WBEDRIJF CENTRAAL BUREAU 9.a, ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 beter het bedrijf is. Willen we het netto-overschot weten dan is in de eerste plaats een boekhouding nodig. Wanneer de gegevens van de boekhouding vervolgens bedrijfseconomisch worden verwerkt, ontstaan cijfers die zuiver op het bedrijf en haar rentabiliteit betrekking hebben. Dit dus in tegenstelling tot een fiscale boek houding, die meer een persoonlijk karakter draagt en zich niet tot het bedrijf beperkt Om een bedrijf in zijn geheel en op onderdelen te kunnen beoor delen zijn bedrijfseconomische berekeningen nood zakelijk. Zijn die berekeningen eenmaal gemaakt dan kan ©p basis van die gegevens een bedrijfseconomisch advies worden gegeven. Deze cijfers en de bereke ningen kunnen op 3 verschillende manieren wor den verkregen, n.l.: Ie. door een bedrijfseconomische boekhouding bedrijfsboek L. E. I.-boekhouding) 2e. door aanvulling en omwerking van een fis cale boekhouding; 3e. door het opstellen van een analyse-begroting. Voor de praktische landbouwers komt het nut van deze berekeningen tot uitdrukking in het ad vies dat aan de hand van de verkregen cijfers op gesteld wordt. Dit advies wordt dan toegelicht en met de betreffende boer besproken. Zoals wij onszelf af en toe laten doorlichten om te weten te komen of we geen gebreken of ziek ten hebben, zo moet ook de bedrijfseconomische boekhouding bekeken worden. Een doorlichting van het bedrijf, waardoor de eventuele fouten en zwakke punten naar voren komen. |YE zojuist genoemde drie methoden van be- rekening willen we nog even aan een nadere beschouwing onderwerpen. 2. Het bijhouden van een bedrijfsbock is voor iedereen mogelijk. Wel vraagt het een nauw keurige notitie van alles wat in een betreffend jaar op het bedrijf gebeurt. De uitwerking van de gegevens kan eventueel geschieden op de boekhoudbureaus van de standsorganisaties. Het te geven advies op basis van een uitge werkt bedrijfsboek, alsook dat van een uitge werkt L. E. I.-bedrijf, berust op cijfers die be trekking hebben op een jaar dat reeds voorbij is. 2. De boekhoudbureaus zijn er in geslaagd een methode te ontwikkelen waarbij het mogelijk is gebleken om een fiscale boekhouding om te werken tot een bedrijfseconomische. Het boek- houdbureau kan hierover volledige inlichtingen verstrekken. De cijfers waarop geadviseerd wordt, hebben evenals de onder 1 genoemde me thoden, betrekking op een periode die in het verleden ligt. Het zal duidelijk zijn dat dit met een boekhouding moeilijk anders kan. Daar tegenover staat dat de cijfers van een goede boekhouding zeer betrouwbaar zijn. 3. Om de bezwaren van de onder beide voorgaan de punten genoemde methoden te ondervangen, is het systeem van de analyse-begroting ont wikkeld. Deze benaming brengt de functie tot uitdrukking n.l. die van een analyse van het bedrijf, die zodanig op papier wordt gezet dat het tegelijkertijd een begroting is voor een toe komstige periode. Hiermee is dus tevens het principiële verschil aangegeven met wat onder 1 en 2 is genoemd. De analyse-begroting Is vooral aantrekkelijk omdat a. zij op elk willekeurig moment kan worden op gemaakt; b. het opmaken van kosten en opbrengsten meest al een toekomstig oogstjaar betreft; hoewel de formulieren ook gebruikt kunnen worden voor een analyse achteraf; c. voor het opstellen geen boekhouding vereist is, al is deze wel waardevol; tl. het opstellen in korte tijd kan gebeuren; e. middels deze berekening een goed inzicht ver kregen wordt in de kosten en opbrengsten van het bedrijf, waarbij tevens het resultaat van eventuele veranderingen kan worden nagegaan. DE MENING VAN DE PRAKTIJK OA"ER DE ANALYSE-BEGROTING IN het afgelopen jaar zijn op enige tientallen 1 bedrijven deze bedrijfsanalyses opgesteld. De ervaringen die hiermee zijn opgedaan, zijn onver deeld gunstig. Als redenen van deze goede ervarin gen zijn de hiervoren omschreven punten aan te wijzen. Is de bedrijfsanalyse opgemaakt, dan kan men door eenvoudige deelbegrotingen het resul taat van iedere verandering berekenen. In sterke mate geldt dit bijv. voor het bouwplan, de mecha nisatie, de arbeidsbezetting enz. Een plan tot sterKe vereenvoudiging van het bouwplan kan men op deze manier vooraf beoordelen. Datzelfde geldt voor plannen tot wijziging in de trekkrachtvoor ziening en meer dergelijke zaken. Het is dan ook geen wonder dat er steeds meer belangstelling komt voor deze analysebegroting. Dit is het oor deel van verschillende boeren die met dit systeem hebben kennis gemaakt. Wij zijn er van overtuigd dat er nog velen zijn die behoefte gevoelen aan een analysebegroting van hun bedrijf, doeli zelf niet weten hoe ze hieraan moeten beginnen. Deze mensen geven we de raad om zich in verbinding te stellen met de betreffende assistent. Gezamen lijk zal men dan zeker tot een goede oplossing komen. Wanneer het gaat om een zo hoog mogelijk inkomen uit het bedrijf, Is bet bepaald nuttig o.m de kosten en opbrengsten van het hele bedrijf eens op papier te zetten. Wie schrijft, die blijft den schoongemaakt; zonodig nieuwe filterelemen ten plaatsen. Van de elektrische installatie is vooral de accu een onderdeel dat op tijd onderhoud behoeft. We noemen het op peil houden van het accuzuur en de lading, het schoonmaken en invetten van de polen en de klemmen. Verder worden leidingen en kabels gecontroleerd en zonodig vernieuwd, Het zelfde geldt voor de bougies. Nadat de luchtfiltérs ook een goede schoonmaak beurt hebben gekregen, kan men het meer uitwen dige van de trekker gaan verzorgen. Opnieuw schilderen, in de originele kleuren, vormt een mooie afwerking van het geheel. Schakel zonodig de reparatiebedrijven in. Maar daartoe vroegtijdig afspraken om lange wachttijden te voorkomen. ONDERHOUD WERKTUIGEN EN TREKKERS TIJDENS het werken met trekkers en landbouwwerk tuigen bepaalt men zich over het algemeen tot het normale onder houd, zoals olie verversen, sme ren, koelwater en bandenspan ning op peil houden. Nu ook voor deze inventaris de winterrust is aangebroken, of spoedig zal aan breken, is het zeer gewenst om een grondige onderhoudsbeurt te geven. De levensduur van het kostbare materiaal kan hierdoor belangrijk worden verlengd. Zo spoedig mogelijk na het werk worden de werktuigen en machines met water schoonge maakt. De gemakkelijkste en beste manier is om ze schoon te spuiten. Wanneer hierna de blanke delen wor den ingevet en de gehele machine wordt doorge- smeerd, dan kunnen ze voorlopig opgeborgen wor den totdat er tijd beschikbaar komt voor de grote beurt. IN het kort gezegd omvat deze grondige beurt een demontage, waarbij alle delen worden schoongemaakt, zonodig geschilderd of ingevet. Controleer vooral ook de diverse onderdelen op slijtage of breuk. Versleten of kapotte delen direkt vervangen. Daarna kan het geheel weer in elkaar worden gezet en is dan gereed voor gebruik voor het volgende seizoen. Bij tie trekkers moeten we onze aandacht vooral richten op het koelsysteem, de brandstof leiding ;?n, de filters, de smering en de elektrische installatie. Daarnaast is onderhoud gewenst aan wielen en banden, remmen en stuurinrichting. Raadpleeg bij het demonteren, monteren en afstellen vooral goed het instructieboekje. Het onderhoud en het opbergen van werktuigen. DE NIEUWE LANDBOUWGIDS JN de loop van deze maand zal de landbouwgids 1 voor 1960 verschijnen. De vele onderwerpen die er in behandeld wor den, zijn weer allemaal opnieuw bijgewerkt en van de laatste ontwikkelingen en inzichten voorzien. Juist daarom is het zo waardevol. Speciaal de landbouwers die met hun tijd mee willen gaan, wil len we aanbevelen om jaarlijks de nieuwe land bouwgids aan te schaffen. Maar ook voor onze jongeren is het de moeite waard om van de inhoud kennis te nemen. Onge twijfeld is de landbouwgids een nuttig geschenk met Sint Nicolaas. Zijn ze dan nog niet voorradig, dan kan een daartoe strekkende boekenbon net- zelfde resultaat geven. J. T. ANDRINGA. R. L. V. D., Goes. Verder is het nodig det over goed gereedschap kan worden beschikt. Bij bet koelsysteem letten we bij waterge- koelde motoren vooral op afzetting van ketel steen. Dit kan door een soda-oplossing worden verwijderd. Soms moet deze behandeling her haald worden na de laatste keer met schoon water doorspoelen. Denk tijdens vorstperio den aan antivries in het koelwater of het aftap pen van het koelwater. Bij luchtgekoelde moto ren verdient het schoon, maken van de koelrib- ben sterk aanbeveling. Verder wordt de radiateür schoonge maakt en de ventilator- riem op de goede span ning gecontroleerd. Indien er vuil in de brandstof leidingen voor komt, moet deze, alsook de tank en de filters, schoongemaakt worden. Brandstofpompen en in- spuitsysteem vereisen onderhoud door deskun digen. Daar kunnen we beter zelf niet aan beginnen. Mees tal zal het nodig zijn dat de oliefilter wor ME BISON CB voederbieten aifiid een record-oogst! Daar zit flink geld in voor U! Met Bison CB kunt U héél vroeg zaaien..» al vóór 1 april! Want Bison CB heeft geen last van schieters! Alléén met Bison CB bent U zeker van de allerhoogste opbrengst aan drogestof en... van een enorme oogst aan loof! Daarombestel nu BISON CB, het hoogwaardige ras voor vroege zaai en U kunt rekenen op record-opbrengsten I TELEFOON 1 1 13 40 - POSTBUS 102, ROTTERO'AM f'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9