830 VERVOLG VERGADERING HOOFDBESTUUR DER Z. L. M. ZEEUWS LANDBOUWBLAD ter van de Kommissie Werkgeversbelangen zal af treden en overdragen aan de heer C. J. van der Wei ff. De heer C. J. van der Werff bespreekt vervol gens in het kort het nieuwe loonbeleid van de re gering. De landbouw kan in navolging var. de in dustrie moeilijk achterblijven. Met ingang van 1 april moeten allereerst de opgelegde verplichte looncompensaties in de lonen worden doorbe rekend. Daarnaast is nog sprake van een vrijere loonvorming op basis van aangetoonde produk- tiviteitsstijging. De produktiviteitsstijging volgens de becijfering van het C. B. S. zijn voor ons moei lijk aanvaardbaar. Van werkgeverszijde wil men als basis de cijfers van het Landbouw Economisch- Instituut hanteren. Bij berekening op deze basis komt men echter, de verplichte looncompensaties in aanmerking nemende, te kort, zodat in feite ver hoging van de garantieprijzen zou moeten volgen, wil een loonsverhoging tot standkomen. De bere keningen zijn zeer ingewikkeld mede omdat veie andere punten, zoals arbeidstijdverkorting, arbeids- en rusttijden, uitbreiding vakantiedagen in het geding komen, die alle uit deze produktiviteits- s. 'icing betaald moeten worden. De Voorzitter dankt de heer Van der Werff voor zijn uiteenzetting en wendt zich vervolgens tot de heer Koster, om hem te danken voor al hetgeen deze in de 10 afgelopen jaren op dit zo moeilijke terrein voor de Z. L. M. gedaan heeft. Op uitsteken de wijze heeft de heer Koster de belangen van de Zeeuwse werkgever behartigd. De heer W. Koster dankt de Voorzitter voor zijn waarderende woorden en zegt dankbaar te zijn v >or het vele dat hij in deze funktie geleerd heeft. Levens spreekt hij zijn dank uit aan de Voorzitter en de leden van het Hoofdbestuur voor de zeer goede medewerking, die hij bij het uitoefenen van ueze funktie mocht ondervinden. LANDBOUWSCHAP DE Secretaris deelt ten aanzien van de werk zaamheden van het Landbouwschap in de afgelopen maanden mede, dat de actie voor de door de droogte getroffen gebieden het meest de aan dacht verdient. Het heeft even geduurd alvorens deze actie in Zeeland op gang kwam, doch dit hield verband met bestaande landelijke plannen. Deze plannen konden landelijk echter niet op zulk een korte termijn worden uitgevoerd, waardoor Zee land een eigen actie is begonne% De resultaten van deze, inmiddels grotendeels afgesloten actie, mogen zeer goed genoemd worden. In natura is verstrekt: 1719 ton bietenkoppen, 642 ton stro, 53 ton hooi, 87 ton voeraardappelen, terwijl daarnaast plaats voor inscharing van jongvee werd aange boden tot 194 stuks. De totale waarde, inclusief een bijdrage in geld van ruim ƒ132.000,mag worden geschat op ongeveer 250.000, De Secretaris deelt mede, dat ook elders acties aan de gang zijn of beëindigd zijn. De 3 centrale landbouworganisaties zijn thans ook landelijk met een actie gestart, waarbij aan allen die een uit kering van 60,per ha voedergranen zullen ont vangen, gevraagd zal worden deze geheel of ge deeltelijk voor de getroffen gebieden af te staan. Besloten is in het kort verslag van de vergade ring van het Dagelijks Bestuur op te nemen, dat degenen, die tot dusverre nog geen steun verleen den alsnog aan deze landelijke actie of aan de Zeeuwse actie mee kunnen doen. ONDERWIJS a. Goedkeuring leningen. OP voorstel van de Voorzitter verleent het Hoofdbestuur zijn goedkeuring tot het afslui ten van de navolgende leningen onder Rijksgaran tie voor rente en aflossing 1. Ten behoeve van de financiering der meerkos ten van de nieuwbouw der landbouwhuishoud- school te Zierikzee 125.000,(looptijd 30 jaar, rente 4Y2 met de Coöp. Boerenleenbank te Zierikzee. Deze lening komt in de plaats van de met de gemeente Zierikzee d.d. 14-2-'57 afgesloten kas geldlening ten bedrage van ƒ125.000,— (goed gekeurd in de vergadering van 18-11-'57L 2. Ten behoeve van de financiering der uitbreiding van de Christelijke Lagere Landbouwschóöl te Middelburg 500-000— (rente. 4% looptijd 30 jaar) met de'Coöp. -Centrale Raiffeisènbank te Utrecht. i w; - Hiermede komt het d.d. 19-6-'58 genomen H. B.- besluit (ƒ425.000,rente 5 looptijd 30 jaar) te vervallen. b. Overzicht stand van zaken bij het onderwijs. DE Secretaris, verwijzende naar de bijlage 8 deelt mede, dat de plannen voor de school in Middelburg thans zover gevorderd zjjiT dat, zodra de Rijksgoedkeuring ontvangen is de aanbesteding kan geschieden. Inzake de school in Kruiningen is volledige overeenstemming met het college van B. en W. van Kruiningen bereikt over de grondaan koop. De Voorzitter deelt nog mede, dat ten aanzien van de samenwerking^ tussen de soholen van Haamstede en Zierikzee verschillende resultaten bereikt. Een nadere bespreking met de be trokken autoriteiten zal echter nog volgen. De Secretaris zegt, dat de officiële opening van de Landbouwhuishoudschool te Axel op 21 novem ber a.s. zal plaatshebben. c. Benoemingen en ontslagverleningen. Het Hoofdbestuur gaat akkoord met de in bijlage 9 vervatte voorstellen tot benoeming, ontslagver lening enz. van leerkrachten en ander personeel. d. Cursussen. De Voorzitter vestigt speciaal de aandacht op de cursussen, waarvan men heeft verondersteld, dat deze meer en meer zouden gaan verdwijnen. De laarste jaren blijkt echter steeds meer belangstel ling voor cursussen in speciale onderwerpen te komen en neemt het aantal cursussen van jaar tot jaar toe. De toeloop van leerlingen aan deze cur sussen is zeer verheugend, aldus de Voorzitter, en de cijfers betreffende de organisaties, waartoe de leerlingen behoren, brengen interessante bijzon derheden aan het licht. t J. VAN DER WERFF VERZEKERINGSZAKEN De Voorzitter constateert, dat de gang van zaken zeer bevredigend genoemd kan worden. BELASTINGAANGELEGENHEDEN De heer Meyers doet enkele mededelingen over de fiscale aspecten van de giften voor de door de droogte getroffen gebieden. De 3 C. L. O.'s hebben een commissie in het leven geroepen om na te gaan of hiervoor bepaalde belastingfaciliteiten kunnen worden verkregen. De Voorzitter dankt de heer Meijers voor de mededelingen en hoopt, dat succes kan worden ge boekt. BEGROTING EN CONTRIBUTIEVASTSTE LLIN G 1960 De Voorzitter stelt de begroting en de daarin vervatte contributievaststelling voor 1960 aan de orde en. wijst erop, dat de Z. L. M. rekening te hou den heeft met verschillende hógere uitgaven in 1960. Verwacht moet worden, dat de contributie afdracht aan het K. N. L. C. met ongeveer 6000,— zal stijgen, terwijl daarnaast als gevolg van de vrijere loonpolitiek ook gerekend moet worden met een herziening van de salarisschalen der Rijks ambtenaren, die ook voor de Z. L. M. zal doorwer ken. Daar niemand het woord verlangt over de be groting en de contributievaststelling en geen op- of aanmerkingen worden gemaakt, wordt het voor stel van het Dagelijks Bestuur aanvaard. Het voor stel zal ter goedkeuring aan de Algemene Verga dering worden voorgelegd. WAS het vroeger noodzakelijk ook over kleinere verhpgingen meer inlichtingen te verstrek ken, thans blijkt een grote maté van vertrouwen in bet beleid van het bestuur aanwezig te zijn, ook bij die leden, die minder nauw met desorganisatie meeleven-. Het blijkt, dat de Z. L. M. de laatste reeks van. jaren dieper wortel nog in de Zeeuwse bodem heeft geschonken en er is reden om dank baar te zijn. Dè Voorzitter feliciteert de Penningmeester en het bureau voorts geluk met het resultaat en dankt het bestuur voor het grote vertrouwen. LEDENTAL De Voorzitter constateert met genoegen, dat het ledental der Z. L. M. in 1959 met niet minder dan 71 is gestegen en thans voor het eerst boven de 6300 is gekomen. In vrijwel alle kringen is winst geboekt, de grootste in West Zeeuws-Vlaanderen, waarmede de succesvolle tentoonstelling in ver band kan worden gebracht en in Oostelijk en Westelijk Zuid-Beveland. Dit voortdurend stijgende ledental is mede een bewijs voor de opmerkingen, die bij de begroting zijn gemaakt. De Voorzitter spreekt de hoop uit, dat in 1960 deze tendenz zich mag voortzetten. ALGEMENE VERGADERING De Secretaris deelt mede, dat de Algemene Ver gadering der Z. L. M. op 21 december zal plaats vinden te Goes. In de morgenuren zal het huis houdelijk gedeelte worden afgewerkt en zal de heer Muntinga, Voorzitter van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap een inleiding houden. Na de middagpauze zal de Algemeen Voorzitter zijn openingsrede uitspreken en de Mi nister van Landbouw een rede houden. Een en ander zal afgewisseld worden met het optreden van een dameskoor. BLAUWMAANZAAD. jUAAR aanleiding van een vraag betreffende de blauwmaanzaadteelt, gesteld tijdens de Hoofd bestuursvergadering van 14 september j.l. door de heer >V. de Buck, werd door het secretariaat een schrijven verzonden aan de Stichting voor Planten veredeling en de Stichting Proefstation voor de Akker- en Weidebouw, beide te Wageningen. In tussen werd van beide Stichtingen antwoord ont vangen. Op voorstel van de* Voorzitter Werd besloten dezè winter (omstreeks februari) een blauwmaanzaïd- middag te beleggen, waarbij de problemen rond de blauwmaanzaadteelt uitvoerig besproken kun nen worden. VERGELINGSZIEKTE EN SUIKERBIETENTEELT MADAT cie Voorzitter de heer Rietberg verzocht heeft zijn inleiding over de problemen rond de vergelingsziektebestrijding te willen houden, dankt de heer Rietberg allereerst het Dagelijks- en Hoofdbestuur van de Z. L. M. dat zij haar ver gaderingen deze dag in het gebouw van het Insti tuut voor Rationele Suikerproduktie heeft willen beleggen. Spreker zou het op prijs stellen ook in de toekomst met de leden van beide besturen de goede kontakten te kunnen voortzetten. Over het vergelingsziekteprobleem zegt Ir. Riet berg het volgende. (Voor de inleiding van Ir. H. Rietberg wordt verwezen naar pagina 823 waar de tekst uitvoerig opgenomen is). DISCUSSIE VERGELINGSZIEKTE SUIKERBIETEN HE Voorzitter dankt de heer Rietberg voor zijn zeer interessante inleiding. Tijdens onze vórige Hoofdbestuursvergadering werd de vraag gesteld of de eerste stap die gezet werd Xstekbie ten ver ordening) niet gevolgd zou moeten wordendoof een tweede. Het blijkt dat de Belgen een eenvou dige oplossing hebben gevonden door het verbie den van het bewaren met spruiten. Spreker heeft uit de voordracht beluisterd dat het van betekenis zou kunnen zijn een verordening in het leven te roepen óf voor Zeeland óf liefst voor een nog gro ter gebied. De heer Geuze stelt vast dat we gr allen wel van overtuigd zijn dat de voederbieten- kuil vijand no is. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom juicht het toe dat de Z. L. M. dit probleem weer op deze manier aan de orde stelt. Spreker merkt op dat de heer Riet berg zich tot de phytosanitaire maatregelen heeft beperkt. Hierbij zijn de consequenties van even tuele maatregelen voor het gemengde bedrijf niet aan de orde gesteld. Spreker gaat er van uit dat eventuele maatregelen als fatale datum 1 april zullen aangeven, daar volgens hem 1 mei weinig zin zou hebben. De consequenties zijn dan voor de gemengde bedrijven niet onoverkomelijk, maar niettemin zullen toch offers gevraagd worden. Men kan de voederbieten inkuilen, koppen of besluiten minder voederbieten te telen. In het laatste geval zal men over meer pulp moeten beschikken. De heer Van Beekom is van mening dat het ge mengde bedrijf dit offer wel zal willen brengen, mits men van de noodzakelijkheid geheel overtuigd is en men ook van het nut voor de eigen suiker r en voederbietenteelt overtuigd is. Wanneer men in de richting van een verordening wil gaan, dan is het hierbij toch de bedoeling om de vele goedwil- lenden te beschermen tegen enkele kwaadwillen den. •Velen van de goedwillenden zijn volgens dc heer Van Beekom nog niet geheel overtuigd van, de noodzaak, waardoor bij een direkte afkondiging van een verordening moeilijkheden zouden zijn te verwachten. Spreker zou daarom nog enig respijt willen, om de voorlichting op dit punt sterk te in tensiveren. De heer Van Beekom wijst verder op het pro bleem van. het achterblijven van koppepresten in weilanden en langs dijken. Een goede controle is dan ook noodzakelijk, anders zou de maatregel niet afdoende zijn. Indertijd werd in samenwerking tussen het Vee- leeltconsulentschap en de Landbouw voorlichtings dienst een brochure over de problemen rond de voederbietenkuilen samengesteld. Het was de be doeling in de winter 1952/1953 hierover intensieve voorlichting te geven. Door de ramp is hiervan echter niets gekomen. De heer Van Beekom zou willen adviseren deze winter in ieder geval eerst nog een zeer inten sieve voorlichtingscampagne op touw te zetten. Het instellen van een verordening dient dan zeker nog wel even uitgesteld te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 10