Voor ontwikkeling Zeeland concentratie van krachten nodig waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Men vergete het platteland niet Zitdagen Boekhoud- bureau Deze week No. 2504 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 47e Jaargang; ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND V'KRZICHT OVERHEID HELPT r~ TERWIJL in de herfstmaanden de Zeeuwse akkerbouwer zijn laatste en belangrijkste oogsten binnenhaalt, bereidt de organisatie zich weer voor op het winter- dus vergaderseizoen. Stof om over te spreken en over te schrijven is er juist in deze tijd voldoende. liet is immers de tijd, waarin de begrotingshoofdstukken door de regering zijn ingediend en schriftelijk en mondeling door onze volksvertegenwoordiging behandeld worden. JA AARNAAST is het de tijd, waar- in vele congressen gehouden worden. Zo ook in de landbouwsector, waar wij naast het succesvolle K. N. L. C.-congres over de toekomst van ons platteland in Leeuwarden het Landhuishoudkundig congres hebben gehad, hetwelk eveneens onderwer pen behandelde, nauw verbonden aan die toekomst. Er werden immers in leidingen gehouden over het land- bouwstructuurbeleid en over de leef baarheid van het platteland. Er zijn in ons dichtbevolkte land langzamer hand heel wat mensen, die zich zor gen maken over dit platteland en er studies aan wijden. Want na de laatste oorlog doet zich in ons goede vaderland hoe lan cer hoe meer het verschijnsel voor, dat zich in bepaalde gebieden grote en steeds groter wordende mensen massa's opeenhopen, terwijl andere gebieden ontvolkt raken. Men noemt deze laatste dan met een lelijk woord achtergebleven of met een mooier woord ontwikkelingsgebieden. NU weten wij, dat wij uiterst voor zichtig moeten zijn met het ge bruiken van termen over dit onder werp. Want sedert vele planologen, sociologen, sociogïafen de problemen bestuderen, die met bovengenoemde verschijnselen samenhangen, is er een aparte woordenschat ontstaan, welke voor de leek bijna onbegrijpe lijk is geworden en waarin hij zich al spoedig als verdwaald gevoelt. Wat immers te denken van woorden als: leefbaarheid, schaalvergroting, dorp isme, dynamische veelzijdigheid, «T 09 U Oostburg: Woensdag 18 nov. in café „De Windt". Zierikzee; Donderdag 19 nov. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 19 nov. in hotel „De Eendracht". Kortgene: Donderdag 19 nov. in hotel „De Korenbeurs". stadsgewest enz. enz.? Wij kunnen ons goed voorstellen dat het vele van onze lezers duizelt. Het doet het uw Overzichtschrijver eveneens en hij vergist zich stellig ook wel met de legpuzzle, welk woord bij welk be grip behoort. Maar hij probeert het voor zijn lezers dan maar eenvoudig te houden. OVERSCHOT A RBEIDSKRAC'HTEN UTELNU, zeer in het kort komt het erop neer, dat wij de bevolking in het Westen des lands snel zien toenemen, zodat, er daar een tekort aan ruimte dreigt te ontstaan. In het Noorden van ons land, in de kop van Noord-Holland en in Zeeland zien wij practisch geen bevolkings aanwas, doordat vele jongeren er weg trekken. Zij doen dit, omdat er in deze typisch agrarische gebieden door de sterke mechanisatie in de landbouw geen werk voor hen is en deze streken zeer dun met de andere grote welvaartsbron, de industrie, be zaaid zijn. Dit proces wordt nog ver sneld en in de hand gewerkt door het structuurbeleid in de landbouw. Zee land vormt daar een goed voorbeeld van. DE plaats gehad hebbende en nog aan de gang zijnde herverkave lingen hebben meegebracht, dat de bedrijven dikwijls vergroot zijn en dat de omstandigheden door betere verkaveling en ontsluiting toelaten, dat met meer machines en minder mankracht gewerkt kan worden. Er komen werkkrachten vrij en in dit opzicht zouden er zich in deze ge bieden industrieën kunnen vestigen. Maar het vervelende is, dat dit, zon der dat de Overheid er iets aan doet, niet gebeurt. Nieuwe industrieën en uitbreidingen van bestaande zien wij juist het meeste in het reeds dicht bevolkte Westen van ons land, waar vele vestigingsfactoren nu eenmaal gunstiger liggen. Wij zien de vrijgekomen arbeiders dus öf wegtrekken van het Zeeuwse platteland öf zij pendelen naar Bra bant of Rotterdam. NATUURLIJK doet de Overheid wel het een en ander. Zij heeft ontwikkelingsgebieden en regionale industrialisatiekernen aangewezen. Uit de Overheidskas worden gelden beschikbaar gesteld, waardoor men ter plaatse de vestigingsfactoren kan verbeteren. Ook in Zeeland is dit het geval. Er zal zeker ook wel enige ontwikkeling plaats vinden in de komende jaren. Maar men verwachte niet te veel. Want naast deze geforceerde ont wikkeling blijft de natuurlijke een belangrijke rol spelen. Men kan de mensen en de industriëlen nu een maal niet dwingen. Op de toegangs wegen naar de provincies Zuid- en Noord-Holland kan men, zoals iemand het uitdrukte, geen borden plaatsen met het opschrift: Vol, Verboden Toegang. H7IL men onzes inziens in de zoge- naamde randgebieden, waar onder ook Zeeland valt, op de lan gere duur succes hebben, dan zal men bovendien tot samenbundeling, tot concentratie van krachten die nen over te gaan. Er zijn in Neder land teveel plannen. Te veel ge meenten streven naar uitgroeien tot grote stad. Wie in deZe materie thuis is, weet, dat met de beschikbare mid delen slechts door het krachtig aan pakken van enkele plannen een zeker succes bereikt kan worden. MEN VERGETE HET PLATTELAND NIET WANNEER wij naar de eigen pro- vincie kijken, dan zal Zeeland blij mogen zijn, wanneer in de komen de jaren de ontwikkeling van het Zuid-Sloe en van de kernen Goes en Terneuzen ter hand wordt genomen en zal slagen. Wanneer hierdoor de werkgelegenheid in onze provincie verbeterd wordt, zijn wij al verder dan thans. Daarnaast concentrere men zich op het leefbaar houden van het agra rische deel, dat altijd nog het groot ste zal blijven. Het streven naar een bevordering van de tuinbouw dient bijvoorbeeld gesteund te worden en voorts het aansluiten van alle on rendabele percelen op elektriciteit en waterleiding. Wanneer dan tenslotte nog ge werkt wordt aan een verbetering van de verbindingen tussen de verschil lende delen van ons gewest, dan heb ben onze provinciale en gemeente lijke overheden in de komende jaren hun handen vol. Het heeft bovendien het voordeel, dat het platteland niet vergeten wordt, want, ook daar blij ven mensen wonen en werken, die de welvaart in ons gewest brengen. S. A 0 Naar aanleiding van de te leurstellende opbrengsten van blauw maanzaad, werd tijdens de laatst gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. de vraag gesteld of het niet mogelijk is de veredeling hiervan te be vorderen en, zo nodig, de buiten landse rassen in beschouwing te nemen. De heer E. Diekhuis te Zuidhorn geeft op pag. 807 in een uitvoe rig artikel bijzonderheden over de biauwmaanzaad teelt, zowel wat de rassenkeuze als wat de specifieke eisen van de teelt zelf betreft. 0 Het winterseizoen brengt weer de verschillende Kring- en Afdelingsvergaderingen met ztcla mee. Men lette op de Zeeuwse Agenda op pag. 806. 0 Uitbreidingsplannen dienen voor diegenen, die daarbij betrok ken zijn, de volle aandacht te heli- ben. Deze week kunnen onder meer bezwaren tegen de onteige ning voor het sluizencomplex Terneuzen ingebracht worden. 0 Is vveerverwachting op lange termijn mogelijk? Onze weerkun dige medewerker geeft in zijn artikel op pag. 806 antwoord op deze voor de landbouw zo belang rijke vraag. 0 In de rubriek „Boerderij en Organisatie" ontbreken een drie tal streken. We schuiven de schuld maar op de mist! 0 Over het congres dat enige weken geleden door het K.N.L.C. te Emmeloord gehouden werd en waar over de toekomst van het platteland werd gesproken, geeft een niet-agrariër op pag. 809 zijn zienswijze. 0 De vraag of de teelt van vlas en vlasverwerkende indu strie nog een toekomst hebben, is op het 10e congres van de Confe deration du Lin et du Chanvre behandeld. Men leze pag. 810. 0 In de rubriek „Lezers schrij ven" op pag. 812 is de vraag op genomen of het aankopen van vee om dit af te mesten met bie tenblad wel lonend is. Het Rijks- landbouwconsulentsehap Noord- Brabant geeft hierop zijn visie. 0 In de tuinbouwrubriek deze week de verouderde percelen boomgaard, die voor de bijl moe ten. Alleen moderne bedrijven zullen zich in de concurrentie strijd kunnen handhaven (pag. 815). 0 Ook over de afzetmogelyk- heden van appels en peren geeft onze tuinbouwmedewerker een overzicht. 0 Als laatste, voor wat de tuin bouw betreft, werkgevers denkt om de winterlonen die ingaande 16 november weer gaan gelden. Op pag. 808 een overzichtje van de te betalen weeklonen. 0 De problemen rondom het bietentransport in Z.W. Neder land schijnen nog niet opgelost te zijn Deze week op pag. 811 het wederwoord aan schrijver van het bewuste artikel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1