Welke werktuigen aardappeloogst? r3 voor de De heer H. VAN ESSEN /^ONGETWIJFELD zijn velen naar de R. A. I. geweest met het doel zich nader te oriënteren in verband met de aankoop van een nieuw werktuig. Alvorens tot het aansehaffen hiervan over te gaan wil men zich eerst op de hoogte stellen van wat er op dit terrein „te koop" is. Het zou te ver voeren alle werktuigen aan een beschouwing te onderwerpen. Daarom bepalen we ons alleen tot datgene dat betrekking heeft op het oogsten van aardappelen. Teneinde doelmatig te kunnen werken bij het oogsten van aardappelen streven we er naar om: te oogsten zonder verliezen en met zo weinig mogelijk beschadiging van de knollen; geen of zo weinig mogelijk verontreinigingen (loof, kluiten, etc.) in de aardappelen te krijgen; het werk te kunnen uitvoeren met een klein aantal personen. AM dit te bereiken is het goed om zich reeds v vroegtijdig hierop in te stellen. De bewerkingen die vóór de oogst plaats heb ben verdienen in dit verband eveneens de nodige aandacht. Vooral door het voorkomen van kluitvorming in de ruggen wordt het rooien van de aardappe len gemakkelijker uitvoerbaar, kan met minder (Vervolg van vorige pagina.) gewas zonder bezwaar mogelijk is. Er dient daarbij één voorbehoud gemaakt te worden: egt niet als er nachtvorst dreigt Rijendunners zijn nuttige werktuigen voor onkruiöbestrijding in de gewasrij en worden tot nu toe in hoofdzaak als zodanig ge bruikt. De werkelijke bedoeling ervan ligt echter in een ander vlak, n.l. het regelmatig uitdunnen van de gewasrij en het bereiken van een hoger percentage alleenstaande planten. In gunstige ge vallen kan daardoor een arbeidsbesparing van rond Rijendunner in de gecombineerde uitvoering van rijendunner/schoffelmachine. 20 worden bereikt. Er moet dan echter intensief gedund worden, hetgeen slechts veilig kan gebeu ren in een zeer regelmatig gewas. In een minder regelmatig gewas zij men voorzichtig met het ge bruik van een rijendunnerde kans op een onregel matige plantenverdeling in de rij na het opéénzet- ten is dan 'groot Het sterkste argument voor de rijendunner is, evenals tot nu toe voor de precisiezaaimachine, het feit dat de periode van opéénzetten kan worden gerekt, doordat de planten in het uitgedunde ge was elkaar in de groei minder gauw hinderen. personen worden vol staan en is het berei ken van grotere pres taties mogelijk. Daar naast is het van belang het aardappelloof zo goed mogelijk te ver wijderen voordat het rooien aanvangt. Dit is te bereiken door dood spuiten, loof plukken of loof klappen, zo nodig gecombineerd met het afleggen van het loof. I'|E laatste jaren wordt bij het oog sten steeds meer de methode gevolgd, waar bij de aardappelen in zakken of los op de wagen worden verza meld. Het streven is hier om het werk uit te voeren met de op de bedrijven aanwezige TT kern van vast personeel. Van belang is hierbij, dat de rooier zodanig is uitgevoerd, dat het in en uit het werk stel len en de diepteregeling gemakkelijk, doeltref fend en snel vanaf de trekker kan worden uit gevoerd. Dit is nodig omdat dit werk door de trekkerbestuurder moet worden uitgevoerd. Het telkens hiervoor van de trekker afstappen vraagt extra tijd. DE ZAKKENROOIER DIJ aankoop van een ..zakkenrooier" is het van belang te letten op de vorm en de con structie van de opzakinrichting. Deze moet vol doende ruim zijn, zodat geen verstoppingen kun nen optreden, ook het verwisselen van de zakken moet op een eenvoudige manier kunnen worden uitgevoerd. Het platform waarop de man staat, die met het verwisselen van de zakken is belast, moet stevig zijn, voldoende groot met een goede opslagplaats voor de lege zakken. Een goede methode bij het verzamelen van de aardappelen in zakken is die waarbij de gevulde zakken van 1 of meer werkgangen, op een volg- wagen worden meegenomen naar de wendakkers van het perceel. Hier worden deze overgeladen op een landbouwwagen. Bij het gebruik van een volgwagen vervalt het laden, zoals dit het geval is wanneer de zakken verspreid over het perceel worden afgezet. Er behoeft in dit geval geen extra personeel voor het laden aanwezig te zijn. Het eventueel overladen van de zakken op de normale landbouwwagen ge beurt door het perso neel van de rooier. Bij goede organisatie van het werk en werkver deling vraagt he over laden van de zakken weinig tijd. „LOS" OP DE WAGEN UELEN streven mo- menteel naar het systeem om de aardap pelen niet meer in zak ken, maar „los" op de wagen te verzamelen. In dit verband verdient het aanbeveling aan dacht te schenken aan de rooiers die hiervoor geschikt zijn. Verschil lende uitvoeringen ko men voor. We kennen het systeem van verza melen in een kipbare voorraadbak op de ma chine. Op de wendak- dus, e van de 'esul- germ van het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie kers worden de aardappelen dan overgestort op een wagen. Andere machines zijn uitgerust met een, in hoogte verstelbare, transporteur aan de zijkant of aan de achterkant van de machine. In het eer ste geval moet de wagen zijdelings van de rooi- machine worden aangekoppeld of door een twee de trekker worden voortbewogen. In het tweede geval komt de wagen achter de rooier. Bij dit sy steem van rooien vervalt het opzakken waardoor dus met minder personeel kan worden volstaan. Het is vooral van belang aandacht te schenken aan het voorkomen yan be schadiging van de knollen tijdens het rooien. In dit verband is het gewenst na te gaan, op welke manier draaiende en bewegende delen van de rooier zijn afgeschermd. Bij rooimachines waar de wagen aan de achterkant wordt aange koppeld is het van belang, dat de uitloop op verschillende punten boven de wagen kan worden gebracht. Alleen daardoor is het mogelijk de wagen regelmatig te vullen. Het beste is dit wanneer dit met behulp van een lier met staalkabel kan gebeuren. Het is dan mogelijk tijdens het rooien de wagen t.o.v. de rooier te ver plaatsen. ROOIERS MET „LOOFROLLEN" MOMENTEEL zijn er rooiers, welke zijn uitge rust met z.g. „loofrollen". Deze zorgen er voor, dat loof en onkruidresten uit de aardappe len worden verwijderd. Hoewel nog in ontwikke ling zijnde is dit een systeem dat de volle aan dacht verdient, omdat vaak extra personeel op de machine nodig is voor het verwijderen van deze verontreinigingen. IN LOSSE TOESTAND UET verzamelen van de aardappelen in losse toestand vraagt weer andere voorzieningen bij het lossen. Afscheppen met behulp van een vork is een methode die niet past en te veel ar beid vraagt. Zie verder pag. 75.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11