BISON CB Van Boerderij en Organisatie MEI voederbieten altijd een record-oogst! CENTRAAL BUREAU 84 ZEEUWS LANDBOUWBLAD SCHOUWEN EN DUIVEL AN D. 25 januari. DE kleur van de wintertarwe is na de vorst minder groen geworden. Niettemin behoeven we ons over de in gezaaide graslanden en de percelen wintertarwe niet ongerust te maken. De stand is vrijwel overal goed te noe men. Het inzaaien van tarwe in het najaar is voor de trekkerbedrjjven al tijd een probleem. De trekkersporen zijn ook nu weer overal goed zichtbaar. Er is op Schouwen en Duiveland on geveer 500 ha meer wintertarwe inge zaaid dan najaar 1958. Dit zal onge twijfeld ten koste gaan van de zomer- gerst én dit is op de dag van vandaag zeer begrijpelijk. Wat er dan nog overblijft, moet ook weer verdeeld worden over de andere 'gewassen. Zo is dan iedereen weer druk bezig met het opstellen van het bouwplan. Nu bijna iedereen weet waar hij zijn grond heeft gekregen, kunnen we één en ander eindelijk eens goed in gaan delen. Wil men verstandig en ratio neel gaan werken, dan zullen we ons bedrijf in moeten gaan delen in kavels; voor de grotere bedrijven grotere en voor de kleinere bedrijven kleinere kavels. Door de kavels dezelfde grootte te geven voorkomen we voor de komende jaren moeilijkheden met onze vrucht opvolging. Vroeger zag men vaak b.v. 0.89 ha aardappelen en 1.13 ha met bonen. Dit kan evengoed van beide 1 ha worden. Alleen op deze manier kunnen we ten volle gaan profiteren van de voordelen van herverkaveling. En er wordt tenslotte verkaveld om voor de landbouwers een betere bedrijfsvoering mogelijk te maken. PEN bouwplan dient ook vastgelegd U" te worden op papier. Hiervoor heb ben we een bouwboek, waarin voor tientallen jaren alles over het betref fende jaar kan worden vastgelegd. Deze bouwboeken kosten 4,en zijn te krijgen bü de rayon-assistenten. Het is nu de tijd voor de boeren van Schou wen om hiermee te beginnen. THOLEN EN ST. PHILIPSLAXD. 25 januari. HET is thans definitief dat het ge hele eiland Tholen als streekver- beteringsgebied is aangewezen. Over dit besluit van de Centrale Landbouw- voorlichtingsraad kunnen we ons ver heugen, omdat hiermede de scheiding die bij de eerste aanwijzing was getrok ken, thans is vervallen. De Streekverbeteringscommissie heeft hier ook terecht op aangedron gen, omdat zij duidelijk inzag dat het maken van verschillen op vrijwel al lerlei terrein tot moeilijkheden aanlei ding zou geven. Voorzover wij in aan raking kwamen met streeksverbete- ringswerk en wij van de activiteiten van de commissie op de hoogte waren, hebben wij steeds kunnen constateren dat de commissie steeds van een brede kijk op de problemen heeft getuigd, waarvoor wij vanaf deze plaats alle hulde brengen aan deze commissie. Bij de vreugde die we hebben over de aanwijzing van het gehele eiland als streekverbeteringsgebied, komt toch nog een teleurstelling en wel dat het crediei niet is uitgebreid, zodat de opdracht aan de commissie er dus op neer komt dat met evenveel geld meer zal moeten-worden gedaan. Voor waar geen eenvoudige en wellicht niet te vervullen taak. Waar naar onze mening vooral de eenheid van Tholen echter altijd voorop dient te staan kun nen we in ieder geval wat dat betreft tevreden zijn. Misschien ziet de com missie nog wel kans om de hogere in stanties van de noodzaak van een rui mer crediet te overtuigen. Teneinde tot meer eenheid op Tholen te komen is in de afgelopen weken, een bijeenkomst gehouden van de verschil lende verenigingen en commissies die WALCHEREN. 25 januari. zich op Tholen nuttig maken voor de vee-, paarden- en schapenhouderij. Men is tot overeenstemming gekomen, voorwat betreft de organisatie van een Thoolse fokvee- en paardendag, waar aan ook de Landelijke Rijverenigingen meewerken. Men heeft een tentoonstellingsbe- stuur gevormd waarin alle verenigin gen met 2 afgevaardigden zijn ver tegenwoordigd. We hopen dat op deze wijze een hechte basis zal ontstaan om jaarlijks een grote goed opgezette Thoolse fok- dag te organiseren. Zo'n fokdag kan zeer stimulerend werken ten aanzien van de kwaliteit van de Thoolse vee- en paardenstapel. Wanneer de Thoolse boer kans ziet om deze kwaliteit op te voeren, dan zal deze Thoolse dag in de toekomst steeds aan belangrijkheid winnen, en zal zij ook buiten ons eiland bekend worden, zodat er dan ook een stimu lans van kan uitgaan om tot een goede afzet van het Thoolse fokprodukt te komen. We wekken dan ook de Thool se fokkers op, hieraan ten volle mee te werken. Reeds na enkele jaren zal men merken dat deze inspanning niet te vergeefs zal zijn geweest. De Thoolse schapenhouderij wordt ook steeds belangrijker. Het is verheu gend dat ook de schapenhouders bereid zijn om met hun dieren naar de Thool se dag te komen. Jaarlijks gaan vele schapen uit Tholen naar de provinciale schapenfokdag in Goes en slaan daar bij steeds een goed figuur, zodat de schapeninzending op de Thoolse dag zeer zeker een verdienstelijke aanvul ling kan betekenen. Eenheid is er ook tot standgekomen bij de beide melkcontróleverenigingen op het eiland, hetgeen wij ten zeerste toejuichen. Wellicht is dit een goede basis om tevens tot een fokverernging te komen, want daar heeft Tholen im mers behoefte aan. Een samenwer king met de K. I.-vereniging behoort misschien tot de mogelijkheden, doch men stote in deze de goede particuliere stierenhouders niet voor het hoofd! VORIGE week brachten wij een be zoek aan de R.A.I. Een landbouw werktuigententoonstelling in een vorm zoals wij die in Nederland tot nog toe niet kenden. Op de Jaarbeurs te Utrecht waren de werktuigen meest in de open lucht opgesteld. In Amster dam waren deze allen onderdak onder gebracht. De temperatuur was in het gebouw zo hoog dat men vlug probeer de zijn jas kwijt te raken. Om alles goed te bezichtigen was het te druk. Toch mogen wij aannemen dat deze tentoonstelling aan zijn doel heeft beantwoord. De boer heeft in deze maand de tijd er voor om er eens een dag uit te trekken. Bovendien worden thans, de meeste werktuigen aange kocht om deze bij de nieuwe oogst te kunnen gebruiken. Voor het bedrijf dat nog met paar den werkt was er niet zo veel dat nieuw mag worden genoemd. Trekkers en trekkerwerktui :en maakten de hoofdmoot uit. Melkmachines waren er echter ook in verschillende typen. Een machine die in ons gebied steeds meer in de belangstelling komt te staan. Naast een belangrijke werkverlichting is er ook van een arbeidsbesparing sprake. Om deze machine rendabel te maken is echter dikwijls een uitbreiding van het aantal koeien nodig. Dikwijls hoort men hierbij bet getal 10 als het mini mum aantal noemen. Het. is te ver wachten dat het machinaal melken steeds meer ingang zal vinden. Waar schijnlijk zal dit tot gevolg hebben, dat het aantal bedrijven met melkvee ver minderen zal. Het aantal koeien op de bedrijven die deze vorm van rund- veehoudei'ij willen handhaven, zal toe nemen om de machine rendabel te maken. Veel bedrijven zullen dit jaar worden aangesloten op elektriciteit en water leiding. Dat mede hierdoor de mecha nisatie van het melken zal toenemen mag woi'den vexwacht. Intussen is het bijzonder zacht voor de tijd van het jaar. Vandaag kon men reeds iets van de prikkeling van het voorjaar gevoelen. Daarbij gaan de ge dachten reeds uit naar zaaien en poten. Gedachten die wij voorlopig echter nog alleen maar in daden kunxien omzetten door het vaststellen van het bouwplan en het bestellen van zaaizaad. Van pootgoed zullen wij maar niet sprekexx. Dit heeft velen van oixs al genoeg er gernis gekost. WEST ZEEL' WS-VLA ANDEREN. De heer M. Risseeuw te IJzendijke, die reeds geruime tijd de bijdxage voor het West Zeeuws-Vlaamse gebied in deze x-ubxiek verzorgde, heeft gemeend hiermede voorlopig te moeten stoppen en aan een ander zijn plaats te moeten inruimen. Op deze plaats willen wij hem hartelijk danken voor zijn mede werking. De heer I. A. de HulluBasting te Groede vonden wij bereid zijn plaats in te nemen. De bijdrage in ons voxig nummer van 16 januari was ook x-eeds van zijn hand. RED. 26 januari. DE eerste stormen die in 1960 over ons gewest zijn geti'okken zijn we alweer bijna vergeten, evenals de over- stroming van Tuindorp-Oostzaan, welke overstroming niettegenstaande alle ellende welke deze heeft teweeg ge- bxacht, alweer aan de aandacht voor bijgaat. Toch zal deze dijkdoorbraak bij velen van onze lezers de verschrikkingen van de ramp welke het Z.W. deel van ons land in 1953 zo diep heeft getroffen in hexinnering gebracht hebben, waarbij men onwillekeurig in gedachten eens nagaat, hoeveel versterkingen er nu, bijna 7 jaren nadien, aan de zeewerin gen zijn aangebracht, zeeweringen, waarvan in 1953 gebleken is dat ze te zwak zün en welke nog steeds zoals toen onverminderd blootgesteld zijn aan het geweld, waarmee het door de natuurkrachten opgestuwde water hier op kan beuken. Laten we hopen, dat de meerdere baten welke het Rijk uit de verhoogde grondbelasting zal verkrijgen hiervoor zullen worden aangewend. De vorige week hebben de hengsten- keuringen en de tentoonstelling ,,Het Landbouwwerktuig" in het teken van de belangstelling gestaan, beide eve nementen waax-van men kan genieten; waarvan het ingezonden materiaal wel uitermate verschillend van aard is, maar hetwelk allemaal in de boerdex-rj een plaats aan het vex'overen is, een plaats waarvoor in dit mechanisch tijdperk niet een steeds toenemend aan tal tractoren de hexxgsten een wel uitermate zwaar examen moeten af leggen, willen deze één van de nog schaars aanwezige plaatsen kunnen in nemen, een plaats waar z\j rendabel kunnen worden gebiuikt, maar welke men steeds minder in ons gewest zal kunnen vinden. Onze paardenstapel, ééns de tx-ots van W. Z.-Vlaanderen, heeft toch een wel uitermate zware tol moeten be talen aan de mechanisatie van de Ne derlandse landbouw. NOORD BEVELAND. 26 januari. JANUARI staat bekend om zijn ver gaderingen, soms avond op avond. Men kan ei' vaak veel van elkaar leren, bovendien meer begrip kxijgen voor andermans meningen en het kan een gevoel van bevrediging geven, op deze wijze de gemeenschap te mogen dienen. De medaille heeft echter ook een keerzijde en deze wordt de beminde huisvrouwen voorgelegd. Zij zien, zon der of met kinderen, zonder of met televisie de klok draaien van 7 naar 11* uur (of later). En de televisieverko pers varen er wel bij: menig braaf echtgenoot kocht een televisietoestel om het leed van het alleenzitten maar wat te verzachten. Maar omgekeerd kon het vei'feade- ringbezoek wel eens niet wel varen b\i de televisie. Een aanvankelijk braaf echtgenoot kan n.l. zijn aanvankelijke braafheid offeren op het altaar van eigen begeerten, in dit geval het wil len zien van een goed televisieprogram ma. En niet altijd is dat goed! Deze keer niet meer. Wegens vergadering. (Adv.) Daar zit flink geld in voor U! Met Bison CB kunt U héél vroeg zaaien al vóór 1 april! Want Bison CB heeft geen last van schieters! Alléén met Bison CB bent U zeker van de allerhoogste opbrengst aan drogestof en... ...van een enorme oogst aan loof! Daarombestel nu BISON CB, het hoogwaardige ras voor vroege zaai en U kunt rekenen op record-opbrengsten TELEFOON 1 11340 - POSTBUS 112, ROTTERDAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4