Tu'nbouwmachines op de R.A. I. 95 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 30 JANUARI 1060 Deze nieuwe machine is uitgerust mei een l pk. motor; heeft een piastic tank van 12 I. en weegt geheel kompleet slechts 101 '2 hg van de Machine fabriek De Kinkelder te Zevenaar j^LS er een tijd geweest is dat er nog wel eens slechte of althans minder goede machines werden af geleverd voor de Nederlandse tuinbouw, dan is die tijd thans wel voorbij. Op het gebied van de me chanisatie is er een enorme concurrentiestrijd en een ieder die mee doet, weet dat het nodig is om iets goeds te leveren. Als dat niet gebeurt dan gaat men zeker van de kaart. In dit artikel willen we met u een rondgang maken over de tentoonstelling en daarbij stil staan bij enkele stands waar de machines voor de tuinbouw een belangrijke rol spelen. Uiteraard beperken we ons daarbij enigszins en wel tot de machines voor de kleine tot middelgrote bedrijven. ALLEREERST komen we dan bij de N.V. Agincore te Diemen, waar we de bekende Bungartz en Solo machines vinden. Ze hebben allebei grote be kendheid. De Bungartz kunnen we, evenals de an dere tweewielige trekkers, het manusje van alles noemen op de kleinere tuinbouwbedrijven. Op de grotere bedrijven kunnen we ze naast de zwaardere trekkers zeker niet missen. Nieuw in de Bungartz- serie is de Bungartz-Mol, die thans met differentieel en ingebouwde wielkoppeling verkrijgbaar is. Deze machine is een klein technisch wonder. Het is een tweewielige trekker met naar verkiezing een 5H of 7 pk tweetakt benzinemotor, die een drijfwerk heeft met 8 versnellingen. Er zijn 6 versnellingen vooruit en 2 achteruit. De combinatie van differentieel en wielkoppelin- gen is geheel nieuw. De besturing van de trekker zowel op het land als op de weg wordt er aan merkelijk door vereenvoudigd. Bij deze machine, evenals trouwens ook bij de andere Bungartz-typen, wordt een keur van werk tuigen geleverd, zoals verstekfrezen, ploegen, maai- foalken, cirkel- en meesenkooimaaiers, pompen, wiedramen, schijfeggen, messenfrees, plantgaten- fooor, lier, verhaalkop, sulky en aanhangwagen. Tot de nieuwe machines behoort ook de Bungartz „Fret", een éénwielige hakfrees, met aangedreven wiel. Het motorvermogen is 2,5 pk en de werk- breedte varieert van 9 tot 40 cm. Verder zijn voor de fruitteler ook geschikt de vierwielige 13 en 20 pk trekkers met dieselmotor. De Solo nevelspuiten hebben in ons land een goede naam. Op de tentoonstelling waren ze in vele variaties te zien. We zagen er b.v. de Solorex nevel automaat met de termisch verzinkte spuittank, ook een nieuwigneid. De SOLOREX-super wordt ge leverd als opbouwautomaat voor montage op trek kers met een vermogen van 25 pk en hoger. TN de stand van Romijn en Van Zanten uit Gorin- chem zagen we de Hommel-trekker met vierwiel- aandrijving, welke wordt bestuurd door middel van een scharnierend middenstuk. De afmetingen zijn even gunstig gebleven als voorheen en de trekkracht is belangrijk groter geworden. Bij de stand van de machinefabriek „De Kinkkelder" te Zevenaar waren de bekende lage rode nevelspuiten van dezelfde naam te bekijken. Ook deze machines zijn allemaal automatisch. Dat is trouwens met vrijwel alle nevel spuiten en snelspuiten het geval. Wanneer we het hebben over veranderingen welke er zich op onze tuinbouwbedrijven hebben voorgedaan, dan mogen we daarbij zeker ook niet vergeten de veranderingen in de spuittechniek. Groot is de ontwikkeling ge durende de laatste tien jaar op het gebied van de nevelspuiten. Over het algemeen geeft op het ogen blik de fruitkweker de voorkeur aan de nevelspuit omdat deze lichter van gewicht is dan de snelspuit. De meeste machines zijn er op ingesteld om te worden aangedreven door middel van de aftakas. Op bedrijven waar men een lichte trekker heeft, is dat uiteraard niet mogelijk en daar heeft men dan nog de machines met een eigen motor nodig. De Boomgaardtrekker van de firma H Englebert N.V. te Voorschoten. Verkrijgbaar in resp. 23, 27, 33 en 39 pk. twee typen Storm van „De Kinkkelder" hebben een opgebouwde motor. Ze zijn zowel geschikt voor nevelen als voor snelspuiten. "DIJ Jean Heybroek N.V. uit Bilthoven zagen we ook weer eèn zeer grote verscheidenheid van tuinbouwmachines. Van het Duitse A.S. fabrikaat zagen we de A.S. 1 rugnevelspuit, de A.S. grondboormachine en de A.S. 5 motorzaag. Ook waren hier te zien elektrisch aangedreven werktuigen zoals een heggeschaar, kettingzaag, handhakfrees en maaimachine. Als krachtbron kan worden gebruikt een generator of directe aansluiting op het lichtnet via een transformator. De Nederlandse eenwielige hakfrees HA-BE Hak was hier ook te zien en de Grunder en Clifford freesmachine. T\E N.V. Handelmij. S. Joosten te Amsterdam is de importeur van de bekende Agria tuinbouw machines. Zeer veelzijdig is het werk dat met deze machines kan worden gedaan. Nieuw op deze stand was de 12 pk Agria dieseltrekker, type 1900 D. Deze ma chine is voorzien van een JLO-dieselmotor, een differentieel en 4 versnellingen voor- en achteruit. De centrale rem welke op deze trekker is aan gebracht belooft een verbetering ten opzichte van de bekende trommelremmen. De wielen zijn in 4 trappen verstelbaar van 548 tot 804 mm. Een extra wielspoorverbreding van 1250 mm is verkrijgbaar. Voorts zagen we in deze stand de 2,5 pk Baby hakfrees. Deze machine is bestemd voor hakfrees- werk in smalle rijen met een werkbreedte van 10-12 cm. Door het aangedreven wiel is het mogelijk zeer ondiep te werken. Vooral op lichtere gronden is dat vereist. I'N de stand van de N.V. Handclmy. Saturnus was de complete serie KWH nevelspuiten te zien. De rijdende boomgaardmodellen hebben weer een verbetering aan het nevelgedéelte ondergaan. Bij de rugspuiten stond hier de bekende KWH rugnevel spuit in het centrum van de belangstelling. Ook 'n het buitenland is deze zeer populair. We vernamen dat er per week ongeveer 1000 van deze machines worden gemaakt. Bij Saturnus waren verder in vele uitvoeringen de HAKO machines te zien. r\E N.V. Erveha uit Den Haag toonde de twee- wielige Irus trekkers. TT ET doel van de stand van de fa. S. P. Groenleer en Zn. te Kapelle was om de mogelijkheid te scheppen voor alle Zeeuwen en West-Brabanders om contact te scheppen met een handelaar uit het eigen gebied die veel kan leveren van wat op deze expositie wordt tentoongesteld. Alle Zeeuwen en West-Brabanders welke bij deze stand kwamen, kregen een aandenken. TT ET Technisch Centrum te Bussum heeft voor ons land de vertegenwoordiging van het oude merk Platz. Platz bouwt thans ook rugnevelspuiten. T~\E N.V. v.h. Kempkes en Waterreus liet zien dat ook de Hardie motorspuiten met hun tijd mee gaan. De snelspuiten domineerden hier. Ook de klassieke motorspuiten waren er te zien. ALS we op de kalender kijken dan zien we dat het weer al bijna februari is. Na een vorst periode welke zeer tot spijt van onze sehaatslief-* hebbers maar van korte duur was, zijn we ge komen iu de zachte lucht die ons weer dichter bij het voorjaar brengt. In onze bedrijven begint weer leven te komen, Allerwege in onze boomgaarden rijden de kunst meststrooiers. Ze brengen het voedsel voor de komende oogst. Ook met de hand wordt er nog al wat uitgestrooid. Wanneer men dit kan doen is het altijd nog wel de beste methode. Men kan da» elke boom geven „naar behoefte". Iedere fruitkweker kent immers zijn bomen en weet wat ze nodig heb ben. Het is nu ook de tijd voor een stik stof bemes ting voor onze frambozen, bessen en bramen. IVIen kan ze dan vlug een flinke groei bezorgen. Indien nodig kan men ze later nog wat geven. Met aardbeien zij men voorzichtig met stikstof In het voorjaar. Ga nauwkeurig uw grondmonsters na om te zien hoe de voedingstoestand van uw grond is. Teveel blad is funest voor de vruchten. Doe uw voordeel met het werk van de voorlichtingsdienst die u van advies kan dienen door de verschillende bemes- tingsproeven. In februari kan men al geschikte spuitdagen krijgen. Het is nu tijd om op dergelijke dagen met VBC te spuiten op hessen en frambozen. Dit moet vroeg gebeuren om schade te voorkomen. Beter is het geen bespuiting uit te voeren dan een te late bespuiting. Ga nauwkeurig de ontwikkeling van de klein- fruitgewassen na. Benut de dagen die geschikt zijn om met VBC te spuiten. Is men overtuigd dat men een goed gewas frambozen heeft, dan kan men gaan aanbinden. Met aftoppen moet men echter nog even wachten want ook februari kan nog strenge vorst brengen. Heeft men een vermoeden dat er zieke stengels zijn dan kan men beter wachten met aanbinden tot men er enig inzicht in heeft. Verder willen we nog wijzen op de afgedekte bramen. Bij het zachte weer van de laatste tijd is het nodig daar aandacht aan te schenken want ze kunnen vlug verbroeien. Komt er nog strenge vorst dan is het een kleine moeite om ze weer af te dekken. Met het snoeien van onze bomen gaan we nu vlug verder. Voordat we gaan spuiten moeten we klaar zijn. Als men nog moet planten dan moet dat ook vlug gebeuren. Laat planten geeft dikwijls teleurstelling. Het waren zo maar enkele losse opmerkingen .welke we deze week wilden maken naar aanleiding van het werk op onze bedrijven dat weer wacht* "DIJ William Koch en Co. zagen we als nieuwigheid de Sachs Diesel 4Q0 cc. Met belangstelling wordt reeds uitgezien naar deze motor, waarvan de serie- produktie echter nog niet is begonnen. TNE N.V. Nederlandse Fordfabrieken exposeerden voor de eerste keer de Fordson Dexta als boom gaardtrekker. Deze heeft een 32 pk dieselmotor. De hoogte is 112 cm en de breedte 118 cm. Ze is ook geschikt voor het aandrijven van frezen en spuit- machines. "P\E Jansen fruitsorteermachines worden gefabri- ceerd door N.V. Machinefabriek BOA te En schede. Het systeem van het automatisch opstorten is heel wat verbeterd en de vruchten komen nu automatisch in de juiste meethouding te liggen. De sorteercapaciteit per man wordt hierdoor weer be langrijk vergroot. \JLTE zouden nog geruime tijd door kunnen gaan als we alles moesten bespreken wat er te zien was. We doen dat niet. We hopen enkel u een glo baal inzicht te hebben gegeven van de veelheid van machines welke er voor de tuinders ter beschikking staan. We hopen dat ook ip onze provincie de me chanisatie steeds verder voortgang zal vinden. Daar bij moet met overleg worden gewerkt, want .de machine mag nog zo goed zijn, als ze verkeerd wordt gebruikt of voor het bedrijf of gewas niet geschikt is, dan kan het een onrendabel iets zijn en tenslotte is het doel van de mechanisatie dat er rationeler wordt gewerkt en dat er dus uiteindelijk meer over blijft voor de tuinder. Wanneer u nog niet hebt ge mechaniseerd op uw bedrijf, bekijk dan eens rustig wat daarvoor in aanmerking komt en laat u hier over deskundig voorlichten. WE léven in een dynamische tijd. We zullen deze tijd moeten begrijpen om bij te blijven. Voortdurend wordt ernaar gestreefd om ook in de tuinbouw het handwerk door de machine te doen vervangen. We hebben gesproken over de vele trekkers en andere machines welke er in Amsterdam waren. We hadden het ook nog kunnen hebben over de rooi- en plantmachines. Niemand weet hoe over tien jaar de toestand zal zijn op het ge bied van de mechanisatie en motorisatie van onze bedrijven. Zeker is echter dat de afge lopen jaren de ontwikkeling zeer snel is gegaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15