DE BOERENJEUGD Nationale ploegwedstrijd 1959 OOK VOOR U VAN BELANG! ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Geslaagd evenement Heerlijk avondje ZATERDAG 5 DECEMBER IS 55 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. De nationale ploegwedstrijd 1959 is al weer verleden tijd en bü »le meeste belangstellenden zal de uitslag wel bekend zijn. Toch is het misschien wel interessant, nog eens nader op één en ander in te gaan. Enkele weken van koortsachtig be denken van geschikte cadeautjes voor vrienden en bekenden, van winkelen en presentjes angstvallig wegstoppen, van het maken van de meest vreemde dichtwerken en van het repeteren van St. Nicolaaslied- jes terwille van de jongere kinderen liggen weer achter ons en als cli max staat voor ons het heerlijke avondje Een typisch Nederlands volksfeest dat praktisch door iedereen wordt gevierd. En vooral nu deze dag op zaterdag valt en dus alle huisvaders thuis zijn. Een feest voor alle gezin nen, een feest dat men eensgezind viert, een feest dat niet door aller lei overheidsvoorschriften voor ve len onmogelijk wordt gemaakt. Het zal vanavond stil zijn in de Nederlandse straten, in de amuse mentsgelegenheden zal weinig te beleven zijn, de openbare vervoers middelen zullen het niet druk heb ben. Met grote glanzende ogen zullen de kinderen het lang verwachte avondje beschouwen als hèt hoogte punt en wanneer dan plotseling luid aan de bel getrokken wordt zullen zij de goed heiligman met •spontaan gezang begroeten. Züj worden soms stil van vreugde wanneer zij al die pakjes aanschou wen die voor hen zijn meegebracht en wanneer zij éénmaal aan het uitpakken zijn kent hun vreugde geen grenzen meer En al deze reacties en belevenis sen zullen hetzelfde zijn in de huis kamer van onze minister-president en in die van dbe schaapherder, wiens huisje ergens staat aan de voet van een zware zeedijk in het Zeeuwse polderland. Het is ven zeer welkome onder breking in onze, op steeds en meer materiële welvaart ingestelde wereld. We zijn één avond kind met de kinderen en we voelen ons er wel bi). Met hetzelfde enthousiasme zin gen we van de stoomboot die uit Spanje komt en van de maan die nog altijd door de bomen schijnt, we z&jn kinderlijk blij met een pocketboek of een sigarettenpijpje, we drinken chocolademelk en ver werken grote hoeveelheden peper- bollen. En we amuseren ons koste lijk.... En dat is misschien wel het ge heim van dit feest. Het is een groot - familiefeest, men moet er nooit moeite voor opbrengen om het te doen slagen, we moeten onszelf nooit een figuur geven, we kunnen onszelf zijn. En omdat er al zoveel over dit onderwerp geschreven is, ga ik er mee stoppen. Ik wens U een oprecht gezellige Sinterklaas. V. D. De wedstrijd heeft plaats gevonden op woensdag 18 nov. j.l. in de omge ving van Wanroy, dicht bij de Brabant- Limburgse grens. Voor vele ploegers een heel eind uit de buurt, maar dit nam niet weg dat enkelen, o.a. uit de N.O.P., West-Brabant en ook Zeeland, de hele reis op hun trekker hebben afgelegd! Niet de snelste, maar wel de goedkoopste manier om met eigen materiaal te kunnen ploegen. 's Morgens vóór de wedstrijd zijn de ploegers al tijdig aanwezig op het oefenterrein dat dee luitmaakt van een bedrijf van 120 ha, in exploitatie bij de Heidemaatschappij. Het is gelegen in de eentonige uitgestrektheid van de Peel, eens een moerasgebied, maar nu grotendeels ontgonnen en in cultuur gebracht. De boerderijen aan de rand van de Peel, zoals in Wanroy, zijn veel kleiner, 6—9 ha; echte gezinsbedrijven en ge mengd. GEEN KLEIGROND. Met verkleumde vingers, want het is nog fris hoewel de zon er al bij is, wordt met afstellen en uitproberen begonnen. Ieder is benieuwd hoe deze zwarte, humusrjjke zandgrond zich zal laten ploegen. Vooral voor de klei mensen vereist dit wel enige aanpas sing. De afstelling blijkt zeer nauw keurig te moeten zijn; iedere wijziging openbaart zich direct als een ware „zandverschuiving" achter de ploeg. Om dezelfde reden moet de rijsnelheid erg constant gehouden worden. De grootste moeilijkheid blijkt echter de oppervlakkige gesteldheid van het ter rein te zijn. Na de stoppelbewerking is het land namelijk vrij onregelmatig, met geulen en ruggen blijven liggen en op het wedstrijdterrein blijken deze juist evenwijdig aan de ploegrichting te lopen! Enfin, eigenlijk is zo'n morgen even interessant als de wedstrijd zelf, maar voor de ploegers zijn de ervaringen ditmaal niet erg hoopgevend. Met het hijsen van de vlag wordt dan eindelijk het startsein gegeven en kan met het uitploegen van de eerste voren begonnen worden. Direct zijn er verschillen te zien, vooral wanneer wat erg ondiep ge ploegd wordt. PECH. Kees de Jager, die op 20 oktober j.l. het kampioenschap op de landelijke P. J. G. N.-wedstrijd in de wacht sleepte en die nu voor herhaling in militaire dienst met veel moeite een dag verlof heeft kunnen krijgen, heeft al bijzonde pech. Een erg on effen veldje met veel stoppelresten, op slag enz. maakt dat de ploeg telkens wegdraait en zodoende is het hem on mogelijk een schone, rechte opening te ploegen. Nadat de jury alle beginvoren had bekeken, volgde er nog een korte toe spraak door de burgemeester van Wanroy. Eenmaal goed op dreef, worden de verschillen in het ploegwerk al heel wat minder en voor diegenen uit het publiek die zelf de puntenlijst in het programmaboekje bijhouden (wat trou wens een interessante sport is), de beoordeling moeilijker. Het geheel biedt weer een boeiend schouwspel; het talrijke publiek, waarbij het ook aan Zeeuwse belang stelling niet ontbreekt, de druk in de weer zijnde ploegers, de wapperende vlaggen en het gegrom van de trek kers, waarbij de Fordson van Wim de Lint met wijduitstekende achteruitkijk spiegels wel een reusachtig ijzeren in sect lijkt. Sommigen denken dat hier het ge heim in zit, maar ze blijken aange bracht te zijn met het oog op bieten transport naar de fabriek. Met het veldje heeft hij het niet zo slecht getroffen. Het is bovenop niet al te onregelmatig en langzamerhand ziet men zijn werk dat van zijn zwaar ste concurrent Bram van Dijke, die ploegend in een hoek van het perceel wel wat meer met oneffenheden te kampen heeft, overtreffen. En als hij er met een strakke, schone eindvoor als het ware een streep onder zet, is het wel duidelijk wie kampioen 1959 worden zal. Het is al tegen vijven als deze drie uur durende en vermoeiende strijd ten einde loopt. De uitslag is dan als volgt: 1. W. de Lint, P.J.G.N., Zevenbergse Hoek, 408 pnt.; 2. A. v. Dijke, P.J.G.N., 's-HeerArendskerke, 387 pnt.; 3. C. v. Maanen, C.J.B.T.B., Randwijk, 384 pnt. (vorig jaar kampioen)4. M. Quaak, C.J.B.T.B., IJzendijke, 381 pnt.; 5. Th. Groeneveld, C.J.B.T.B., Aalsmeer, 379 pnt.; 6. H. Dijks, P.J.G.N., Exloo, 373 pnt.7. J. Laarakkers, K.N.J.B.T.B., Sambeek, 371 pnt.; 8. W. Prenger, P.J.G.N., Gramsbergen, 359 pnt.; 9. C. de Jager, P.J.G.N., Wolfaartsdijk, 358 pnt.; 10. J. Terwisscha v. Scheltinga, K.N.J.B.T.B., Emmeloord, 344 pnt.; 11. J. Cappon, C.J.B.T.B., Zuidzande, 341 pnt.; 12. A. Sturtewagen, St Deus Dedit, Axel, 339 pnt.; 13. A. Geelhoed, N.C.L.B., Kruiningen, 337 pnt.; 14. W. Mesu, C.J.B.T.B., Arnemuiden, 332 pnt.; 15. H. Jansen, K.N.J.B.T.B., Middenmeer, 327 pnt.; 16. M. Jaspers, K.N.J.B.T.B., Ravenstein, 313 pnt.; 17. Th. Jenneskens, K.N.J.B.T.B., Meterik- Horst, 308 pnt.; 18. M. Wisse, A.N.A.B., Kattendijke, 298 pnt. en 19. D. Wolters, N.C.L.B., Wieringerwerf, 271 pnt. GEZELLIGE AVOND. Tot slot nog enkele opmerkingen be treffende organisatie en ontvangst die beide voortreffelijk waren. De meeste deelnemers en insiders arriveerden de dag voor de wedstrijd met het oog op voorbesprekingen e.d. En behalve een uitstekende koffie maaltijd, op charmante wijze door de Jonge Boerinnenbond uit deze streek opgediend, stond er om half acht een culturele avond op het programma. Dit in tegenstelling met andere lande lijke wedstrijden waar meestal propa gandafilms e.d. gedraaid worden, wat toch een heel wat onpersoonlijker ka rakter draagt. Misschien te overwegen in verband met de landelijke wedstrijd volgend jaar in de Wilhelminapolder? De avond werd gevuld met zang, voordracht en muziek, door leden van de Katholieke Jonge Boeren- en Boe- rinnenbonden uit het Land van Cuyk. Voor de nacht hadden verschillende gezinnen gastvrijheid geboden, welke zeer op prijs werd gesteld. Al met al kan worden teruggezien op een sportief hoogtepunt in de wed- strijdploegerij en een prettige kennis making met het Land van Cuyk. N. de K. De tijd vfan vergaderingen, bijeen komsten en feestavonden is weer aan gebroken. Vanzelfsprekend bent U ook reeds begonnen met het beleggen van afdelingsvergaderingen en streek- bijeenkomsten. Het hoofdbestuur is zeer content over de goed geplande winterprogramma's. Het is echter noodzakelijk dat Uw belangstelling wat verder reikt dan uw eigen bijeenkomsten. Ook voor U zijn van groot belang de conferenties en kaderbijeenkomsten die regelmatig in Nederland zowel voor jongens als meisjes georganiseerd worden. Verrijkt Uw kennis en laat U zich niet afschrik ken door op een conferentie wat die per te moeten nadenken. Zeker het ligt op wat hoger niveau, maar dat is juist de bedoeling. Neemt U eens deel aan de gemeng de plattelandsjongerenkursus van 11 16 januari 1960 op de volkshogeschool „Olaertsduin" te Rokanje. Deze cur sus is speciaal georganiseerd voor de jongeren uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland onder het motto van „Wie oogsten wil Ja wie oogsten wil heeft tegen woordig veel meer nodig dan vakken nis en zaaigoed alleen. De plattelander zal de wereld om hem heen, waarin geoogst wordt, moeten kennen en hij moet weten of en hoe deze wereld zijn oogst waardeert en gebruikt. Neemt daarom deel aan de platte- landskursus. Er zal een gesprek zijn over de huidige plaats en de toekomst van landbouw en platteland in de Ne derlandse samenleving. Zeker geen tijd? Laat het platteland niet ondermijnd worden door tijdsgebrek van de jonge ren. Zij moeten zich kunnen bezinnen op de stijl en de houding, die zij moe ten aannemen tegenover de jongste ontwikkelingen in ons land en zeker in Zuid-West Nederland. Wilt U er langer uit dan een week, dan graag, ik kan het U aanbevelen. Bezoekt dan van 11 januari tot 6 fe bruari de vierweekse kursus voor Plattelandsjongeren op de Volkshoge school Bakkeveen. Deze kursus is zeer belangrijk voor U heren bestuursleden. Ik hoop hier binnenkort zeer uitvoe rig op terug te komen. Ook voor de Plattelandsmeisjes is er nog een kursus op de Volkshoge- scJj^)ol te Eerbeek. Deze kursus is ge mengd zodat ook uw verloofde de kur sus mag bezoeken. Deze twaalfdaagse kursus is gericht op vragen die jonge boeren en plattelandsmeisjes van onze tijd onmiddellijk aangaan. Het mo derne platteland vraagt jonge mensen die op de hoogte zijn van hun tijd. Deze kursus wordt gehouden van 18 30 januari. Wat vraagt U? O ja, U mist zeker onze eigen L. J. G. kaderkursus en kaderdagen. Zullen we samen eens enkele dagen spreken over het vereni gingsleven, industrialisatie en platte land, film en vrije tijd. Voelt U er wat voor. Bespreekt het eens in Uw af deling of streekbestuur. Het hoofdbe stuur zal gaarne dergelijke dagen or ganiseren. Mogen wij eens iets van U vernemen Vraagt over alles waarin u interesse heeft inlichtingen aan het L. J. G.- secretariaat of belt K 1189386. Z. P. M. EN L. J. G. AFD. SCHOUWEN EN DUIY ELAND. Op vrijdag 11 dec., des avonds om 7.30 uur, is er in de bovenzaal van „Het Huis van Nassau", een ONTSPANNINGSAVOND voor leden, donateurs en genodigden. Het programma voor deze avond luidt als volgt: Opening. L. J. G.-orkest Zuid-Beveland. Voordracht door mej. A. P. Murk. Toneelspel in drie bedrijven: „Om de Karas-hoeve". Pauze tussen 2de en 3de bedrijf. Na derde bedrijf muziek L. J. G.- orkest Zuid-Beveland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13