£?Ialll£e<ïic AterL v\ i>- c:' f-' i>- y\ M A UIT EEN geheim m'7$_weekdoek vak RRAMurr dTSCIKHO^ W eekoverzicht Noteringen ZATERDAG 30 JANUARI I960 103 granen - zaden - peulvruchten. Aan het eind van de afgelopen week kon de graan- importeur geen grote handelsaktiviteit melden. De eonsumptievraag uit het binnenland was belangrijk geringer dan de voorgaande weken. Dat dit ook elders wel het geval zal zijn mag wel afgeleid wor den uit het feit, dat de internationale markten een kalmer aanzien kregen. Hier en daar konden reeds lichte reacties worden waargenomen in de vorm van wat gemakkelijker aflaad-offertes, die in het alge meen niet werden opgenomen. Op de erwten- en schokkermarkt ontwikkelde zich in de loop der week een voortschrijdende prijsdaling. Vergeleken met de maandagbeurs verloren erwten praktisch 3,en schokkers zeker ƒ2,—. In tegen stelling met tot voor kort bleef nu wel boerengoed aan de markt komen, dat op het verlaagde -niveau verhandeld kon worden. Vanuit de contractenhoek kwam een flinke druk door de omzettingen van spe culatieve posities. De effectieve markt kan er o.i. alleen maar mee gebaat zijn dat deze speculatieve posities zo spoedig mogelijk zullen zijn verwerkt. Bruine bonen waren wederom vlot en tegen goede prijzen te plaatsen, eveneens capucijners al probeer de men het wel met lagere biedingen. Rozijnerwten bleven even verwaarloosd als in de achter ons lig gende weken. In maanzaad kon af en toe iets gedaan worden tegen lichtelijk verhoogde prijzen. Karwijzaad aar zelde even in het midden der week, doch sloot wel weer vast. Omtrent de zaaizaadmarkt kan alleen het uitblij ven van orders van enige betekenis worden gememo reerd. Lijnzaad kwam wederom enige guldens lager te liggen. de strovlasmarkt. De zaken hadden een heel rustig verloop. De bie dingen voor de resterende partijen werden lager ge houden, waardoor transacties uitbleven. De handel in afgewerkt vlaslint verliep op nauwelijks prijshou dend niveau traag. De afvalprodukten van vlaslint waren gedecideerd lager in prijs. de consumptie-aard appelmarkt. De grotere vraag naar Bintjes tengevolge van het hool De notering voor lucernehooï, geperst al bedrjjf bedroeg 170-/175 per ton. winterweer is weer voorbij. De exportmogelijkheden naar België zjjn b.v. belangrijk kleiner geworden. Naar Zweden konden deze week enige coaster-ladin gen Bintjes worden verkocht voor prijzen die corres ponderen met die welke vlak voor de vorstperiode werden betaald. Het binnenland wil alleen voor goede partijen redelijke prijzen betalen. De slechte partijen worden tegen voerprijzen verhandeld, maar blijken even later toch nog voor een deel in de con sumptie-sector terecht te komen. Dit zijn betreu renswaardige praktijken die bij het publiek het ver bruik van aardappelen zeker niet zullen stimuleren. op en om de slachtveemarkt. Als gevolg van het feit dat het aanbod van rund vlees de vraag overtrof, konden de prijzen op de abattoirs zich niet geheel handhaven. Er bleven zelfs partijen rundvlees onverkocht. In de sector van de export van achtervoeten zowel als van uitgesneden onderdelen, bestond een vrij grote aktiviteit. Ook op de slachtveemarkten verliep de handel zeer kalm en konden de prijzen zich moeilijk handhaven. Slacht dieren van prima kwaliteit worden zeer weinig aan geboden en de prijzen voor deze rubriek bleven vrij wel ongewijzigd. Het aanbod van slachtvarkens was belangrijk klei ner dan vorige week. De prijzen stegen op de var- kensbeurs te Utrecht met ca. 5 ct/kg geslacht ge wicht. Voor de varkens in de lichte gewichten kwam de notering op 1,94 tot 1,96 per kg ge slacht gewicht. Ook op de varkensmarkt te Rotter dam was het aanbod kleiner. Mede daardoor was het mogelijk dat ook hier het slechte prijspeil van vorige week iets verbeterde. De prijzen van de lichte var kens varieerden van 1,55 tot 1,60 per kg levend gewicht. Voor export naar Italië werden zware varkens aangekocht tegen prijzen van 1,40 tot 1,48 per kg levend gewicht met berekening van 4 kg tarra. (C. V. V.) de ruwvoedermarkt. Dat het prijspeil van deze artikelen gevoelig hoog ligt, kwam deze week wel uit, want tengevolge van het zachtere weer trad onmiddellijk een reactie in. De vastere stemming van vorige week ging weer verloren en de markt sloot nauwelijks prijshoudend. "MG H -»i 26 jan. UORIGE week naar de erote landbouwten- toonstelling geweest in Amsterdam en het was inderdaad ook een grootse tentoonstelling daar in de R. A. I. Er was die dag buitengewoon veel belangstelling en we moesten in 't begin voetje voor voetje de zaak bekijkenlater ging dit wat gemakkelijker. Buurman Willem was er ook, doch zijn vrouw was thuis gebleven, zei hij. ..Het weer stond haar niet aan en dan de pad, je weet nooit wat dit wordt." ,,Toch is 't jammer", zei buurman toen hij in het paviljoen der vrouw kwam, „da ze der nie bie is. As ze van de plattelandsvrouwen vergaderin gen komt, praat ze oltiet van die nieuwe weun- inrichtigen en die wassen ze der ier van de bo venste planke. Eest in den ouwerwetsen vurm en 't nieuwerwetse der nessen. Noe mot ik eerlijk zien", zei Willem, „da glad ouwerwetse past mien ok nie, maer noe precies 't ollernieuwste is meer voe jonge mensen dan voe ons soort, die ok a gries en kaal worren". Het is met de trein nogal een hele ruk, al zijn de treinen ook prima verwarmd. We troffen het. dat we direct konden zitten, want velen hebben trajecten lang moeten staan. Veel Zeeuwen waren er en die vallen ook onder 't bekijken van het vele in 't grote R. A. I.-gebouw op. Ja, wat een oppervlakte is dit toch en nu is het weer al te klein en wordt een nieuw gebouw gezet van.ruim 5 ha. Er waren vele verbeteringen te zien, maar nu bepaald iets nieuws, dat was er niet. Wel kon je zien, dat de paardenwerktuigen verdwenen waren in de massa trekkerwerktuigen. Ja, trekkers wa ren er vele en hoeveel verschillende merken er waren, weet ik niet, maar erg veel. Melkmachinemerken waren er ook veel; overal zag je een kunstkoe staan waaraan een melkma chine zal te trekken. Centrifugaalstrooiers schijnt elke fabriek, die zich respecteert, te bouwen, met of zonder wielen. De landbouwwagens, die met 2 of 6 wielen kunnen worden gebracht, hadden veel bekijks en sommigen waren ook kipbaur. Wanneer er veel keus is, is het soms nog moeilij ker wat te kopen dan uit wat kleinere keus. Je moet wanneer je iets denkt te gaan kopen, goed van te voren nagaan wat je wilt en waarvoor je het wilt gebruiken anders beslis je niet gemak kelijk. Wieltrekkers van 10 tot 60 PK stonden er, doch meest in de 20 tot 30 PK-uitvoering, de een met al meer versnellingen dan de andere. We za gen ook de Vicon Steketee bietenrooier geheel af gewerkt en ze maakte wel een goede indruk. We zijn benieuwd naar haar prestatie. De grote S 1000 Bolinder Munktel maaidorser troonde ver boven de andere uit, het is een zeer grote machi ne. Wanneer onze voorvaderen deze machine nog zagen werken en op zich af zagen komen, gingen ze zeker op de loop, zo'n groot gevaarte. De ploegen stonden er van 1 tot. 5 scharen toe, in allerlei maat en ristervorm. alsmede de spit- ploeg, die al wat meer in de belangstelling gaat komen. Al verdringt ze de gewone ploeg nog niet, het is een ingenieus werktuig en hoed af voor de makers en ontwerpers. We geloven, dat deze eerste grote werktuigen show in ons land, wel in de smaak is gevallen. Of ze renderen zal, weten we niet, maar geslaagd is ze zeker. Ze zal dan ook Brussel concurrentie aandoen. Toen we op weg naar 't station door de Kal- verstraat gingen en al die uitverkoopaanbiedin gen zagen zei buurman„Noe bin 'k wee knap blie, da mien vrouwe der nie bie is, want dan adden we nie vóé de lesten trein tuus ewist", zo reden we naar huis, moe van alle indrukken van de nog steeds voortschrijdende mechanisatie. Remy liep onder invloed van het zachte weer even eens terug, de exportkwaliteit deed van 2736 cent per kg. Een uitzondering bij de peren vormden de Beuné Alexandre Lucas, deze groene peer, welke door de consument in Nederland al vlug te zuur gevonden wordt, werd met 103 betaald voor de maat 75/85 mm, de maat 65/75 mm, klasse I deed 94 cent, voor export. De appelmarkt bleef willig. Cox, in mindere male aangeboden, liep van 108124 cent voor de grote maten, de kleine maten deden 73102. Golden Deli cious was vast in prijs, I grote maten deden van 82.90, de kleine maten 64—83 cent. Het aanbod van Goudreinette steeg, tot 25 ton per veiling werden aangeboden. De noteringen bleven hoog: I grote maat 5664, kleine maat 57—60, grof 4355, fijn 3845 cent. Jonathan werd in flinke hoeveelheden uit de koelhuizen geruimd." De noteringen bleven behoorlijk op peil, I grote maten deden van 67- 73, I kleine maten van 5971 cent, grof werd met 58— 65 cent betaald, fijn 4557. Winston werd in een prachtig heldere kleur aan geboden, de noteringen waren: I 75/85: 5974, I 65/75: 67—79, I 55/65: 56—64 cent. Bramley's Seedling tenslotte deed: I 70/80: 68 cent, I 80/90: 74cent, I 70 mm en op: 72- 73 cent. Zie verder pagina 97 a ard appeltermijnmarkt. Weekbericht van 21 t/m 27 januari 1960 verstrekt door de firma G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam: voor Zeeland: Goes, tel. 01100—3594. Werd in de vorige verslagperiode melding gemaakt van het enigszins teruglopen der prijzen, thans moet worden vastgesteld dat zich vooral op de laatste beursdag (27 jan.) een kentering in het prijspeil zich aandiende welke een zeer sterke daling der prijzen tengevolge had. De dagomzet bereikte dan ook een record-hoogte van 938 contracten waardoor het weektotaal kwam op 2401 contracten <36015 ton). Consumptie-aardappelen Bintje 35/werd voor maart met enkele contracten gedaan op 17,80 dalend tot 17,— en op de laat ste beursdag tot ƒ16,50; april startte op ƒ19,— en liep geleidelijk terug tot 18,50 om op 27 jan. ver der in te zakken tot 17,60. Bintje 45/werd voor maart met enkele contracten verhandeld op ƒ19,50 en ƒ19,40, later tot ƒ19,—. April werd gedaan op 21,— maar daalde eveneens tot 19,70, welke laatste prijs niet meer werd ge laten bij het sluiten der beurs op 27 jan. Eigenheimers 35/— werd alleen op april nog gedaan op 17,20 voor een enkel contract terwijl er verder geen belangstelling voor bestond. Furore 35/kwam voor maart tot zaken op 16,50 tot ƒ15,50 maar zakte op 27 jan. in tot ƒ14,50, april gaf eenzelfde beeld te zien van 17,naar ƒ15,—. Alpha 45Jgaf voor april een daling te zien van 15,40 tot 13,maar werd ook nog gedaan op ƒ12,50. beursbericht markt goes. 26 januari 1960. granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 vocht, boerenschoon af boerderij per 100 kg 28,50—31,55; Gerst, basis 15 vocht, Jdem 24—27,25; Haver, idem, idem 23,7524,75; Kleine groene erwten, idem ƒ35ƒ40; Schokkers, idem 3540; Bruine bonen, idem 110130; Blauwmaanzaad, idem ƒ110—ƒ125. aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering ƒ13— ƒ14,50; Bintje, 35 mm opw., export sortering ƒ14 ƒ15; Alpha, idem, idem ƒ10ƒ11; Furore, 35 mm opw., binnenlandse sortering ƒ14ƒ15; Meerlander, idem, idem 15—16. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrïch- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 5—5,25 p. 100 kg. STRO. Gerstestro ƒ72,50—ƒ75; Tarwestro ƒ67,50—ƒ70; Haverstro 67,50ƒ70; Erwtenstro 112,50—115; Schokkerstro 110112,50, alles per ton, geperst af bedrijf. UIEN. Uien noteerden 1416 cent per kg, veldgewas. vlas. Op de vlasmarkt heerste een kalme stemming. Voor goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij, werd 2730 cent per kg betaald, terwijl voor afwij kende kwaliteit 2527 cent per kg kon worden ge noteerd. Gerepeld vlas (voorjaarslevering) deed 2835 ct per kg. EIEREN. Voor de eieren kan een prijs van 1,501,54 per kg worden gemaakt. fruit afzet 20—26 januari 1960. De markt voor peren wei d geleidelijkaan wat tra ger. Conference liep in prijs terug, de grote maat deed 7882, de kleine maat 66%68 cent. Doyenne du Cornice, waarvan de voorraad een eind geruimd is, deed voor klasse II van 6899 cent. In enkele partijen begonnen los aanvoelende vruchten voor te komen, de eetkwaliteit blijft echter goed. Saint (Advertentie) HAVER daar vaart u wel bij 9*r xéér icge productie korte dikke korrel van gezochte kwaliteit 5* laag percentage doorval de kippehaver bij uitstek sterk en veerkrachtig stro bijzonder goede dekvrucht it vroege en gelijkmatige afrijping

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 23