APOLLO wintertarwe INGEZONDEN STUKKEN De oogsten in Noord-Beveland De heer G. A. van Nieuwenhuijzen 90 jaar MEDEDELINGEN CENTRAAL BI IREAU ga, 644 ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) De op 5 september j.l. in de rubriek Boerderij en Organisatie voor Noord-Beve land opgenomen bijdrage, heeft de inzen der van het hierbij geplaatste ingezonden st.uk, alhoewel zeer laat, aanleiding gege ven daarop in te gaan. Voor de goede orde laten wij hieronder het betreffende gedeelte volgen NOORD-BEVELAND. 1 september Wanneer een asfaltkundige iets gaat schrijven over de landbouw, dan kunnen er rare dingen gebeuren. Zo lazen we een paar weken terug in het Vrije Volk" een artikel, waarin de gevolgen van de droogte voor de landbouw werden beschreven. Met journalistieke vaardigheid werd eventjes sensationele munt geslagen uit de gevolgen van droogte voor de boer. Om het artikel maar bevallig te doen zijn voor de sensatie- gragë massa, werden enkele uitersten ge noemd, waarvan we hier er twee noemen. Het eerst was dan dit, dat het met de opbrengsten in het algemeen niet best was gesteld en het andere, dat dit jaar daaren tegen voor de Noord-Bevelandse boer een zeer goed jaar was met hoge opbrengsten 'wintertarwe 6500 kg en zomergerst 5500 kg per ha). Tussen de regels door viel duide lijk waar te nemen, dat Noord-Beveland dan wel het agrarisch Walhallah moest zijn. Voor wat het Noord-Beveland betreft is de betrokken verslaggever dan toch maar slecht ingelicht geweest. Door de uiterst hoge opbrengsten te noemen was in dit ge val dubbel verkeerd. Ten eerste, omdat ze er stonden als gemiddelde opbrengsten en ten tweede omdat niet werd gerept van de lage opbrengsten. Er zijn toch op Noord- Beveland tientallen hectares suikerbieten, die van de droogte liggen te versterven en er zullen heel wat percelen aardappels zijn waar men nauwelijks of niet komt aan de 100 mud per gemet. En dat had in het be wuste artikel ook moeten staan. Men moet de dingen nu eenmaal niet lelijker schilde^ ren dan ze lelijk zijn of mooier dan ze mooi zijn. Mijnheer de redacteur. Naar aanleiding van enige opmerkingen van de Noord-Bevelandse overzichtschrijver in het Zeeuws Landbouwblad van 5 september j.l. be treffende een artikel in „Het Vrije Volk" over de oogsten in Noord-Beveland, verzoek ik U vrien delijk onderstaand schrijven in uw blad op te nemen. Omdat ik nog maar pas op de hoogte ben van het bewuste overzicht, kom ik wat laat met mijn reactie. TEER veel is in de afgelopen zomer in alle kranten geschreven over de slechte opbreng sten van de graanoogst in vele delen van ons land, tengevolge van de droogte. Dat er ook stre ken waren met op vele bedrijven recordoogsten, zoals op Noord-Beveland, werd als iets bijzonders beschouwd. In een normaal jaar wordt daar geen aandacht aan besteed. Als in grote delen van Ne derland slechte tot zeer slechte oogstresultaten worden bericht, is dat anders. In augustus heeft in „Het Vrije Volk" een artikel gestaan over de onverwacht grote opbrengsten van graan op zeer veel Noord-Bevelandse bedrijven, juist door de droogte. Dit artikel is van Noord-Bevelandse boerenzijde scherp aangevallen. Er is wel ner gens gezegd, dat het onwaarheid bevatte, maar de publicatie van de hoge opbrengsten is fel be- critiseerd. IN het Zeeuws Landbouwblad van 5 september wordt de schrijver van het bewuste artikel een asfaltkundige genoemd, die met journalistie ke vaardigheid sensationale munt heeft geslagen uit de gevolgen van de droogte door de boer. De betrokken verslaggever zou slecht zijn ingelicht en tussen de regels door viel waar te nemen dat Noord-Beveland dan wel het Walhallah voor de boer moest zijn. Aldus dit fraais in het Z.L.B. van 5 september. Wat het Walhallah betreft, er zijn inderdaad op agrarisch gebied niet veel betere streken in ons land dan op Noord-Beveland. Dat kan niemand ontkennen. De levensstandaard is er hoog, vooral bij hen, die nogal eens ontevreden lopen te mopperen. Wat de „slechte" inlichtingen betreft, die zijn n.b. verstrekt door een aantal (niet-soeialistische) boeren. Het is de gewoonte, dat sommige boeren hun opbrengsten tegenover elkaar nogal aandikken. Hoe verder het seizoen vordert hoe hoger de opbrengsten. De inlichtin gen zijn echter verstrekt door graanverbouwers, die er geen heil in zien om hun opbrengsten te overdrijven. Waarom dan toch die critiek op ons artikel? OP 5 dec. a.s. zal de heer G. A. van Nieuwen huijzen te Krabbendijke zijn 90e verjaar dag vieren, in landbouwkringen een zeer bekende persoonlijkheid. Ondanks zijn hoge leeftijd nog vitaal en krachtig leeft hij met alles wat er om hem heen gebeurt mee. 's Morgens vroeg werkt hij al in zijn tuin of in zijn boomgaard. Oud wor den is niet te voorkomen, maar oud zijn ligt aan jezelf zegt hij wel eens. Naar de kringvergadering te Kruiningen gaat hij éénmaal te voet, terug rijdt hij dan met iemand mee. Van een wandelstok, hem door de afdeling Krabbendijke op zijn 80ste verjaardag geschonken, wil hij niet weten, beter ben je op die leeftijd aan een voetbal is- zijn mening. Want een afdeling-, kring- of algemene vergadering van de Z. L. M. zou hij niet graag missen. De heer G. A. van Nieuwen huijzen, medeoprichter van de Afdeling Krabbendijke der Z.L.M. |\E landbouworganisatie is een stuk van zijn U leven. 2 april 1897 was hij één der oprich ters van de afdeling Krabbendijke. 30 nov. 1898 werd hij bestuurslid en is dat gebleven tot nov. 1958. Niet omdat hij te oud werd maar omdat hij Worden slechte resultaten geboekt dan wordt geen middel onbeproefd gelaten om dit uit te dragen. Zijn de opbrengsten ongedacht groot dan zou dat niet gepubliceerd mogen worden. Dit is wel een tikje inconsequent. In het Noord-Bevelands overzicht van 5 septem ber wordt ook afgekeurd, dat er over de opbreng sten van aardappelen en suikerbieten niet is ge schreven. Dat kon niet, omdat die nog gerooid moesten worden. Dit heeft trouwens ook in „Het Vrije Volk"-artikel gestaan. WIET iedereen is in staat om de opbrengst van een of ander produkt te melden als er nog niet gerooid is'. De reactie op ons artikel deed dan ook wel enigszins komisch aan. Dat de graanopbrengst bij sommigen zeer groot was, kan zelfs een Noord-Bevelandse overzicntschrijver niet ontkennen. Of is het soms omdat het in „Het Vrije Volk" stond? Het is genoegzaam bekend, dat deze krant aan zeer veel critiek blootstaat van som mige zijde. Als men het over vrijheid heeft, betekent dat echter ook persvrijheid. Gefundeerde critiek is nuttig en noodzakelijk. Hij, die alleen critiseert om de critiek, is een slechte voorlichter. Het is ons bekend, dat veel landbouwers hopen dat het volgend jaar weer zulke graanopbrengsten te zien zal geven. We hopen het met hen en we zullen dan weer zo vrij zijn dit verheugende feit te publiceren. Hoogachtend A. WELLEMAN Torendijk 97 KORTGENE het beter vond dat een jongere zijn plaats in nam. Hare Majesteit heeft hem toen de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. Verder is hij erelid van de Z.L.M. en erelid van de afdeling. Iedere verga dering is hij present en op de hem eigen humo ristische wijze geeft hij zijn mening betref fende de huidige problemen weer. Zijn land bouwbedrijven heeft hij overgedaan aan zijn kin deren. Zelf beheert hij nog zijn 6 ha groot fruitteeltbedrijf. Op hoge ouderdom is zijn kracht nog ongebroken, zijn geest nog even levendig en zijn drang naar gemeenschapszin nog even groot. Hij zegt danDe Z. L. M. is mijn geliefd boerenhuis. |||OGE het hem gegeven worden nog menig jaar in goede gezondheid met ons mee te leven. We twijfelen er niet aan of het zal de jubi laris op 5 december niet aan belangstelling ontbre ken. DE GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND deelt mede dat de Algemene Vergadering van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland is vast gesteld op dinsdag 15 december 1959 des namiddags in de „Prins van Oranje" te Goes. De heer L. P. de Vries, secretaris van de Ge zondheidscommissie voor Dieren van het Land bouwschap, zal een inleiding houden over: ,.De taak van de Gezondheidsdienst in de toekomst". Over enige tijd zal de agenda in de Landbouw bladen worden gepubliceerd. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND. (Advertentie) BIETENONTVANGST Als lezer van het tijdschrift „Landbouwmechanisatie" was datgene wat geschreven werd over de ontvangst van de sui kerbieten, in het bijzonder op de losplaatsen Breskens en Middel burg, mij uit 't hart gegrepen. Ieder jaar worden op het laatst van de leveringstijd zeer lange wachttijden gemaakt, wat de boeren veel geld en tijd kost. De heer Van Liere consta teert een feit dat met de waar heid overeenkomt, en het past ons als boeren geheel achter hem te staan wat z'n gedachten- gang betreft. Zonder de schrijvende suiker fabriek in zijn rechten aan te tasten, is het misschien toch niet overbodig er op te wijzen, dat de theoretisch gemaakte re geling op de praktijk moet zijn afgestemd. In genoemde geval len is zeer zeker correctie hard nodig. En zo men niet overtuigd is moet men nu maar eens gaan kijken op deze havens. W. K. VAN NIEUWEN HTJYZEN, Oostkapelle. C.B. rassen zijn oogstzekere rassen Deze produktieve en zeer oogstzekere roodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen gele roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen geven TELEFOON 111340 - P0STB US 182, ROTTERDAM 7.'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8