Z. L. M.-Hoo£dbestimr|k 828 OOGST 1959 ZEEUWS LANDBOüW BEAD Nadat maandagochtend j.l. het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. in het gebouw van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie vergaderd had. werd 's middags op dezelfde plaats de Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. gehouden. Eén der belangrijkste agendapunten van deze vergadering was de behandeling van het probleem van de vergelingsziekte van suikerbieten. Dit ondèrwerp werd door Jr. Rietberg, direkteur van het Instituut, uitvoerig belicht. Uit de op de inleiding vol gende discussie bleek dat dit probleem de volle aandacht van onze Hoofdbestuurs leden heeft. volmlrn van «ïc Hoof«lbe§tnursvergadering van de Zeeuwse Laeiilbouw -Maatschappij, gehouden op maandag 16 uovemher 1959 om 13,SO uur in het gebouw van het Instituut voor Rationele Suiicerproifuktie te Bergen op Zoom. OPENING f|E Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heel allen hartelijk welkom. Speciaal richt spreker zich met een woord van welkom tot Ir. H. Rietveld, die als gastheer en tevens als inleider van één der belangrijkste agendapunten van deze vergadering optreedt. Allereerst vraagst spreker de bijzondere aanlacht van de vergadering voor de voorstellen in zake het Europees Landbouwbeleid die door de Europese Commissie de vorige week aan de Raad van Ministers der 6 E. E. G.-landen zijn voorgelegd. Het Dagelijks Bestuur h£eft vanmorgen besloten om in de volgende vergadering in december deze voorstellen te bespreken en spreker zou nu slechts enige algemene indrukken willen geven. Wat de granen betreft gaan de gedachten voor tarwe uit naar richt- of streefprijzen als eind fase met als doel één Europees prijspeil. In grote lijnen zal de bescherming van de buiten grenzen door variabele heffingen plaats vinden, die enige gelijkenis vertonen met onze mono polieheffingen. De prijsregelingen voor de voedergranen zullen overeenkomstig zijn. De suikerprys, af fabriek, zal één prijs worden, onverschillig vanwaar afkomstig. De vraag is hoe hoog de bietenprijs zal komen te liggen. Eén van de belangrijkste punten uit dit rapportis, volgens spreker de mening dat een bepaalde onderlinge verhouding tussen de prijs van granen en suikerbieten gehandhaafd moet blijven. Deze verhoudingscijfers vindt men in alle landen op ongeveer hetzelfde niveau terug. De verhou.dingsfaktor tussen tarwe en bieten bedraagt circa 1,8. BENELUX-UNIEYERDRAG UET Benelux-Unieverdrag staat op de agenda van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door het Landbouwschap is aan de Kamer het verzoek gericht de behandeling uit te stel len en verwacht kan worden dat de Regering zich tegen een uitstel niet zal verzetten. Van Nederlandse zijde wordt gesteld dat gemaakte afspraken door de Belgische regering niet 2ijn nagekomen. Harmonisatie in de landbouwsektor is voor de Beneluxlanden een noodzaak. Spr. wijst op de hogere pacht- en grondprijzen, lonen en kunstmestprijzen in België waartegenover staat dat de Belgische boeren onder een geheel ander belastingstelsel vallen. Op het gebied van tuinbouwproduktie waarbij men van Belgische zijde vasthoudt aan de mini- jnuminvoerprijzen, geeft dit aanleiding tot veel moeilijkheden. De Belgische regering is niet bij machte om de gemaakte afspraken na te komen. Alles hangt van de politieke wil af, om wat economisch tot de mogelijkheden behoort, ook in feiten om te zetten. De Tweede Kamer staat voor een zeer moeilijke beslissing. Spreker is echter niet gerust, als de behandeling uitgesteld zal worden. Economisch schieten we er niet veel mee op. Om in de E. E. G. voldoende invloed te hebben tegen Duitsland, Frankrijk en Italië is het van het grootste belang in Benelux verband samen te werken. De mogelijkheid is niet denkbeeldig dat door dit uitstel België politiek van ons vervreemdt en nauwer met Duitsland of Frankrijk gaat samenwerken, waardoor onze agrarische positie verzwakt zou worden. Mogelijk blijkt dan over 1 of 2 jaar dat een verkeerde beslissing is genomen. Aldus besluit de Voorzitter ziin openingswoord. De Voorzitter deelt mede, dat de nodige aktiviteit ontplooid zal worden en getracht zal worden op het Departement iets ten goede te bereiken. Ook in de D. B.-vergadering van hedenochtend, zo deelt spreker mede, is gebleken, dat momenteel bij eni ge gevallen een zekere soepelheid bij de beoor deling, of aansluiting mogelijk is, betracht wordt. BESLUITENLIJST van de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur. Geschenk Provinciehuis, DE Secretaris deelt mede. dat tot op heden aan bijdragen voor een geschenk voor het nieuwe provinciehuis te Middelburg aan de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap een bedrag van 750 is toegezegd. Gedacht wordt aan een cadeau van 2000 a 3000. Algemene vergadering K. N. L. C. DE heer A. W. Cevaal deelt mede, dat op de alge mene vergadering van het K.-N. L. C., die hij als vertegenwoordiger der Z. L. M. bijwoonde, de ontwerp begroting I960 is aangenomen. Ir. M. A. GEUZE NOTULEN. IYE notulen van de Hoofdbestuursvergadering, ge- houden op 18 juni 1959 te Oostburg, worden goedgekeurd en ondertekend. INGEKOMEN STUKKEN. IpT het schrijven van de P. Z. E. M. te Middel- U burg, betreffende de electriciteits-aansluiting van onrendabele percelen, blijkt, naar de Voor zitter opmerkt, dat de cijfers bij de P. Z. E. M. anders liggen dan men aanvankelijk dacht. Uit de vergelijkende cijfers blijkt eveneens, dat iöeze voor Zeeland niet zo ongunstig uitvallen. Het teantal in de laatste jaren tot stand gekomen aan sluitingen, mede gezien de omzet, in vergelijking Kiet Gelderland, zijn voor de P. Z. E. M. niet ongun- Btig. AKKERBOUW. AP verzoek van de Voorzitter doet de heer J. B. Beoii de volgende mededelingen; TARWE Oogst 1959 heeft een grote opbrengst aan tarwe opgeleverd. Eind september was reeds 49 van de Nederlandse oogst door de boer verkocht. De richtprijs is verzekerd daar het V. I. B. constant elke maandag te Rotterdam aan de beurs komt. In december zal de tarwe op basis van 13,8 vocht worden afgenomen, terwijl verrekening plaats vindt op basis van droge stof, zonder ver goeding van droogkosten. VOEDERGRANEN HOOR de aanhoudende droogte in de afgelopen maanden is er een onverwachte grote vraag opgetreden op een tijdelijk krappe markt, met als gevolg grote aankopen in het buitenland. Amerika is tot verlaging van de subsidies overgegaan, ter wijl de vrachtprijzen zijn verhoogd. Wat de haver betreft deelt de heer Becu mede, dat door de sneeuwval in Canada een gedeelte van hei areaal ondergesneeuwd is met als gevolg dat de aanwezige overschotten op de wereldmarkt verdwenen lijken te zijn. De monopolieheffingen zijn sterk verlaagd en het evenwicht lijkt thans dichtbij. Tijdelijk hebben de Nederlandse voedergranen aan de maximum uitslaggrens gelegen; dit is bijv. voor gerst 26.45 1,50 27,95. In december komt de toeslag voedergranen, on geacht hun bestemming, beschikbaar op basis van 60,per ha. Een korting van 1,50 per ha zal daarop toegepast worden, die ten goede zal komen aan het graanonderzoek. BROUWGKRST UAN de brouwgerst is dit jaar veel prima kwali- teit aanwezig geweest en door de Nederlandse brouwers is veel gekocht. Ook heeft er een behoor, lijke export o.a. naar Duitsland plaats gehad. Momenteel ligt, o.a. door de verlaagde restitutie de prijs en exportmogelijkheid niet zo gemakkelijk. Echter wordt voor brouwwaardige gerst nog wel een markt gevonden. CONSUMPTIE AARDAPPELEN |\E Minister heeft medegedeeld alleen bij extreme omstandigheden te zullen ingrijpen. Door libe ralisatie zijn er thans mogelijkheden om o.a. zand- aardappelen naar Duitsland te verkopen. In Bel gië waren maximumprijzen ingesteld, waartegen door de boeren sterk geageerd is. Naar verluidt is deze regeling ingetrokken. Wat Frankrijk betreft is import mogelijk zolang het prijspeil in de Parijse Hallen niet lager is dan ca 19 ct voor Bintjes. Door de droogte zijn de opbrengsten in Europa over het algemeen lager dan het vorige jaar. En geland, die een hogere opbrengst heeft, is hierop een uitzondering. Tot heden is nog niet veel geëxporteerd en de toestand onoverzichtelijk. POOTAARPAPPELEN DOOR de geweldige luisaantasting is het goed gekeurde areaal gedaald tot 18.000 ha (vorige jaar 20.000 ha). Bovendien zijn vele partijen in klasse teruggezet. Er heerst behoor lijke verwarring op de pootaardappelmarkt en de speculatie heeft de kop opgestoken. Naar de mening van spreker behoeft er zeker geen tekort aan goedgekeurd pootgoed voor de Nederlandse behoefte te ontstaan. Voorspellingen blijven ech ter gevaarlijk. PEULVRUCHTEN DE export van schokkers en groene erwten ont wikkelt zich normaal. Een behoorlijke binnen landse afname blijkt te bestaan. SUIKERBIETEN DOOR weersomstandigheden, zeer grote op- brengstverschillen en aanvankelijk moeilijke verwerking is het dit jaar een moeilijk te over- ziene campagne. De laatste raming van de Nederlandse produk- tie bedraagt 3100 milj. kg met een hoog suiker gehalte. De geproduceerde hoeveelheid suiker zal lager zijn dan het Nederlands verbruik en dus tot de laatste kg de volle -prijs opbrengen. VÏAS DE vlasmarkt geeft een behoorlijke ontwikkeling met goede vraag te zien. Door Rusland wordt momenteel de W. Europese markt minder over voerd en de situatie lijkt voor het volgend jaar ge zonder. Op het internationale vlascongres, dat deze maand in Amsterdam gehouden is, is getracht op vrijwillige basis de West Europese eenheid te bewerkstelligen. Verwacht wordt dat de uitzaai het volgend jaar groter zal zijn. Marktverloop en afzet zijn echter niet te voorspellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8