TENTOONSTELLING R.A.I. AMSTERDAM 18 t/m 23 januari 1960 I meóh RAI a*bouw tb Km SS |«nu*rl '8BO n-: tentoon land en tuinbouw Wat er onder meer te zien zal zijn to Voor de eerste maal nieuwe Italiaanse en Deense trekkers. Voor de vrouw! ZATKRDAG 1 6 JANUARI I960 47 het landbouwwerktuig De tentoonstelling zal elke dag geopend zijn van 9.3018.00 uur. alsmede op vrij dag 22 januari ook des avonds van 19.30 22.30 uur. Op zaterdag 23 januari sluit de tentoonstelling om 17.00 uur. AAN de vooravond van de grote tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig" geven wij een overzicht van opzet, doel en inrichting van deze tentoonstelling. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke tentoonstelling op zo grote schaal in Nederland overdekt in een verwarmd gebouw zal plaatsvinden. De beschikbare oppervlakte in alle zalen en paviljoens van 't K. A. I.-complex bedraagt 23000 in-, groot genoeg om naast de expositie door leden van de bij de Federatie aan gesloten handels- en impor- teurs-organisaties, plaats te bieden aan vele andere aan de Nederlandse land- en tuinbouw annexe bedrijven. Het is de bedoeling om een zo volledig mogelijk beeld te geven van hetgeen de agra rische bezoeker zal interes seren met bet zwaartepunt Behalve de commerciële op ile niechanisatiemiddelen. stands zal men ook niet- commerciële voorlichtings stands van land- en tuin bouw aantreffen, waarhij de voorlichting van de platte landsvrouw met voor haar attractieve artikelen zal zijn betrokken. RED. HET initiatief voor deze tentoonstelling is uitgegaan van de Federatie „Het Landbouwwerktuig". Reeds in de naam komt het wezen van het aanstaande evenement tot uiting: het wordt een expositie van machines en werktuigen voor het agrarische bedrijfsleven in de meest-uitgebreide zin. Men- is er in geslaagd om in een tentoonstellingsruimte van circa 2,5 ha een zo volledig mogelijk beeld te geven van de mechanisatie in land- en tuinbouw, waaronder dan natuurlijk begrepen zijn de belangrijke sectoren als bosbouw, fruitteelt, enz., alsmede de aanverwante varia, zoals zaden, kunstmest, bestrijdingsmiddelen, enz. Tevens werd op ruime wijze plaats ingeruimd voor voorlichtingsstands t.b.v. het agrarische bedrijfsleven. EVENALS in de ons omringende landen heelt Nederland behoefte aan een periodiek weer kerende vakbeurs of tentoonstelling, waar fabri kanten en importeurs hun nieuwste pródukten kunnen tonen, uiteraard om goede voorlichting te kunnen geven en natuurlijk ook om de verkoop te stimuleren. De koper heeft recht op een periodiek weer kerende landbouwwerktuigenbeurs. waar alles te vinden is wat hij voor de uitoefening van zijn be drijf nodig heeft, en die gehouden wordt op een tijdstip, dat zijn werk het toelaat die beurs te be zoeken. Slechts door daarnaar te streven kunnen de belangen van koper en exposant worden ge coördineerd. Dit evenement belooft in een agrarisch hoog ontwikkeld land als het onze een eervolle plaats te gaan innemen in de rij van manifestaties in het ons omringend buitenland, zoals met name de D. L. G. in Duitsland, de Smithfield Show in Enge land, de Salon Agricole in Parijs en de Landbouw- salon in Brussel. Het indrukwekkende tempo, waarin de mechani satie van land- en tuinbouw zich in ons land vol trekt (het trekkerpark loopt tegen de zeventig duizend en groeit elke maand met vijfhonderd stuks) vormt op zichzelf een argument vóór deze tentoonstelling. In de afgelopen halve eeuw is het boerenbedrijf in Nederland veranderd in een mate. die bijna ie vergelijken is met de industriële revolutie van de vorige eeuw. Dezelfde boer, die toen met zijn pró dukten niet verder kwam, dan zijn dorp en de naaste omgeving, is nu een wereldleverancier ge worden. Nederlandse melk wordt in enorme tankwagens in veertig uren tijd van de koe naar de Parijse ontbijttafels gebracht. Een dergelijk voorbeeld onderstreept de betekenis van de landbouw in ons land nog eens duidelijk, waarbij niet mag worden vergeten, dat die ontwikkeling in de eerste plaats mogelijk is gemaakt door mechanisatie van land bouw, tuinbouw, vervoer en wat daarbij behoort. Ook op de betekenis van deze tentoonstelling in Europees verband, moet gewezen worden. Deze tentoonstelling wordt de eerste in een reeks van exposities die meer en meer in het Europese vlak komen te liggen, zoals de gehele landbouw zich meer en meer Europees gaat oriënteren. Zijne Excellentie de Minister van Land bouw en Visserij, Mr. V. G. M. Marijnen. zal deze tentoonstelling op 18 januari a.s. om half elf in liet R. A. I.-gebouw persoonlijk openen. Nu een overzicht kan worden gegeven van de inzendingen zal men verrast zijn door het uitmun tende totale beeld. Alle belangrijke importeurs en handelaren zijn vertegenwoordigd. Deze tentoon stelling geeft dan ook een beeld van wat land- bouwmemachanisatie is geworden. Mechanisatie als verschijnsel is in beweging, geheel in overeen stemming met het karakter daarvan. Op een samenvattende tentoonstelling wordt nu een over zicht gegeven van wat in de afgelopen jaren be reikt is. IN ruim honderdvijftig stands, waarvan een deel aan de landbouwwerktuigen en een deel aan de tuinbouwwerktuigen is gewijd, zal op deze ten toonstelling veel nieuws te zien zijn. Wij vermelden hiervan: Belangwekkend voor vakman en leek is een mechanische suikerbietenoogster, een machine die korte tijd geleden nog een unicum was en waar van er nu al meer dan duizend in ons land in be drijf zijn. Voor de eerste maal zal men op een ten toonstelling gelegenheid hebben een dergelijke machine te bekijken. 0 Weinig landbouwwerktuigen zijn zo geschikt de vooruitgang te demonstreren als de kluiten breker voor de aardappeloogst. Voor de leek is het zwaarste landwerk het rooien van aardappels met de hand. Tegenwoordig worden aardappels mecha nisch in de zak gerooid. De kluitenbreker is de machine om het rooien op deze wijze voor te be reiden. Voorts is de fruitteelt goed voorzien van ma chines. Er zijn denkende maaiers en denkende sor- teermachines, die demonstreren dat de automati sering ook in deze bedrijfssector zijn intrede heeft gedaan. to Nieuw is ook - om nog een enkel voorbeeld te geven een controle-apparaat voor suikerbieten- zaad, een rood waarschuwingslampje op het stuur van de trekker, waardoor de bestuurder wordt ge waarschuwd als de zaadbakken leeg zijn. to Op vrijwel elke stand is wel iets nieuws te zien, veelal ook verbeteringen van bestaande machines. De triltandcultivator is pas een goed jaar in ons land, maar er zijn al duizenden in gebruik. Zeer bijzonder is voorts een getrokken maai dorser, die door één man kan worden bediend. Vroeger had men hier een man op de machine bij nodig en een op de trekker. Tegenwoordig kan één man het werk af, een noodzakelijke ontwikke ling in ons landbouwbedrijf, dat te kampen heeft met gebrek aan werkkrachten. UAN niet minder groot belang en voor de eerste maal gebracht in het kader van een aan land en tuinbouw gewijde tentoonstelling is het pavil joen ,,De Vrouw ten plattelande". Onder een reeds bekend motto „Verantwoord ingelicht, voordelig ingericht" wordt hier een voorlichtingscentrum geschapen, dat in elk opzicht van de grootste be tekenis zal blijken, mede door de samenwerking met de groep „Kleur en Vorm". Aan de woning, waar de huisvrouw een moeilijke en veel omvat tende taak verricht, moeten hoge eisen worden gesteld van comfort en gezelligheid. Hierbij kan praktische voorlichting niet worden gemist. Doop het opstellen van enkele fragmenten van wonin gen zoals zij nu zijn, zoals men het moderne ver beterde woonhuis kent en tenslotte ook de modern ste uitvoeringen is hieraan tegemoéf gekomen. De vrouwen van platteland efi stad zullen hier zeker veel vinden wat hen interesseert.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11