rouw Aan beide kanten van de toonbank St. Nicolaas geeft graag Nederlands speelgoed VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP 824 ZEEUWS LANDBOUWBLAD LIET gebeurt nogal eens, dat men als vriendin en raadgeefster wordt meegevraagd om te winkelen. Dat ..winkelen'' betreft dan meestal een grote aankoop van een onderdeel van de kleerkast dat lang mee zal moeten gaan. Veel vrouwen zijn in zo'n geval een tikje huiverig om alleen een besluit te nemen. Wat doe je dan? Natuurlijk ga je mee uit op avontuur. Alle vrouwen kopen van tijd tot tijd graag iets,, maar zien ook met plezier naar wat te koop is zonder zelf te kopen. Wij gaan de winkel binnen onder gezellig overleg wat de vriendin wil kopen en waarvoor zij het nieuwe kledingstuk zal moeten gebruiken. ,,Zeg U 't maar mevrouw'', komt uit de radde mond van een jeugdige verkoopster. Ook al zo'n „vlotte"' manier van bedienen, die meer en meer ingang vindt en die meer dan iets anders het aanzien van een zaak naar beneden haalt. Goede toon behoort er te zijn aan beide kanten van de toonbank. Wil een koop een goede koop zijn dan zijn daar voor nodig VAN de kant van de verkoopsterBeleefdheid en vriendèlijkheid in de eerste plaats. Heeft zij een ingeboren tact en het vermogen om door te dringen in de verschillende persoon lijkheden van haar klantencchaar, dan zal zij steeds voldane koopsters naar huis laten gaan. Er worden wel steeds meer vakdiploma's ge vraagd en we zullen dus moeten aannemen dat de warenkennis achter de toonbank ook steeds groter zal worden. Deze regel geldt vaak voor de oudere verkoopeters, maar soms is het jonge meisje al te zeer overtuigd, dat deze verkoopsters- baan voor haar maar tijdelijk zal zijn. Wij heb ben in Nederland dikwijls de eigenschap om di ploma's te vragen, wat bij anderen de neiging opwekt met deze hebbelijkheid de spot te drijven. Toch hebben deze diploma's waarde voor de de taillist en voor de jonge dames in kwestie. Ze kunnen in het verdere leven nog weieens te pas komen. Het is prettig te kopen bij een vrouw, die meeleeft met de klant. Dat is een speciale charme van het kopen in kleine provinciesteden mits de keuze groot genoeg is. De zaak kent de klant en haar omstandigheden. Men weet wel zo ongeveer wat familieleden en vriendinnen dragen zullen bij diverse feestelijke gelegenheden. Men kent de mogelijkheden van de klanten om b.v. een feest jurk te kunnen dragen, zodat met wat goede wil van beiden kanten „de jurk voor éénmaal en dan in de kast" vermeden kan worden. In een dergelijke zaak zal de inkoper ook al wel reke ning houden met de speciale eisen van een goede klant, die regelmatig haar garderobe in dezelfde zaak aanvult. Op de lange duur zal men een goed overdachte klerenschat bezitten zonder miskoop- jes. VAN een goede verkoopster in stoffen en con fectie kunnen wij veel leren. Het is moeilijk om op de hoogte te blijven van alle nieuwe stof fen, die aan de markt komen. In Amerika vindt men op stoffen en confectie etiquetten, waarop de samenstelling van de stof staat vermeld. In Nederland wordt een andere weg gevolgd. Het helpt volgens de Nederlandse Huishoudraad niet zo veel als wij de bijzondere samenstelling van een weefsel kennen, maar wij zijn verder als wij weten hoe een nieuw stuk moet worden behan deld. Daartoe heeft de Nederlandse Huisho'd- raad alle betrokken instanties om de tafel ge bracht en door middel van een daartoe opgerich te Nederlandse vereniging voor de textieletiquet- tering zijn was- en strijkvoorschriften samenge steld die een goede leiddraad kunnen vormen voor de behandeling van onze nieuwe aankopen. Een geplasticeerde waskaart om bij de plaats van de wasbehandeling op te hangen is ook ver krijgbaar. Het kleine boekje„Het wasverkeer veilig geregeld", te bestellen aan het bureau van de Nederlandse Huishoudraad, Anna Paulowna- plein 7, Den Haag geeft een buitengewoon goed overzicht en leidraad voor de behandeling van de nieuwe textiel. Dit boekje kost slechts 50 ct. Heel wat confectiefabrieken doen al mee om hun producten van zo'n was-etiquet te voorzien. Hoe meer de klanten er naar vragen hoe sneller deze practische etiquettering op gang zal komen. Het is een geld- en tijdbesparing voor de huisvrouw. Misschien is het wasetiquetje niet eens het enige vlaggetje van uw nieuwe aankoop. Sommige confectiefabrieken brengen een echt „merkarti kel" dat dan als zodanig in de detailzaken hangt. Kijk ook vooral naar deze etiquetten, die al te vaak door de detailhandel weer worden verwij derd. D. ELEMA—BAKKER. houten speelgoed in Duitsland, dat zelf op dit gebied toch zo'n grote re putatie heeft. Dat is niet ze verwon derlijk als wij weten, dat alles wordt gedaan om tot verantwoord speelgoed te komen. Een van de grote Neder landse fabrieken heeft zowel een kin derpsychologe als een industrieel ont werper in dienst. MONTAGE-RAGE EN* TECHNIEK. I\EZE ontwerper, Van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zo veelgevraag de montagedozen. Met de inhoud hiervan houten latten en balkjes met schroeven en moeren van zacht plastic kunnen een oneindig aan tal modellen worden geconstrueerd. Echt iets voor kleine en grote (re) knutselaars. - In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaalmodellen van vlieg tuigen veelgevraagd. Amerikaanse ontwerpen worden door een Neder landse fabriek in licentie gemaakt, met het grote voordeel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding wrorden geleverd en goed koper zijn. Maar ook de auto heeft de algemene belangstelling, zowel bij jong als oud. Heel aantrekkelijk zijn de minia tuur-autootjes van Nederlandse ma kelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze serie is gestart met een reeks DAF-modellen, van het perso nen-wagentje tot en met de zwaar- transport-trekker. Het zijn de eerste miniatuurtjes ter wereld die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. I\E Nederlandse speelgoedindusrtie heeft dan ook zijn beste beentje voorgezet en komt verrassend goed voor de dag. Trouwens ook op de buitenlandse markt speelt deze indus trie een steeds belangrijker rol. Op vallend populair is bet Nederlandse Sio miniatuur auiotjes» De prijs, nog géén gulden, is wel de grootste verrassing. En welke jon gen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radiobouwdoos. HOUTEN BLOKKEN VOOR DE KLEINTJES. J/INDEREN, en heus niet alleen de allerkleinsten, steken alles in de mond. Met de gele ruwhouten blok ken, zoals die veelal uit het buiten land komen, lopen zij dus gevaar. De gepolijste, zgn. gesioliete Nederland se blokken steken daarbij wel heel gunstig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met* een houten wagen met blokken, waarvan de auto kan rijden en die geladen en gelost kan worden, kortom waar meer dan één handeling mee kan worden verricht en waar door de fantasie van het kind wordt geprikkeld. EN NOG VEEL MEER. CR is te veel om op te noemen. Denken wij nog aan verschillen de gezelschapsspelen, waarvan het Amerikaanse scrabble-spel, dat in Nederland in licentie wTordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en pop- penkleren geheel volgens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan turn werktuigen als schommel, rek stok en ringen, aan rolschaatsen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed; aangepast aan de ontwikke lingsfase van het kind en verant woord van vorm en uitvoering. Knutselen met de montagedoos en aandacht voor kleurig houten speelgoed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4