bijeen OOGST 1960 J\E Voorzitter dankt de heer Becu voor zijn dui- delijke uiteenzetting en wil er op wijzen dat het van zeer groot belang is wie de Nederlandse belangen in de E. E. G. behandelt. In de overgangs fase zoekt men toenadering via de prijzen. Neder land en Frankrijk zullen met hun prijzen wat om hoog moeten, andere landen wat omlaag. Spreker is er echter niet gerust op, dat dit alles zo snel en zo goed zal aflopen. De Hoofdbestuursvergadering in het kort Het akkerbouw en garantiebeleid uitvoerig door de heer J. B. Becu uiteen gezet. Belangstelling Tuinbouwonderwijs neemt toe. Uitbreiding Tuinbouwschool te Kapelle. Instelling van Studie Commissie, die zich beraden zal of oprichting van een Waarborg Instituut voor de Tuinbouw gewenst is. De positie van de Tuinbouw als gevolg van de droogte zeer gunstig. De heer P. J. J. Dekker legt wegens verlegging zwaartepunt van andere funktie's een aantal funktie's in de tuinbouw- en fruitteeltsektor neer. De heer W. Koster na lange jaren de belangen van de Zeeuwse werkgevers behartigd te hebben treedt af als voorzitter Werkgeversbelangen. De heer C. J. van der Werff neemt deze funktie over. Eventuele loonsverhogingen en het prijsverloop van de vrije produkten zullen in het komende jaar bepalend zijn voor het inkomen van de boer. Na goedkeuring door het Dagelijks Bestuur en het Hoofdbestuur zal het voorstel van de contributieregeling 1960 en de begroting 1960 aan de Alge mene Vergadering worden voorge'egd. Op de Algemene Vergadering die op 21 december 1959 gehouden zal worden, zal door Minister Marijnen het woord gevoerd worden. Ook de heer Mun- tinga, voorzitter van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap zal een inleiding houden. Als periodiek aftredende Hoofdbe^fuursleden ditmaal de heren C. O. J. Hendriks, C. A. Polderdijk en Iz. de Feijter. die hun beste krachten aan de H. B.-werkzaamheden hebben gewijd. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 J. B. BECU IVE nieuwe garantieprijzen lijn een ietier bekend. Eventuele loonsverhogingen en het prjjsver- loop van de vrije produkten zullen in het komende jaar bepalend zijn voor het netto-inkomen van de boer. I TARWE VOOR de garantieprijs voor tarwe van ƒ31, geldt als basis, af boerderij, levering december, voor alle tarwe van gezonde kwaliteit. Hoe de afzet zal plaats vinden, zal nader worden geregeld. Echter naar de mening van spreker zal deze rege ling wel niet veel afwijken van die van oogst 1959. YOEDERGRANEN DE prijsregeling van de voedergranen zal weer plaats vinden via de monopolieheffingen. De prijs van de haver ligt thans 1,25 per 100 kg lager dan de gerst, tegen voorheen een prijsver schil van 1,80 per 100 kg. De gerstprijs zal op deze wijze gemakkelijker gehandhaafd kunnen worden. Een toeslag zoals die voor oogst 1959 heeft gegolden, wordt in 1960 niet meer gegeven. Thans is de tendens het verschil tussen de voeder- granen en tarwe, ten gunste van de vocrgranen te verkleinen, om daardoor te grote uitbreiding van tarwe te voorkomen. Hetzelfde heeft het vorige jaar in België plaats gevonden. CONSUMPTIE AARDAPPELEN" TEN regeling voor consumptie-aardappelen komt er niet, tenzij uitzonderlijke omstandigheden zullen optreden. Als conclusie over de garantieprijzen 1960 zou spreker willen stellen, dat de ontkoppeling voor lopig is meegevallen. Het motief van de lang durige droogteperiode die bij de bepaling van de melkgarantieprijs in de nota van de Minister haar voren is gekomen, acht spreker niet juist. De heer J. W. Soheele is van mening, dat de suikercontingentering niet geheel buiten beschou wing gelaten mag worden. Door de buitengewone omstandigheden is dit jaar de contingentering op de achtergrond geraakt. Een normaal jaar had echter wel om maatregelen gevraagd. In 1960 kan hetzelfde probleem weer naar voren komen, omdat in sommige delen van Nederland wel aan uitbreiding wordt gedacht. Spreker is van mening dat een principieel stand punt t.a.v. deze kwestie gewenst is. De Voorzitter dankt de heer Scheele dat hij dit probleem aan de orde heeft gesteld. Dit jaar lopen de opbrengsten, ook individueel geweldig uiteen. Spreker verwacht in het komende jaar voor de Veenkoloniën niet veel inkrimping en een uitbrei ding van het areaal in de N.O.-polder. Da,ar ver wacht kan worden dat het volgende jaar dit pro bleem weer naar voren zal komen, is het nodig nu reeds plannen klaar te hebben liggen, om de moeilijkheden te kunnen opvangen. De heer J. B. Beeu wijst er op, dat, gezien de langdurige droogte, in de oktober vergadering van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouw schap er geen aanleiding meer was een beslissing inzake de contingentering te nemen. Het was ook de vraag geweest of bij alle partijen de bereidheid tot geven nog aanwezig was geweest. De heer A. M. Geluk deelt namens de Kring Schouwen-Duiveland mede dat men aldaar niet vee] voor contingentering voelt. Als er over gesproken wordt zal dit ten koste van het areaal in Zeeland gaan. Bij slechte prijzen zullen de gelegenheids telers vanzelf afvallen. Spreker zou liever de bietentelers waarschuwen voor de gevolgen, indien een overschot zou op treden. De Voorzitter voorziet in de toekomst grote moeilijkheden, in het bijzonder als alle Zuiderzee polders in gebruik genomen zijn. Aldaar kan men vrij lange tijd van het areaal met suikerbieten betelen. Speciaal de pachtboeren, zullen als econo misch voordeel, zo veel mogelijk suikerbieten telen. Zeeland kan de suikerbieten niet missen en spre ker voelt er meer voor om tijdig e. e. a. te regelen. De heer A. M. Geluk wijst op de steeds groeien de Nederlandse bevolking waardoor verhoogde af zet van suiker zal optreden. De heer H. Rietberg merkt op, dat de bevolkings toename bij lange na niet voldoende is om de te verwachten grotere suikerproduktie op te vangen. Een bevolkingsaanwas met de helft van de huidige bevolking zou dan nodig zijn om het overschot weg te werken. De Voorzitter wil de gevoerde discussie besluiten met op te merken, dat het plan tot contingentering van het Landbouwschap nog nadere uitwerking en overleg vraagt en dat een regeling nodig zal blijken. TUINBOUW HE heer Dekker doet op verzoek van de Voor- zitter een aantal mededelingen over de tuin bouw en verwijst naar de besluitenlijst van de vergadering van de Tuinbouwcommissie, waarin onder meer de uitbreiding van de tuinbouwschool te Kapelle de aandacht verdient. De belangstelling voor het tuinbouwonderwijs zal steeds groter wor den en het is van belang, dat het onderwijs daar mede in overeenstemming zal worden gebracht. Er is goede hoop, dat het nieuwe leerplan met in gang van het nieuwe cursusjaar 1 september 1960 kan worden ingevoerd, zodat de school dan zijn bredere basis zal hebben. De heer Dekker deelt vervolgens mede, dat op initiatief van het Provinciaal Bestuur van Zeeland een studiecommissie in het leven zal worden ge roepen, welke zich dient te beraden of oprichting van een Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Zeeland gewenst is. Namens de Z. L. M. zal de heer A. de Jager, Nieuw en St. Joosland hierin zit ting nemen. Met betrekking tot de op te richten Stichting tot Exploitatie van Tuinbouwvakscholen zegt de heer Dekker, dat nog verder overleg gaande is over de bestuurssamenstelling. WE positie van de tuinbouw is als gevolg van de V droogte zeer gunstig te noemen; er is een grote vraag naar groenten, terwijl ook de gebieden met koolteelt, die nogal eens met afzetmoeilijk- Iieden te kampen hebben, een gunstig jaar heb ben. De afzet van peren is gezien de grote vraag en het betrekkelijk kleine aanbod zeer gunstig-. Ook de uienafzet verloopt goed, aldus de heer Dekker. Een harde winter zon de groente- en fruitvoor- ziening zeer kunnen bemoeilijken. De Voorzitter brengt voorts ter kennis van de vergadering, dat de heer Dekker zich in verband met een verlegging van het zwaartepunt van func ties, zich genoodzaakt heeft gezien een aantal functies te moeten neerleggen. Hoewel dit besluit volledig wordt gerespecteerd, verliest de Z. L. M. en de gehele tuinbouwsector in de heer Dekker een zeer gezaghebbend en deskundig vertegen woordiger, die niet zo gemakkelijk is te vervangen. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de opvolgers in de onderscheidene functies vruchtbaar werk kunnen verrichten, mede gezien de goede persoon lijke relaties, die de heer Dekker met deze onder houdt. De heer Dekker dankt de Voorzitter voor diens waarderende woorden. YV. KOSTER YVER/KGEVERSAANGELEGENHEDEN. |\E Voorzitter deelt mede dat conform het be- sluit van het Dagelijks Bestuur de heer YV. Koster overeenkomstig zijn verzoek, als voorzit- (Zie verder volgende pagina) SUIKERBIETEN DE suikerbietenprijs zal 54,per 1000 kg basis 16 suikergehalte bedragen. Deze garantie prijs voor suiker zal slechts gelden voor de hoe veelheid suiker, die door de Nederlandse bevolking geconsumeerd zal worden. Nader zal nog bekeken worden of een contingenteringsregeling t.a.v. de telers of telersgebieden zal ingevoerd worden. ALGEMEEN IIOEWEL er grote moeilijkheden met België zijn ten opzichte van de Economische Unie, wijst de: heer Becu er op, dat de liberalisatie in alge mene zin in West-Europa op grote schaal voort schrijdt en in zeer nabije toekomst ook voortgang zal vinden. Spreker wijst er op, dat in E. E. G.- verband spectaculaire dingen gebeuren en het de bedoeling is dat in het volgend voorjaar de grote lijnen van het E. E. G. landbouwbeleid aan de orde komen. Men verwachtte moeilijkheden met Frankrijk, maar nu blijkt dat de Duitse Boerenbond niet van de hoge prijzen af wil.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9