AARDBEIENPROEVEN Resultaten te Kapelle $22 TUINBOUW CONTROLEER UW BEWAARFRUIT DINGEN VAN DE WEEK FRANKRIJK IMPORTREGELING APPELEN IN I960 ZATERDAG ui NOVEMBER 19)9 a IJKT afgelopen najaar heeft het Rijkstuinbouw consulentschap te Goes tie resultaten bekend gemaakt tan de verschillende proeven welke dit jaar zijn gehouden op de proeftuin voor de kleinfruitteelt te Kapeile. We meenden er goed aan te doen deze week hier weer te geven wat het resultaat is geweest van de proeven met bakaardbeien en de rassenproef met aardbeien in de volle grond. Het werk dat op deze proeftuin gebeurt is immers zeer belangrijk voor de ontwikkeling van de kleinfruitteelt in onze provincie. Deze teelt wordt nog steeds belangrijker. Vele telers hebben er mee te maken en zij zullen er goed aan doen om kennis te nemen van het werk dat er gebeurt op de proeftuin in Kapelle. VELEN hebben er deze zomer gezien hoe de rassen er voor stonden. We kunnen ons ook voorstellen dat men nu wel eens graag ziet wat het uiteindelijk resultaat is geweest. Daarom geven we dit graag door en willen een verdere bestudering van de cijfers aanbevelen. Het Rijkstuinbouwconsulentschap zegt bij deze mededelingen dat ondanks de abnormaal droge zomer van 1959 vele resultaten volkomen be trouwbaar zijn, doo.rdat het mogelijk was daar y/aar de noodz.aak aanwezig was, te beregenen. BAKAARDBEIEN DE teelt van bakaardbeien mag zich in onze provincie in een toenemende belangstelling verheugen. Ook op de proeftuin wordt er terdege aandacht aanbesteed. Bij het ras Deutsch Evern werd een beplantingsproef aangelegd, teneinde na te gaan welk tijdstip het meest geschikt is. Als tijdstippen van planten werden gekozen be gin augustus, begin september en half september. De op een later tijdstip geplante Deutsch Evern gaf weliswaar een vervroeging van de oogst, maar de opbrengst naar gewicht bleek lager te zijn. Daar de proef oriënterend was opgezet, werden geen juiste bedrijfsuitkomsten verkregen. Van de rassen Glasa, Deutsch Evern en Oranda werden in de eerste week van augustus resp. 15, 15 en 12 planten per raam uitgezet. De behaalde resultaten waren voor alle .drie de rassen zeer goed. Door het plaatsen van een bijenvolk on der de ramen werd een goede bestuiving verkre gen, waardoor vrijwel geen misvormde vruchten voorkwamen, zelfs niet bij Glasa. De volgende opbrengsten per raam werden behaald Glasa 2,9 kg. (in 1958 1,5 kg.) Deutsch Evern 2,7 kg. (1,8 kg.) Oranda 3,0 kg. (3,0 kg.) De gemiddelde opbrengst per raam was in 1958 ƒ6,38 en in 1959 7,57. De volgorde van rijptijd van de drie rassen was Glasa, Deutsch Evern en Oranda. NOGMAALS willen we de fruitkwekers welke een deel van hun ÓÖgst hebben opgeslagen in koielhuis of bewaarplaats hetzij thuis of bij de vei ling, er op Wijzen dat ze ei- goed aan doen om het opgeslagen produkt regelmatig- te controleren. Het is bekend dat er dit seizoen vele buiten gewone faktoren een rol hebben gespeeld bij het fruit. Dat was al zo toen het groeide en dat is zo gebleven bij de oogst en tijdens het inbren gen in bewaarplaats en koelhuis. Over het algemeen is het fruit dit jaar zeker een maand vroeger rijp dan in voorgaande jaren. De kwaliteit van het fruit is overwegend wel goed maar als telers zullen we er toch voor moe ten zorgen dat we voortdurend een goed. produkt aanbieden. Dat wil ook zeggen dat we moeten ruimen op een tijdstip dat het fruit nog niet is aangetast door bewaarziekten welke het kan krij gen als het te lang wordt bewaard. OP de veilingen wordt uw fruit regelmatig na gekeken maar ténsloüe is het ook belang rijk dat u Op; geregelde tij cferi- van uw belangstel ling blijk geeft en dat; u alles goed blijft volgen. Reeds eerder hebben we er in deze rubriek op gewezen dat ons bewaarfruit op een zodanig tijdstip geruimd moet worden dat het in goede toestand de consument bereikt. Omdat het dit jaar zulk een bijzonder jaar is willen we het deze week nog graag een keer herhalen. Als U in voorgaande jaren steeds uw Goudiei- nette uit de bewaarplaats liebt geruimd in januari, dan kan het nu wel eens noodzakelijk zijn om dat te doen in december en dat geldt ook voor alle andere rassen. Het is uw eigen belang dat U deze dingen niet laat sloffen maar houdt het in de gaten. RASSEN PROEF AARDBEIEN VOLLE GROND IN de zomer van 1958 werd een rassenproef met aardbeien in de volle grond aangelegd. Deze ontwikkelde zich zeer goed. Tijdens de droge pe riode werd beregend, waardoor normale produk- ties werden verkregen. De resultaten waren als volgt: Cambridge Vigour 261 kg. /are. waarvan 13 °'o 2e kwaliteit Senga Sengana 254 10 Talisman 216 13 Red Gauntlet 213 4 Sileta 205 16 Juspa 160 14 Regina 109 13 Climax 80 24 Omtrent de ervaringen met de verschillende aardbeienrassen kan het volgende worden opge merkt Cambridge Vigour: Produktie en kwaliteit goed; droogte gevoelig; zeer veel last van verwelkings- ziekte, maakt veel blad, gevoelig Voor botrytis; werd zesmaal geplukt. Senga SenganaGoede produktievruchten van redelijke kwaliteit; gevoelig voor botrytis; dopt (zelfs in 1959) zeer slecht. Werd zesmaal ge plukt. Talisman: produktie en kwaliteit goed; niet droogte gevoelig, werd zesmaal geplukt. Red Gauntlet: Als Talisman; gewas minder dicht; werd viermaal geplukt. Siletz: Produktie goed; vruchten iets te don ker; droogte gevoelig; veel blad; gevoelig voor botrytis; werd vijfmaal geplukt. Juspa: matige produktie; kwaliteit goed; heeft neiging tot vruchtmisvorming lijkt beter dan Jucunda; dopt uitstekend; vrij gevoelig voor bladvlekkenziekte; werd. vijfmaal geplukt. Regina: produktie viel tegen; is droogte gevoe lig; ontwikkeling der planten onregelmatig werd viermaal geplukt. Climax: Door het in steeds ernstiger mate op- .treden van voorjaarsbont voor verder teelt waar deloos; dit ras moet worden afgevoerd; werd viermaal geplukt. BEREGENINGSPROEF AARDBEIEN In de zomer van 1959 waren de weersomstan digheden wel ideaal voor het uitvoeren van een beregeningsproef bij aardbeien. Op de proeftuin in Kapelle werd deze proef gedaan bij twee rassen en wel de Talisman en de Juspa. Het resultaat was. dat duidelijk tot uitdruk king kwam dat de beste resultaten worden be haald wanneer men beregent vanaf de bloei tot het eind van de pluk. Zo was het althans in 1959, het jaar waarin er zo heel weinig water viel. In dit geval werd; er bij talisman ten opzichte van de onberegende percelen een meerdere pro duktie behaald van 23 Wanneer werd bere gend vanaf de bloei tot de pluk volgde een meer dere produktie van 11 en wanneer enkel werd beregent tijdens de pluk werd 12 meer geoogst. Zeer belangrijk is ook het grote verschil in vrachten van eerste en tweede kwaliteit bij be regende en niet beregende percelen. Als er niet werd beregend lag het percentage vruchten van tweede kwaliteit1 belangrijk hoger frail in dé gevaliën dat ér wel beregend was. Deze week moeteri we het hierbij laten met onze besprekingen "van de resultaten op de klein- fruitproeftuin iii Kapelle. Een volgehde keer hopen we u iets te vertel len over de rassenproef bij frambozen en over een beregeningsproef bij dit produkt. WE gaan de donkere dagen van de komende winter weer tegemoet. Dat brengt ook met zich mee dat men zich weer al gaat voorbereiden op bijzondere veilingen in verband met de feest dagen in december. In onze provincie is dat het geval niet de Sint Nicolaasveiling in Krabbendijke. Het is een der hoogtepunten in het leven van deze veiling. Van deze veiling welke staat midden in een jong en modern gebied, dat zeer vooruitstrevend is en een grote aktiviteit ontplooit. Daarom mag daar zeker een keer bij stil worden giestaan. De fruitcultuur in Krabbendijke en omgeving staat op hoog peil. Niets wordt hier nagelaten om de bedrijven in een prima staat te brengen en het resultaat is dan ook dat er een zeer hoog percen tage prima kwaliteitsfruit wordt aangevoerd. IN' dit gebied vinden we enkele grote bedrijven welke een wereldvermaardheid hebben maar ook vinden we er de meest moderne kleine bedrij ven. waarnaar het een lust is te kijken. Wanneer er geen hagel valt in dit gebied gebeurt dat nog al eens kan de veiling Krabbendijke rekenen op prima fruit dat graag wordt gekocht. Geen wonder dat het ook elk jaar opnieuw een lust is om de Sint Nieolaasveiling te bezoeken. Heel de fruit- telende familie in Krabbendijke en omgeving werkt daar aan mee. In de zomer begint men er ai mee. Dan wordt er gereserveerd en weggezet voor deze gelegenheid. Vooral de kleur en de houdbaarheid wordt nauwlettend gevolgd. Als het dan zover is begint de wedstrijd om zo goed mogelijk uit de bus te komen. Geen wonder dat wanneer prima fruit aanwezig is en de sportieve wil van de fruit telers er is. dat men dan ook goed voor de dag kan komen. De moeite wordt meestal beloond met een goede prijs. Was het in andere jaren nog al eens moeilijk om in deze tijd met een rijp produkt voor de dag te kunnen komen, dit jaar zal dat geen moeilijkheden geven want het fruit is allemaal vroeg rijp en ook de kleur zal geen belemmering zijn. GRAAG Willen vre een ieder het advies geven om als hij gelegenheid heeft, eens een kijkje te gaan nemen op de Sint Nieolaasveiling in Krab bendijke. Men zal dan respect krijgen voor deze betrekkelijk kleine groep telers welke zo voor de dag komen. Iïaar is echter heel wat aan vooraf moeten gaan, vooral wat betreft de teelt. Krabbendijke en om geving heeft net zoveel plagen en ziekten te be strijden als de rest van Zeeland. Men zal echter ook hier weer de voldoening hebben om te zien dat het eindresultaat goed is. We hopen dat ook de prijs aan de verwachting mag voldoen zodat het donderdag voor Krabben dijke en omgeving een feestdag is. Binnenkort zullen weer overal in het land de Kerstveilingen worden gehóuden. De Sint Nieolaasveiling in Krabbendijke is er een voorproefje van. IX de komende tijd met zijn vele feestdagen moeten we prima fruit bij de consument bren gen. Fruit dat niet teleurstelt, wanneer het op tafel komt. Als dat het geval is komt men er op terug. Valt het tegen, dan schakelt men over op wat antlers. Dan zijn we deze afnemers kwijt. Laat men dat vooral goed bedenken als we met iets extra's voor de dag willen komen, waar we ook extra voor betaald worden. Laten we er vóór zorgen dat het ook werkelijk iets extra's is. De Sint Nieolaasveiling in Krabbendijke wordt gehouden op 26 november a.s. om 1 uur. In do morgenuren en voor de veiling begint is er volop gelegenheid om de aangevoerde kwaliteitsproduk- ten te bekijken. Tot de volgende week. De Franse regering sal vanaf half februari 1960 de appelenimport uit de O.E.E.C.-landén, Canada en de Verenigde Staten liberaliseren èn een minimum-prijsregeling introduceren. Van '15 februari tot eind maart zal b.v. voor Reinette du Mans, Red Delicious en Golden Delicious op de Parijse markt een minimumprijs gelden van frs. 130 (ƒ1) per kg en gedurende de maand april een minimumprijs van frs 135 (ƒ1,04) per kg. De appelen mogen in die periode vrij worden geïm porteerd-, mits de prijzen van bepaalde Franse variëteiten niet dalen tot beneden genoemd rii- veau. Dé invoer van appelen kanr worden Verboden indien de gemiddelde prijs gedurende drie opeen volgende dagen tot beneden de genoerpde minima daalt. - Vanaf 1 mei t/m 31 juli zal de invoer van ap pelen in Frankrijk onafhankelijk van de bin nenlandse prijzen worden toegestaan. (Landbouw Wereldnieuws.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7