r "X Minister blijft op zijn stuk staan waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Loonbesprekingen in volle gong Zitdagen Boekhoud- bureau Deze week J No. 2506 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Overzicht REEDS vorige week konden wij de hoofdlijnen uit de Memorie van Antwoord in ons blad plaatsen, waarmede Minister Marijnen zijn mening gaf op de meer dan 300 vragen, die de leden van de Tweede Kamer in hun Voorlopig Verslag op de Begroting van Landbouw en Visserij op hem hadden afgevuurd. Zoals men wel weet ging de voornaamste critiek naar de zoge naamde loskoppeling van garantieprijzen en kostprijzen. De Minister geeft vanzelfsprekend in zijn antwoord dit door hem gestelde beginsel niet prijs. Hij blijft op zijn standpunt staan, dat de kostprijzen niet zonder meer „vertaald" kunnen worden in garantieprijzen. WEL blijft hij de kostprijzen, zoals die door het L. E. I. worden be rekend, aanvaarden als belangrijk gegeven, maar hij wil meer de nadruk leggen ap de eigen verantwoordelijk heid van de agrarische ondernemer. Wij bltfven dit zeker ten aanzien van de akkerbouw een zwak argument vinden. De Akkerbouwboer moet jaarlijks, juist in verband met zijn vruchtwisseling en met het oog ook op die produkten, waarvan de prijs geheel is vrijgelaten waarbij nu nog weer de aardappelen zelfstan dig beslissen over de omvang, de samenstelling en de organisatie van de produktie op zijn bedrijf. Het is voor hem een jaarlijks terugkerende puzzle en zorg: de samenstelling van zijn bouwplan. HECHT EN STEVIG FUNDAMENT NOODZAKELIJK I\E enkele produkten, zoals de gra- nen en de suikerbieten, waarvoor garantieprijzen worden vastgesteld, vormen slechts de basis voor de rede lijke bestaansmogelijkheid van zijn bedrijf, welke dezelfde Minister hem wil garanderen. Deze basisdit fun dament dient stevig en hecht te zijn, wil het daarop te bouwen huis geen scheuren gaan vertonen. Scheuren, veroorzaakt door de zeer wisselende en oncontröleerbare gang van zaJcen op een wereldmarkt van overschotten en manipulerende re geringen. Scheuren, die onze rege ring juist wil voorkomen. Wel heeft de bewindsman de prij zen zeker niet onredelijk vastgesteld, WISSENKERKE: Woensdag 2 dec. in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 2 dec. in café „De Windt". KOUDEKERKEWoensdag 2 dec. in hotel „Walcheren" van 9.00 tot 1 uur. TERNEUZENWoensdag 2 dec. in hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEEDonderdag 3 dec. in hotel '„Huis van Nassau". MIDDELBURGDonderdag 3 dec. in hotel „De Eendracht". maar het principe van de hechte basis lijkt door zijn redenering toch aangetast. WIJ weten wel, dat het standpunt van de regering voornamelijk slaat op de melkproduktie, waar juist wij met overschotten te kampen heb ben. Maar er zijn allicht toch andere maatregelen te bedenken om aan de moeilijkheden van de zuivelproduktie en -afzet het hoofd te bieden dan een loslaten van de objectief berekende kostprijzen. De inperking van de garantie tot 5 miljard kg is er bij voorbeeld een van. Het debat over het landbouwbeleid in de Tweede Kamer heeft, als wij goed zijn ingelicht, deze week plaats gehad en ofschoon er waarschijnlijk niet al te veel veranderingen uit voortkomen, zijn wij toch benieuwd naar de aldaar van beide zijden ge bezigde argumenten. CONSUMENT GEEN KLAGEN INMIDDELS heeft, ook de „Consu- mentenbond" zich tot de Minister gewend en deze ietwat wonderlijke organisatie heeft zich achter de plan nen tot ontkoppeling gesteld. Voor zover wij in de kranten hebben kun nen lezen, gebruikt zij dezelfde argu menten als de Minister en beweert, dat de belangen van de consument geschaad worden bij het vasthouden aan het systeem, waarbij de garan tieprijzen gebaseerd worden op de kostprijzen. Wij dachten zo, dat de Nederlandse consument zich over de hoogte van de prijzen voor zijn voed selpakket, vergeleken bij andere lan den, niet heeft te beklagen. Er blijft voor vele Nederlanders gelukkig nog genoeg over voor de aanschaf van andere zaken dan levensmiddelen. Wij behoeven hierbij alleen .maar te denken aan de statis tieken van het motorvoertuigenpark en van de televisietoestellen. LOONBESPREKINGEN De loonbesprekingen in de land bouwsector zijn inmiddels op vol le toeren gekomen. Na nauwkeurige berekeningen inzake de productivi- teitssector is men tot de conclusie gekomen, dat er in de landbouw nog ruimte is om naast de komende ver plichte loonronden wegens de hu ur en melkprijscompensatie, over te gaan tot een vrije loonsverhoging- van 2 voor het komende contract jaar. De vertegenwoordigers van de landarbeiders vragen nu 4 terwijl de werkgevers deze 2 willen ge ven. Waarop de vraag van 4 ge baseerd is, is ons niet duidelijk. Bij een vrijer loonbeleid, hetwelk door de huidige regering is afgekondigd, ontstaan er nu eenmaal, zij het klei ne, verschillen tussen de bedrijfstak ken. Daaraan valt niet te ontkomen. Men bedenke bovendien, dat de land- arbeiderslonen in de laatste jaren hun achterstand hebben ingelopen. WIJ lezen in de Memorie van Ant woord van de Minister van Landbouw, dat het jaarloon van een vaste arbeider op de akkerbouwbe drijven, inclusief sociale lasten ge stegen is van 3300.in het boek jaar 1951/'52 tot 5325,— in het boekjaar 1958/'59. Het jaarloon van een vaste arbei der-veeverzorger inclusief sociale lasten is in dezelfde periode gestegen van 3550,— tot ƒ5600,—. Zelfs als men de langzame daling van de waarde van de gulden in aanmerking neemt, is dit, in vergelijking tot an dere loon- en salaristrekkenden geen geringe stijging. DE SOCIALE LASTEN WIJ geloven, dat men veelal te gauw geneigd is, de sociale lasten buiten de beschouwingen over de hoogte van de lonen te laten. Na tuurlijk bedoelen wij hier niet instel lingen als het L. E. I. of het C. B. S. De nieuwe Landbouw- huishoud- school te Axel Maar de grote massa vergeet dat deze sociale voorzieningen voor een flink deel uitgesteld loon vertegenwoordi gen. Zij betekenen voor de werk nemer een grote sociale zekerheid, die hij zich, wanneer hij hiervoor zelve moest zorgen, al was het met een hoger direct loon, niet zou kun nen verwerven. Zij betekenen voor de ondernemer een aanzienlijke kos tenfactor, welke uit de onderneming verdiend moet kunnen worden. Wanneer wij de zaken aldus be zien, menen wij, dat het standpunt van de werkgevers, waarbij de be rekende ruimte van 2 ook inder daad als vrije loonsverhoging gege ven wordt, het juiste. Het past in het regeringsbeleid en het betekent geen achterstelling van de landarbeiders bij hun collega's uit andere bedrijfs takken. S. 0 De heer A. Brusket 40 jaren in Z.L.M.- en P. V. C.-dienst Een overzicht van zijn 40-.jarige ambtsperiode op pag. 839. De Nederlandse Landbouw in de E. E. G. Op pag. 843 wordt de economische blokvorming be sproken. De Landbouwgids 1960 is weer verschenen. Dit jaar is al weer de 10e gids die van de pers komt. Op pag. 846 van allerlei en overal. Nieuws van de wereld- produktenmarkt. De winternlonen voor de Ak kerbouw, Weidebouvv en Vee houderij gaan weer per 1 decem ber a.s. in. Een tabel van de dau te betalen lonen op pag. 842. In de rubriek Tuinbouw op pag. 847 de resultaten van de Frambozen-proeven te Kapelle en de besluiten van de bestuurs vergadering Afd. Tuinbouw K. N. L. C. De nieuwe Landbouwhuis- houdschool te Axel geopend. Een korte reportage en enige ge gevens op pag. 842. 0 Onze Belgische nieuwsbrief schrijver vertelt op pag. 841 over de betoging van de Belgische boeren op 14 nov. j.l. de achter grond. En tenslotte de verjaardag van de heer G. A. van Nieuwen- huijzen, die op 5 dec. 90 jaar wordt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1