Zeeuwse Plattelandsjongeren ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND hebben grote taak D' 69 P. v. d. MAAS: Ontspanningsavonden de L.J. G. en Z. P. M. De Algemene Vergadering in Goes ZATERDAG 23 JANUARI i960 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. AFDELING ZUIDZANDE De L. J. G. en Z. P. M. afdeling Zuidzande houdt haar jaarlijkse ont spanningsavonden op vrijdag 29 jan. voor donateurs en leden en op zaterdag 30 jan. voor belangstellenden in de zaal van de heer P. de Witte. Aanvang 7 uur. Programma: Opening, muziek, schetsje, accordeonsolo door P. Pro voost, pauze met verloting, klucht: „Annemarie, zeg jij het maar!, Sluiting. AFDELING OOSTBURG/GROEDE. De ontspanningsavonden der L. J. G. en Z. P. M. van de afdeling Oostburg- Groede, zullen dit jaar zijn op: Donderdag 21 januari a.s. te Groede in zaal „De Drie Koningen". Aan vang 7 uur. Zaterdag 23 januari a.s. te Oostburg in hotel „De Eenhoorn". Aanvang 7 uur. en Donderdag 4 februari a.s. te Nieuwvliet in „De Stadsherberg". Aanvang 7 uur. Programma: Opening, muziek door orkest afd. Groede, schetsjes, declama tie, pauze met verloting, toneelstuk, getiteld: „Morgen schijnt de zon", slui ting. STREEK THOLEX. Er was veel belangstelling voor de jaarlijkse ontspanningsavond van de afdeling Sint-Maarten9dijk van de L. J. G. Na het welkomstwoord door de voor zitter volgde een declamatie op tekst van mevr. Vogelaar en werd er een ge dicht voorgedragen van Jan Prins. Hierna volgde het optreden van het L. J. G.-orkest Tholen. Dat het orkest hard vooruit gaat onder de nieuwe lei ding kon ook hier weer vastgesteld worden. Na de pauze volgde de opvoering van het toneelstuk „Het hing^ in de lucht". De toneelgroep was van de gewoonte om een dramatisch toneelspel op te voeren deze maal afgeweken. Men bracht nu ter afwisseling een klucht. Dit stuk bleek weinig inhoud te heb ben, maar om de dwaze, kolderieke si tuaties werd hard en veel gelachen. De speelsters en spelers zorgden voor een verdienstelijke vertolking. Na woorden van dank door de vice- presidente van de Z. P. M. en de Kring voorzitter van de Z. L. M. werd de avond besloten. H. Geachte vergadering. |EZER dagen las ik een verslag over de ramp, welke op haar eerste trans- Atlantische reis het nieuwe 66.000 ton metende schip „Titanic" van de White Star Line in april 1912 trof. Op dit schip, dat toentertijd het praedicaat „onziiik- baar" kreeg, was nauwelijks voor de helft van de passagiers plaats in de red dingsboten en slechts '/j deel van het aantal koppen werd gered. Het schip was niet „onzinkbaar", als het ware om deze bewering te logenstraffen, verging het op haar eerste reis. Geachte vergadering. Onwillekeurig moest ik hieraan den ken, toen ik me op deze vergadering voorbereidde. De ramp met het stoomschip Titanic ligt bijna vijftig jaar achter ons. In deze halve eeuw is onze wereld enorm veranderd. Uw familieleden uit die tijd maakten gebruik van rijtuigen en zelfs grote afstanden legde men te voet af. De veerverbinding tussen Veere en Kamperland en te Kats werd met zeil en roeiboten onderhouden. Thans staan wij aan de vooravond van het feit, dat het Drie-eilandenplan zal zijn verwe zenlijkt en dat Noord-Beveland vaste verbindingen zal hebben met Walche ren en Zuid-Beveland. In 1912 zag onze provincie er, wat het grondgebied betreft nog niet veel anders uit dan thans. Echter, de wijze, waarop de grond in onze van oudsher voor een belangrijk deel van de land bouw levende provincie, werd geëxploi teerd is in deze halve eeuw geheel ver anderd. Met weemoed denken vele paarden liefhebbers terug aan de tijd dat het paard het tractiemiddel bij uitstek was voor de landbouwwerktuigen. Dat dit edele dier door een motor is vervan gen in zijn functie, welke het vroeger vervulde voor het uitgaansrijtuig van de familie, geloof ik, dat weinigen be treuren. De landbouw van heden is slechts zeer ten dele meer te vergelijken met die welke in 1912 werd bedreven. Thans wordt het graan voor een be langrijk deel te velde gedorsen, de aard appelen- en bietenrooimachines doen hun intrede. De omstandigheden zijn totaal ver anderd. In 1912 sprak men over een onzink baar schip, in 1959 schoot men met een raket enkele aapjes tot op een hoogte van bijna vijfhonderd kilometer, waar bij deze arme dieren het grote geluk hadden gezond op de aarde terug te keren. Denkt u dat er in het begin dezer eeuw één mens op aarde geweest is, die zich zou hebben opgegeven voor een reis naar de maan? Thans zijn er liefhebbers voor. Dames en heren, de tijd schreed voort, de techniek maakte een revolu tie mee, men komt scholen "en leer krachten te kort om aan de weetgierig heid van de bevolking tegemoet te komen. De levensomstandigheden zijn, en met name- ook in onze provincie, enorm verbeterd. Kunnen wg dus tevreden zijn? Met grote stelligheid wil ik deze vraag ontkennend beantwoorden. Op de ontwikkeling van techniek en wetenschap is geen weg terug. Wie echter zou zich op de borst willen slaan en zich louter verheugen over de voor uitgang der techniek, als met de pro ducten hiervan Rusland Hongarije on der de voet loopt en China Tibet de genadeslag geeft, terwijl, herinnert u de reportages en gedenkt straks de actie, duizenden vluchtelingen, vijftien jaar na de tweede wereldoorlog, licha melijk en geestelijk verkommeren in kampen. Inderdaad, voor ons Zeeuwen is hét thans mogelijk om onze polders met moderne middelen beter te beveiligen tegen onze erfvijand, de zee, en onze landbouw te bedrijven op een wijze, welke vooruitstrevend genoemd mag worden. Nimmer mogen we echter vergeten, dat elk jaar, dat ons iets nuttigs brengt, eveneens het jaar is, waarin onze naas te leeft in bittere armoede en ellende. GEEN GEMAKKELIJK JAAR. Onze Jongeren Gemeenschap is nog geen halve eeuw oud. Ook zij heeft echter een ontwikkelingsperiode achter zich. Klein is zij begonnen echter met groot enthousiasme en kameraadschap en veel eigen werkzaamheid van be stuur en leden. Geachte vergadering. Ik betwijfel sterk of deze eigenschap pen na de ontwikkelingsperiode van on geveer twintig jaren nog in dezelfde mat^ aanwezig zijn als voorheen. Dames en heren, het afgelopen jaar is voor onze gemeenschap geen gemak kelijk jaar geweest. In de aanvang van het jaar kwamen in het Hoofdbestuur vele mutaties voor. Uiteraard is het niet gunstig voor het werk in een organisatie als de be stuursfuncties bijna jaarlijks wisselen. Hoewel het vooral in een jongeren-or ganisatie heel moeilijk is om de krach ten voor langere tijd vast te houden, spreek ik de hoop uit, dat we er in zullen slagen een vaste kern over te houden, welke hoe langer hoe meer op de hoogte komt van de problemen van ons werk. Een andere moeilijkheid is, dat we sedert de tweede helft van 1959 de vacature hebben in de functie van se cretaris-vormingsleider. Vanaf deze plaats wil ik hartelijk dank brengen aan de heer Cevaal en mej. Melis voor het feit, dat zij trachten de gang te houden in onze secretariaatwerkzaam heden. Hoewel enkele kandidaten ons voor de functie van secretaris-vormingslei der hebben benaderd en we ook met een enkele nadere contacten hebben gehad, zijn we er tot op heden niet in geslaagd een geschikte kracht voor ons werk aan te trekken, hetgeen toch voor een goede gang van zaken uitermate belangrijk is te achten. In het afgelopen jaar beleefden we ook in het openbaar weer hoogtijdagen. Allereerst de Z. L. M.-tentoonstelling te Aardenburg, waar door de L. J. G. met name aan het openluchtspel daadwer kelijk werd deelgenomen. Voorts verheugt het ons. dat zowel op de provinciale als landelijke ploeg- wedstrgden de L. J. G.-kandidaten mooie successen oogstten. Verblijdend is verder dat in verschil lende streken weer de befaamde orkes ten tot nieuw leven komen. Het opvoe ren van een toneelspel vond in bijna alle streken en in de grotere afdelingen plaats. De waarde van een dergelijke opvoering is niet te onderschatten. In verschillende streken werden in samenwerking met andere groeperin gen cursussen gevolgd. NOG VEEL MOET GEDAAN WORDEN. Geachte vergadering. Vele activiteiten werden in het afge- gelopen jaar weer ontplooid. Veel steun en hulp ondervonden we hierbij van het provinciaal bestuur en de ouderenorganisatie. Een hartelijk dankwoord willen we hiervoor richten tot het provinciaal bestuur en de Z. L. M. Veel werd ge daan. Echter, dames en heren, het moet mogelijk zijn. dat u nog veel meer doet. U moet alle kansen aangrijpen om uzelf en anderen nog verder te ont wikkelen, zodat u straks kunt aantre den als een zeer bruikbaar lid voor de ouderenorganisatie. We hopen, dat we de streek- en afdelingsbesturen bij hun taak weer spoedig terzijde kunnen staan met een vormingsleider. Ook uw hoofdbestuur tracht zich thans nog beter te organiseren door het instellen van interne commissies voor steun aan de afdelingen en de organisatie van hoogtijdagen. Geachte vergadering. Onze provincie maakt een geweldige ontwikkeling mee; het provinciaal be stuur streeft naar de uitvoering van grote plannen voor veiligheid, industrie en vervoersmogelijkheden. Wanneer deze plannen verwezenlijkt worden, mag het platteland niet ach ter komen. De Jongeren van het Zeeuwse platteland hebben een grote taak. Zg zijn het, die moeten helpen zorgen dat, als we één generatie verder zijn het plattelandsleven nog leefbaar is in een moderne ontwikkeling en te vens dat zij zichzélf als zelfstandige kunnen handhaven tijdens en na groot se veranderingen. Vat uw taak enthousiast en-niet licht vaardig op en zorg, dat men straks op u kan rekenen in de Zeeuwse samen leving. Grote en kleine moeilijkheden zullen zich voordoen, doch herinnert u dan wat de Zuidnederlandse dichter Gezelle zo zuiver stelde: Het leven is een krijgsbanier door goede en kwade dagen, gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Dames en heren, hiermede verklaar ik deze algemene vergadering van de Landbouw Jongeren Gemeenschap voor geopend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9