Van Boerderij en Organisatie 40 ZEEUWS LANDBOUWBLAD OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 12 januari. DE tijddagen, weken, maanden, maakte weer een jaar „rond" en reeds bevinden we ons in het nieuwe kersverse 1960. Vanuit het „achterland" alsnog m'n beste wensen voor het nieuwe jaar. Wat betreft de onze, U weet het: vaste oeververbinding of vrije veren (kosten kunnen zo mogelijk uit heim-schi'ootaffaires worden ge haald) inpoldering Saefthinge. Wanneer we echter de verslagen van Gedeputeerde Staten lezen, dan ziet het er voor ons nieuwjaar maar magertjes uit. Daarover echter niet al te veel kop zorgen en vol goede moed weer aan de voorbereiding van het bedrijfsplan be ginnen. Uit de resultaten van het vorig jaar hebben we lering kunnen trekken. Problemen natuurlijk nog legio, deze zijn er echter om te worden opgelost. Ons bouwplan, hoe moet dat worden? Voor boeren met een „vaste" vrucht opvolging ligt dit niet zo moeilijk. Wanneer men echter op prijsverloop een zaaiplan uitdenkt is de zaak niet zo eenvoudig. Het vlas schijnt aantrekkelijk te zijn, er is veel animo van vlassers om te huren. Het blijft echter zeer riskant omdat het „Oosten" de markt ernstig kan beïnvloeden. Consumptie-aardappelen zullen zeker goed zijn, wanneer ze in onze buurlan den bevriezen of niet opkomen. Het pootgoed is een hachelijke on derneming geworden, zeker, wanneer U het aardappelhospitaal uit ml en- Zeeland, dat met een abnormaal hoog sterftecijfers werkt, binnen is geweest. Het wintergraan, mits goed van op brengst, is door een behoorlijke prijs gedekt. We stoppen ermeehet is onmo gelijk om ook maar iets te voorspel len. Al onze gewassen staan nu een maal „buiten", een willoze prooi van de meest grillige weersinvloeden. De markt? Die wordt bepaald door een gelelde economie! Hoe zullen we dan als boer in 1960 kunnen slagen? Verzorgen, bemesten, verplegen en afwachten. Inderdaad, voor ons moet het letter lijk en figuurlijk alles van „boven" komen. WEST ZE EU'WS-VLA ANDEREN. 12 januari. NA geruime tijd in deze rubriek te hebben ontbroken, wensen wij aile lezers van deze rubriek een gelukkig en voorspoedig 1960 toe, zowel in ge zin als in bedrijf, dit als begin van het eerste artikel uit de Kring W. Z.-Vl., ter hernieuwde kennismaking met de trouwe lezers van deze rubriek. Waarschijnlijk is het ontbreken van de artikelen uit ons gewest door velen opgemerkt, dit omdat wij de indruk hebben, dat deze rubriek door vele abonnees wordt gelezen, voornamelijk ook door hen, die niet graag lange en moeilijk volgbare artikelen lezen, iets wat voor sommigen een speciale hobby is, maar wat by de doorsnee boer dik wijls ongelezen wordt doorgebladerd. Dit laatste zal er in de eerste dagen na de jaarwisseling wel niet op ver beteren, tengevolge van het vele ad ministratieve werk, dat dan opgeknapt moet worden, een wei'k, dat voor vele boeren wel tot één der meest gehate werkzaamheden van het boerenbedrijf wordt beschouwd. Wij als West Zeeuws-Vlamingen hebben hierby echter de troost van ons traditionele Nieuwjaarswafeltje, dat in het begin van januari in weinig Zeeuws-Vlaamse gezinnen ontbreekt en. zonder welke wij ons eigenlijk geen nieuwjaar kunnen voorstellen, hetgeen toch wel speciaal geldt voor de echte Cadzandtenaren, zoals men de afstam melingen van de vanouds in Zeeuws- Vlaanderen woonachtige familie's hier pleegt te noemen. Hoe het echter ook zij, laten we vooral trachten, om ook bij het admi nistratieve werk ons geduld of ons goede humeur te behouden en te be denken dat ook dit werk tot de nood zakelijke onderdelen behoort van ieders bestaan. WALCHEREN. 12 februari. TERWIJL het noorden van ons land reeds aan de tweede vorstperiode in deze winter toe is, zijn wij pas aan de eerste toe. Het bracht ons reeds sneeuw, yzei en regen met tijdelijk dooi. De wegen zijn nu echter gelukkig weer schoon. Dat vorst gunstig is voor het land daar zijn wij het wel over eens. Wan neer water ijs wordt zet het uit. Hier door wordt de struktuur van de grond gunstig beïnvloed. Komt er echter na de vorst weer veel regen dan gaat dit gunstige effekt weer goeddeels verlo ren. Om deze reden zijn wij meestal meer gebaat met vorst in de laatste helft van februari, dan op deze tijd van het jaar. Strenge vorst heeft ook zijn na delen. Wintertarwe en rode klaver kunnen uitwinteren, terwijl ook het grasland er van te lijden kan hebben. Ook blijkt telkens wanneer het streng gevroren heeft dat er zo hier en daar schade is aan opgeslagen aardappels en voederbieten. Om mogelijke schade te voorkomen treffen wij meestal maatregelen. Wij kunnen er rekening bijv. mee houden bij onze rassenkeuze van wintertarwe. Aardappel- en voederbietenkuilen die nen goed afgedekt te zijn. Zouden wij er aan twijfelden dan kan het opbren gen van een laag stalmest veel narig heid voorkomen. Er is afgelopen najaar 300 ha win tertarwe meer' uitgezaaid dan vorig oogstjaar. Zo dit gewas goed de win ter doorkomt zal deze uitbreiding wel ten koste gaan van de zomexgerst. Voor het oude gebied van Walcheren is dit niet zo verwonderlijk. Zowel de gemiddelde hogere kg-opbrengst als de hogere prijs van tarwe zijn hier aan leiding toe. Dit verschil wordt niet goedgemaakt door een ha-uitkering van de regering voor voedergranen. Overigens is dit een meevallertje waar wij niet op ge rekend hadden. De suggestie om dit bedrag in zijn geheel of gedeeltelijk af te staan voor de collega's in de droog- tegebieden mag voor velen een aan leiding zijn om deze in daden om te zetten. JANUARI is een rustige maand op het bedrijf. Voor zover de boer personeel heeft kan hy het wat kalm aan doen. Het voorbereidende werk vpor het nieuwe oogstjaar, en het be zoeken van vergaderingen zijn belang rijke taken die hem bezig houden. Wat vergaderingen betreft kan men wel eens te veel van het goede kxijgen. Over het algemeen is het echter een goede gelegenheid om zich met kennis te verrijken. Wij vernamen dat de Ver. voor Be drijfsvoorlichting ook dit jaar weer praatavonden organiseert. Het onder werp: „De teelt en bewaring van aaxd- appelen" zal aan de orde worden ge steld. Ongetwijfeld is het gewas aard appelen een teelt die niet altijd de be langstelling krijgt die het toekomt. Het is te hopen dat velen van deze ge legenheid gebruik zullen maken om ook van de nieuwere inzichten op dit gebied kennis te nemen. ZUID-BEVELAND. 12 januari. WE zullen af moeten wachten of de eerste vox staanval van 8 en 9 jan. door meerdere gevolgd zal worden, of dat het slechts bij enkele kleinere korte vorstperiodes zal blijven. De veldwerk- zaamheden liggen nu volkomen stil. Op de bedx-ijven is er nog voldoende werk te vinden. Nu is er volop de ge legenheid om de grotere werktuigen en de tractoren eens een extra goede beurt te geven. Ze kunnen dan geheel rijklaar zijn als het nieuwe werksei- zoen voor hen begint. Wat de vergadexingen betreft is het een di'ukke tijd, let daarom steeds op de vergaderingsagenda op de binnen zijde van het eerste blad. Bezoek zo veel mogelijk deze vergaderingen de kwestie tijdgebrek speelt nu deze win ter eens in het geheel geen rol het bestuur heeft zijn best gedaan om deze vergaderingen te organiseren en een spreker daarvoor aangetrokken. U hebt het bestuur op die plaats gekozen, waardeer dan ook het werk dat zy als organisatie maar ook voor U verrich ten. Als een der vergaderingen die ik hier wil noemen is die van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland op vrijdag 22 januari des avonds om 7.30 uur te Waarde; gesproken zal worden over de mechanisatie op het kleine bedrijf, tevens zullen hier enige plaatjes van de Uienplukmachine ge toond woi'den. Laten we tevens denken aan de ver gadering die de 29ste januari in Goes gehouden zal worden. Hier zullen meer dere sprekers ingaan op het transport op onze landbouwbediïjven. Zowel het interne als het externe transport zul len daarbij onder de loupe genomen worden. THOLEN EN ST. PHIUPSLAND. 12 januari. DE stalpexiode voor het vee is thans in volle gang. Dit betekent dat aan de voederrantsoenen de grootste aandacht dient te worden besteed. Vanzelfspi'ekend dient een goede vee houder dit altijd te doen, maar dit jaar weegt een juiste voedering wel heel zwaar. De voederpryzen zyn erg hoog, zodat een onjuist voederrantsoen gauw aanleiding kan geven tot grote finan ciële schade. De laatste jaren is er in onze kring reeds heel veel propaganda gevoex'd om tot een juiste voeder- methodiek te komen. Weliswaar heeft men al heel wat veehouders op deze wijze bereikt, maar een groot aantal is nog steeds afzijdig gebleven. We menen dat er nog veel boeren zijn die hun rantsoenen op de gis en op het ge zicht vaststellen, zonder daaxby ernstig te letten op de hoeveelheden droge stof, verteerbaar ruw-eiwit en zetmeel- waarde. „Vee voeren is geen rekensommetje", vertrouwde een nog vry jonge collega, met M. L. S. in zijn zak ons toe. Zo eenvoudig als het in de boeken staat is het niet. Inderdaad zit in zijn betoog een. zekere bron van waarheid, maar toch zal men er naar moeten streven dat het rantsoen dat men verstrekt in overeenstemming is met de behoefte van het dier. Wanneer men het rant soen „rekenkundig" in orde heeft, zal inderdaad het oog van de meester nog wel enkele correcties aan kunnen en moeten brengen, omdat ieder beest ver schillend zal reageren. DE veehouder zal kijken naar de eet lust van de koe, de melkproductie en de hoedanigheid van de mest. Hoe beter het rantsoen echter uitgebalan ceerd is, des te beter zal het dier zich ontwikkelen en des te gunstiger zal het financieel resultaat van de veehouderij zijn. Dikwijls tracht men bij de kracht- voei'-leverancier een paar cent per 100 kg af te diygen, terwijl men door on juiste voedex ing enkele guldens per dag kan weggooien. Een punt waaraan dikwijls voorbij wordt gegaan is de mineralenvoorzie- ning. Deze vormen een onmisbaar be standdeel bij de veevoeding. De Zeeuw se ruwvoeders hebben meestal te wei nig mineralen in hun samenstelling zo dat bijvoedering hiervan noodzakelijk is. VIA dit veevoederpraatje komen we automatisch op de voederbieten en met de voederbieten denken we dade lijk aan de vei'gelingsziekte. Op al onze afdelingsvergadei'ingen zal de verge- lingsziekte deze winter wel ter sprake komen, wij menen ten minste verno men te hebben dat de voorzitters dit beloofd hebben. De opbx-engsten van de voederbieten waren slecht en de kwaliteit is niet veel beter, zodat we er daarom alleen al goed aan doen er naar te streven dat ze rond 1 april vervoederd zullen zijn. De spi'uitende voedei'biet is erfvijand no. 1 van de vergelingsziekte. Wan neer U in de zomer uw rekening van de loonsproeier en bestrijdingsmiddelen- leveranciers gepresenteerd krijgt, dan zult U gemakkelijk een beetje lelijk naar deze nota kijken, doet U dat straks ook naar de spi'uitende voeder bieten. Laat ze na 1 april een doorn in uw oog zijn. Naast de voederbietenkuilen verdie nen onze beplantingen de aandacht. Hierin treft men dikwijls vei'schillende bomen en heesters aan die als waard- plant dienen. Ook in de beplantingen die de laatste jaren op Tholen veel vuldig zijn aangelegd, zien we waard- planten staan. Op vele boerderijen zijn de laatste jaren sierbeplantingen aangebracht waardoor de bedrijven in sterke mate aan aantrekkelijkheid hebben gewon nen, doch ook daar doet men er goed aan geen perzikbomen, vogelkers en sneeuwbol aan te planten. SCHOUWEN-DUIVELAND. 12 januari. ZO direct na het begin van 't nieuwe jaar zitten we dan reeds min of meer in de winter. Het is er ook tijd voor, want buiten is er niet veel meer te doen. Het vee vraagt veel tijd en tevens hebben we nu de tijd om aan de verzorging van onze dure werktui geninventaris wat te doen. Willen we alles grondig nazien, dan komen we een winter te kort. Bijna iedereen heeft een vreselijke hekel aan grond aan zijn werktuigen. Maar de schade van deze grond is niet zo erg, en er zijn, vooral aan de duurdere machines, veel belangrijkere punten die de aan dacht vragen. Juist deze punten bepa len of een kunstmeststrooier b.v. 6 of 10 jaar meegaat. Een ander voorbeeld is onze trekker. De levensduur van de meeste trekkers is de helft van de wer kelijke technische levensduur. Dit is alleen maar te vooxkomen door het instructieboekje eens te bestuderen. Verder wat minder slordig te zijn met het bijvullen van de brandstof. Dit laatste luistert vooral bij een diesel motor zeer nauw. Van de in 1954 en 1955 aangekochte tractoren is reeds meer dan de helft vervangen door een tweede of zelfs derde trekker. Schades in de duizenden guldens. Vooral op de gesaneerde bedrijven, maar ook elders, zien we een uitbrei ding tot stand komen van de bestaande ruimte voor oogst- en werktuigen- berging. Dat er op de nieuw geplaat ste bedrijven veel te duur en nog te bekrompen is gebouwd, is nu eenmaal een feit, maar het is gebeurd. Niette min billen we hier de overweging geven, inplaats van voor enkele dui zenden guldens bij te bouwen, eerst eens goed na te denken over de in de naaste toekomst te voeren bedrijfs voering. Het is immers niet ondenk baar dat er in de toekomst steeds meer vanaf het land zal worden gedorst. Dit geeft een arbeidsverlichting, hoewel er bezwaren aan blijven bestaan. Deze bezwaren zouden wel eens weggecijferd kunnen worden tegen de nu jaarlijks terugkerende lasten van bouwen. Bouwen is vaak een blijvende last voor velen. Wanneer dus iemand voor ƒ2500,bouwt, geeft dit jaarlijks aail lasten b.v. ƒ200,(rente, afschrijving, ondexhoud). Door nu het graan té combinen, zien we: le. ruimte vrij in de schuur; 2e. arbeidsbesparing; 3e. dure zelf binder vervalt; 4e. meer levensvreugde. Dit alles speelt v.n.l. op de kleinere bedrijven. Vandaar dat het ons inziens zeker de moeite loont eerst eens na te denken, voordat men (vaak uit ge woonte) maar duur gaat bouwen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4