Van Boerderij en Organisatie ZEEUWS LANDBOUWBLAD 2HD-BLVELAND. 23 november. ALS dit Landbouwblad u bereikt zal de suikerbietenoogst weer aan de kant zijn. Een oogst met een lage ge middelde opbrengst, maar met een goed suikergehalte, dat echter de laatste we ken na de regen weer gedaald is. Deze teelt kenmerkte zich dit jaar door het moeilijke rooien in het begin van de oogst door de droge zeer harde grond. En nu dit laatste gewas van dit jaar weer het veld heeft verlaten en het op wintervoorploegen zeer goed vordert vrschillende bedrijven zijn reeds bijna klaar moeten de meeste werkzaam heden nu weer al gericht worden op de nieuwe volgende oogst. Nu moet men het bouwplan voor het volgende jaar gaan opmaken. Er moet gedacht wor den aan de vruchtwisseling en zo dit nog niet reeds gedaan is aan de hoe veelheid te verstrooien kali en super. De zorg voor twee gewassen voor het volgende jaar vragen op dit moment wel iets meer aandacht n.l. de aardappelen en de suikerbieten. Het is namelijk dit najaar moeilijk het benodigde goedge keurde plantgoed aan te kopen. Door de grote vraag is de prijs behoorlijk hoog. Indien men aardappelen wil telen zal het gewenst zijn om pootgoed aan te kopen, l/itplanten van poters uit uitge groeide consumptie-aardappelen zal wel goedkoper zijn, maar de besmet ting met virusziekten door de bladlui zen is wel zodanig gewekt, dat de na- teelt vrijwel geheel ziek zal zijn. Uit- planten hiervan moet dan ook volledig ontraden worden. BÜ de suikerbieten moet gedacht wor den over het al of niet voorkomen van bietencystenaaltjes. Wanneer men nu nog grondmonsters voor de aaltjes laat nemen, is het van de winter altijd nog vroeg genoeg om de juiste perceels keuze te bepalen. De wintertarwe komt op de meeste percelen vrij goed voor de dag. Slechts enkele percelen komen wat onregel matig voor de dag. Ook deze week is er hier en daar nog wat gezaaid. Vanmiddag wordt de eerste verga dering van de Kring Oost Zuid-Beve land gehouden. De heer Ir. J. D. Dorst zal hier spreken over de huidige posi tie van de Nederlandse landbouw. Er kan op worden gerekend dat hier ver schillende belangrijke problemen naar voren gebracht zullen worden. Bezoek aan deze vergadering kan dan ook als zeer nuttig aangemerkt worden. T HOLEN EN ST. PHI LI PS LAND. 23 november. HET herfst werk nadert zijn einde. De laatste bieten worden deze week afgeleverd, terwijl het ploeg werk reeds een heel eind is gevorderd. Enkele be drijven zijn reeds bezig met het schoon maken van de werktuigen. De opbrengsten van de bieten liepen geweldig uiteen, zowel in kg-opbrengst als in gehalte. We schatten de gemid delde kg-opbrengst op onze schiereilan den zo rond de 30 ton per ha, met een variatie per bedrijf van 10 t/m 60 ton per ha. Een terugblik op de opbrengsten per bedrijf zal even als we zo juist bij de suikerbieten opmerkten van bedrijf tot bedrijf enorm uiteenlopen. Gelukkig zij die juist aan de goede kant gezeten hebben. Thans komt de tijd weer aan om aan de plannen voor het nieuwe jaar te denken. We moeten steeds zoeken naar middelen om ons bedrijf nog rationeler te voeren, dan we reeds deden. We mogen nimmer stilstaan, want stilstand is achteruitgang. De wintertijd leent zich goed voor het aanbrengen van ver beteringen op ons bedrijf, waarbij de boer er goed aan doet, om zich eerst eens grondig te realiseren, welke mo gelijkheden er op zijn bedrijf zijn, en daarna een juiste keuze te maken uit deze mogelijkheden. Hij doet daarbij het verstandigste eerst eens bij buur man te kijken, en inlichtingen in te win nen bij bevoegde en veelal bekende mensen of instellingen. Tevens bezoekt hij de verschillende vergaderingen, die ln het teken staan van een betere be drijfsvoering of bedrijf sou tillage. Hier komen nieuwe vindingen en nieuwe ideeën ter sprake, die soms slechts op een klein onderdeel van de bedrijfsvoe ring van groot belang kunnen zijn. Alleen zij die met hun tijd meegaan, en die tijdig de juiste vernieuwingen en veranderingen aanbrengen, zullen ook in de toekomst lonende uitkomsten van hun bedrijf kunnen verwachten. Niet alleen in het technische vlak moet men tijdig vernieuwen, ook op andere terreinen is een aanpassing aan de zich steeds veranderende maatschap pelijke omstandigheden gewenst, het geen ons o.a. dezer dagen nog eens dui delijk voor ogen werd gesteld toen wij het laatst uitgegeven rapport over Tholen, dat de Streekverbeteringscom- missie het licht deed zien, doorlazen. De commissie is van mening dat de bedrijfsvoering op Tholen over het al gemeen goed genoemd kan worden, met een gezonde drang naar vernieuwing en verbetering. Op agrarisch sociaal ter- tein echter ligt er nog een uitgestrekt werkterrein braak, hetgeen in dit streekrapport danook duidelijk tot uiting komt. Gepleit wordt voor een goede beroepskeuze-voorlichting, een goede schoolopleiding, een verbeterde vrije tijdsbesteding van de jeugd, uit wisseling van boerenzoons en -dochters met andere streken, een goede verer- vings- en opvolgingsvoorlichting, als mede geschikte en verantwoorde ont spanningsmogelijkheden, om er enkele van de belangrijkste met name te noe men. De commissie heeft zich een brede kijk verschaft op de samenleving op het eiland Tholen, waar bij het Streekver- beteringsgebied zelf het nauwst is be keken. (Ondertussen is het vrijwel zeker dat het gehele eiland Tholen on der de Streekverbetering zal gaan val len.) De commissie komt tot de conclusie dat er een samenspraak zal moeten ko men tussen alle bevolkingsgroepen op het eiland. Moge de starre houding die men vooral op geestelijk terrein meent te moeten in achtnemen, plaats maken voor een openlijk gesprek, om op die manier te komen tot een juiste verant woorde aanpak van de problemen, zo dat er op deze wijze voor Tholen iets goeds geboren kan worden. Op 11 dec. a.s. wordt in deze de eerste stap op dit terrein gezet, waarbij we alle local- leaders op het hart willen binden: „Tholen. let op uw zaak!" N OOR D- BE VEL AND. 24 november. WANNEER men gaat spreken van „nog zoveel dagen bietenrooien en ze zijn er uit", dan dienen zich in de regel de eerste vergaderingen aan. Zo kwam enkele dagen terug de Kring Noord-Beveland in haar herfstvergade- ring bijeen. In zijn openingswoord be steedde onze voorzitter, de heer G. M. F. Bom, terecht veel aandacht aan de gedaanteverandering van Noord-Beve land in de komende jaren. De werk zaamheden aan de dammen vorderen snel, binnen twee jaar zal Noord-Beve land uit zijn betrekkelijk isolement zijn verlost. Tegelijk met het tot stand komen van deze verbinding moet de waterlozing zijn aangepast aan het dan constantewaterniveau van de Zand- kreek. Wat zal de invloed zijn van zulk een ontsluiting voor Noord-Beveland; zal het mogelijk zijn, dat zich indus trieën vestigen, hoe zal de recreatie zich ontwikkelen? Hoe zal het tracé zijn van nieuw aan te leggen wegen? De voorzitter waarschuwde ervoor, dat het platteland moet oppassen voor on gezonde lijdelijkheid, de ontwikkeling zal ons nooit uit de hand mogen lopen. „Is er voor ons nog plaats in de land bouw" was de vraag, die de heer J. F. G. Schlingemann in de vorm van een lezing beantwoordde. Spreker schetste dat Nederland van landbouw- en handelsnatie bezig is zich te ont wikkelen tot een industrieland. Er treedt een conglomeratie op van in dustrieën in de randstad Holland. Door natuurlijke aanwas van de bevolking en door vestiging van het platteland worden daar in snel tempo huizen ge bouwd. Naast een langzame ontvol king van het platteland zien we in de industriecentra dus een verdubbelde toename van de bevolking. In de let terlijke betekenis wordt de boer door deze industrialisatie in zijn bestaan aangetast. Immers daan-oor zijn grond en mensen nodig, die het platteland, de eerste helemaal, de tweede ten dele, moet leveren. De daaruit voort vloeiende spanningen moet het platte land weten het hoofd te bieden. EEN tweede vergadering, die we hier willen noemen, was die van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. De heer Dr. Ir. D. E. van der Zaag sprak hier over afzetproblemen bij consumptie-aardappels. Spreker toon de aan, dat er een duidelijke afname van het gebruik van consumptie-aard appels is te constateren in Nederland. Als grote oorzaak daarvan noemde spreker het feit, dat de consument niet dat produkt krijgt welk het eigenlijk wenst. Een onooglijk produkt met een wis selende kwaliteit Merkt funest op de afname door de consument. Dat aard appels voor export aan hogere eisen moeten voldoen dan die voor het bin nenland, noemde Dr. Van der Zaag een verkeerd systeem en M erkt de ver vreemding van het hoofdvoedsel, de aardappel, in de hand. Het is mogelijk dat er in Nederland, door veranderde voedingsgewoonten, plaats is voor aardappelverwerkende industrieën, zo als bijvoorbeeld de fabricage van chips. Wanneer een verdere daling van het aardappelverbruik maar kan teniet Morden gedaan, zou er reeds veel be reikt zijn. In afnemende belangrijkheid zijn En geland, Zweden, West-Duitsland, Ita lië en Frankrijk onze afnemers in in ternationaal verband, waarvan vooral de beide eersten goede prijzen willen betalen. Door een slim systeem wordt in Engeland het aardappelareaal vrij wel constant gehouden. De grootte van de ha-opbrengst bepaalt hier dus even tuele importbehoefte. Het Paihr-gebied kon zich in de toekomst wel eens ont wikkelen tot een aantrekkelijk afzet gebied van zandaardappels uit Brabant en Limburg volgens spreker. Men heeft daar n.l. liefst een aardappel, die bij het koken heel blijft. Bovendien ligt dit gebied in de nabijheid van de Nederlandse grens. Het was een zeer leerzame avond, die hier door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting aan haar leden werd ge boden. SCHOUWEN EN DITYELAND. 24 november. WANNEER u dit leest, mogen we aannemen, dat vrijwel alle suiker bieten zijn afgeleverd. De campagne is vlot verlopen, dank zij de gunstige weersomstandigheden. Er zijn al eens jaren geweest met meer geploeter dan dit najaar. De gehalten van de suikerbieten zijn flink gezakt, maar het gemiddelde zal naar schatting nog wel rond de 1? liggen. Het op winterland ploegen schiet flink op. Alles kan nu vóór de Kerst dagen omliggen, zodat we weer een jaar, wel een zeer merkwaardig jaar, achter ons hebben. Het is vreemd om te zien hoe weinig mensen ploegen met anti-slip aan de banden. Het percenta ge slip is aanzienlijk, zonder dat het zo in het oog valt. Toch moet u eens goed op het draaien van de wielen Ietten. Nog beter is de tijd over een omgang met en zonder anti-slip eens op te me ten. De kosten van anti-slip uregen ruimschoots op tegen de voordelen. De meesten bezitten zo Iets dan ook wel, alleen wordt het blijkbaar niet ge bruikt. De wintertarwe komt goed op. Alleen op het bietenland gaat het trager. Ook het ingezaaide grasland ontwikkelt zich traag. Het mee opgekomen graan kan straks een goede beschutting geven tegen koude. WAT ons tegenvalt is fle voeder- positie op de tot nu toe onderzochte bedrijven van de veevoederkern. De veebezetting is vaak te groot of er te weinig voer. Verschil maakt dit niet uit, alleen bestaat de kans dat straks in febr. en maart er geen eten meer is. Het gevolg is dan aankopen van voer. Het lijkt echter verstandiger, dat iedereen eens even rekent. Misschien komt men dan tot de conclusie, dat het afstoten van mestvee voordeliger uit zal komen. Het tekort doen aan ons melk- en jongvee is zeer zeker niet voordelig. DEZE rubriek is niet bedoeld om over personen te spreken. Eén uitzondering willen we voor deze keer maken. Enkele weken geleden vertrok van ons eiland de heer J. Vroegop. Er zul len weinig ambtenaren zijn, die zich zo populair hebben weten te maken onder de landbouwers dan hij. Het is een gave zoiets te bereiken. Dat hij dit kon, gedurende zijn 13-jarig lange verblijf hier, dankte hij aan zijn prettige om gang met mensen en zijn helder inzicht in de vele problemen. Het is geen ge makkelijke tijd voor hem geweest. Het is onmógelijk te beschrijven hoeveel werk er door de heer Vroegop werd verzet. Niettemin kan hij terugzien op een vruchtbare tijd en vele mensen onder ons kunnen dankbaar zijn voor hetgeen hij voor hen heeft gedaan. WALCHEREN. 24 november. MEDE dank zij het gunstige weer is er de laatste weken veel werk verzet. Velen zullen deze week de laatste bieten aan de haven brengen. De afvoer van de percelen heeft dit jaar bijzonder weinig moeite gekost, terwijl de struktuur van het land wei nig geleden heeft. Ongetwijfeld zijn de bieten de laatste weken nog wel van betekenis gegroeid. Het suikergehalte is gemiddeld met 2 a 3 gedaald, zodat de suikerop- brengst eerder gedaald dan gestegen zal zijn. Het op wintervoorploegen is nu alge meen op gang gekomen. In de zwaar dere polders rond NieuMdand is dit werk soms reeds zover gevorderd dat er gewacht moet worden tot de laatste bieten, koppen en blad van het land verdwenen zijn. De omstandigheden waaronder tot nu toe is geploegd zijn zeer gunstig. De grond valt soms zo „kort" dat op slem- pige grond dichtslaan na regen niet denkbeeldig is. Vroeger kwam dit op meer percelen voor dan dat dit de laat ste jaren het geval is. Bekalking heeft er toe bijgedragen dat wat vroeger on der lopende grond bekend stond, deze grond thans veel minder dichtslaat. Op zware kalkrijke klei is dit gevaar niet aanwezig. Een gesloten ligging van de ploegsneden is hier ideaal. Wat dan ook de reden is dat soms thans reeds geëgd wordt om straks een mooi egaal zaai- bed, b.v. voor vlas te kunnen verkrij gen. Tot nu toe hebben de trekkersporen nog weinig struktuurbederf veroor zaakt. Daarmee is één van de belang rijkste voordelen van de spitmachine nu van minder betekenis. Eén van de in ons gebied werkende loonwerkers heeft een spitmachine aangeschaft. Wij konden deze aan het werk zien op het bedrijf van de heer Kodde te Souburg. Algemeen waren de bezoekers van mening dat er goed werk werd ge leverd. Tot op een diepte van 25 tot 30 cm M erd de grond gekeerd. Op het perceel kwam geen onkruid voor, zo dat niet kon M orden nagegaan hoe dit ondergeM'erkt wordt. De kosten bedra gen ongeveer het dubbele van het nor male loonpïoegen. Of het mindere structuurbederf hier tegen opweegt zal de tijd moeten Ieren. Kleine opbrengst- verschillen ten gunste van het spitten zou de meerdere bosten reeds goed maken. Het vergaderseizoen, is weer aange vangen. De besturen zijn meestal bij elkaar geweest can het winterprogram» ma te bespreken. Sprekers worden uit genodigd om de leden zowel op organi satorisch en technisch terrein van voorhchüng te dienen. Een opwekking tot de leden om van hun belangstelling blijk te geven wan neer er vergaderd wordt k hier zeker op zfjn plaats.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4