PLUIMVEEHOUDERIJ IN ZEELAND De boerenstand verhoogt de welvaart 42 ZEEUWS LANDBOUWBLAD VEE EN VLEES Baeonpr^ verlaagd T\E agrarische produktie van ons land vertegenwoordigt jaarlijks een waarde van 6 miljard gulden. waarvan ca. 3.8 miljard door de veehouderij wordt voortgebracht. Hiervan komt 1.4 miljard voor rekening van de vleesproduktie, nl.: 760 miljoen gulden aan varkensvlees, 600 miljoen gulden aan rundvlees, 40 miljoen gulden aan schape- en paardevlees. Hieraan moet worden toegevoegd dat de agrarische sector jaarlijks een uitvoeroverschot verwerft van ca. 1400 miljoen gulden. D.w.z. dat de boerenstand en agrarische handel en industrie naast de belangrijke taak van de voedselvoorziening van ons volk nog een aanmerkelijke bijdrage levert aan de verhoging van de welvaart door het gunstig beïnvloeden van de betalingsbalans met ca. 1400 miljoen gulden. Aldus de heer Joh. de Veer in zijn nieuwjaarsrede t.g.v. üe eerste openbare vergadering van het P. V. V. in 1960. Uit deze rede willen we nog enkele belangrijke grepen doen over onderwerpen die niet aan de orde geweest zijn in het nieuwjaarsnummer van dit blad. T\E produktie van rund- en kalfsvlees is in korte tijd sterk toegenomen. Do waarde steeg met tenminste 100 miljoen gulden. Men wil nog te weinig inzien dat de bodemexploitatie een van onze schaarse natuurlijke welvaartsbronnen is die zo'n belangrijke welvaartsbijdrage levert. Vergeleken met 1956 kwam uit invoer 10.000 ton rundvlees be schikbaar voor het binnenlands verbruik. In die zelfde tijd steeg de rundvleesconsumptie met 5000 ton als gevolg van de bevolkingstoename. Wanneer de eigen produktie op datzelfde peil was gebleven, zou er dit jaar een belangrijk tekort zijn geweest. Dit is niet gebeurd dank zij het feit dal t.o.v. 1956 in 1959 de produktie 20.000 ton steeg of met 13 „Zou deze produktietoename niet gebeurd zijn, dan zou de consument stellig meer voor het vlees heb ben moeten betalen. Het indexcijfer voor voeding laat zien dat de sector vlees slechts met 2 punten steeg. De afzet van rundvlees biedt goede perspectieven, vandaar dat de heer De Veer zich voorneemt het tot nu toe gevoerde rundvleesbeleid krachtig voort te zetten. De varkensnroduktie zal naar verwachting dit jaar 500.000 stuks hoger liggen en zal het ongekende cijfer van 4.5 miljoen stuks bereiken. Het ziet er naar uit dat de prijsvorming t.a.v. 1959 een tegen gesteld beeld zal vertonen. Alle middelen zuilen aangegrepen moeten worden om de varkensmarkt voor een ernstige inzinking te behoeden. Als voor naamste doelstellingen ziet de heer De Veer het afslachten op lichtgewicht en het bevorderen van de verwerking en afzet van het z.g. fabricagespek. Men heeft wederom het voornemen, in het kader van deze maatregelen, de afzetbevordering van het zwaardere spek na te laten. Veel stuurmanskunst zal nodig zijn om de varkensmarkt voor ernstige inzinkingen te behoeden die de continuïteit van de produktie in gevaar zou brengen. Er kan gelukkig een beroep gedaan worden op de overheid, die be reid is om naast het bedrag van 10 miljoen gulden nog een bedrag van 20 miljoen gulden voor het marktordenend beleid beschikbaar te stellen, wan neer de varkensprijs geruime tijd aanmerkelijk be neden de kostprijs zou komen te liggen. Aldus o m. de heer De Veer. De eerste belangrijke beslissing in het nieuwe jaar was het verlagen van de baconprijs met 5 cent tot f 2,12 als middenprijs. De daling op de varkens markt zet langzaam doch zeker door, waardoor het verschil in prijs tussen de baconvarkens en de op volgende gewichtsklasse 1015 cent per kg werd. De vereniging van de Pluimveehouderij in Zeeland stichtte in 1959 een proefbedrijf, met het doel vergelijkende proeven te nemen met kippen, die door de Zeeuwse fokkers worden opgefokt en in de hande! gebracht. Tien inzenders nemen hieraan deel, elk met 100 dieren. Hieronder volgt de eerste publicatie. Uit deze resultaten mogen geen conclusie's worden ge trokken, omdat de tijd van het onderzoek daartoe nog te kort is. Het bedrijf is gevestigd bij de heer M. Z. Ver- hage, Ooststraat 28, Wissekerke en is voor belang stellenden te bezichtigen. RESULTATEN TIJDENS I)E LEGPERIODE (VAN 1 SEPT. TOT 1 DEC'. 1959) Naam en adres van de inzender Omschrijving inzending Uitval Eieren jens Uitval per de in o/o aan" wezige hen opfok in <Vo Eieren per ophok- hen Ei- Voeder- Eiergeld minus voederkosten gewicht veroruik per ophoknen in nov. m kg in g. per hen C. de Smit, Brabantia Middelburg W. L. x RIR gebr. hybr. 4,2 7,7 71,7 69,4 55,7 11,5 4,11 R. C. W. de Haan, RIR gebr. 5,1 8,7 60.8 58,1 53,8 11,3 2,94 Haamstede hybr. Chr. Dekker, Bovan, W. L. 9 2,9 63,9 62,5 57,8 10,9 3,83 Serooskerke gebr. hybr. N. Dalebout, Brabantia RIR 4,4 6,9 50.0 49.2 56,9 10,9 2.36 Renesse gebr. hybr. A. den Hollander, Hy-Line serie 7,3 4,7 66,1 64,8 57,4 10,5 4,10 Oostkapelle 900, gebr. hybr. W. den Hollander, C. P. I.-W. L. 6,5 4,7 60,6 59,7 56,6 10.5 3.43 Oostkapelle gebr. hybr. Chr. Dekker, Bovan W. L. x 6,7 10,9 61,5 57,7 56.0 11,8 3,30 Serooskerke RIR gebr. hybr. J. v. d. Putte Hy-Line serie C. de Bruyn, 900, gebr. hybr. 6,3 4,0 63,2 61,2 57,5 10,6 3,75 Vrouwenpolder E. C. rekker, Livorno W. L. 7.4 5,8 57,6 56,1 58,6 10.9 3,14 Zaamslag gebr. hybr. C. v. Gilst, Livorno W. L. 4,6 1.9 65,1 64.4 58,3 11,2 4,02 Hoedekenskerke fok hybr. x) totaal aantal door een koppel gelegde eieren, gedeeld door het aantal hennen waarmee de proef begonnen werd. xx) totale opbrengsten van een koppel, gedeeld door het beginaantal hennen. Daarbij komt dat de Engelse markt volkomen van slag af is. Voor de produktie van deze week werd een opbrengst aangenomen van 240 sh. per cwt. Hier zit zonder bijslag een baconprijs aan de leverende boeren in van f 1,67. Daar dit wel wat te zeer ver liesgevend is, de markt wat overvoerd blijkt en de prijs van de volgende klassen dalende is, nam het P. V. V. vlot het besluit tot prijsverlaging. De voor raad spek die in opslag is, neemt gestadig toe. Het spek- en vetprobleem blijkt nogal hardnekkig te zijn. De actie „Oosterling", de afzetbevordering naar Oosteuropese landen, is in volle gang. Iedereen ziet uit naar de resultaten. Intussen stijgt de consumentenprijs volgens en kele mededelingen die wij ontvingen. Nu zegt een enkele mededeling natuurlijk onvoldoende, zeker niet in de vers-vleessector als gevolg van het grote verschil in kwaliteit enz. Toch lijkt het erop dat de prijsdaling op het vet en spek door slagers en afsnijders verhaald wordt op de producent en con sument gezamenlijk. MEN HOUDT DE MOED ERIN TLJET is zeer opmerkelijk dat onder de huidige omstanidgheden de prijzen die men voor de biggen betaalt, gestegen zijn. Voor enkele weken terug was er sprake van een prijsdaling, die nu weer wordt ingelopen. Men vraagt zich wel af waar de mesters de moed vandaan halen. Is het nog niet te veel zo, dat wanneer de hokken leeg gaan (de laatste weken werd gemiddeld veel afgeslacht), deze kort erop weer met biggen gevuld moeten worden, onverschillig wat de prijs is Deze ontwikkeling is temeer opmerkelijk, daar iedereen kan weten dat de varkens-ooievaar het steeds drukker krijgt en van plan is het record in arbeidsproduktiviteit te breken; de stijging wordt 20 a 25 In de rundveesector is de stemming iets aan het verbeteren. De prijzen trekken een weinig aan. Er zijn weinig beesten van prima kwaliteit; deze zijn goed in prijs. De gewone koeien doen gewone prij zen, terwijl wanneer ze iets te vet zijn, de prijs slecht is. Men moet erg goed op zijn tellen passen. Het ziet er naar uit dat de roulering van het mest en later ook het weidevee weer versneld zal worden. Op de schapenmarkt is de tendens gedrukt. De Fransen kunnen (of willen) niet uit een admini stratieve storing komen. Er zijn nl. door de Neder landse expoerteurs te veel invoervergunningen aan de Fransen gevraagd. Men zit zich nu maar achter de oren te krabben en weet niet te verdelen. Er zijn evenwel nog invoervergunningen, zodat de ge hele export nu nog niet is gestagneerd. De gang van zaken is echter zeer onplezierig, daar dit direct een prijsval veroorzaakt. Het is te hopen dat men de kous weer recht kan breien. D. KEURINGEN VAN HENGSTEN TYPE LANDBOUWTUIGPAARD DE Minister van Landbouw en Visserij heeft vastgesteld, dat de keuringeen van tot dek king van merriën bestemde hengsten voor 1960 van het type landbouwtuigpaard en andere typen, met uitzondering van het type trekpaard, welke niet zijn ingeschreven in een stamboek van een stamboekvereniging, zullen worden gehouden op 28 januari 1960 te Groningen, op 11 februari 1960 te Utrecht, op 23 februari 1960 te Barendrecht en op 25 februari 1960 te Zwolle. Belanghebbenden dienen van het voornemen om een hengst van het type landbouwtuigpaard of een ander type (met uitzondering van het type trek paard), die niet is ingeschreven in een stamboek van een stamboekvereniging, op één van voor noemde dagen en plaatsen te doen keuren, ten minste drie weken vóór de datum der keuring kennis te geven aan de Rijksconsulent voor de Paardenfokkerij, Anna Paulownastraat 29 te Den Haag. WIJ ONTVINGEN 9 De Raiff'eisen-Gezinskalender 1960. Fraai ge ïllustreerd in offsetdruk, naar oorspronkelijke aquarellen van F. Mettens. 9 De finantiële positie van Landbouwbedrijven bi Nederland (11). L. E. I.-rapport No. 338. Dr. J. T. P. cfe Regt. 9 De tuinarbeiders in Nederland. L. E. I.-rapport no. 292. Beweging in een beroepsgroep. Een onderzoek naar de tuinarbeiders in een aantal 9 Pluimveefolder over De toekomst van de Nederlandse pluimvee houderij, wordt voor belangstellenden gratis door Twijnstra's Oliefabrieken verkrijgbaar gesteld. SCHOONLANB ONKRUIDEGGE. Bij honderden worden ze ge kocht en er zal spoedig geen boerderij meer zijn of men vindt er één of meer SCHOONLANB-EGGEN. En geen wonder: Men moet hem zien werken, dan weet men het: „er is geen betere". Speciaal behandeld en gehard materiaal dus minder slijtage, beter werken, langere levensduur dan welk ander fabrikaat ook. RAI-Stand 37.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6