LANDBOUWGIDS 1960 S-1000 melk en zuivel j)eze winter niet minder melk YOOR DE VROUW ZATERDAG 5 DECEMBER 1955 359 HET ligt voor de hand dat de raming, die het Produktschap dit voorjaar deed betreffende de te verwachten melkproduktie, in verband met de uitzonderlijk lange droogteperiode opnieuw onder ogen gezien moest worden. Men heeft dit op een grondige manier gedaan en het resul taat is geweest, dat een interessante nota is ontstaan. Wij willen enkele grepen uit deze nota doen. DEZE ZOMER ONDANKS de droogte heeft de landelijke melk produktie zich uitzonderlijk goed gehandhaafd, wat toegeschreven kan worden aan de gunstige toestand van het grasland in de laag gelegen ge bieden, die de voorgaande jaren juist met water overlast te kampen hadden. Uit de aanzienlijk hogere melkproduktie dit najaar in de laag gelegen streken, kan worden afgeleid, dat anders aan de voedering iéts ontbreekt en dat dus bijvoedering in normale jaren rendabel zal zijn. De melk af leveringen vertoonden een zeer grote gevarieerd heid in de droogtegebieden, dalingen van 20—30 en in Zuid-Holland, o.a. in de week van 13- 18 oktober, een stijging, die 25 boven vorig jaar lag. DE CONDITIE VAN HET VEE HET droge weer heeft geen ongunstige invloed gehad. De voederwaarde van het gras is gun stig geweest vanwege de grote geconcentreerdheid en het hoge gehalte aan zetmeelachtige stoffen. De conditie is voorts door bijvoedering in de weide in stand gehouden. De melkproduktie per koe is gemiddeld ongeveer gelijk gebleven aan vorig jaar. Er werden dit jaar wat meer koeien gemolken. Momenteel is de melkveestapel ca. 23 'A groter als vorig jaar. DE RUWV'OEDERPOSITIE DE hoeveelheid ruwvoer ligt aanmerkelijk be neden normaal, ook in die gebieden waar de melkproduktie nu het hoogst is. Een grote mee valler is de gemiddelde hooikwalitèit. De voeder- waarde wordt aan de hand van analysecijfers 25 hoger geschat, wat tevens de opneembaarheid gun stig beïnvloedt. Goed hooi is veel waard, weet de veehouder, wat ook bleek in '47'48, teen de betere kwaliteit van het hooi een verrassend effect bleek te hebben. De kwaliteit van. de overige ruwvoe- ders is eveneens gunstig. WINTERRAMING DE minimale produktie in de gunstige gebieden, n.l. Friesland, de beide Hollanden en Utrecht, wordt geraamd op dezelfde hoeveelheid als vorig jaar. De betere kwaliteit ruwvoeder compenseert voor een groot deel de mindere hoeveelheid. Voorts valt te verwachten, dat, ondanks de hogere kracht- voederprijs .de. .verhouding melkprijs krachtvoer- ALS wij vrouwen het woord „Landbouwgids" lezen, zijn wij geneigd te denken: ..O, iets voor de mannen". Daarom wil ik zo graag uw aandacht voor deze gids vragen omdat er naast het ongelooflijk grote nut, dat de mannen hiervan kunnen hebben er ook zoveel in te lezen staat voor ons vrouwen. Ongeveer vijftig bladzijden zijn gewijd aan „Het Gezin" en hierin vinden wij op deskundige wijze belicht allerlei zaken die belangrijk zijn voor alle leden van het gezin. Om maar eens enige voorbeelden te noemeri Als U iets meer wilt weten van technische voorzieningen van de woning,-, over vloeren, vloer bedekkingen en hun onderhoud. kunt ;U het in dit werk vinden. U wordt ingelicht over wastoe- stellen en hun gebruik, wasmiddelen en het ver wijderen van vlekken. U kunt iets lezen over het voorkomen van ongevallen bij kleine kinderen. (Wist U wel, dat er jaarlijks in en om de woning meer slachtoffers onder de kinderen vallen dan bij verkeersongelukken?) Er wordt aandacht besteed aan spel en speel goed, bereidingswijze en voedingswaarde van on ze levensmiddelen en conservering hiervan. Er wordt gesproken over verantwoorde beroepskeuze, een belangrijke zaak, waar de ouders nogal eens mee in de knoop zitten. Er worden aanwijzingen gegeven voor snijbloemen in de tuin én U vindt er een goed teeltplan voor dé groentetuin. Wilt U iets meer over „weerkunde" weten, sla dit hoofdstuk even op en U steekt hier een hele boel van op. (Ook interessant en leerzaam voor de jongeren.j. Voor zover wij personeel in dienst hebben, zijn de sociale wetten ook voor ons vrou wen van belang. Wij kunnen in dit naslagwerk hierover, het nodige lezen. Daarnaast bevat deze gids enorm veel wat voor een landbouwer belangrijk is. Misschien was het moeilijk een geschikt cadeau voor St. Nicolaas te vinden en was het geschenk dat U kocht voqr uw man toch niet zo geslaagd. Welnu verras .hein met Kerstmis -met de Land bouwgids I960 en geeft niet alleen uw man een waardevol geschenk, maar het hele gezin. De gids is uitgevoerd in het formaat 16 bij 22 cm, bevat ruim 660 bladzijden en de heldergroene band maakt dit werk tot een sieraad van uw boekenkast. Uitgegeven door: „Stichting Landbouwgids Utrecht. Zuilenstraat 11 Tel. 030 - 25882 giro 542364. Prijs 8,—. prijs niet ongunstiger zal zijn dan vorig jaar. Het is derhalve niet uitgesloten, dat de produktie in deze provincies groter zal zijn. In de min of meer getroffen oostelijke en zuide lijke provincies zijn nog flinke gebieden, die gun stig afsteken. Op grond van de ontwikkeling van de leveranties aan de zuivelfabrieken in de achter ons liggende maanden, bleek, dat de dalingen in de meest getroffen streken bijna gecompenseerd werden door de andere helft van de fabrieken. Gerekend mag worden, dat het ruwvoeder op veel intensievere wijze benut zal worden en tevens dient rekening gehouden te worden met het feit, dat bij een voedering die aanmerkelijk onder de norm ligt, 1 kg krachtvoer een effect sorteërLvan' 2 a 3 kg melk. Eén kg C-meel van 40 cent heeft daarom een economisch effect van 60 a 90. cent bij èen melkprijs van 30 cent. Daalt nu óp de meest door de droogte getroffen bedrijven deze winter de produktie meer dan 10 door het voe deren onder de voedernorm, dan komt men in het gebied waar verstrekking in het krachtvoer zeer rendabel wordt. Een verdergaande daling dan 10 zal dus in deze gebieden niet snel optreden. Dat men de hoeveelheid krachtvoer belangrijk kan ver hogen ten koste van de verstrekte hoeveelheid ruwvoeder, leren ons de veehouders in Engeland en Amerika. De Engelsen gaan tot 1200 kg krachtvoeder per koe en de Amerikanen gaan nog verder, terwijl het bij ons gemiddeld op 600 kg ligt. Men heeft geconcludeerd, dat op de helft van de bedrijven in het Oosten en Zuiden van ons land de produktie ongeveer 10 lager kan zijn deze winter dan vorige winter. GEMIDDELD over het gehele land is dit dus eea verlaging van 3 Bij de september-oktober steekproeven bleek echter de melkveestapel 2 a 3 hoger te liggen dan vorig jaar. Ook in de getrof fen gebieden heerste het streven om, kost wat kost, de melkveestapel op peil te houden. Er is derhalve grote kans, dat dit jaar „gunstige gebieden" de „min of meer getroffen gebieden." compenseren zullen, zodat de produktie deze win ter gelijk zal kunnen zijn. Een gunstig of minder gunstig voorjaar en ook een strenge bf minder strenge winter zijn nog van veel invloed. Een gunstig voorjaar kan zelfs nog wel eens een hogere wintermelkproduktie te zien geven dan vorig jaar. Men taxeert in het gunstige geval van plus 3 en in het meest ongunstige geval van min 3 r/c ten opzichte van vorig jaar. WIJZIGING VAN DE COMPETENTIE HET behoort niet tot de competentie van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën (M. V. O.) om bij de bereiding van melange uit boter en margarine regelend op te treden, terwijl dit toch in bepaalde gevallen gewenst kan zijri (in jaren die kómén zullen, misschien?). Het P. Z. heeft wèl bevoegdheden op dit terrein. Het i§ nu mogelijk, dat, wanneer M. V- O. de bevoegdheidl verkrijgt waarom men gevraagd heeft, n.l. rege lend op te kunnen treden bij de melangebereiding, waar het P. Z. zich niet tegen verklaarde, er een competentiestrijd kan ontstaan. Om moeilijkheden in de toekomst te voorkomen stelde men voor om te onderzoeken of het niet mogelijk is, dat er een officiële P. B. O. contact tussen P. Z. en M. V. O. tot stand zal kunnen komen, dat juist op dit ter rein bindende verordenende bevoegdheden bezit. Dit schapje zal alleen in zeer bijzondere gevallen tot activiteit behoeven te komen, het zal verder kunnen sluimeren. Wij dachten ondeugend „én meerderen met ons" aan een „Sluimerschap met bindende bevoegdheden", een nieuw licht aan de P. B. O.-hemel, dat blijkbaar in competentie geval len heul kan geven. D. ÈrMB.f( Technische gegevens: Snijbreedte L0 of 12 voet, 79 plc Volvo dieselmotor D 47 A, bij 2000 t.p.m., enome capaci teit tot 7000 kg korrel p. uur. MEM LANDBOUWMACHINES ■kuiken KSQfJKANTOMi IMMS19M» UKfWN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7