Participatieteelt van Graszaden 88 uw veRtRouwenszAAk voor levensveRzekeRinc, NEEM GEEN TE GROOT RISICO Wanneer U ons participatie-contract voor de vermeerdering van graszaad tekent, legt U Uw belangen in goede en bekwame handen Gebr. van engelen Zaadteelt en Zaadhandel N. V. Anno 1917 Westwal - 's-Hertogenboseh ZEEUWS LANDBOUWBLAD <(Advertentie.) Sophialaan 2, Leeuward. telefoon 05100-27044 I erzekeringszaken DITMAAL iets over Landbouw Risico, de Onderlinge Waarborg- u maatschappij, welke in 1957 is opgericht met als doelstelling de landbouwers, veehouders, tuinders en fruittelers te verzekeren tegen Wettelijke Aansprakelijkheid (W.A.), het risico van onge vallen en ziekte. We hebben dus juist het 3e boekjaar achter de rug. Dit betekent, dat Landbouw Risico nog jong is en kinderziektes niet zijn uitge sloten. Eén van deze kinderziektes zou dan kunnen zijn, dat de leden, die een vrijwillige ziekengeldverzekering hebben lopende over 1958 een naheffing moesten betalen. Voor een enkeling was dit aanlei ding te gaan lopen, wellicht mede onder het zoete gefluit van de concurrentie. Vanzelfsprekend is dit. niet verstandig, omdat, ondanks bedoelde naheffing de totale premie toch nog op een zeer redelijk peil lag. Het gros van de leden was verstandiger en heeft deze aderlating- spontaan gedragen. Uiteindelijk is het toch zo, dat onze voorwaarden en premietarie ven de konkurrentie vlot kunnen doorstaan. Met name de tarieven voor de W.A. en ongevallenverzekering zijn zeer gunstig te noemen. WAT nu de resultaten over 1959 betreft kunnen wij stellen, dat de afdeling Zeeland van Landbouw Risico weer gun stig heeft geboerd. De portefeuille neemt ziender ogen toe. Op dit moment lopen er 1945 W.A.-verzekeringen1139 vrijwillige ongevallen- en 487 zie kengeldverzekeringen met een totaal premieinkomen van rond 200.000,Bovendien wordt in landelijk verband samenge werkt waardoor een volledige risicodekking is verzekerd. Waar wij steeds nog tegenaan zitten te kijken is het feit, dat van de duizenden Z.L.M.-leden, die een bedrijf exploiteren er 1945 een W.A.-verzekering heb ben gesloten bij Landbouw Ri sico. Wij zouden er vrede mee hebben indien de overige leden een W.A.-verzekering elders had den gesloten. Het komt ons evenwel voor. dat er nog hon derden Z.L.M.-leden zijn, die geen W.A.-verzekering hebben en dit geeft ons te denken. Wanneer het werkelijk zo is, dat honderden Z.L.M.-leden geen W.A.-verzekering hebben afge sloten dan betekent dit, dat ze het Zeeuws Landbouwblad nooit goed hebben gelezen en even min de inhoud van de dagbla den doornemen. Zouden ze zulks wel doen dan hadden zij al lang vastgesteld, dat er zich da gelijks honderden ongelukken voordoen, waarvoor dan de één dan de ander aansprakelijk is. Een ieder kan op een gegeven moment een ongeval veroorza ken zonder dat hij dit nu be paald van plan is. Daarbij is niet te overzien wat de finan ciële conseqenties zijn. DIJ de Onderlinge Voertuigen- verzekering maken we regelmatig mee, dat door derden schade is berokkend aan een motorvoertuig van ons lid. Bij het verhalen van de schade blijkt dan, dat deze derde geen W.A.-verzekering heeft lopende en zelf niet in staat is de schade te betalen. Wij achten dit erger lijke toestanden, temeer, omdat een W.A.-verzekering slechts enkele guldens per jaar kost. De financiële lasten van zo'n W.A.- verzekering zijn derhalve door iedere Nederlandse Staatsburger te dragen. Niet gaarne zouden wij te ho ren krijgen, dat een Z.L.M.-lid, de schade, die hij een ander had berokkend niet kon betalen. Vandaar, dat hier de waarschu wing nog eens herhaald wordt: „Sluit als ondernemer een W.A.- verzekering voor uw bedrijf en gezin". U kunt dit doen bij Landbouw Risico te Goes tegen een zeer lage premie. Of u tevens een ongevallen en ziekengeldverzekering voor uzelf of meewerkende zoons moet sluiten is van een geheel andere orde als de W.A.-ver zekering. In vele gevallen zal het even wel zeer zeker noodzakelijk of gewenst zijn een ongevallen- en ziekengeldverzekering te sluiten. Weet dan, dat het aangewezen adres voor u is: Landbouw Ri sico. Landbouwhuis, Goes, tel. 01100—2348. de L. Is <lat wel economiseh (55) U/IJ onderscheiden in de economie vaste en variabele kosten. In de praktijk zien wij vaak dat de boer hoge vaste kosten en lage va riabele liever ziet dan andersom al is het totaal gelijk. Misschien is dit een gevoelskwestie en be taalt bijna iedereen liever een groter bedrag in eens en minder achteraf. Even een voorbeeld: De trekkerkosten op een bedrijf zijn ten dele vast, ten dele variabel. Wanneer wij met veroude ring rekenen dan wordt de afschrijving een vaste post, bij erg veel draai-uren is hij meer variabel. Dan moeten wij economisch per draai-uur af schrijven, terwijl bij weinig draai-uren de ver oudering wel zal zorgen dat de prijs welke er na 6 of 7 jaar voor te maken is, niet erg hoog ligt en onze uurprijs dus hoog. Met het voorgaande voor ogen kunnen wij nu een vergelijking maken tussen bijvoorbeeld een diesel- en een petroleumtrekker. De vaste kosten, rente, afschrijving en een deel van het onderhoud zijn bij de dieseltrekker onge- veeT 400 gulden per jaar hoger. Per uur is de die seltrekker door de veel lagere brandstofkosten ongeveer 50 cent goedkoper. Pas op 800 uur per jaar is de dieseltrekker dus even duur als de petroleumtrekker en 800 uur is nog niet zo heel weinig. Maar bij de diesel betaalt men ineens en zijn de brandstofrekeningen laag, terwijl men bij de petrolemtrekker eerst goedkoper uit is en later wat duurder. Omdat men dit eenmaal meer uit gegeven bedrag voor de diesel niet meer merkt, denkt men goedkoper uit te zijn. Dat kan dus ook wel, maar alleen bij meer dan 800 uur in ons voorbeeld. Wanneer de rekeningen laag zijn, lijkt een en ander altijd goedkoper, maar men moet ook na gaan wat de beginkosten zijn geweest. Hoge rekeningen zijn wel vervelend, maar be hoeven nog niet on economisch te zijn. WARMENHOVEN. 25.000 LEDEN BIJ HET O.B.F. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN plegen hun betekenis aan te duiden door op hun verzekerd kapitaal te wijzen. Onderlinge verzekeringsmaatschappijen maken op deze regel geen uitzondering, hoewel in feite de gedachte van een onderlinge beter tot uitdrukking- wordt gebracht door het ledental. Uit dit cijfer immers komt het principe van de onderlinge soli dariteit het duidelijkst naar voren. Enkele maanden nadat het O.B.F. de grens van f 200 miljoen verzekerd kapitaal heeft gepasseerd, werd het 25.000-ste lid ingeschreven. Sinds 1945 werden meer dan 18.000 nieuwe le den bij het O.B.F. geboekt, terwijl het aantal ver zekeringen in deze periode verviervoudigde tot ruim 34.000. Uit deze cijfers blijkt opnieuw, welke grote be tekenis de Nederlandse boer en tuinder hecht aan een eigen vertrouwensorganisatie op dit terrein. 6000 VERZEKERDE VOERTUIGEN In februari 1959 werd op min of meer officiële wijze de 5000ste polis uitgereikt aan de heer P. L. bij de Vaate te Kerkwerve. Eén dezer dagen, dus binnen een jaar tijds, is reeds het 6000ste motor voertuig ingeschreven, en wel van de heer B. de Bruijcker te Vogelwaarde. Na afloop van een vergadering van de Uitvoerende Commissie is ook deze polis in tegenwoordigheid van het bestuur van de Kring Hulst der Z. L. M. door de Voorzitter van de U. C., de heer M. de Regt, op offi ciële wijze aan de verzekerde uitgereikt. De heer De Regt schetste daarbij de zeer snelle toename van het aantal verzekerde voertuigen. Uit het feit, dat binnen het jaar 1000 nieuwe posten konden worden inge schreven valt te concluderen, dat de Onder linge Verzekerings Maatschappij voor Motor voertuigen der Z L. >1. een grote belangstel ling geniet. Intussen worden uit alle districten de bouwstenen aangedragen voor de volgende mijlpaal met nummer 7000. Ongetwijfeld een vermeld ingswaardig feit. hoogwaardige Brabantia en Combi selecties van weide en natuurgrassen (17 X in de Rassenlijst) all-round teeltteehnisehe voorlichting door ervaren spe cialisten, vooraf en gedurende de teelt efficiënte schonings- en bewerkingsinrichtingen Wijdvertakte verkooporganisatie met prima relaties in binnen- en buitenland vertrouwenscommissie met telersaccountants-controle op uitbetalingsprijzen Telefoon 04100-24431

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8