De fruitteeltdag in Goes Ontwikkelingsdag voor de Groenteteelt TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 16 JANUARI 1960 53 QP de fruitteeltdag van de N. F. O., vorige week vrijdag in Goes, ging het over de bodem en over de afzet. Twee zeer belangrijke onderwerpen. Dat de Zeeuwse fruitkwekers dit ook vonden, bleek uit de bijzonder grote belangstelling. Het was ouderwets druk en ge zellig in „De Prins van Oranje". Nadat de voorzitter van de kring Zeeland van de N. F. O., de heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, in zijn openingswoord allen had welkom geheten, richtte hij zich in het bijzonder tot de heer C. Boudewijn, de onlangs afgetreden voorzitter van de landelijke N. F. O., thans ere-voorzitter van deze organisatie. De heer Lenshoek bracht deze vechter voor de belangen van de fruitkwekers dank voor alles wat hij ook voor de Zeeuwse fruitkwekers had gedaan en als blijk van waardering voor zijn vele werk, bood hij hem een paar Zeeuwse boereknopen aan. In de morgen vergadering ging het over verschillende problemen welke verband houden met de bodem. BODEMVERBETERING DOOR BODEMLEVEN Ir. L. J. J. van der Kloes, rijkstuinbouwconsulent voor bodemaangelegenheden te Wageningen, was de eerste spreker. Hij had het over bodemverbete ring door bodemleven. Hij vertelde hoe de bodem structuur voortdurend onderhevig is aan opbouw en afbraakprocessen. Het weer heeft een merkbare invloed. Dat geldt zowel voor de vorming van de structuur als voor de afbraak. Als voorbeelden hier van kunnen worden genoemd vorst, droogte en regen. Het bodemleven bestaat in elke grond uit een gemeenschap van allerlei levensvormen. Vooral de bodemdieren hebben soms een sterk merkbare in vloed op de opbouw van de structuur. Dat wordt het best bemerkt in de niet bewerkte bodemlagen onder de teeltlaag. Als gevolg van de levensgemeen schap in de bodem ontstaan ronde openingen, waar voor de vruchtboomwortels een sterke voorkeur blijken te bezitten. Het is dus nodig bodembehandelingsmaatregelen te bevorderen welke een gunstige invloed hebben op het bodemleven. In dit verband voerde ir. Van der Kloes een warm pleidooi voor een ruime voor ziening met organische stof en een goede ont watering. Verder wees hij op de noodzaak om zoveel mo gelijk datgene na te laten wat het bodemleven ver stoort, zoals het onbedekt laten van de grond, te sterke uitdroging, veelvuldige bewerkingen onder te natte of te droge omstandigheden, het te sterk be rijden, in de grond brengen van bestrijdingsmidde len enz. TVE heer P. Meeuwse, assistent A bij het rijks- tuinbouwconsulentschap te Goes behandelde de verbetering van het profiel door diepe grondbe werking, terwijl ir. J. Butijn, onderzoeker bij het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, de stikstofbemesting behandelde. We kunnen ons voorstellen dat degenen welke deze lezingen hebben gehoord er behoefte aan heb ben dit alles nog eens rustig na te lezen. De plaats ruimte welke ons deze week ter beschikking staat, is te gering om beide lezingen enigszins volledig weer te geven. Daarom hopen we daar de volgende week op terug te komen. DE AFZET TN de middagvergadering ging het over de afzet van het fruit en daar zijn belangwekkende op merkingen over gemaakt. De heer I. B. van Leeuwen, hoofdcontroleur van het U. B. C., sprak over de ervaringen met het Ne derlandse fruit op de Westduitse markten. Dat bleek nu allemaal niet zo best te zijn. Vooral onze vei- lingkisten moesten het ontgelden. Ons mooie Ne derlandse fruit, dat van zo prima kwaliteit is, wordt in deze onogelijke kisten verzonden naar de West duitse markten, waar het moet concurreren tegen fruit dat misschien wel minder van kwaliteit is, maar dat veel beter wordt gepresenteerd. Een kist met 25 kg peren noemde de heer Van Leeuwen een onding. Hij voerde een pleidooi voor het afschaffen van de grote veilingkisten bij de fruitexport en het invoeren van kleine eenheden. Hij wees de aanwezige telers erop dat het hun eigen belang is dat zij dit vraagstuk eens grondig gaan bestuderen, want zoals het nu gaat, houdt het gevaren in voor de toekomst. We kunnen hier een goed produkt telen, maar de manier waarop we het aanbieden is uit de tijd, aldus deze des kundige van het U. C. B. Verder vroeg hij de telers om hun fruit ook niet te vroeg te veilen. Over het algemeen komt dit de kwaliteit niet ten goede en er moet alles aan gelegen zijn om deze kwaliteit zo hoog mogelijk te houden en zo hoog mogelijk op te voeren. Ten aanzien van de kwaliteit heeft het Nederlandse fruit een goede naam, maar dat brengt ook de verplichting met zich mee om te trachten deze kwaliteit goed te houden. Door te vroeg te plukken en aan te bieden is er een gevaar dat de goede naam van ons fruit wordt aangetast. De heer Van Leeuwen besloot zijn referaat met op te merken dat er in de toekomst op de inter nationale markt een steeds groter wordende con currentie te verwachten is. In een prima kwaliteit, een goede verpakking en kleinere eenheden, liggen echter nog kansen, aldus spreker. E. E. G. T*\E heer J. M. Opstelten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen behandelde de be tekenis van de Euromarkt in verband met de afzet van ons fruit. De klanken welke hij liet horen, waren niet pessimistisch. Hij achtte het voor de Nederlandse fruitteelt zeer belangrijk dat er een Euromarkt komt. Er is in het kader van de E. E. G. een grotere concurrentie te verwachten, maar de heer Van Opstel ten zei ervan overtuigd te zijn dat de positie van het Nederlandse fruit op de buiten landse markten te handhaven is. Er zal echter voort durend gestreefd moeten worden naar verhoging van de kwaliteit. Aan het eind van deze ontwikkelingsdag voor de fruitteelt gaf ir. Van Hennik een korte samen vatting van de gehouden inleidingen. IJET is immers nog steeds zo dat de beste kwa- liteiten de beste garanties bieden voor een goede beloning en een vlotte afzet. Deze groenteteeltdag werd 's morgens geopend door de heer M. Ton, de voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Na een woord van welkom tot de verschillende genodigden gaf hij een over zicht van de gang van zaken in de Zeeuwse groente teelt in 1959. Er mag worden teruggezien op een goed jaar. In sommige delen van het land waren er misoogsten tengevolge van de droogte, maar in Zeeland viel dat mee. Waar dit mogelijk was, werd er op ruime schaal beregend, bevloeid en geïrrigeerd. De heer Ton zag nog grotere mogelijkheden voor de uit breiding van de groenteteelt, wanneer de tuinders op ruimer schaal gebruik zouden maken van de investeringsfondsen voor de aanschaf van de nood zakelijke werktuigen, installaties enz. Voor de vollegrondstuinders en de kleine land bouwers zag de heer Ton mogelijkheden b.v. in de teelt van winterbloemkool. TN vlot tempo werden de huishoudelijke zaken A afgewerkt en toen kreeg de heer J. A. Veerman van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wa geningen het wöord voor het houden van een in leiding over de mogelijkheden op het groentebedrijf met zaai-, plant-, oogst- en rooimachines. Deze spreker gaf eerst een uitgebreid overzicht van de mechanisatie op het tuinbouwbedrijf in de laatste jaren. Steeds nog wordt er gezocht naar mogelijk heden om de post arbeidslonen te verlagen en voordeliger te werken. De telers werd de raad gegeven om steeds van te voren terdege te bekijken wat voor mechanisatie in aanmerking komt. Met tal van instructieve lichtbeelden werd de lezing van de heer Veerman verduidelijkt. WATER GEVEN INE heer Strijbos van het Proefstation te Naaldwijk sprak in de middagvergadering over de methode J^E voornaamste gebeurtenis voor de Zeeuwse fruitkwekers was in de voorbijgegane week on getwijfeld de traditionele fruitteeltdag. welke op vrydag 8 januari is gehouden in Goes en door vele honderden is bezocht. Er was veel te horen waar mede we ons voordeel kunnen, doen. We denken aan het vraagstuk van de grond en alles wat daar mede verband houdt en niet minder aan de afzet op de komende Euromarkt en de wijze waarop we ons fruit moeten aanbieden. Over dat alles zijn in Goes opmerkingen gemaakt die zeker de aandacht verdienen van een ieder die leiding moet geven in de fruitteelt. Plaatsruimte is er de oorzaak van dat we slechts enkele hoofdgedachten van de ver schillende inleidingen kunnen weergeven. We ho pen echter dat zij die niet in Goes zjjn geweest, door het verslag dat we hiernaast opnemen, enigs zins een beeld zullen krijgen van hetgeen er ge zegd is op deze fruitteeltdag. Ook de Zeeuwse Groentetelers hadden vorige week hun ontwikkelingsdag en wel op woensdag 6 januari in de afmijnzaal van de Coöp. Veiling Walcheren in Middelburg. Dat was tevens de jaar vergadering van de Zeeuwse Groentetelersvereni ging. We hebben reeds eerder in deze rubriek ge schreven over het goede werk dat door de Z. G. V. wordt gedaan in het belang van de groenteteelt in onze provincie. In verband hiermede meenden we deze week ook een kort verslag van deze ontwikkelingsdag te moe ten opnemen. De problemen welke in Middelburg aan de orde kwamen, zjjn immers van belang voor een ieder die te maken heeft met de groenteteelt. Graag vragen we uw aandacht voor deze zaken. Tot de volgende week. van water geven in de groenteteelt. Zo ooit, dan heeft de zomer van 1959 de tuinder wel geleerd wat het waard is voldoende water te kunnen geven aan de tuinbouwgewassen. Hierbij werden soms fouten gemaakt, waardoor sommige gewassen wer den beschadigd. Te vroeg water geven b.v. is er de oorzaak van dat de jonge plant te oppervlakkig gaat wortelen. Te veel water ineens benadeelt de struc tuur van de grond. De heer Strijbos adviseerde de groentetelers om regelmatig kleine hoeveelheden water te geven en ervoor te zorgen dat het humus- gehalte door een organische bemesting op peil wordt gehouden. Voor de Zeeuwse tuinders is een groot probleem om voldoende zoet water te ver krijgen. Men is hier praktisch alleen aangewezen op de waterleiding. Bij onvoldoende druk adviseerde spreker reservoirs op de bedrijven te maken, welke dan in de nacht met leidingwater gevuld kunnen worden. KOMKOMMERTEELT T\E heer W. P. van Winden van het Proefstation voor de glascultures te Naaldwijk, behandelde de teelt van komkommers. Door selecties en krui singen is men thans in staat bittervrije komkom mers te telen. Gedurende de laatste jaren zijn er veranderingen opgetreden in de wijze van telen. Er is een toeneming van de teelt onder staand glas. Uitvoerig ging spreker.in op het belangrijke krui- singswerk om bittervrije rassen te verkrijgen en verder sprak hij ook over de verschillende teelt methoden; de eisen van verwarming van de kassen en de snoei van de planten. Nadat ir. Van Hennik zijn nabeschouwing had gegeven, vertoonde de heer Oosthoek van het Rijks- tuinbouwconsulentschap nog enkele films en hier mede werd deze geslaagde ontwikkelingsdag voor de groenteteelt besloten. Helaas kunnen we slechts een zeer algemeen ver slag van deze gebeurtenis geven. Overvloed van kopie is hiervan de oorzaak. We hopen dat onze lezers-groentetelers begrip zullen hebben voor deze situatie. „Talloze mogelijkheden, zowel voor de teelt onder glas als in de volle grond, zijn er voor de groenteteelt in Zeeland." Dit zei de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, in zijn nabeschouwing op de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt, welke vorige week woensdag in Middelburg werd gehouden. Ir. Van Hennik zeide aan het eind van deze dag, van mening te zijn dat uitbreiding van de groente teelt in Zeeland zeer zeker verantwoord is. Dat geldt voor de teelt in de volle grond en voor de teelt onder glas. Door de zeer gunstige omstandigheden van goede gronden, zacht klimaat en vakmanschap, zullen de komende jaren, volgens ii\ Van Hennik, zeker een uitbreiding van de groenteteelt in Zeeland te zien geven. Met nadruk wees spreker ook op de bodembehandeling in het groenteteeltbedrijf, terwijl hij de telers adviseerde om te komen tot een verdere opvoering van de kwaliteit van de tuinbouwprodukten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 17