Primeur uien thans nummer 1 66 Vervolg TENTOONSTELLING „MECHANISATIE LAND- EN TUINBOUW" Verschillen in grondsoort, trekker, bedieningsperso neel, weersomstandigheden en mogelijke minimale afwijkingen aan trekker of ploeg, zijn er oorzaak van dat dikwijls moeilijkheden worden ondervon den, waardoor relatief de ploeg tot een der duurste werktuigen van het landbouwbedrijf is gaan be horen. DE AARDAPPELROOIMACHINES TT OOR wat betreft de aardappelrooimachines was op de R. A. I. sterk het accent gelegd op grote, ingewikkelde en daardoor dure verzamelrooiers. Afgezien van de speciale rooimaehines voor de veenkoloniale gebieden, zit voor de kleigebieden hierin toch wel het gevaar dat de beschadigings kansen groter worden. Het is zeer de vraag of de kleigebieden die grote machines, met hun lange afstanden die de aardappelen daarin af moeten leggen, in de toekomst wel op hun plaats zijn. De vraag zal groter zijn naar eenvoudige ma chines die ook de mogelijkheid in zich bergen om op voorraad te rooien en waarin de aardappelen een korte afstand af moeten leggen, desnoods ten koste van wat meer grond in de partij. Belangstelling in de praktijk is ook gewekt voor dié rooimaehines, die de aardappelen meebrengen naar het eind, hetzij in een opgebouwde bunker, hetzij in een naast de rooier meerijdende wagen. Een ontwikkelingsrichting" waaraan zeker de nodige aandacht besteed zal moeten worden. DE BIETENROOIMACHINES T^AAST enkele bekende bietenrooimachines wer- den ook enkele minder bekende merken ge- exposeerd. De belangstelling gaat speciaal uit naar de verdere ontwikkeling van de Vicon-Steketee rooier. Voorzover bij de andere typen geen grote veranderingen en verbeteringen zijn aangebracht, ondervinden zij de gewone, normale belangstelling. KUNSTMESTSTROOIERS TAF. ontwikkeling van de kunstmeststrooiers is de laatste jaren wel een geheel andere weg op gegaan. Schotelstrooiers, die voor wat de kwali teit van het werk toch altijd nog prima meekunnen, ziet men weinig meer tentoongesteld. De centrifu- gaalstrooiers echter des te meer. Drie hoofdgroepen hebben zich daarbij gevormd, nl. de centrifugaal- schotelstrooiers, de pendelstrooiers en de centrifu- gaalstrooier met strooi-armen. Vooral bij korrel- produkten kunnen goqde resultaten verkregen wor den, mits men maar ae nodige voorzorgsmaatrege len neemt. Fijne, en vooral wat meer kleverige meststoffen leveren nog al eens teleurstellingen op. Een uitstekende roerinrichting is daarbij een eerste noodzaak. Al met al blijft het voor de boer een moeilijke keus. Een nieuwe schotelstrooier kopen kan mogelijk betekenen dat men in zeer korte tijd over een verouderd type beschikt met een betrekke lijk geringe capaciteit. Een centrifugaalstrooier kan een moderne machine betekenen waar wellicht niet elke boer zonder teleurstellingen mee zal kunnen werken. ZAAIMACHINES TAE zaaimachines gaven geen grote veranderingen te zien. Het nokkenradsysteem voert nog de boventoon. De Stokland centrifugaal zaaimachine was van een nog ruimere toevoerring voorzien. Zodra verstoppingen normaal niet meer voorkomen, zal deze machine m.i. zijn plaats in de praktijk zeker innemen, zonder daarbij te willen beweren dat de overige systemen dan direct zullen hebben afgedaan. De aanwezige precisie zaaimachines geven nog geen aanleiding tot een totale omme keer op het gebied van het hietenzaaien. De in de dagbladen aangekondigde opzien barende uitvinding van een precisie zaai machine in Zeeland was op de R. A. I.-ten- toonstelling te bezichtigen. Met belang stelling wordt de verdere ontwikkeling tegemoet gezien. SLOOTREINIGINGSMACHINES T7EN machine waarvoor in Zeeland ook grote be- langstelling bestaat, maar waarvoor nog niet direct een oplossing is gevonden, is de slootreini- gingsmachine. Enkele, in andere gebieden beter bruikbare typen, waren er wel te zien, van een dure maaiboot tot een eenvoudige greppelfrees: Toch vraagt het probleem ook in Zeeland de volle aandacht. Wel zijn dikwijls Onze sloten anders van structuur en van vorm, en komen er hier on derling zelfs grote verschillen voor, maar mogelijk kunnen nieuwe, of aan onze omstandigheden aan gepaste machines, uiteindelijk helpen om het steeds groter wordend probleem van de slootreiniging te helpen oplossen. PAARDENWERKTUIGEN £"AP de persconferentie, op zaterdag 16 januari ƒ.1., werd de opmerking geplaatst, dat zo heel wei nig paardenwerktuigen op de tentoonstelling waren ingezonden. Inderdaad, men moet zoeken om iets van belang op dit gebied te vinden. Wel zijn er enkele trekkerwerktuigen, die na een kleine om bouw achter een paard kunnen worden gebruikt. Voorbeelden hiervan zijn de Vicon- en Lely-kunst- meststrooiers, diverse zaaimachines, grasmaai- machines e.d. Ze dreigden echter in de massa ten onder te gaan en vielen niet erg op. Voor de paarde- bedrijven is dat jammer. Hun keus was op deze tentoonstelling te beperkt. Men moet zich echter goed voor ogen stellen, dat het voor een landbouw werktuigenfabrikant met voldoende^ andere moge lijkheden, beslist niet aantrekkelijk is om werk tuigen te fabriceren of tentoon te stellen die steeds minder afgenomen worden. En zover is het thans inderdaad. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat straks nog meer paarden noodgedwongen opgeruimd zullen moeten worden, omdat er geen passende paardewerktuigen meer te koop zullen zijn. Een fabriek van enige omvang kan geen fabriek blijven met seriefabricage, bij een geringe afname van het produkt. Zij zal vroegtijdig omschakelen en nieuwe produktiebronnen komen er niet voor in de plaats. Zover is het gelukkig nog niet. Diverse trekker- werktuigen zijn ook voor paardetractie geschikt of geschikt te maken. Daarnaast zijn er echter ook talrijke werktuigen die achter paarden niet zijn te gebruiken en die men toch graag wil gebruiken. De trekker biedt nu eenmaal veel meer mogelijk heden en dit. alles gaat uiteindelijk ten koste van het paard. VOORLICHTING TAOOR het Rijkslandbouwconsulentschap voor landbouwwerktuigen en het Instituut voor Landbouw Techniek en Rationalisatie te Wagenin- gen, werd in een speciaal daartoe ingerichte stand voortdurend de gelegenheid geboden om voor lichting te verkrijgen. Hierdoor werd in een grote behoefte voorzien. Door de verschillende aan wezige specialisten konden op elk gebied betreffende de mechanisatie de gewenste inlichtingen gegeven worden. Ook andere instanties of organisaties gaven voor lichting. De sectie Smeden-handelaren in landbouw werktuigen had een voorlichtingsstand op het ge bied van de landbouwmechanisatie. De Stichting Vakopleiding Smecoma gaf op haar gebied voor lichting inzake opleiding voor reparateur van werktuigen en motoren. Ook op het gebied van de handvaardigheid was het een en ander te zien. De arbeidsinspectie gaf de nodige voorlichting betreffende de beveiliging van werktuigen. Een onderdeel van de mechanisatie dat beslist niet over het hoofd gezien mag worden. Het zou te ver voeren alles tot in de finesses naar voren te brengen. Het is eenvoudig onmoge lijk. Voorzover daar behoefte aan gevoeld wordt, wordt t.z.t. op onderdelen teruggekomen. STANDHOUDERS TITEL nog enige opmerkingen over enkele stand- houders. Hopelijk zal men het mii niet kwa lijk nemen, dat ik de Zeeuwse deelnemers daarbij eerst noem. Zij waren van klein tot groot goed vertegenwoordigd. De heer Mo! te Lewedorp was er met zyn beide typen „Live Savers" Naar hij mij -meedeelde, be gint de aflevering nu vlot te verlopen. Type no. 2 lijkt mij handiger dan no. 1 en is bovendien nog iets goedkoper. Beide constructies kunnen de goed keuring van de arbeidsinspectie wegdragen. De Fa. Mullié te Poortvliet toonde haar speciaal model weidesleep, waarmee in het voorjaar ook op het land goede resultaten bereikt kunnen worden. De Fa. Cappon te Hcinkcnszand exposeerde haar serie ploegen, eggen, cultivatoren enz. De meer- velds duizendpootegge vroeg haar speciale belang stelling. De Fa. Franken en van Weel te Goes trok de aan dacht door haar uitgebreide collectie werktuigen, zowel voor akker- als weidebouw. De keuze in merken, zowel als typen werktuigen is bij deze firma omvangrijk, onder meer ook de Stokland centri fugaal zaaimachine. Op het gebied van wiedmessen. cultivatorbeitels, ganzevoeten, aanaardscharen e.d. was de Zeeuwsch- Ylaamse Hoefijzerfabriek Kerckhaert met haar produkten aanwezig. De N.V. Kon. Handelmij. Wed. J. C. Massee en Zoon te Zwolle en Goes, toonde haar bekende Bautz tractoren en werktuigen, zowel als talrijke andere merken en typen landbouwmachines. De Fa. Timmerman en Verbeek te Zierikzee toonde in een zeer goed ingerichte stand haar di verse verkoopartikelen, waarvan spéciaal genoemd mogen worden de Sieling-rijendunmachine, de Scal- dis kunstmeststrooier met draaiende voorraadbak, de Bozet nokkenrad zaaimachine en de Hinde harkeerders. Van de exposanten buiten Zeeland, die hier wel een bekende naam hebben, kunnen o.m. de vol gende genoemd worden. De Fa. Brouwer te Oudenbosch toonde in haar inzending haar bekende serie hydraulische kip wagens en aardappelrooimachines. Het Centraal Bureau te Rotterdam had twee stands tot haar beschikking waarin zij haar activi teiten op land- en tuinbouwgebied naar voren bracht, en haar wel zeer uitgebreide collectie land en tuinbouwwerktuigen ten toon stelde. Ook het nog altijd zeer belangrijke handgereedschap was daarbij niet vergeten. De Fa. van Driel en van Dorsten te Hoofddorp toonde naast haar Hela trekkers een groot aantal werktuigen welke door haar in de handel worden gebracht. Een zee.1 uitgebreide serie. Mc Cormick-Inter- national Farmall trekkers, waaronder de voor het eerst in Nederland geëxposeerde Franse Farmall F 265 D 35 pk, werd door de Fa. H. Englebert N.V. geëxposeerd. De I. H.-Agriomatic stond daarbij zeker in de belangstelling. Daax-naast wei-den nog diverse andere wex-ktuigen geshowd. De N.V. Nederlandse Ford fabrieken toonde haar Ford-trekkers met diverse daarop passende aan- bouwwerktuigen. De Fa. Gebr. Kuiken te Emmeloord exposeerde haar serie Polinder Munktell trekkers en maai- trekkers, waarbij vooral de BM 350 rupstrekker op luchtbanden de aandacht trok. De Lanz trekkers- en maaidorsersserie, alsmede talrijke andere hier ook bekende wex-ktuigen, wer den door de Fa. Nagel Co getoond. De Fa. Vissers (Vicon) te Nieuw Vennep trok op een voor haar originele manier reeds van verre de aandacht. Behalve dat haar bekende px-odukten werden tentoongesteld, konden velen ook kennis nemen van de in een vorig nummer van dit blad genoemde Vicon-film. Brandstoffen, smeermiddelen en onderhoudspro- dukten waren te bezichtigen in de stands van en kele maatschappijen. Op het gebied van trekkerbanden en het ver nieuwen van loopvlakken daarvan, was alle gele genheid om zich te ox-iënteren. In de Tyresolestand was zelfs een trekkerbandje aanwezig dat nieuw slechts f 12.000,kost. En dat was nog niet eens de grootste. pjET zou veel te ver voeren alles op te noe men. Laten we volstaan met de opmer king dat er voor elk wat wils was. De indeling en opstelling zowel als de keuze van de ge showde machines zullen velen voldoening hebben geschonken. De Nederlandse boer heeft zich op eigen bodem weer eens volledig op de hoogte kunnen stellen van wat er op mechanisatiegebied zoal gaande is. En dat is wel dermate veel en de veranderingen vol trekken zich daarbij wel zodanig snel, dat een dergelijke manifestatie toch wel als een na tionaal belang gezien moet worden. Goes, januari 1960. J. G. VAN LIERE. (Adv.) .ilèenverkoop Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadh'andël D..J. VAN DER HAVE n v. KAPE1LE BIEZELINGE 'U kunt ook via uw handelaar b'estellen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6