ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Geen urenlange redevoeringen zoals bij ons Zwitserse sneeuwtrip in oktober CURSUS PLATTELANDSJONGEREN EN LANDBOUWBELEID. BOEKEN ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 849 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuig, Goes. Reisbeschrijving van een oud-redactielid (VERVOLG II.) Van 712 december 1959. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer in nauwe samenwerking tussen de P. J. G. N. en de Volkshogeschool te Bergen een cursus „Plattelandsjongeren en landbouwbeleid" georganiseerd wor den van 712 december 1959. Nu in de komende jaren de landbouw zowel binnen Nederland (Meerjaren plan) als binnen het groeibnde Europe se geheel (E.E.G. en Vrijhandelszone) een ontwikkeling doormaken, die be slissend kan zijn voor haar positie, zul len de jongeren hiervan kennis moeten nemen. En niet alleen kennis nemen, maar ook er een oordeel over vormen. Daarom zal er naast de inleidingen, zo als gewoonlijk op de Volkshogeschool, veel gelegenheid zijn voor discussie. De deelnemers zullen van te voren voorzien worden van praktische mede delingen omtrent de cursus, maar ook van documentatiemateriaal, dat in de cursus gebruikt kan worden. Een gefundeerde kennis van zaken zal daarom voor de derde achtereen volgende keer de cursus: „Plattelands jongeren en landbouwbeleid" kunnen geven, waarin de nationale en de Euro pese landbouwpolitiek zal worden be sproken. INLEIDINGEN. De volgende inleiders zijn gevraagd en zullen behandelen: Ir. J. A. Emmens, voorzitter van het Kon. Genootschap van Landbouwweten schap: „Algemene aspecten van het landbouwbeleid". Ir. D. S. Tuynman, secretaris van de Hollandse Mij. van Landbouw: „Plaats van de landbouw in de Nederlandse volkshuishouding". Ir. A. Rienks, adj.-secretaris van de Cultuur Technische Dienst: „Meer jarenplan". Drs. P. J. Jorna, adj.-secretaris van het Landbouwschap: „De ontwikkeling op Europees landbouwgebied". In de studiegroepen, die geleid zullen worden door de heer J. R. Westerhuis, vormingsleider van de P. J. G. N. en de heer P. Dijkstra, cursusleider van de Volkshogeschool Bergen, zal aan de hand van een van te voren toegezon den documentatie worden gesproken over de vragen, die na de onderwer pen gesteld kunnen worden. Daartegenover zijn de deelnemers- kOsten vrij laag, nl. 35, waarin cursus- kosten en kosten documentatiemate riaal zijn inbegrepen. Wij rekenen er dan ook op, dat uit elke provincie een aantal cursisten zal deelnemen aan deze leerzame cursus: de ervaring heeft geleerd, dat men enthousiast weer thuis komt. üw opgaven kunt u richten aan: P. J. G. N., Heerensingel 20, Groningen ofc Volkshogeschool „*t Oude Hof" te Bergen CN.-HJ Na opgave ontvangen de deelnemers nadere mededelingen en documentatie materiaal. BADEN-BADEN. WE volgden de linker Rijnoever en hadden een prachtig zicht op de met wijnranken begroeide bergen. Na de beroemde wijnstad Mainz, zochten we bij Darmstadt de autobaan naar Karlsruhe. We konden nu voorlopig een 150 km vooruit en schoten vlug op. Tegen de avond arriveerden we in Baden- Baden. Dit is een schilderachtig gele gen badplaats tussen de bergen en is dan ook wereldberoemd. Het heeft radio-actieve warme zout waterbronnen en als trekpleister boven dien nog een casino. Men kan dus op allerlei manieren vlug van zijn overtol lig geld af. Wil men voordelig logies en verblijf, dan kan men beter zulke oorden mijden, maar er staat tegenover dat de sfeer en entourage wel apart zijn en ook dat moet betaald worden! Iets wat bij vorige tochten steeds vergeten werd, wanneer we in deze onx. geving waren, was een tocht over de Schwarzwalder Hochstrasse. Dit is een fraaie route van ongeveer 60 km over een bergrug door uitgestrekte denne- bossen en langs een kale moerassige hoogvlakte. De bergkam bevindt zich tussen de Rijnvlakte en het Murgdal. De weg is in goede staat, doch heeft behoorlijke stijgingen van soms 10 tot 12%. Men stijgt tot ongeveer 1200 m, wat het hoogste punt is, en vlak hierbij ligt op een 1000 m hoogte de Mummelsee, een tot 17 m diep bergmeer. Bij het schitterende weer dat we op deze tocht troffen was deze rit één van de mooiste van onze reis. Freudenstadt, een wintersportplaats, was het einde van deze route. Het ligt in een bosrijke omgeving en heeft een mooi door arka den omgeven marktplein. Van hieruit gingen we door enkele schilderachtige oude stadjes naar Meersburg san de Bodensee. ECONOMISCH? In deze streken zagen we ook weer meer landbouw en veeteelt. Overal was men aan het zaaien. Naast moderne tractoren ook nog veel paarden. Ook de koeien ontbraken niet als trek kracht. Bij het ploegen met paarden ziet men dikwijls twee man in de weer. STREEK THOLEX L. J. G. Het was buiten bijzonder koud en er hing een dikke mist, maar niettemin was het aantal toeschouwers behoorlijk bij de uitvoering van het L. J. G.-orkest op vrijdag, 6 november j-L Om kwart vóór acht werd begonnen met het optreden van het orkest. Het gevarieerde programma werd vlot en goed uitgevoerd. Speciaal het program ma-onderdeel „Texas bij maanlicht" viel bij de aanwezigen In de smaak. Om 11.30 uur dankte de voorzitter de medewerkers en bood mevr. Verjaal, dirigente van het orkest, namens de L. J. G. een cadeau aan. Het werd op deze avond weer bijzon der duidelijk welk een genoegen men kan„beleven aan het bespelen van een muziekinstrument in clubverband. Zij die dan ook lid van het orkest wensen te worden (ook zij die niet pyer een instrument beschikken en geen muziek kennen) kunnen contact opnemen met de voorzitter, de heer L. Hage te Stavenisse. Hij zal u gaarne inlichten over de mogelijkheid om les te nemen, de keuze ?an het Instrument en het lidmaat schap van het L. J. G.-orkest, Eén loopt achter, de ploeg en één naast het paard. Vermoedelijk lezen deze mensen geen rubriek: „Is dat wel eco nomisch Toch maakt deze streek nu direct geen armelijke indruk. Vervallen en verarmde dorpen, zoals men die in Frankrijk en Italië tegen kan komen, ziet men er niet. Vermoedelijk zal men echter van de jaarlijks steeds groter wordende stroom toeristen ook wel z'n graantje meepikken. Zo waren we dan aan de noordelijke oever van de Bodensee gearriveerd en volgden deze tot aan Meersburg. Van hieruit zagen we de Zwitserse bergen reeds liggen. Meersburg, dat fraai gelegen is op de steile oever, verlieten we per veerboot voor de overtocht naar Konstanz. Drie ferryboten voeren af en aan, zodat men niet lang moet wachten. Vrije veren was daar een illusie. Voor 4% Mark (ongeveer vier gulden) mochten we 20 minuten varen. Naast mij op het dek stond een tractor met twee aanhang wagens, beide halfvol geladen met zak ken aardappelen. Hiermee was een be drag van 12,50 gemoeid. Wanneer men dat dikwijls zou moeten doen kon men wel aan een eigen bootje gaan denken. KLEIN PARADIJS. Aan de overkant gekomen was ons eerste werk het eiland Mainau op te zoeken. Dit was ongeveer 5 km van het veer gelegen.en over een dam per auto te bereiken. Op dit eiland werd ruim honderd jaar geleden door groothertog Frederik I van Baden een park van buitenge wone schoonheid aangelegd. Overal ter wereld vandaan werden door hem zeldzame bomen, planten en heesters, enz. naar dit eiland gebracht. We zagen dan ook meer dan een eeuw oude bomen uit Noord-Amerika, de Libanon, de Himalaja-gebergte, Chi na, Japan, enz. Zelfs sinaasappel-, ci troen- en bananenbomen kan men er vinden. Naar men zegt is het door de gun stige ligging van dit eiland, hier enige weken eerder lente, zodat men weinig last van voorjaarsvorst heeft. Er is verder nog een geweldige rozen tuin met een aantal van 18000 rozen struiken. Hier was echter niet veel meer van te genieten daar het natuur lijk reeds te laat op 't jaar was. Wat nog wèl de moeite waard was, dat wa ren de ontelbare nog bloeiende dahlia's. VERG .ADERTECHNIEK IN AMERIKA. OOK aan de andere kant van de Oceaan zijn er landbouworganisaties, zeer actieve bovendien, zoals b.v. de National Farmers Union. Toen ik hiermee in contact kwam viel mij direct het grote verschil op met onze organisaties hier. Allereerst kennen ze geen speciale jongerenafdelingen of plattelandsvrouwen. Als er vergaderd wordt, komt het gehele gezin mee. Stemrecht heeft ieder gezins lid van zestien jaar en ouder. Zo kan het voorkomen dat een meisjes van zestien jaar een bestuursfunctie heeft. In het algemeen bestrijken ze het zelfde werkterrein als onze organisaties hier, al doen ze veel intensiever aan coöperatie, publiciteit en politiek. BABIES CONTRA TARWE. Het is een heel gewoon verschijnsel als je zo'n vergadering bezoekt, achter in de zaal enkele reiswiegjes te zien staan met luidkeels schreeuwende ba- bies, terwijl een lezing gehouden wordt over de zo noodzakelijke verhoging van de steunprijs voor tarwe. Moeder de vrouw wil de vergadering niet missen en doet actief mee aan het stemmen, opstellen van moties enz., evenals de jongeren. Je zou het zo kunnen stellen dat de emancipatie er ook is doorgedron gen in de landbouwtechnische vergade ringen. Andere opvallende punten zijn bijv. dat een spreker nooit langer dan een half uur aan het woord is, anders zijn ze bang dat het eentonig wordt, zeker voor de jongeren, en de doorsnee Ame rikaan houdt nu eenmaal niet van klet sen. Altijd zal zo'n spreker ook beginnen met een goede mop te vertellen, dan is hij verzekerd dat iedereen blijft luiste ren. Tussen het afwerken van de agen dapunten door, in een razendsnel tem po, wordt er steeds voor ontspanning gezorgd, zoals zang, een voordracht of muziek, meestal verzorgd door de jon geren. Verder gebruiken ze graag een lachfilmpje, gecombineerd met een pro pagandafilm. Aan het eind der vergadering zorgt een deel der vrouwelijke leden dat de koffie klaar staat met gebak en sand wiches en meestal wordt er dan nog lang nagepraat zodat de leden onder de tien jaar wakker gemaakt moeten worden als men naar huis gaat. De belangstelling voor deze vergade ringen is altijd bijzonder goed. Ze zijn steeds vol afwisseling en nooit saai. Spreken in het openbaar valt iedereen er gemakkelijk. (Misschien omdat ze het al doen als ze nog in de wieg lig gen?) C. MAAS. Verhalen die Hitchcock koos. Een Prisma-boek vol griezellectuur. Iedere liefhebber van bioscoop en televisie kent Alfred Hitchcock wel uit z'n werk. Hij koos de verhalen in deze bundel als zijnde meer geschikt om ge lezen dan om gespeeld te worden. Een boek om op een warme dag koude ril lingen over de rug van te krijgen. Zo gezegd: verfrissende lectuur! Rijk en geen geld. Oppenheim is een zeer kundige schrijver van spannende romans. Dit bewijst hij opnieuw in dit Prisma-boek: de geschiedenis van een millionair, die op rad van zijn dokter gewoon z'n boterham gaat verdienen. Hij doet dat in fornuizen, groenten, vogels, speelholen, als chauffeur en busbestuurder. Veel spanning, verwik kelingen, humor en ook weer ernst. Volle Maan. Alweer een Wodehouse, alweer dolzinnige verwikkelingen op Blandings Castle, waar zoveel van Wodehouse's boeken spelen. Als één van de hoofdfiguren treedt weer de Keizerin van Blandings op (twee zil veren medailles in de klasse vette zen gen). Verder: liefde en maanlicht falende plannen en scherpzinnige red- ders-uit-de-nood.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13