote onderstel len" van de danseressen en „de laag uitgesneden hal9" van de zangeres. Wij vinden vooral dit laatste bijzon der onkies en vragen ons af of dit niet uit een oogpunt van openbare zedelijk heid verboden moest worden. Waar blijven wij wanneer wij de jeugd wijzen op de zedelijke en maat schappelijke normen van onze samen leving, terwijl zij nota bene onder toe zicht van de ouders naar de eerder genoemde taferelen kijken. Een waarschuwing aan ouders en opvoeders is hier zeker op zijn plaats. KREDIET HARK? Dat niettemin de televisie terrein wint blijkt wel uit de vele masten die wij op de daken van allerlei huizen aantreffen. Vele televisie-bezitters zijn niet in staat het bedrag voor aan koop van een toestel contant te beta len. Voor hen betekent de televisie- mast niet alleen de mogelijkheid voor beeldoverbrenging, maar is het veeleer een „krediet-hark", waarvan dikwijls het gezin de dupe is, omdat de termijn betalingen zovéél van het budget ver gen, dat er op veel dringender behoef ten bezuinigd moet worden. Wat wij ook als een groot gevaar zien is het feit, dat „televisie-kijken" een passieve bezigheid is. Het „zelf doen" en de lust om verenigingswerk te verrichten dreigt te verstarren. Welk een genoegen kan men beleven aan een gepaste en zinvolle vrijetijds besteding. Gelukkig blijkt bij velen de animo om elke avond naar de televisie te kijken na enige tijd te verminderen. Wij mogen dan ook hopen dat op den duur het werk voor verenigingen en de belangstelling voor andere nut tige dingen er niet veel onder zal lijden. Voorlopig zitten wjj echter met het nieuwe medium en wij geloven dat het zeker nog wel enige tijd zal duren, voor de televisie bij velen niet meer van hun tijd in-beslag neemt, dan zij werkelijk verdient. Is onze visie ook Uw kijk op de tele visie? Zo niet, dan zullen wij Uw reactie gaarne vernemen, TT. missaris voor Vluchtelingen in Genève in staat gesteld wordt een zeer groot deel van het slepende vluchtelingen probleem uit de wereld te helpen. Vele landen hebben nu één of meer dere vluchtelingenkampen geadopteerd en zullen hiervoor acties op touw zetten. Ook de Nederlandse Jeugd Gemeen schap heeft zich niet onbetuigd willen laten en heeft een landelijk jeugd- comité ingesteld, waarvoor iedere pro vincie één vertegenwoordiger (ster) heeft afgevaardigd. Voor Zeeland is dat onze Z.P.M.ster Lina Felius uit Baarland geworden. Dit comité nu heeft een bezoek ge bracht aan de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld in Duitsland en zal in deze kampen voor een jeugdhuis*en een gemeenschapscentrum zorgen. Dit staat hier nu wel heel nuchter neergeschreven, maar in werkelijkheid komt het er op neer dat daai'voor min stens ƒ600.000,bij elkaar gebracht moet worden. Wij allemaal Daarom worden er nu overal jeugd- eomité's opger-icht, het is de bedoeling in alle dorpen in ons land. En deze comité's zullen moeten zorgen dat er geld komt, veel geld, om deze actie, die start onder de naam „Doe Open", een succes te doen woi'den. En daarom is het nodig dat alle Nederlandse jon geren spontaan hun medewerking ver lenen. Niet alleen door het geven van geld, dat is natuurlijk belangrijk, maar nog meer door het medewerken aan deze actie te voelen als een morele verplichting. Wij jongeren moeten eens goed nadenken over de woorden die Koningin Juliana uitsprak bij de in stallatie van het Nederlands Vluchte lingencomité. „...Wij mogen nooit ver geten, dat allen met ons samen moeten kunnen leven in een vrije maatschap pij, waar men om zichzelf gewaardeerd kan worden en waar iedereen in mag medewerken om haar te helpen uitbou wen tot een gezonde wereld, waarin allen allen nodig hebben" Momenteel zijn deze jeugdcomité's nog in wording, of bereiden zich achter de schermen voor op de grote slag die gehouden zal worden van 27 februail t/m 12 maart 1960. Er zullen in dié periode sleuteltjes worden verkocht. Een sleutel is immers het middel val» toegang tot een huis. Een symbool de actie „Doe Open" kan echter ook nog in wijder verband gezien worden, n.l. het meehelpen om de vluchtelingen nieuwe levensvoorwaarden te geven. Daarom, wanneer er straks een beroep op U wordt gedaan, zeg dan niet nee. Zet dan eens alle persoonlijke bezwa- ren of moeilijkheden opzij en doe spon taan mee. Zorg dat er geld komt, veel geld. Laten wij beseffen wélk een buiten gewoon voorrecht het is in een vi'ij land te leven, een eigen huis te hebben en een zorgeloze jeugd. Laten de afdelingsbesturen zich eens bezinnen iets te organiseren en laat het niet bij bezinnen blijven, maar doe daadwerkelijk iets. Het vluchtelingenvraagstuk op zich zelf is een Europees schandaal, een bloedrood tegen aan de wand van onze vrije Westerse samenleving, het is de taak van ons jongeren om dit kwaad aardig gezwel te helpen verwijderen. De operatiekosten zullen duur zijn, maar pas wanneer het gezwel Is ver wijderd, bestaat er kans dat de patiënt (Europa) zich weer wat beter zal gaan voelen. Wij moeten allen ons steentje bij dragen aan deze grootscheepse opera tie, die zeshonderdduizend gulden moe ten er komen, hoe dan ook en daarb$ mag Zeeland niet in de achterste ge lederen meestrijden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de plaatselijke jeugd comité's, door onze Zeeuwse vertegen woordigster, Lina Felius, of door het landelijk actiebureau „Doe Open", Henri Polaklaan 14, Amsterdam. Organiseer J Bereidt U allen voor op de grote slag, die op 27 februari begint. Ik wil me nu even richten tot alle afdelingsbestux*en. Organiseer op de komende bijeenkom sten, vei'gadei ingen, uitvoeringen, dans avonden enz. enz. verlotingen, Ameri kaanse verkopen of iets dergelijks, maar zorg dat er geld binnenkomt. Misschien kunt U ook eens een groot scheepse bazar opzetten of wellicht heeft U andere ideeën. Ik vertrouw er op dat L. J. G. en Z. P. M. in de voorste gelederen zullen meestrijden om deze actie te doen slagen. v. D. ONTSPANNINGSAVONDEN L. J. G./Z. P. M„ AFD. AXEL. De ontspanningavond van de Z. P. M. L. J. G., Afd. Axel, zal gehouden wor den op vrijdag 19 februari a»s., in „Het Centrum" te Axel. Aanvang 7 u. n.m. Programma vermeldt o.a.. volksdan sen, muziek door het L. J. G.-orkest Afd. Groede, declamatie, pauze met verloting en het toneelstuk: „De nieuwe typiste". Het toneel- en muziekconcours zal plaats hebben op zaterdag 20 februari 1960 in de „Prins van Oranje" te Goes. Aanvang 13 uur. Deelnemers moeten zich per omgaande aanmelden op het L- J. G.-secretaria«t» Landbouwhuis te Goes, met opgave van het op te voeren stuk. Tekst van het op te voeren gedeelte meesturen. HET BESTUUR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15