Enkele speciale machines voor het zaaien van bieten rti R1 A1 D1 Voorzover mij bekemi ZATERDAG 80 JANUARI 1960 EEDS jarenlang zoekt men, zowel van de zijde van de fabrikanten als van de zijde van de boer. naar een speciale bietenzaaimachine. Verwonderlijk is dit eigenlijk niet. Bij het zaaien wordt een veel te groot aantal zaadjes in de grond gebracht. Aan nemende dat het grootste gedeelte hiervan opkomt, moeten daarvan ook weer het grootste deel weggehakt worden om uiteindelijk een aantal van 65.000 a 70.000 alleen staande planten per ha over te houden. Zij die beweren dat men veel te veel kilo's ver- zaaid, wat dus geld kost. hebben in feite geliik. Da-ar komt bovendien nog bij dat om het te veel aan planten weg te krijgen, zeer veel arbeid moet worden verricht. En dit kost nog veel meer dan die enkele kilos zaad die bespaard zouden kunnen worden. Naar aanleiding; van de belangstelling die de precisiezaaimachines op de Landbouw werktuigen ten toons tel ling in de R. A. I. trok ken, vonden wij de heer J. G. van Liere be reid zijn visie op de mogelijkheden, de na delen en de te verwachten l»ehoefte van deze mac hines te geven. Tevens bespreekt de heer Van Uiere in bijgaand artikel enkele van de merken, die momenteel de aandacht vragen. RED. WAAROM maakt men deze extra kosten en haalt men zich dat vele werk op de hals? Wel, dit is zeer eenvoudig en iedere boer weet dit ook wel. De grondsoort, de structuur daarvan, de weersomstandigheden tijdens kiemen en op komst, diepte van zaaien, kiemkracht van het zaad e.d. spelen een dusdanige rol tijdens en kort na het zaaien dat risico's van een ongeregelde opkomst niet denkbeeldig zijn. Om dit risico zo veel mogelijk te omzeilen,' zaait men een hoeveel heid zaad. dat in vergelijking met het werkelijk benodigde veel te veel is. En ook dan zijn misluk kingen niet uitgesloten. Twee faktoren die bij dit alles nog genoemd moeten worden zijn het zaad zelf en het verdelen van dat zaad in de rij. Elk zaadbolletje bestaat uit een kluwen van zaadjes. Wanneer enige kiemen daarvan opko men heeft men zonder meer al een bosje, dus planten te veel. Sinds enkele jaren beschikt men t.-i.c: xn utpci^ie mate over éénkiemigzaad, het z.g.n. monogerm of M-zaad. Hoewel zulks niet voor honderd procent het geval is, is dit zaad voor een groot deel éénkiemig. Wanneer we de reeds eerder genoemde faktoren zouden kunnen uitschakelen, dan zou het mogelijk zijn op de gewenste afstand van elkaar in de rij een éénkiemig zaadje te deponeren. Het doorslaan en opéén zetten zou daarmee overbodig worden. De praktische boer weet dat dit niet te verwezen lijken is zonder zeer grote risico's. Verschillende uitvinders of ontwerpers van precisie-zaaimachi- nes hebben zich echter wel door deze gedachte laten leiden en hebben natuurlijk daarvan de teleurstellingen ondervonden. NEEMT men nu in de rij zeer korte afstanden van 23 of 4 cm tussen de zaadjes onder ling, dan is daar toch mee te bereiken dat met alleen doorslaan kan worden volstaan. Ook dit is weer enigszins theorie, omdat dan de verdeling in de rij om de hoek komt kijken. De zaadjes moeten daartoe per stuk in de grond worden ge bracht. Onze normale bekende systemen zaaima- chines zijn daar moeilijk toe in staat, ofschoon met een minder aantal kg per ha toch wel wat te bereiken is. In het algemeen zijn de systemen niet ge schikt om per zaadje te zaaien. Daar komt nog bij dat de afstand die de zaadjes vanaf het zaaimechanisme naar de grond af moeten leggen, lang is. Mede door de bewegingen van de zaadpijp en de mogelijkheid dat ze naar elkaar toe rollen in het getrokken zaaivoortje, vangen de zaadjes elkaar a.h.w., waardoor het aantal eenlingen relatief klein is. In vergelij-. king met normaal zaad ligt dit aantal wel vrij hoog. Ook het onregelmatig diep zaaien is van in vloed op een meer of minder geregelde op- komst en latere stand van het gewas. De lieer Midavaine in druk gesprek met een belangstellende over zijn uitvinding op de R.A. I. te Amsterdam. Schema zaaimechanisme (L deze bezwaren en moeilijkheden zijn er aanleiding toe geweest dat gezocht is naar een machine waarbij deze bezwaren niet gelden. Heel wat merken en systemen zijn in de laatste 10 a 15 jaren in de praktijk beproefd. Bij ver schillende daarvan zat het erin maar het kwam er net niet uit. Dit is dan ook de reden dat men nog maar zeer weinige precisie-zaaimachines in gebruik ziet. Momenteel staan er wel enkele in de publieke belangstelling. In hoeverre zij een vaste plaats op het landbouwbedrijf zullen gaan innemen, is met geen mogelijkheid te zeggen. Opgemerkt moet worden dat de mogelijkheden en de prijs van de machines daarbij niet altijd van doorslaggevende aard behoeven te zijn. MOGELIJKHEDEN PRECISIE- ZAAIMACHINES AANNEMENDE dat een precisiezaaimachine in staat is de zaadjes voor een zeer belang rijk percentage per stuk in de grond te brengen, kan daarmee een zeer goede verdeling in de rij worden verkregen. Dit komt doordat de machines meestal als elementen worden gemaakt, waarin het zaad zeer laag bij de grond wordt losgelaten. Elkaar vangen komt dus vrijwel niet voor, even min als naar elkaar toe rollen. Voor zover de zaadjes niet méérkiemig zijn en er geen twee zaadjes tegelijk zijn gezaaid, krijgt men dus uit sluitend éénlingen. De praktijk leert dan ook dat het percen tage éénlingen vrij hoog ligt. Bij het onderzoek naar de zaaizaadverdeling van bietezaad in 1959 op Noord-Beveland, waar nog later op terug wordt geko men, kwamen per centages éénlingen van 65 voor. De diepte kan naar willekeur ingesteld worden. Door het ta melijk hoge gewicht van elk element is het resultaat op ge lijke diepte van zaai en beter dan bij de normale zaaimachi- nes. Verder zit achter het zaaipijpje vrijwel altijd een toestrijker en/of drukrol. Het zaad wordt daardoor toegedekt en met de grond wat aange drukt, wat vooral on der wat drogende omstandigheden een regelmatiger opkomst kart bevorderen. Die elementen kunnen soms aan de zaadpij pen van een gewone zaaimachine bevestigd worden. Meestal vindt dit echter plaats aan een daartoe gemaakt frame of toolbar. Het aantal elementen, kan naar verkiezing worden genomen. NADELEN VAN PRECISIE- ZAAIMACHINES zijn er momenteel nog geen machines in de handel die volledig aan de gestelde eisen voldoen. Wel zijn er enkele die deze eisen tamelijk dicht benaderen. Een precisie zaaimachine betekent ook weer een werktuig naast de bestaande zaaimachines. Het is n.l. niet mogelijk er andere produkten mee te verzaaLm. Ook de prijs is een belang rijke factor. p^r element ligt die al gauw tussen de drie a vier honderd v gulden. Het geringe aantal werkuren per l>edrijf is er oorzaak van dat de kosten omgerekend per uur. hoog zullen komen te liggen. Dit kan enkel door zaaizaad en arbeidsbesparing terug ge wonnen worden. De besparing aan zaaizaad speelt daarbij overigens een zeer onderge-, schikte rol. DE BEHOEFTE AAN PRECISIE- ZAAIMACHINES PR bestaat alleen behoefte aan precisie-zaaima- chines voor het zaaien van bieten, mogelijk voor blauwmaanzaad en eventueel voor bruine bonen. De noodzaak voor deze twee laatste is echter niet groot omdat in blauwmaanzaad met eg gen en rijendun- en wiedmachines veel bereikt kan worden. Voor bonen is het enkel maar be langrijk dat ze regelmatig verdeeld worden. Alle overige produkten kunnen door de bestaande ma chines met een zeer bevredigend resultaat gezaaid worden. In feite blijven dus alleen de bieten over. De oppervlakten per bedrijf zijn klein in verhouding- tot de andere gewassen en de capaciteiten van de machines groot. Kan men beschikken over geschikt zaad en een prima machine, dan zal men, voor een zo renda bel mogelijk gebruik, moeten combineren. In de meeste dorpen zal een aantal machines van 4 a 5 of zelfs nog minder voldoende zijh. Mogelijk dat, als het eens zover komt hier een taak voor de loonwerker is weggelegd. De illusie die sommige uitvinders op dit gebied koesteren, als zouden na het op de markt komen van hun universele precisiezaaimachine, alle an dere zaaimachines van de bedrijven verdwijnen, kunnen zij m.i. voorlopig het beste laten varen. Zo n machine is er nog niet en de behoefte eraan is zeer gering, tenzij het een grote verbetering voor een lagere prijs zou betekenen. Wonderlijk is dat vrij veel boeren een sterk ge loof hechten aan geruchten of publicaties in dag bladen. Zolang de landbouwbladen nergens mel ding van maken, de betreffende instituten of door de voorlichting er nog geen mededelingen over zijn gedaan en er nog geen machine in de han del kan worden aangeboden, is er hoogstens nog maar sprake van een prototype. En meestal duurt het nog vrij lange tijd voordat het apparaat voor de praktijk geschikt is. ENKELE MERKEN PRECISIEZAAIMACHINES DIE MOMENTEEL DE AANDACHT VRAGEN Monodrill \E Monodrill is een Duitse machine die door de N.V. O.B.B. te Oosterbeek. en de fa. Houben te Heerlen worden geïmporteerd. Het zaad, uiteraard monogerm, komt vanuit een zaadbakje met een inhoud van 2 kg, via een afstrijkrol in een vertikaal bevestigd zaaiwiel. In dit zaaiwiel zitten uithollingen, waarin precies één zaadje past. Het zaadje moet aangepast zijn aan de grootte van de uitholling in het wiel, of andersom. In het zaadpijpje, vlak bij de grond, wordt het zaadje losgelaten en in de grond ge bracht. Er kunnen twee verschillende hoeveelhe den per ha mee gezaaid worden. De verstelling daarvan is erg eenvoudig. Op Noord-Beveland maakte deze machine een gunstige indruk. (Zie verder pag. 851.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 3