De Hengstenkeuringen ROTTERDAM DEN BOSCH ROERMOND ZATERDAG 23 JANUARI 1960 67 TOT de belangrijkste evenementen in de trekpaardfokkerij behoren ongetwijfeld de jaarlijkse hengstenkeuringen. In de maand januari wordt door de jury gewikt en gewogen. Weg geselec teerd wat niet meer dienstig is en onder de jonge hengsten uitverkoren de besten van de jaar gang, om de gedunde rijen te completeren tot een volwaardig hengstenbestand. Eén en ander zo mogelijk met behoud van het totale kwaliteitspeil en indien de omstandigheden dit permiteren met verhoging hiervan. Dit is lang niet ieder jaar mogelijk, doch dit jaar lijken de perspectieven hiertoe niet ongunstig. Het ruime aanbod van 3-jarigen (ruim 20 meer dan vorig jaar) en de kracht van de jaargang geven de jury een vrij ruime marge, om de hengstenstapel aan te pas sen aan de natuurlijke behoefte en haar een dusdanige structuur te* geven, dat ruim 13.000 trekpaardmerriën op de juiste wijze van een waardige partner kunnen worden voorzien. Vreugde volle dagen derhalve voor de geroepenen, smartvolle ongetwijfeld voor diegenen, welke de finisch net niet halen en waarvoor het begrip „Rotterdam" een angstwekkende nachtmerrie moet zijn. Gelukkig blijven de paarden van dit alles onkundig, doch voor hun respectievelijke eigenaren staan begrippen als fokkerstrots en soms niet onaanzienlijk geldelijk gewin op het spel. Voor een rechtgeaard fokker ongeveer zoveel als het zout in de pap. Waarom dit geen suiker kan zijn, is ons nooit geheel duidelijk geworden en heeft met de keuringen bovendien verder weinig van doen. BEPALEN wij ons dus verder uitsluitend tot de keuringen, dan moeten wij de lezer bekennen, dat wij persoonlijk niet te Rotterdam aanwezig konden zijn, zodat wij U hiervan slechts de uitslag kunnen geven. Van de 3-jarigen werd goedgekeurd \oor dek king* Favori van Moerkapelle 207316 d. Costaud de Marche K 2322 van Gebr. A. A. en B. van Velde te Moerkapelle. Tevens 4de goedgekeurde zoon van de Nationale Kampioenmerrie Mina van Veer- hoek. Leek als 2-jarige op de „Nationale" nog met geheel afgewerkt, doch vierde naar wij van be vriende zijde vernamen te Rotterdam een glorieuze come back en werd deswege in de gr. m. met een lste premie bekroond. Van de 4-jarigen werd voor dekking goedgekeurd Tarzan van Broekeind 200198 d. Nico v/h Zwartewater K 2343 van Gebr. A. en T. de Jongh Azn te Asperen. Tevens in het Keur- stamboek opgenomen werdenConstant van. Bleijendaal K 2542 d. Costaud de Marche K 2322 van A. van Nieuwenhuijzen te Mijnsheerenland (le pr. gr. m.) en Costaud van 't Schoor K 2543. Zelfde vader. Eig.: J. C. Roedzant te Dirksland (Z.-Hol.) (2e pr. gr. m.). Van de heer A. van Nieuwenhuij zen te Mijnsheerenland werd tevens nog goedge keurd de 5-jarige Albion van Zandsliof 198112 d. Albion de Klokhof K 2412. Bij de oudere hengsten viel de primering als volgt uit. In de gr. m.: 2a Jaap van 't Paviljoen K 2342 d. Nico K 2081 van J. C. Roodzant te Dirksland. 2b Nico van Hees K 2464 d. Nico van Melo K 1795 van M. P. Vrij te Oudenhoorn. In de kl. m.: 3e pr. Certain van Aibain K 2315 d. Albain van Certain K 2024 van A. de Jongh Pzn te Asperen. Van de Zeeuwse hengsten, die te Rotterdam hun kans waagden werd afgekeurd: Carlo van Zuiddorpe 205098. Goedgekeurd: de 3-jarige Peter van de Havendijk 207078 d. Luc van Alstein K 2409 en de 4-jarige Kees 203286 d. Jaap van Berkenhof K 2462. Beide zijn eigendom van de heren M. L. M. IJsebaert -v. d. Linden te Axel en J. Koster te Boschkapelle. OE overdekte Bossche Veemarkt was weer het trefpunt van velen. Ca 40 hengsten en een be langrijk veelvoud supporters maakten deze keu ring tot de grootste in de lande. Uit alle delen van het land waren zij er weer. De liefhebbers en aspi rant kopers. Velen van hen ongetwijfeld tevens op doorreis naar Limburg. Ook het Brabantse fok kerslegioen was weer als van ouds op volle sterkte aangetreden, zij het dan, dat de gestaag neerval lende sneeuw niet lokte tot fietsen of brommen. En waar niet ieder in het gelukkige bezit is van een overdekt en verwarmd vervoermiddel, scheelde dit toch een slok op een borrel. Wij zullen ons in dit verslag beperken tot een korte beschrijying van de voor dekking goedge keurde 3-jarigen en in het Keurstamboek opge nomen 4-jarigen. VOOR DEKKING GOEDGEKEURDE 3-JARIGEN Van de 15 aangegeven 3-jarigen, konden er 4 stuks de goedkeuring van de jury wegdragen. Certain van Nieuwenhof 204415 d. Certain van de Kolk K 2451 van W. M. Bens en Zonen te Mill. Niet geheel afgewerkt in details, doch verder zwaar, diep. enorm gespierd en met grof beenwerk van behoorlijke kwaliteit. Hengst in algemeen voorkomen met voldoende snit en de uitstekende draf van de vader. Nico van Nelkenshof 204187 d. Nico van Kapelhof K 2337 van J. Maris Gzn e.a. te Heiningen. Sterk gelijnd en zwaar gebouwd met enorme gewrichten en fel gespierd. Geen overschot aan rasadel en met behoorlijke bewegingen. Van dezelfde combinatie werd goedgekeurd: Bernhard van Kastanjehgf 207193 d. Herseur van Alstein K 2298. Goed soort met sterke boveniijn, best gespierd, felle knie, verdienstelijk achterbeen, goede voet en rustige vierkante draf. Stond wat dun, doch lijkt nog groen en was één der besten in het kwartet dat werd volgemaakt door Castro van Rixtelhoeve 205875 d. Castro van Geleenhof K 2290 van H. C. Kuijpers te Nederwetten-Nuenen. Goed Onze medewerker de heer P. J. Lako be zoekt voor ons de jaarlijkse hengstenkeurin gen. Zijn eerste verslag over de keuringen <e Rotterdam. Den Bosch en Roermond, hierbij onderstaand. RED. soort met even flauwe boveniijn, voldoende ruime schouder, best gespierd, goed gemodelleerde en voldoende forse knie en behoorlijk spronggewricht. Toonde in de piste een uitstekende draf en heeft de gewenste expressie in algemeen voorkomen. In het Keurstamboek werden opgenomen: Nico van Faira K 2544 d. Nico van Kruisschot K 2476 van Kindn H. van Bommel te Stiphout. Typisch en zwaar met goede schouder, sterke boveniijn. fraaie croupe en best gespierde broek. Stapt achter even wijd doch heeft een uitstekende vierkante draf. Paul van de Braakman K 2545 d. Successeur K 2457 van Gebr. N. C. en C. A. Wouters te Gilze. In kleur en type niet loochenend zijn verwantschap met Clairon de la Lys K 1488. Iets gerekte boveniijn met extra schuin gelegen schouder, goede diepte, best gespierd beenwerk met voldoende ruime voe ten. Was o.i. niet kreupel, doch wel even gevoelig in draf. Martien van Nico K 2546 d. Nico van den Bungelaar K 2418 van W. M. Bens en Zonen te Mill. Soortig, klein en evenredig gebouwd, behoor lijk gespierd en met voldoende zwaar beenwerk. Opvallend zijn de goede diepte en de goede manie ren. Van de oudere hengsten werd in-Den Bosch niets afgekeurd. Een week te voren beproefde een 4-tal hun gelukt te Doetinchem, waarbij Castro van den Vogelenzang 196441 en Barnum van Love- mich K 2522 werden afgekeurd. Harold van Boven hof K 2547 werd in het Keurstamboek ingeschre ven, terwijl Nico van Kruisschot K 2476, mede van wege zijn goede fokprestaties een goedkeurings periode van 4 jaren verkreeg. Zij nog vermeld, dat Costaud van Nieuwenberg K 2477, Albert van Berkenhof K 2414 en Nico van Zandhoek K 2314 tot dusverre verstek lieten gaan. UANWEGE het grote aantal aangegeven 3-jari gen (19) en de goede kwaliteit hiervan, één der belangrijkste en tevens één der interessantste keuringen in den lande. In vergelijking met andere jaren was de regeling in en om de keuringsbaan voorbeeldig te noemen. Een compliment dus aan het adres van de Afdeling Limburg. Al met al een zeer mooie keuring en goed materiaal. 3-jarige hengsten grote maat. la. Nico van de VVilhel- minahoeve 205956 d. Nico v/h Zwartewater K 2343 van Gebr. Hendrikx te Heel. Mooi ge lijnd en goed geproportion- neerd, best gespierd met goe de voeten en voldoende zware kwaliteitsbenen. Extra gangen met imponerende actie vanuit de hak. Werd kort na de keu- r" g verkocht aan G. J. Too- nen te Maren (N.-Br.). 1b. Nico van de Sluis 203912 d. Nico van Kapelhof K 2337 van P. Gerrickens te Ingber-Gul- pen, Jos. Kuipers te Welten- Heerlen. J. v. d. Linden te Eijs-Wittem en Kindn H. van Bommel te Stiphout. Zwaar en massief gebouwd met vol doende snit, zwaar gespierde schenkel, goede voeten, iets nauwe voorstap en voldoende ruime draf. Staande een „chef", lc. Leon van Overen 206696 d. Costaud de Marche K 2322 van Gebr. Hendrix te Heel. Goed soort met voldoen de ruime schouder, behoorlijk gesnierd en hiermede evenre dig beenwerk met beste draf. Middenmaat, la Dirk van Mei ie k 206739 d. Nico v/h Zwartewater K 2343 van H. A. H. Seegers te Herkenbosch. Chique verschijning met sterk ge lijnd corpus, goed gespierd, voldoende fors been werk en met zeer innemende manieren in de keu ringsbaan. Op deze dag, in volmaakte conditie voorgebracht: een charmeur van grote allure, lb. Fifils van de Jost 205381 d. Fifils du Chateau K 2444 van Emile Kallen te Wittem en Gebr. Hen drix te Heel. Zwaar, diep en extra gespierd met even flauwe boveniijn, voldoende correct voorbeen en goede bewegingen. Kleine maat. 2a. Rene van Soesterhof 208032 d. Costaud de Marche K 2322 van P. Gerrickens te Ingber-Gulpen en Chr. Gielen te Broekhuizen. Laat geboren en nog groen veulen zonder grote tekortkomingen, doch met beslist geen overschot in details. Is hopelijk nog in zijn ontwikkelings stadium en de kapitale moeder Riet van Soester- hof K 49711 (elite-merrie) vormt mede een goede aantekening. Vlotte draver overigens. 2b. Nico II van Dorothea Hoeve 208037 d. Nico van Kapelhof K 2337 van H. A. H. Seegers te Herkenbosch. Mooi gelijnd en goed gespierd metvoldoende zwaar en behoorlijk voorbeen, vrij goede stap en goede draf. De 3 in het Keurstamboek opgenomen 4-jarige hengsten werden als volgt geklasseerd. Grote maat. le pr.: Jan van de Zypersluis K 2550 d. Carlo v. d. Melo K 2387 van A. van Horne Knij pers en H. Baetsen te Maxet-Heijthuijsen. Robuust en zwaar gebouwd met des ondanks een mooi lijnenverloop. Goed gemodelleerde, best gespierde hengstenbenen met beste voeten. Voorstand iets week. Zeer goede draver. Hengst van formaat en met allure. 2e pr.: Karei van de Volharding K 2548 d. Carlo v. d. Melo K 2387 van P. Jos. Luijten te Raath-Bingelracle. Ruim gebouwde hengst met mooie vloeiende lijnen, extra schouder, fraaie lange knie en grof gebeend. Stond wat dun en leek daar door iets groot. Opvallend lang kruis. Stapt achter niet onberispelijk doch heeft een uitstekende draf. Middenmaat, le pr.: Jonker van Bovenhof K 2549 d. Nico v/h Zwartewater K 2343 van H. V. „Het Zuiden" te Gulpen. Extra genre met prima schou der, zeer evenredige bovenbouw en voldoende kwaliteit fundament. Beste gangen. Oudere hengsten, grote maat. le pr.Nico van Guliekshof K 2479 d. Nico van Echt K 2316 van Kindn Mart. Simons te Grubbenvorst. Best soort met beste schouder en goede diepte, even hoog in 't kruis, voldoende ruime voet en vlotte, doch achter iets afwijkende draf. Zeer goede hengsten- expressie. 2e pr.: Nico van Mesch K 2527 d. Nico van Kapelhof K 2337 van P. Jos. Luijten te Raath- Bingelrade. Typisch en behoorlijk gespierd en verder zonder grove afwijkingen. Middenmaat. 2a. Jupiter van Paulina K 2523 d. Nico van Kapelhof K 2337 van J. Hupperichs— Mecsen te Sehulder-Wijlre. Mooi soort met vol doende sterke rug, goed gespierd en voldoende voorbeen. Vlotte en vrij correcte draf. Als geheel wel een charmante verschijning. 2b. Albert van Gulpen K 2478 d. Albion van Lovemich K 2340 van H. V. „Het Zuiden" te Gulpen. Typisch, met even onregelmatige boveniijn, beste diepte, goede schen kel en voldoende zware armen. Behoorlijk been werk en vrij goede manieren. De Belgische Kampioen Gamin de I' Eaugrenne K 2490 d. Matador de Buvrinnes B. S. 50/2446 van H. A. „Vooruitgang" te Horst werd voor dekking goedgekeurd doch nam niet deel aan de premie keuring. Gamin was als steeds typisch, breed en diep, doch had kennelijk niet zijn jour in de piste. Het Kampioenschap viel terecht ten deel aan de formidabele Jan van de Zijpersluis, aldus vreugde brengend aan zijn gelukkige eigenaren en tevens een vleugje roem aan een aantal bezoekers uit óe Wieringermeer, het stamland van de nieuwe Kam pioen. Al met al een uitstekend geslaagde dag. De Limburgse Kampioen 1960 JAN VAN DL ZIJPERSLUIS K 2550

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7