DURF TE MECHANISEREN WE leven in de twintigste eeuw. Bij alles wat we doen zullen we daar reke ning mee moeten houden. Wanneer we in deze tijd leven en werken alsof er niets veranderd is, dan kan het zijn dat we een keer moeten ervaren dat we de boot hebben gemist. Dat we niet meer mee kunnen. Dat wil ook zeggen dat we niet bang moeten zijn voor de machine op onze bedrijven* Misschien zal het daarbij nodig of nood zakelijk zijn dat we bepaalde machines als telers gezamenlijk gebruiken. Ons indivi duele karakter verzet zich daar wel dik wijls tegen, maar ook hier geldt weer dat we terdege moeten beseffen dat de tijden veranderen. We hopen dat dit artikel ertoe mag bijdragen dat u eens nadenkt over de mechanisatie zoals deze op uw bedrijf is en over wat er nog zou kunnen gebeuren. Daarbij bedenkend dat u leeft in de twin tigste eeuw, de eeuw van de techniek. TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK NOBEL blauwmaanzaad ZATERDAG 23 JANUARI 1060 75 Wat zijn we de vorige week opgeschrokken door de dijkdoorbraak in Amsterdam. Het gevolg ervan was dat vele duizenden mensen hun woningen moes ten verlaten. Ze werden op vele plaatsen onder gebracht. Wij als Zeeuwen hebben zeker intens meegeleefd met die ramp omdat we weten welk een vijand het water kan zijn. Gelukkig dat er geen sprake is van veel slacht offers. We hebben in Zeeland gezien dat vele dingen na de ramp schoner, beter en doelmatiger uit het water zijn verrezen, dank zij de nationale en inter nationale hulp. Nog altyd is er echter ook de rouw om de dierbare betrekkingen welke verloren gingen. Dit is voor de bewoners van Tuindorp Oostzaan een lichtzijde: zij zullen later allen weer samen terug kunnen keren naar hun woningen. Ons hartelijk meeleven gaat uit naar de slachtoffers. Iets van meer prettige aard is ongetwijfeld de grote land- en tuinbouwwerktuigcntentoonstelling in Amsterdam, welke deze week onze aandacht heeft gevraagd. De steeds hoger wordende loon- standaard, het steeds vlugger en doelmatiger kun nen werken, eist een steeds voortgaande mechani satie .We twijfelen er niet aan of vele fruitkwekers zullen een kijkje hebben genomen in de RAI, waar het nieuwste op mechanisatiegebied te zien was. Daarom is deze week ook onze rubriek geheel gewijd aan deze tentoonstelling. Een van onze mede werkers heeft daar goed rondgekeken en zijn in drukken vindt u hiernaast. In verband met dit bijzondere mechanisatie- nummer moet helaas ons verslag over de bodem- bewerking en de stikstofbemesting, dat we de vorige week hebben toegezegd, nog even wachten. Tot de volgende week. i nes voor onze bedrijven in het groot. We willen er wel op wijzen dat we ook als fruitkwekers er goed aan zullen doen ons terdege ervan te over tuigen wat de mogelijkheden zqn van de machines die er te koop zijn en wat we er op onze bedrijven mee kunnen doen. Doelbewust zullen we onze keuze moeten maken, rekening houdende met de omstandigheden waaronder gewerkt moet worden. Wegens plaatsgebrek moet tot onze grote spijt de bespreking van de tuinbouwmachines op de R. A. I. tot de volgende week blijven overstaan. RED. "pR zijn in onze provincie, ook onder de tuinders, nog veel mensen die eigen lijk een beetje bang zijn van de machine. Bang dan in die zin, dat ze niet voldoende beseffen dat we leven in de eeuw van de techniek en van de mechanisatie. In heel veel gevallen kan de machine het werk doen dat we vroeger met mensenkracht deden en die machine is dikwijls zo in gericht dat hij het beter en voordeliger kan doen dan de mens die het altijd heeft gedaan. We willen hier geen pleidooi voeren voor een onbeheerste aankoop van machi- (AdvJ N. A. K.-gekeurd van de nieuwste en beste stammen, geeft hoge zaadopbrengsten en uitmuntende kwaliteit. Stevig stro. ---I-,- vnvr r De «oio Kex nevelaulomaal is de enige automatische nevel- spuitmachine met thermisch verzinkte spuittank. "LIET is ongeveer vijftien jaar geleden dat ik in dienst was bij een toen reeds bejaarde fruitkweker. Het was een man die zijn weetje van het fruit en van de fruitteelt heus wel wist. Hij had een bedrijf van ongeveer een gemet of tien en in de loop van de jaren had hij daarop een voor die tijd mooie boomgaard gekregen die hem dooreengenomen een goed bestaan had opgeleverd. Er bleef de meeste jaren nog wel wat over om naar de Boerenleenbank te brengen. Dat kon toen, want er was niet zoveel te investeren in een dergelijke boomgaard die eenmaal in produktie was. Ik werkte 'daar met plezier. Soms echter was het wel wat eentonig, want de baas had twee arbeiders en omdat ik de jongste was, moest ik ervoor zorgen dat de boomgaard vrij bleef van onkruid. Die fruit kweker was er nog een van de oude stempel. Zijn boomgaard moest schoon zijn, net als de straat achter zijn woning. Daarom moest er gewied worden. Vanaf het vroege voorjaar tot diep in het najaar. Op het laatst ging het onkruid niet meer dood. Dan moest je het op hopen leggen. Weken en weken achtereen wieden. Dat was mijn werk. Snoeien en oogsten deed de baas met de oudere arbeider. In de tijd dat er gespoten moest worden mocht ik echter de schoffel laten rusten. Dan mocht ik pompen. De baas had namelijk een degelijke vatspuit en omdat hij graag goed fruit oogstte, moest er zorgvuldig worden ge spoten. Dat kon alleen de oudere knecht. Ik was de pomper. Dagen achtereen. De blaren op je handen. Soms hielp de baas, vooral als de hoge bomen aan de beurt kwamen en de druk zo hoog mogelijk moest zijn. De 5-7 pk tweewielige trekkers kunnen met recht het manusje van alles voor onze tuinbouwbedrijven worden genoemd. T\TT verhaal van iemand die nu half de dertig is, kwam ons voor de geest toen we deze week in de RAI-gebouwen in Amsterdam liepen en daar kennis namen van de huidige stand van de me chanisatie in de Nederlandse tuinbouw. Op dat mo ment beseften we pas goed hoe groot de verande ringen zijn welke er in de afgelopen jaren op onze tuinbouwbedrijven hebben plaats gevonden. De machine heeft er zijn intrede gedaan en de auto- matisatie kwam naar voren. Het verhaal waarmee we begonnen heeft zich nog maar vijftien jaar geleden afgespeeld. Toen was dat normaal. Net zo wel als het toen normaal was dat men op iets grotere bedrijven bij de ziektebestrijding met de kunnen doen. In het hierbij behorende artikel zullen we dat niet doen, eenvoudig om dat er zoveel was, dat het een onmogelijke zaak is overal aandacht aan te schenken. Een enkel voorbeeld zullen we noemen: Er waren niet min der dan 30 verschillende mer ken frezen op de R.A.I. "VyE hopen dat vele Zeeuw- se tuinders deze week naar Amsterdam zijn geweest om kennis te nemen van het geen de mechanisatie hun biedt. Ook in onze provincie heeft gelukkig de mechanisa tie van de tuinbouwbedrijven een flinke omvang aangeno men. Toch hebben we soms de indruk dat er hier nog een terrein braak ligt. Dat er op onze bedrijven nog wel meer met de machine valt te doen dan er nu gebeurt. We kun nen dit hier slechts oppervlak kig behandelen, maar we be doelen dat het mechaniseren op onze bedrijven nog dik wijls afhankelijk wordt ge steld van het saldo van onze rekening bij de Boerenleenbank. Als we geld ervoor hebben dan gaan we over tot de aanschaf van machines. Het kan echter zijn dat we hierdoor achter blijven bij de ontwikkeling welke er mogelijk is en dat hierdoor het geld dat we nodig hebben niet of later dan anders ter beschikking komt. Van Vele tientallen Zeeuwse tuinders gebruiken hun tweewielige trekker voor het vervoer van hun produkten naar de veiling. Met een kar er achter gaat het best. slangen sleepte en alles met de motorspuit be werkte. \XTE hadden ons voorgenomen om deze week vrij uitvoerig in te gaan op al de verschil lende machines en merken welke er te zien waren en waarmee we als tuinders ons voordeel De snelle ontwikkeling van de nevelspuïten ver oorzaakten een revolutie bij de ziektebestrijding in de fruitteelt. Dit is de Solo Rex super opbouw automaat, gemonteerd op een Ferguson-trekker. nature hebben we, Zeeuwen, graag zeker heid. Een eigen huis en wat grond en dan liefst onbezwaard, dat is ons ideaal. Het is ook mooi als het zover kan komen, maar het kan verstandiger zijn om wat geld te lenen als dat in het belang is van een betere gang van zaken op het bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13