Nederlands grootste fabriek voor landbouwwerktuigen Landbouwwerktuigenfilm Mechaniseert met Vicon" DE VARIA-AFDELING D1 :oekt onze stand no. 15 en 25 op de R.A.Ï. CENTRAAL BUREAU ZATEK DAG 16 JANUARI 1960 51 r'ER en fabrikant van landbouwwerktuigen vormen samen een eenheid die zonder meer niet los van elkaar denkbaar zijn. Toch zijn het twee op zichzelf staande individuen. Weder zijds begrip voor elkaar is dan ook een eerste noodzaak. Een fabrikant moet de behoefte van de praktijk peilen en zijn fabricage daarmee in overeenstemming brengen. De boer dient be grip te hebben voor de moeilijkheden, waarvoor de fabrikant zich door de steeds weer ver anderende omstandigheden in de praktijk geplaatst ziet. Kontakt tussen beide belanghebben den is daarom een tweede noodzaak. Omdat een fabrikant alleen staat met zijn diverse pro- dukten tegenover een groot aantal afnemers, is het vrij logisch, dat het leggen van kontak ten van zijn kant uitgaat. Gelukkig gebeurt dit vrij algemeen en een opvallend voorbeeld hier- yan onder de Nederlandse fabrieken van landbouwwerktuigen, is de Vicon. I\E naam Vicon is voor de boer een begrip ge- worden. De betekenis ervan is misschien niet ieder bekend. „Vicon" betekent „Vissers Construc tie", Nieuw Vennep. Oorspronkelijk had deze naam niets uitstaande met.de Vicon werktuigen, zoals deze thans alom bekend zijn. Hij dateert uit de oorlogsjaren, toen het bedrijf van de gebroeders Vissers te Nieuw Vennep bestond uit een repara tie-inrichting annex landbouwwerktuigenhandel. De oorlogsomstandigheden dwongen hen ertoe steeds meer onderdelen en hulpwerktuigen te ver vaardigen. Voor deze laatste produkten was een naam nodig en het was een zestien-jarig knechtje, dat de desbetreffende prijsvraag won door de naam Vicon te bedenken. De prijs, die hij daarmee in de wacht sleepte, bedroeg 1 gulden. In 1943 werd op verzoek van een boer een aard- appelpootmachine geconstrueerd. De boer was over de nieuwe constructie blijkbaar best tevreden, want hij betaalde boven de prijs in geld, nog met een paar mud tarwe extra. Het resultaat van de nieuwe pootmachine was bevredigend, maar steeds werd naar verbeterin gen gezocht. Zo kwam in 1947 een geheel nieuw type pootmachine uit de fabriek rollen, juist voor de najaarsbeurs. Het resultaat was een grote order, waarop later nog grotere -^volgden. Het besluit is toen genomen, om de reparatie-inrich ting op te heffen en enkel de fabricage ter hand te nemen. Naast pootmachines werden toen ook Vicon schotelkunstmeststrooiers gemaakt en van 1948 af ook harkeerders met de daarvan in de loop van de jaren diverse typen. De Vicon-Steke- tee bietendunner, de pendelkunstmeststrooier, de Steketee bietenrooimachine, de Bonda graskneus- machine, de Vicon hooilader enz., zijn machines, die vooral de laatste jaren in produktie zijn ge nomen. HUIDIGE SITUATIE 70 is de Vicon fabriek uitgegroeid tot verreweg de grootste fabriek van landbouwwerktuigen in Nederland. Zij werkt met 300 man personeel en exporteert haar produkten naar 25 verschil lende landen. Haar fabrieksoppervlakte is telkens weer ver groot tot een nu ontzagwekkend gebouwencom plex, in een tempo, dat haast niet bij te houden 70WEL voor de landbouw als voor de tuinbouw zal door de Voorlichtingsdienst weer een Stand zijn ingericht, waar zij die plannen hebben machines of werktuigen aan te schaffen indivi dueel de nodige voorlichting, adviezen en goede raad kunnen ontvangen. Een dergelijke voorlich ting is bij de grote verscheidenheid aan machines zeker niet overbodig en de ervaring ook bij vorige tentoonstellingen heeft wel geleerd dat deze voor lichtingsstand in een behoefte voorziet. De Cultuurtechnische Dienst geeft met enige maquettes van plattelandsgebieden in oude en nieuwe toestand en met fotomateriaal het nodige inzicht in het plattelandsreconstructiewerk. Er is nu ruilverkaveling op 120.000 ha gereed, op 200.000 ha in uitvoering en op 300.000 ha in voorbereiding. Op een totaal van aanvragen voor 1,2 miljoen ha, verdient dit zeker nog wel eens extra aandacht. Verschillende uitgevers presenteren op de ten toonstelling hun vakbladen en vakuitgaven. DUITEN het terrein van landbouwmachines en werktuigen exposeren op de tentoonstelling Het Landbouwwerktuig" nog tal van firma's die voor land- en tuinbouw belangrijke produkten leveren, zoals veevoeder, bestrijdingsmiddelen, brandstoffen, zaaizaden enz. Hiervan kunnen onder meer genoemd worden: De fa. G. Ligtermoet en Zn., Rotterdam, die de aandacht vraagt voor een nieuw zaaizaadontsmet- tingsapparaat „Panogen", waarmee de zaaizaad ontsmetting een karwei dat velen weliswaar noodzakelijk maar ook lastig vinden wordt ver gemakkelijkt. Verder zijn er weer nieuwe spuit bussen en ook een nieuwe zeer snel werkende in secticide, speciaal tegen bladluizen. Shell Nederland N.V. met de roestwerende mid delen die de laatste tijd steeds meer aan betekenis winnen, in verband met de schade die roest ver oorzaakt. In de rijke variatie van geëxposeerde artikelen vestigt de N.V. Lankhorst Touwfabrieken, Sneek, de aandacht op haar touwprodukten, in het bijzon der op haar balenperstouw. was. Naast de omzet in eigen land beloopt de export nog verscheidene miljoenen. Wie nu de mening toegedaan mocht zijn, dat door de na-oorlogse omstandigheden het pad tot de huidige ontwikkeling over rozen is gegaan, is er ver naast. Grote moeilijkheden en tegen slagen zijn de directie niet gespaard gebleven. Met grote vastberandenheid en een enorm door zettingsvermogen, niet alleen door de directie, maar mede door alle medewerkers, is de fabriek echter geworden wat zij nu is. RESEARCHWERK EEN fabriek kan niet volstaan met enkel fabri ceren. Een van de grootste moeilijkheden van een in ontwikkeling zijnde fabriek is het researchwerk. Het onderzoekingswerk kost nu eenmaal handen vol geld, terwijl daar pas veel „Deze zomer kwam ik hij een boer in Beieren, die acht koeien had, maar in zijn stal een automatische mestverwjjderlngs- installatie had laten aanbrengen. Kosten 2000 mark". „Dat hakt er nog' al in", zei ik, „en dat voor aeht koetjes". „Ja", antwoordde de man met een zorge lijk gezicht: „Het moest wel. De vrouw, die anders de grup leegmaakte, vertikt het lan ger". „Maar waarom doet U het dan zelf niet?", vroeg ik onthutst. „Omdat ik die installatie lieb", zo luidde het antwoord Aldus Ir. L. H. Huisman bij zijn inleiding op de persconferentie te Wageningen ge houden ter1 gelegenheid van de tentoonstel ling „Het Landbouwwerktuig". toe te passen arbeidsmethoden veel aandacht wordt besteed, wat niet na zal laten de werktuigen ren dabeler te gebruiken dan tot heden op vele plaat sen het geval is geweest. De uitgebreidheid van het gedeelte over de hooibouwwerktuigen lijkt voor de akkerbouwers iets langdurig en daardoor wat minder aantrekkelijk, maar zal in de weidebouwgebieden zeer zeker grote voldoening schenken. IN het tweede en langste deel passeren alle werktuigen die thans in serie op de fabriek wor den vervaardigd, de revue. De pendelstrooier, harkeerder, rijen- dun- en wiedmachine, graspers enz. worden achtereenvolgens op het doek gebracht. Aantrekkelijk voor de Zeeuwen is hierbij ook dat diverse Zeeuwse taferelen, waarvan enkele zeer bekende, aan het oog voorbij trekken. Onderdelen, afstellingsmogelijk- heden, gebruiksmogelijkheden en toe te passen werkmethoden wor den op duidelijke wijze en in een prachtige kleurencombinatie aan het publiek getoond, wat zeker niet zal laten indruk te maken. Vooral ook wanneer te zijner tijd een bedrijfsfilm uit de fabriek aan het geheel zal zijn gevoegd. later de vruchten van geplukt kunnen worden. Toch kan een fabriek niet zonder een research afdeling. Het uitvinden, construeren en in fabri cage brengen van een nieuw werktuig vraagt nu eenmaal een lange tijd en zeer hoge hoge kosten. SERVICE MAAST researchwerk is de serviceverlening voor de boer van direct belang. Service betekent niet alleen het voorzien van nieuwe onderdelen bij eventuele breuk, maar ook het adviseren bij het in het werk stellen. Gewoonlijk gebeurt dit door de dealers of de wederverkopers. Bij moei lijkheden geeft de fabriek zelf daarboven nog service door persoonlijke bezoeken van mensen van de fabriek, die het instellen van de machine en de toe te passen arbeidsmethoden met de kopers bespreken en de moeilijkheden helpen op lossen. VANZELFSPREKEND kan door persoonlijk be zoek maar een zeer klein deel van de kopers worden bezocht. Teneinde aan een veel groter aan tal al of niet Vicon werktuigengebruikers meer bekendheid te geven van de Vicon produkten, is de direktie overgegaan tot het vervaardigen van een film. De opdracht hiertoe is verstrekt aan de cineast A. Koning te Lisse. Het scenario werd ge schreven door Wim Netto en uitgesproken door Ger Lugtenburg. Het geheel is omlijst met toepas selijke muziek van Chappel-Engeland. Met medewerking van diverse Vicon functionarissen en de weder verkopers in Nederland, de fa. W. Schipper en Zoon te Goes en de fa. Brinkman en Niemeyer te Zut- fen, is de cineast er in geslaagd een kleurenfilm te vervaardigen zoals er in Nederland op landbouwkundig gebied nog maar weinig zijn. De film, die langer dan een uur duurt, kan in enkele gedeelten worden ge zien. Een gedeelte is speciaal gewijd aan de Vicon hooibouwwerktuigen. Zowel het testen onder de meest moeilijke omstandigheden als het in gebruik nemen zijn keurig weer gegeven. Opvallend is dat aan de ,E première van deze film „Mechaniseert met Vicon" vond voor een aantal genodigden plaats op donderdag 3 december in de cantine van de fabriek te Nieuw Vennep. De cineast, de Vicon directie en daarmee allen die aan bet tot stand komen van deze film, waaraan kosten noch moeite zijn gespaard, hebben medegewerkt, kunnen elkaar feliciteren en trots zijn op het resultaat. Natuurlijk is deze film met een speciale bedoe ling gemaakt, zelfs met twee; n.l. naast een in structief ook een zakelijk of propagandistisch doel. Beide passen overigens in de sfeer van de film en het laatste is zeker niet overwegend of storend. Men zou haast kunnen zeggen: rustig, bescheiden en eenvoudig. En het is daarom dat, wanneer straks overal in den lande en over slechts korte tijd hier ook in Zeeland, deze film aan het publiek zal worden getoond, de bezoekers ervan zullen ge nieten zonder dat ze het gevoel krijgen dat ze één of meer van die werktuigen worden opgedrongen. Eenvoud is ook wat de fabriek van hoog tot laag ademt en waardoor een sfeer wordt geschapen die niet getuigt van een fabriek maar wel van een Vicongezin. Een sfeer die ondanks grote bloei is gebleven vanaf het ontstaan van de oude fabriek waar in de donkerste periode op een balk werd geschreven „aanpakken of inpakken". J. G. VAN LIERE. (Adv.) TELEFOON 1 1 1340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15