Een goed jaar voor de groentetelers TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG JANUARI 1060 HORIGE week hebben we in deze rubriek geseh reven over de resultaten van de fruitteelt in 1959. Daarbij konden we optimistische geluiden laten horen. Het zat. goed met de Zeeuwse fruitteelt in 1959. Deze week willen we nader stil staan bij de gang van zaken in de groenteteelt-sector in het afgelopen jaar en het verheugt ons, dat we ook hier over het algemeen kunnen spreken over een gunstig resultaat. Weliswaar werden er over het algemeen minder kilo's geoogst dan in normale jaren, maar er staat tegenover, dat er ook hoge prijzen werden betaald en daarom zal voor de teler „het onderste regeltje'' zeker niet tegenvallen. We willen in dit overzicht bier en daar enkele grepen doen om zodoende een algemene in druk te geven omtrent de gang van zaken met betrekking tot de voornaamste der groente gewassen. WINTERBLOEMKOOL EEN zeer belangrijk produkt voor de Zeeuwse groentebedrijven, en speciaal voor die op Wal cheren, is de winterbloemkool. Het areaal, dat hiervan werd uitgezet, was hoger dan in het voor gaande jaar. De kool kwam goed de winter door en er werd een pracht produkt geoogst. Dank zij het werk van de voorlichtingsdienst en veiling werd dit ook op een goede manier aangeboden en er werden hoge prijzen voor besteed. Overal in het land weet men nu dat er op Walcheren goede winterbloemkool groeit en dit produkt werd naar vele steden van ons land verzonden. Hoewel het moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, is om in de toekomst te kijken, menen we toch dat deze teelt perspectieven biedt voor onze groentetelers, zij het ook dat het steeds een teelt met risico's zal blijven, want het al of niet voorkomen van strenge vorst in de winter is zeer belangrijk. We merkten reeds op, dat de winterbloemköol het vooral op Walcheren goed doet. Ook elders in Zeeland zien we hiervoor echter meer belangstel ling komen. Er is voorlopig nog wel geen bezwaar dat Walcheren haar vooraanstaande positie als „winterbloemkool-land" zal verliezen, maar het zal voor de telers in dit gebied toch noodzakelijk zijn, dat zij steeds alles op alles zetten om een zo goed mogelijk produkt te telen en aan te voeren. DE UIEN Üzult het ons wel niet kwalijk nemen, dat we ook de uien rekenen tot de groentegewassen die zeker besproken moeten worden in dit over zicht. In 1958 waren er veel uien. Een groot areaal en een grote kilo-opbrengst. De gevolgen hiervan hebben de uienbewaarders in het voorjaar van 1959 ondervonden, want het ging toen lang niet best met de afzet. Begin januari lag de prijs van de export ge schikte middelkwaliteit rond 11 cent per kg. Vele weken achtereen is rond 10 cent per kg betaald, maar begin maart waren er nog zoveel en kwam er de dreiging van aanvoer van de nieuwe oogst uit Egypte, dat de prijs van de Nederlandse uien kelderde tot rond 6V2 cent per kg. Dat dit veel te weinig was voor een enigszins bevredigende teelt, behoeft geen nader betoog. De toestand ten aanzien van de uien-afzet in het voor jaar, was dan ook zeker niet om over naar huis te schrijven. Een bekend verschijnsel bij de uienprotfuktie in ons land is, dat het aanbod toeneemt na een jiaar waarin het goed is gegaan en dat het afneemt na eon jaar met af ze tm oei lijk heden. Ook 1959 maakte hierop geen uitzondering. Er werden be- langryk minder uien uitgezaaid dan het voorgaan de jaar. Hierbij kwam bovendien de bijzondere zomer met veel warmte en geen regen. Dat was, vooral op droogte-gevoelige gronden, funest voor de uien en het gevolg is geweest dat de kilo-op brengst erg is tegengevallen. Ook het areaal was kleiner dan normaal en zodoende waren er dus heel wat minder uien in ons land dan in de voor gaande jaren. Er was reeds vroeg een goede vraag en we zagen dan ook omstreeks september reeds prijzen voor de uien van rond 15 cent per kg. In oktober werd al vlug 20 cent per kg en nog iets daarboven betaald. „De uien worden nog wel duurder" dacht ieder een. Tot op heden zien we echter, dat het nog niet wil zeggen dat we nu voor elke prijs onze uien aan het buitenland kunnen verkopen, want enkele weken geleden was de prijs van de middel kwaliteit gedaald tot rond 19 cent per kg. Er zijn er op het ogenblik nog heel wat in voorraad bij telers en handelaren. De prijs, die gemaakt kan worden, is goed. Hoe het in de komende maanden met de afzet zal gaan valt niet te zeggen, want er is geen produkt dat meer verrassingen in zich bergt dan de uien. Van groot belang zal zijn of we een kwakkelwin- ter krijgen of een strenge winter. Hierover valt uiteraard niets te zeggen. Over het algemeen kunnen de telers van uien, ondanks de mindere kilo opbrengst, wel tevreden zijn over de oogst 1959. BONEN 7EER belangrijk is in Zeeland de teelt van dub- L bele princessebonen. Rond 2 miljoen kg wor den er elk jaar op de veilingen in dit gebied aan gevoerd en met name in de omgeving van Kapelle —Biezelinge worden er veel geteeld. Dit jaar is 'het niet best geweest wat de kilo-opbrengst be lieft. Door de droogte had het gewas veel te lijden en er kwam nog bij, dat ook het virus een grote rol speelde. Door het droge en warme weer kwamen zeer veel luizen voor op de bonen. Deze zorgden voor een snelle verspreiding van het virus, waaraan heel wat percelen ten gronde zijn gegaan. Vooral in gebieden waar gladiolen worden geteeld, heeft dit virus een zeer grote rol gespeeld. In geen jaren zijn er zo weinig bonen op de Zeeuwse veilingen aangevoerd als dit jaar. Gemid deld minder dan de helft van normaal. Er werden wel hoge prijzen betaald, maar bij veel telers heeft dat de teelt niet goed kunnen maken. Er zat in de prijs nogal wat variatie. Gedurende enkele drukke aanvoerdagen in de eerste helft van juli liep de prijs van de bonen terug tot rond 60 cent per kg, maar er volgde al zeer gauw een herstel tot tegen een gulden per kg en de restanten van de schamele oogst konden hiertegen worden ver kocht. Er werden nogal wat late bonen gezaaid, maar ook dat is geen succes geworden. Samenvattend kunnen we niet anders spreken dan van een teleurstellend bonenseizoen in 1959. Het was te droog en het virus speelde een te grote rol. VROEGE AARDAPPELEN MET de teelt van vroege aardappelen ging het dit jaar ook al niet zoals de teler het graag ziet. Op de vroege percelen vroor het gewas af. Daarna kwam de droogte. Over het algemeen zijn hierdoor de kilo-opbrengsten laag gebleven. Er waren in Zeeland wel telers, die een regeninstallatie hadden kunnen gebruiken voor hun vroege aard appelen, maar de meesten hebben dat niet gedaan. Of dat verstandig is, geloven we niet, maar het is nu eenmaal gebeurd en gedane zaken nemen geen keer. De prijzen van de vroege aardappelen zijn het gehele seizoen hoog gebleven. We zagen zelfs, dat zij die vroeg rooiden, op een moment, dat er nog groei in de planten zat, niet verstandig hebben gehandeld, want de prijzen zijn later in het seizoen eerder nog aangetrokken en de op brengst steeg in sommige gevallen ook nog wat, al is ze nergens hoog geweest. WITLOF OP verschillende Zeeuwse bedrijven is de teelt van witlof van grote betekenis. Er wordt steeds een bepaald gedeelte van het bedrijf mee ingezaaid en de laatste jaren valt deze teelt meestal niet tegen. In 1959 viel het niet mee witlof-wortels te telen. Het begon al in de tijd dat er gezaaid moest worden. Toen konden velen dat werk niet uitvoeren, omdat het te droog was. Ook de ont wikkeling van de wortels was tengevolge van de droogte dikwijls niet zoals men dat graag ziet. Toch zijn er op het ogenblik op bepaalde bedrij ven nog aardige kuilen met witlof-wortels te vin den en wanneer men bedenkt dat de prijs hiervan op het ogenblik voor de goede kwaliteit ligt rond 1 per kg, dan zult U begrijpen dat het bij een enigszins behoorlijke opbrengst wel goed zit. TOMATEN U7E zouden niet volledig zijn, wanneer we ook de tomaten niet afzonderlijk vermelden in dit groente-overzicht. Nu speelt de tomatenteelt in Zeeland weliswaar niet zulk een grote rol, maar toch zijn er heel wat kwekers, die er een kas mee hebben beplant en hun aantal wordt elk jaar groter. Dat is een normaal verschijnsel, want de tomatenteelt wordt in heel ons land steeds belang rijker. althans voor wat betreft de teelt in kassen en warenhuizen. Over het algemeen hebben de tomatentelers weer geen reden tot klagen gehad in 1959. Er was een record-produktie en die kon worden afge zet tegen bevredigende prijzen. Zij, die vroege stooktomaten hadden, zaten dit jaar in een wat ongunstige positie, en dat was ook zo met de koude tomaten, welke in de maand augustus wer den aangevoerd. Toen kwamen er zoveel, dat het niet meer ging en veel moesten er verkocht wor den rond de minimumprijs van 20 cent per kg. De warme zomer heeft zonder twijfel de afzet bevorderd. WE hebben in dit overzicht nog geen melding gemaakt van de moeilijkheden, weike de groente-export naar België ondervond in verband met de mmimumprysregeMng van dat land. Bij de tomaten moeten we dat toch nog even naar voren brengen, want gedurende de belangrijkste aanvoer- maanden was de grens van België weer potdicht voor dit Nederlandse produkt. Gedurende 114 dagen in 1959, dat er veel tomaten op onze veilin- OUD EN NIEUW. ALS U dit onder ogen krijgt schrijven we weer al 1960. Dan behoort 1959 reeds tot het ver leden. Oudejaarsgedachten zijn dikwijls niet op gewekt van aard, ook al hebben we veel goeds mogen ontvangen en zijn we voor veelr leed ge spaard gebleven. Op tie oudejaarsdag gevoelen we, dat er iets tussen onze vingers door glijdt. Iets dat we niet vast kunnen houden, n.I. de tijd. Een jaar lijkt zo lang als men er tegen op kijkt. Als het voorbij dan is het als een damp die ras ver dwijnt. Het tijdperk 1959 is voorbij. Onherroepe lijk. Voorbij met al zijn vreugde en smart, met al zijn voor- en tegenspoed. Graven zijn er gedolven en huwelijken gesloten. Er is gekocht en verkocht. Er zijn kinderen geboren. Het leven staat nooit stil en de tijd snelt henen. Dit maakt ons soms weemoedig op de oudejaarsdag. We willen de tijd en ons leven in eigen hand vasthouden. Het gaat ons veel te snel, maar niemand kan het keren. Ja, op de oudejaarsdag hebben we misschien even tijd gehad om eens achterom te zien. Om eens even tot bezinning te komen. Of doen we dat maar liever niet, omdat we liever niet worden her innerd aan al dat „nare" dat er in ons eigen leven en in ons gezinsleven is geweest. Als we de balans hebben opgemaakt op 31 de cember zijn we weer tot de conclusie gekomen dat we het er niet best hebben afgebracht. Dat we tegenover God en onze naaste zwaar in de schuld staan. Dat kan niet meer ongedaan worden ge maakt. DEZE gedachten hebben we ook wanneer we overdenken dat we een jaar lang onze tuin bouw rubriek hebben verzorgd. Dit werk was ook onvolkomen en zeer gebrekkig. Het is ook altijd niet gemakkelijk om een objectieve blik te hebben op de verschillende aspecten van het leven. Niettemin hopen we dat we onze lezers iets hebben voorgezet dat lezenswaardig was, en dat tot enige voorlichting is geweest. Is onze mening of onze critiek volgens u fout geweest, daarvoor dan onze excuses. Hebben we soms onze mening wat scherp gesteld dan moeten we er toch bij zeg gen dat we nimmer persoonlijk wilden zijn. Daar hopen we voor bewaard te blijven. Ons doel is de tuinbouw belangen binnen onze standsorganisatie onbevooroordeeld en objectief te behartigen. Deze aparte bedrijfstak binnen onze organisatie is zeker ten volle waard om de belangstelling te hebben. We willen hoofdbestuur en Redactie danken voor de medewerking welke we het afgelopen jaar mochten ondervinden. We willen Hoofdbestuur en Redaktie danken ten onze lezers ook in 1960 van dienst te zijn. Dit jaar zal ons zeker niet alles in een schoteltje worden voorgezet. We zuilen er voor moeten werken. Zorgen zullen ons waarschijnlijk niet be spaard blijven. We zullen elkaar weer nodig heb ben, de werkgever en de werknemer, de produ cent en de consument, de handel en de veiling, onze organisaties, allemaal schakels welke elkaar moeten vinden, wil het „gesmeerd" lopen. We wensen al onze lezers een rijk gezegend I960 toe. We hopen dat onze meer dan honderd jarige Z. Ij. M. steeds de jeugdige kracht mag op brengen om paraat te zijn voor allen welke aan haar zorgen zijn toevertrouwd. Tot de volgende week. gen werden aangevoerd, verbood België de invoer. Dat dit niet leuk werd gevonden behoeven we hier niet nader te omschrijven. We zien nog steeds een toenemende belangstelling voor de teelt van tomaten en kassen en warenhuizen. Soms vra gen we ons wel eens af of onze kastuinders hier mede niet teveel alles op één kaart zetten. Tot nu toe is het altijd meegevallen. Van harte hopen we, dat het ook in 1960 weer goed zal zijn met de tomaten. ANDERE PRODUKTEN UfE zouden in dit overzicht nog vele andere pro- dukten kunnen betrekken. We denken dan natuurlijk in de eerste plaats aan de sla, waar van dit jaar een geringe opbrengst werd behaald, maar die zeer duur verkocht kon worden, vooral tijdens de zomermaanden. Ons moet echter van het hart, dat er aan de kwaliteit van de sla in Zeeland nogal eens wat mankeert. Er kwam nog al wat matige tot slechte kwaliteit op de veiling. We zullen het er maar op houden, dat het wanne weer hiervan de oorzaak was. Komkommers vonden weer een goed onthaal op de binnen- en buitenlandse markten en met de was- en bospeen zat het ook wel goed. De specifieke wintergroenten, zoals kool en prei, gaven een wat lagere opbrengst dan normaal, maar als we zien dat op het ogenblik voor rode kool 25 cent per kg wordt betaald en voor witte kool 10—14 cent per kg, terwijl de prei wordt verkocht voor prijzen van 45 tot 55 cent per kg, dan blijkt hieruit wel, dat de prijs veel goed maakt. ^ANNEER we dit alles samenvatten dan komen we tot de conclusie dat het over het algemeen in 1959 een goed jaar is Zie verder pagina 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11