Weer terug in Holland DE MELKPRODUCTIE IN AMERIKA ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 99 BOEKEN Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuig. Goes. Leerzaam en interessant uitwisselingsprogramma STREEK 'f HOLEN L. J. G. I.v.m. ziekte van een der spelers kon de opvoering van het toneelstuk voor de afd. Stavenisse van de L. J. G. op zaterdag 23 januari j.l. niet doorgaan. De avond werd daarom geheel ver zorgd door het L. J. G.-orkest. Het hoogtepunt van het programma was zeker het onder deel „Texas bij maanlicht". De talrijke bezoekers hebben hierbij kunnen genieten van een prachtig decor en romantische liedjes. Men is voornemens het toneelstuk op zaterdag 6 februari a.s. op te voe ren. Muzikale medewerking zal dan weer verleend worden door het L.J.G.- orkest. H. Nu weer terug in Nederland is het toch wel leuk nog even wat algemene din gen uit Amerika te vertellen. Als „International Farm Youth exchange" kom je dus te wonen in twee staten. Gemiddeld breng je 2 a 3 weken door bij een familie. Dit z\jn niet altijd alleen boerenfamilies, maar soms ook fabrieksmensen, of je woont aan de rand van een stad en je kunt dan ook voor een korte tijd het stads leven wat nader bekijken. „RORREHTRTJE". door P. G. Wodehouse. Dit is het ik-weet-niet-hoeveelsle Prisma-boekje van Wodehouse in een goede vertaling, zoals gewoonlijk bij die boeken van deze beroemde Engelse humorist. Zoals ook gewoonlijk een boek vol gekke verwikkelingen; dit maal over een vooraanstaande advo caat, die een pikant boek geschreven en uitgegeven heeft en nu een aan lager wal geraakte neef als de schrij ver van dat boek laat optreden. U be grijpt van hier, dat hieruit een aantal verwikkelingen ontstaan en U begrijpt ook, dat Wodehouse die verwikkelin gen uitbuit! Nalatenschap der Oudheid, door Prof. W. G. de Burgh. Een Prisma-boek, dat bijzonder dienstig isvoor hen, die hun gebrek aan of leemten in hun kennis van de oudheid als een te herstellen gemis zien. Het is bekend als één van de beste boeken, dieooit over de oudheid ge schreven werden. Het geeft een indruk van de levende eontinuïteit van de oude beschaving; het vat de gehele ontwikkeling in één beeld samen. Het eerste deel behandelt de oude bescha vingen van bet Oosten, de godsdienst van Israël, de opkomst van de Griekse cultuur, de bloeitijd van Athene, de Grieks-Macedonische cultuur, de Ro meinse republiek. Het tweede deel behandelt het Ro meinse keizerrijk, het Christendom, de achteruitgang en einde van het Ro meinse rijk, de erfenis in de Middel eeuwen. Aan het slot van deze geschiedenis die teruggaat tot het vierde millennium vóór. Christus en eindigt bij de geboor te van de moderne wetenschap in de vijftiende tot zeventiende eeuw van onze jaartelling, stelt de auteur de vraag: kunnen de ons bekende feiten geloof in vooruitgang ondersteunen? Is de loop van de geschiedenis der mensheid een opgaande beweging? Deze belangrijke vragen, die het ge hele terrein van de filosofie en de ge schiedenis beslaan, worden uitvoerig be handeld. Als onderbreking tussen de eerste en tweede staat is er de „midpointmee- ting,", een week samen met jongelui uit andere werelddelen, dit jaar 100 jongeren uit 37 landen. We hadden een druk programma, waar we veel leerden uit andere lan den, problemen uit Azië kwamen naar voren b.v. Pakistan met verschillende talen of dialecten en lage ontwikke ling, de Philippjjnen, waar nog veel analphabeten wonen en verder is er in Azië veel armoe en honger. Dan Europa, Frankrijk met. onrust in Algiers, Oost- en West-Duitsland, Luxemburg met te kleine boerderijen en zo zou ik door kunnen gaan. Kunt u zich voorstellen hoe gewel dig het is met jongelui uit alle landen te praten. Naast dit alles hadden we ook nog wel tijd voor ontspanning. Nu weer terug naar de Amerikaanse familie. Gaat u eens mee een kijkje in de keuken nemen. Meestal wordt elektrisch gekookt, soms zijn de ovens op reikhoogte in de muur gebouwd. Afwasmachines zijn er voor de vaat, er is weieens kans dat niet alles schoon is niet zo'n machine. Trouwens niet iedereen heeft een droomkeuken. Er wordt erg veel diepvries en blik gebruikt. Makkelijk en in een wip is de maaltijd klaar. De grote was is ook geen probleem, je stopt alles in de automatische was machine drukt op de knop en het gaat vanzelf. Alleen nadien nog strij ken. Het werk in huis is ook niet zo be langrijk. Als het, nodig is werk je, heel vaak gaat, alles vlug-vlug. Op de boerderij wordt hoe langer hoe meer machinaal gewerkt. Vaak is er geen hulp, dus moet de boer het zelf doen. Zijn er zoons dan helpen die mee of anders de huisvrouw. Ook ben ik in gezinnen geweest waar de moeder op kantoor werkte. Geen hulp in huis, kinderen en toch de hele dag de deur uit. Het gevolg is dat kin deren erg vlug en vroeg zelfstandig zijn. Men trouwt meestal op jonge leef tijd meisjes gemiddeld 19 jaar jongens zelfde leeftijd of iets ouder. In een gezin was ik waar een van de meisjes ging trouwen. Inplaats van iets te sparen kocht ze van elk salaris dat ze ontving zoveel mogelijk kleren en luxe dingen. Het plan was n.l. in een gemeubileerde trailer te gaan wo nen, daar staat alles al in, tot kachel en ijskast toe. Zo'n trailer wordt dan wel op afbetaling gekocht, zoals trou wens zoveel gekocht wordt in Ame rika. De vroege zelfstandigheid van kinde ren en ook jong trouwen brengt wel gevaar met zich mee. Men hoort vrij veel van echtscheidingen. Op zeer jonge leeftijd, 12 of 13 jaar, gaan jongens en meisjes al regelmatig met elkaar uit, dit alles nog aange moedigd door de ouders. Het culturele leven is niet zoals in Europa. De films zijn soms de moeite niet waard, in de steden is dit beter. Ook op T.V. of radio zijn de pro gramma's soms niet al te goed. Kleine kinderen bekijken rustig al die schiet partijen of allerlei liefdesaffaires. Lezen doet men weinig, wel is men meestal zeer geïnteresseerd. Bij een lezing worden ontzettend veel vragen gesteld. Toch neemt de T.V. een te grote plaats in. Alleen tijdens reclames kan soms gepraat worden, daarna wordt weer aandachtig gekeken. De kerk neemt een belangrijke plaats in4 Het is meer dan in Nederland een sociaal middelpunt van de gemeente, men ziet er elkaar weer. Wat ook voorkomt is, dat je een praatje moet maken tijdens een kerk dienst. Iet§ wat hier voor onze begrip pen nogal vreemd aandoet. De Amerikaan leeft in het algemeen gemakkelijk. Men houdt erg van mooie dingen, liefst vrij opvallend. Repareren of herstellen doet men weinig of niet. Is iets kapot, dan wordt weer nieuw aangeschaft. Amerika is een land met mogelijk heden, men zal vlugger dan in Neder land iets bereiken. Het is een land voor jonge mensen die vooruit willen en het is hard werken. Ik zou door kunnen gaan met vertel len, misschien ontmoet ik u eens per soonlijk en kunnen we dan wat praten. Vergeet niet dat Amerika en Neder land verschillende landen zijn, die je moeilijk kunt vergelijken. Wat het LF.Y.E.-|»rogramma betreft of een ander uitwisheluigsprognumHu ik raad het iedereen aan. Je leert veel en kunt anderen veel vertellen. INE OELE. Daar hier veel melkbedrijven voorkomen is het misschien ook wel interes sant hierover wat van de prijzen enz. te laten volgen. De koeien worden hier natuurlijk allemaal machinaal gemolken en de melk wordt in bussen of tank- koelers gekoeld. Op vele bedrijven werkt men ook inet pijpleidingen, waarbij de melk rechtstreeks uit de melkmachine door glazen buizen naar de koeler wordt gepompt. Men heeft hier twee soorten melk Grade A en Grade B melk. De Grade A melk wordt met een vetgehalte van 3.5 in gepasteuriseerde vorm in flessen of meestal in kartonnen doos jes verkocht, van B melk maakt men boter en kaas. De gemiddelde opbrengst per koe is 3500 kg melk hier in de staat Ohio, doch op het bedrijf waar ik ben, niet hoger dan 2500 kg gemiddeld voor 280 melkdagen. Dit is dan van Holstein «Fries) en Shorthorn vee. Het gemid deld vetpercentage is 3.6 De boeren hier ontvangen 34 c per liter voor hun melk plus ongeveer c meer voor elke 0.1 vetgehalte boven de 3.5 Hij ontvangt dit uitbetaald in chèques tweemaal per maand van de Page Milk Company. Een aardige bijzonderheid over deze Page Com pany is dat zij bij het reclame maken voor hun melk, boter, kaas, ijs, enz. in hun radio-programma gebruik maakten van een zangeres die Patty genaamd was en door dit programma bij ieder een nu als Patty Page hekend is. Over de mestveehouderij weet ik uiteraard niet zoveel, omdat het op dit bedrijf niet voorkomt. Wel weet ik dat goede ossen in Chicago bij een ge wicht van 680 kg ongeveer 1400,- opbrachten, 1,90 tot 2,per kg. KERSTMIS. Al is het wel laat, hier nog enkele bijzonderheden over de Amerikaanse kerstmis. Daar gaan de Amerikanen al bijna een maand van te voren werk van maken. De middenstand houdt een machtige reclame-campagne, omdat Santa Claus hier op Kerstdag cadeaux geeft en niet. zoals bij ons, op 6 dec. De huisvrouwen zijn in de weer met het maken van taarten, koekjes en ander snoep. Al weken van te voren zakt de auto van de postbode bijna door zijn veren onder een geweldige last van kerstkaarten en de brieven bus die hier op reikafstand op een paal naast de weg staat, zodat hij niet uit zijn auto hoeft te komen, is dan bijna te klein om ze allemaal te bergen. Ook wordt <?r veel aan versiering van de buitenkant van de huizen ge daan d.m.v. elektrische lampjes. In de stad worden er zelfs prijzen uitgereikt voor de straat met de mooist verlichte huizen. Sommige huizen stonden ge heel in floodlight met gekleurde aan- en uitflikkerende lampjes in de bomen en horsen van de tuin en voorts levens grote figuren van b.v. Santa Claus op zijn slede, getrokken door vier ren dieren. Zo heb ik hier een boerderij gezien waar naast al deze bovenge noemde versieringen als b.v. de drie wjjzen uit het Oosten die zij meer dan levensgroot op de schuur hadden aan gebracht, lussen de verlichte horsen in de tuin een pop hadden opgesteld die een oude vrouw voorstelde op een schommelstoel, werkelijk de hele tijd zat te schommelen, terwijl uit luid sprekers de hele avond kerstliederen galmden. Zo U ziet vieren de Amerikanen Kerstfeest op een andere manier dan in Holland. BERNHARD VAN GORSEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 19