<Ucor de NJrouw Het domein van de vrouw VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP ZEEUWS LANDBOUWBLAD TRAAG gleed onze trein het Amsterdamse Centraal Station binnen en weinige minuten later stend ik op het plein daarvoor, waar een vriendelijke politieagent mij zeide weike lijn ik moest nemen om zo snel mogelijk het RAI-gebouw te bereiken. „Komt u voor de persconferentie van de tentoonstelling", vroeg hy, terwijl hij mij naar de halte geleidde. Vóór ik detram instapte kreeg ik nog van hem te horen, dat „Amsterdam" op de hoogte van de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" was omdat een lange rij maaidorsers en andere land bouwwerktuigen van het station Doklaan door half Amsterdam naar het RAI-gebouw was gereden. Rijendik waren de mensen aan de kant blijven staan om die misschien nooit geziene werktuigen voorbij te zien trekken. Gok weinig stedelingen weten welk een belangrijke plaats „de machine" op het land is gaan innemen. I\E tram bracht mij tot dicht bij het RAI-gebouw en door de gore smeltende sneeuwbrij liep ik ©p het witte gebouw toe. Aan de perstafel namen alle krantenmensen de voor hen bestemde map in ontvangst en daarna zocht ieder zijn weg. Om ons heen was de koortsachtige drukte van een tentoon stelling in opbouw. Einnen acht en veertig uur moest alles gereed zijn. Er werd getimmerd, ge verfd en uitgepakt. Kisten bloeiende Azalea's, fel gekleurde Cyneraria's en Hyancinthen stonden achteloos tussen maaidorsers en trekkers gescho ven. De planten moesten op het laatste moment hun eigen plaatsje nog toegewezen krijgen. Even werd mijn aandacht bepaald bij een vergulde trek ker, geplaatst op een draaibare schijf, die omzoomd was door een brede rand rijkbloeiende rode Cycla men. Een feestelijk gezicht. Een paar heren, de laatste hand leggend aan deze stand, vertelden mij, dat in deze Deutz tractor de miljoenste luchtge- koelde Deutz cylinder was gebouwd. Vandaar al dat verguldsel en die bloemenweelde. BE VROUW TEN PLATTELANDE. IK vervolgde mijn weg en kwam eindelijk terecht waar ik zijn wilde, n.l. in het pavil joen „De vrouw ten plattelande". De veelzijdigheid van deze tentoonstelling bleek wel uit dit pavil joen. De organisatoren hebben begrepen, dat de vrouw een belangrijke plaats bezet in de agrari sche ontwikkeling in ons land. De Nederlandse plattelandsvrouwen zijn vooruitstrevend, wat niet alleen blijkt uit het deelnemen aan het vereni gingsleven ten plattelande, maar ook uit hun en thousiasme voor goede woninginrichting. In dit domein der vrouw ontmoetten wij niet alleen mevrouw Kortekaes van de Nederlandse Huishoud- raad, maar ook mej. Brink van de Stichting Land- bouwhuishoudkundig onderzoek te Wageningen, voorheen algemeen sekretaresse van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Zij was na de ramp van 1953 één der belangrijkste medewerk sters aan de tentoonstelling in de rampgebieden: „Het water weg, nu kopen met overleg". Zodoende heeft zij ook veel werk verzet in het belang van de getroffen Zeeuwse bevolking. In een hoekje ontdekten wij bovendien mej. Ir. N. Constandse, onze tegenwoordige sekretaresse, die naarstig de kleine stand van de plattelandsvrouwen inrichtte. Bij deze goede bekenden voelde ik mij onmiddel lijk thuis en gretig luisterde ik naar de uitleg. VERNIEUWING NOODZAKELIJK. MIJ werd verteld, dat in ons land 50 °/o van alle boerenwoningen ouder is dan 50 jaar en 25 °/o of ruim 80.000 woningen ouder dan een eeuw. Mèn mag dus niet van verkwisting spreken als men hier gaat moderniseren en mechaniseren. Verbou wen is een kostbare geschiedenis en men komt er meestal niet toe de vernieuwing Ineens uit te voeren. De vernieuwing in het bedrijf van de boer wordt voorrang verleend, maar gelukkig begint men in te zien, dat vernieuwing van bedrijf en woning zo mogelijk gelijke tred moeten houden. Vele vrouwen uit de agrarische sector willen graag haar huishouding efficiënter gaan voeren en zijn dankbaar voor goede voorlichting. Daarom is het toe te juichen, dat de vrouwen op de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" HANDWERKDAG IN GOES OP 4 FEBRUARI Op 4 februari a.s. zal er voor handwer kende leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen gelegenheid zijn onder deskundige leiding te handwerken en des gewenst nieuwe technieken te leren. De dag wordt gehouden in „De Prins van Oran je", aanvang half tien in de morgen* een geheel eigen poviljoen heeft gekregen, waar zij voorlichting kon krijgen over de mechanisatie, die vandaag de dag de huisvrouw ten dienste staat. OUDE TOESTAND. IK bekeek het nagemaakte geveltje van een Sak sische boerderij, het type, dat men vooral in het oosten van het land nog zoveel tegenkomt. Hier valt men letterlijk „met de deur in huis", niet alleen in de woonkamer, maar ook in de slaapkamer. Een echte keuken is er niet. In de grote woonkamer staat een fornuis, maar alles wat bij koken te pas komt is door het hele huis ver spreid te vinden. Vaak wordt er inplaats van in de kamer op de deel gekookt en wanneer de huis vrouw in de kelder moet zijn, kan zij alleen door een luik in de vloer van de opkamer in die kelder afdalen. Aan zo'n huis is natuurlijk heel wat te veranderen om mogelijk te maken dat de vrouw haar werk doelmatiger, eenvoudiger, met veel minder moeite en hygiënischer kan verrichten. NIEUWE TOESTAND. AP de tentoonstelling nu was de keerzijde van v de medaille te zien, want aan de andere kant was hetzelfde huis, doch nu van binnen verbouwd. Eén slaapkamer was opgeofferd aan een goed in gerichte keuken, echter door de betere indeling was er een trap in het huis aangebracht, die naar de zolder voerde en waar onder het schuine dak twee frisse slaapkamers waren gekomen. In de woonkamer was aangetoond, dat goede oude meu belen uitstekend te combineren zijn met goede nieuwe. Men behoeft dus niet altijd alles nieuw aan te schaffen. Voor de vloerbedekking was prachtig cocostapijt gekozen, gemêleerd blauw en groen. Op dit tapijt, dat slechts ƒ9,per vierkante meter kost, deden de Noorse teakhouten stoelen met de tomaatrood lederen bekleding het wonder- goed. Hetzelfde kon gezegd worden van de gele tweezits-benk met stoel. Bij dit alles misstond de oude eikenhouten kast volstrekt niet. Er was een douche en W. C. in het huis gebouwd en wasruimte uitgespaard. MODERNE HULPMIDDELEN. UERDER was er in het paviljoen de indeling van een nieuwe woning te zien, waar men ge bruik had gemaakt van alle moderne hulpmidde len. Een voorbeeld hoe jonge mensen in de moder ne wereld kunnen wonen en werken. Vooral de waskeuken was ideaal te noemen met een vaste spoelbak onder de boiler, een wasmachine met elektrische wringer, een aparte centrifuge; dit laatste omdat een combinatie wasmachine-oentri- fuge vaak een te kleine capaciteit heeft en om mogelijk te maken deze beide grote stukken- na elkaar te kunnen aanschaffen. Tijdens de tentoon stel'ing zou gedemonstreerd worden hoe de was efficient gedaan kon worden. Vergeten wij vooral, niet de wasteil op wieltjes, die zo hoog gebouwd was, dat geen vrouw gebukt behoeft te staan bij hef wassen. Vernieuwing van de woning en verbouwing vraagt goede voorlichting. Daarom was het zo pret tig, dat ook onze Bond en de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten plattelande een groep des kundigen ter beschikking had om aan te geven welke weg er moet worden gevolgd als men zijn huis wil moderniseren. T N dit „Domein der Vrouw" heeft men vooral willen wijzen op het nut van mechanisatie in de huishouding. Hierdoor kan het werk wordert verlicht, waai'door de huisvrouw minder vermoeid zal zijn, wat haarzelf, maar ook haar hele gezin ten goede zal komen. Niet al onze lezeressen zullen het voor recht hebben genoten deze tentoonstelling te bezoeken en hiervan te leren. Laat het haar een troost zijn te weten, dat ook in onze provincie mannen en vrouwen klaar staan haar van advies te dienen bij moder nisering van haar huis. Iedere tweede dins dag van de maand houdt de woningadvies- commissie zitting in Goes. Zij behoeven zich slechts te melden aan het Landbouwfe- huis en zo zij verhinderd mochten zijn zelf te komen is een briefje aan mej. A. v. Leeden, Landbouwhuis te Goes, voldoende om in contact te komen met één of mèer leden van genoemde commissie. Laat elk', die gaat verbouwen of het interieur veran deren deze kans benutten. Zij zullen er geen spijt van hebben. Paviljoen der Vrouw ten plattelande. Overzicht huiskamer en keuken, voorzien van alle moderne hulpniiddeleen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8