November 59 De werkzaamheden op het Zeeuwse akker bouwbedrijf DE AARDAPPELBEWARING DE SU1KERBIETENOOGST WINTERTARWE BEMESTING PLOEGEN INKUILEN VAN BIETENBLAD VEE OP STAL VOEDERBIETEN 796 ZEEUWS LANDBOUWBLAD 0E suiker- en voeder bietenoog st vraagt nog steeds de aandacht. Het op wintervoor- en zaaivoorploegen zal bij aanhoudende droogte nogjil moeilijk heden geven. De vraag dringt zich op wanneer we de wintertarwe zaaien en onder welke omstandigheden. Het strooien van verschillende kunstmestsoorten in deze maand geeft verlichting van de drukke voorjaarswerkzaamheden. Het opstallen van het melkvee en de voederpositie vragen opnieuw onze aandacht. IVE oogst is achter de rug. Er zijn flinke hoe- veelheden voor een behoorlijke prijs op de veiling verkocht. Niettemin is de winterbewaring dikwijls aan trekkelijk. Gezien de geringe capaciteit van de bewaarplaatsen zullen er ook weer veel aardappe len aan de hoop bewaard worden. Om broei te voorkomen mag de inhoud van de kuil per strekkende meter niet meer dan TOO kg zijn. De toepassing van kiemremmingsmiddelen zal, zeker in de kuil, al vroeg nodig zijn. De knol len zijn dit najaar al uit hun kiemrust en daarom zeer spruitlustig. De middelen kunnen toegepast worden zowel door strooien tijdens het omscheppen als bij mechanisch verstuiven met het persappa raat van de fa. Den Herder. In het laatste geval is een goed sluitend winterdek wel een voorwaarde «m geen lekverliezen te krijgen. In de bewaar plaatsen is het mogelijk om een lage temperatuur te handhaven waardoor het spruiten wordt ge remd. Blijkt de temperatuur echter niet voldoen de laag te zijn (bij enkele controles is dit al ge bleken) dan kunnen eveneens kiemremmingsmid delen toegepast worden. Als er geen stortkegels van grond zijn, dan kunnen de middelen met de ventilator doorgeblazen worden. Het poeder kan het beste met een verstuiver voor de ventilator verstoven worden, waardoor een gelijkmatige ver deling plaats heeft. Het kiemremmingsmiddej zakt anders gedeeltelijk op de bodem van het pers kanaal. Om een goede verdeling te verkrijgen, moet er niet meer dan 15 a 20 kg per uur ver stoven worden. I\EZE is als gevolg van de droogte moeizaam op gang gekomen. Intussen is gebleken dat de Jichtsnaren van bietenlichters en rooimachinos, vanonderen gescherpt en wat achterover gesteld, minder breuk en puntverlies geven. Bovendien is het aan te bevelen om de messen van de kopappa- ralen vlijmscherp te houden en tijdens het werk te zorgen voor een scherp reservemes. Vooral nu blijkt een snel bot geworden kapmes aanleiding te Zijn tot omduwen en afbreken van de bieten, scheef koppen en stroppen van het loof. IN normale jaren is het uitzaaien van winter- tarwe in de maand november uit den boze. Bij een normale ontwikkeling staat in november ge zaaide tarwe rond nieuwjaar nog op de halmhef- fer met als gevolg daarvan een verhoogde gevoe ligheid voor uitwinteren. De in oktober gezaaide tarwe is nogal eens on regelmatig opgekomen als gevolg van de droogte. Is het door de intussen gevallen regen mogelijk in november een goed zaaibed te krijgen, dan is tet aan te raden om eind november in te zaaien f eventueel door te zaaien. MET uitsluiting van te lichte en humusarme gronden is het strooien van kalizouten, superfosfaat en slakkenmeel in de herfst geen be zwaar," mits de grond in een goede bemestingstoe stand verkeert. Is deze te laag, dan verdient een snelwerkende meststof in het voorjaar aanbe veling. Speciaal overblijvende klavers, grasland en win tertarwe profiteren nog wel eens van een najaars- ftanwending, terwijl de chloorhoudende kalizouten ,yoor de aardappelen eveneens vroeg tevoren ge geven moeten worden. Tevens geeft dit een welkome verlichting van de werkzaamheden in het komende voorjaar. Uit strooien kan het beste vóór het stoppelen plaats Vinden. HOEWEL de verleiding groot is om deze herfst eens extra diep te ploegen, zijn er toch ver schillende bezwaren aan verbonden. Als jarenlang fo.v. tot 20 cm is geploegd, moet men niet plotse ling op 25 cm overgaan. Die laatste 5 cm zijn meestal humusarm, armer aan bacterieleven, soms wat zuur, struktuurloos of zanderig. Wei kunnen we niet voordeel gebruik maken \an deze droge omstandigheden door tegelijk met het ploegen tevens een centimeter of vijf te onder gronden. We hebben nu eens geen Jast van ver saneren van de ondergrond. Op vele gronden zal deze win ter na het wintervoorploegen een tweede bewerking geschikt zijn om de grote kluiten kwijt te raken en dé ligging van de grond wat te verbeteren. Vooral de zwaardere kleigronden komen hiervoor in aanmerking. Vaak zal een lichte kromtand- egge hiervoor geschikt zijn. Een voorwaarde is dat de grond zo droog mogelijk moet zijn tij dens die bewerking. Hierbij hou den we het gewas voor het volgend jaar in het oog. Vooral aardappelen en fijnzadige gewassen trekken veel voordeel van een ondiep losgemaakt zaaibed waarbij „het mul'' niet in de gaten is terecht gekomen. van 20 cm zorgen er voor dat de kuil niet in regent. Bij het overstorten in de kuil geregeld vasttrappen. Over de pulp een laagje kaf of papie ren zakken maken het verwijderen van de grond later gemakkelijk. CR mag nogmaals op gewezen worden dat bie- (enkoppen en -blad zo snel mogelijk in kuil of silo gereden moeten worden. Het aantrappen en zwaar belasten is nu meer dan ooit nodig om schimmelvorming te voorkomen. Om de goede conservering op gang te helpen, kunnen we A. I. V. zuur gebruiken. Dit middel is niet te duur, 30 cent per liter inclusief vracht en flessenhuur en UET melkvee komt evenals het jongvee in deze maand op stal. Dit betekent voor de dieren een hele overgang. Het dikke haarkleed is over bodig geworden, ja zelfs schadelijk. Hoewel we proberen de staltemperatuur rond 15" C te houden en de luchtvochtigheid zo laag mogelijk, zullen de kan verdund met water, met een zuurmengpompje of rubbergieter over het blad gesproeid worden tijdens het vullen van kuil of silo. Oppassen voor huid en kleding want het is een bijtende stof. Per ton blad is 6 liter A. I. V. zuur nodig, ge mengd met 36 liter water. Tijdig bestellen is noodzakelijk; de handel heeft het meestal niet in voorraad. Giet steeds het zwa velzuur bij het water. CLINK wat grond door de voederbieten ge- mengd bevordert de bewaring en is een goed koop middeltje. Om spruiten te voorkomen en de voor de vergelingsziekte zo gevreesde bladluizen te doden kan gebruik gemaakt worden van 3% kg Conserbeta of 2 a 2Vz kg Aasprutex per 100 kg. (Zie vorig artikel onder „Inkuilen bietenblad"). Het inkuilen van natte pulp behoeft werkelijk zoveel zorgen niet, mits het goed gebeurt. Dan kunnen grote verliezen aan voederwaarde voor komen worden, wat deze winter dubbel spreekt. Maak de kuilen niet te groot en te diep. Kleine walletjes aan de kant en een holliggend gronddek De krappe voedervoorraad maakt het berekenen en wegen van voederrantsoenen noodzakelijk om het besehjkbare \oer zo doelmatig- mogelijk aan te wenden. U kunt zich daarvoor nu nog opgeven hij de rayon-assistenten. dieren het warm krijgen. Ze geven veel water damp af (zweten) en het haar wordt nat. Het melkvee is moeilijk schoon te houden, wat funest is voor een hygiënische melkwinning. De beste methode is dus, zodra de dieren op stal komen, het achterstel of de gehele koe te sche ren. Met borstelen en kammen kunnen mest, stof en ongedierte eenvoudig verwijderd worden wat de algemene gezondheidstoestand van de dieren zeer ten goede komt. Een oud spreekwoord luidt: „Bor stelen is voeren". |\E hoefverzorging heeft aan het begin van de stalperiode ook onze aandacht nodig. Te lange of te „volle" klauwen veroorzaken slechte standen en beengebreken. De dieren lijden hier onder wat de produktie niet ten goede komt zowel bij melk- als bij mestdieren. Opbinden van de staarten is één van de maat regelen om schone dieren en een schone stal te behouden. Vooral het lusje goed aan de staart bevestigen. Achter een in de staartpluim inge vlochten wis haverstro of raffia het vrij schui vende staartlusje vastbinden. Dit voorkomt ge broken of afgebonden staarten. VLIEGENBESTRIJDING is in veel gevallen nodig en meestal eenvoudig. De voordelen zijn: meer rust in de stal dus minder ergenis, als mede minder tijdverlies bij het melken en meer melk van betere kwaliteit, geen ziekteverspreiding (nuchtere kalveren) en minder last van vliegen in de woonvertrekken. Bedenk dat een koe haar halve leven op stal staat! Als de arbeidskosten in de winter zwaar gaan wegen, zou eens overwogen kunnen worden of er aan de voedermethoden op stal iets verbeterd kan worden. Een doelmatige opslag dicht bij de stal, trans port met voerkarreties, ruime drempelloze deu ren en een behoorlijke voergang geven al veel - tijdsbesparing en verlichting van de arbeid. Een automatische drinkwaterleiding is een ren dabele investering. In Zeeland is al een voorbeeld van mechani sche mestafvoer op een praktijkbedrijf te bezich tigen. Uitmesten en opstrooien van 28 stuks vee vraagt daar 12 minuten. Een goede verlichting in de schuur en in de stal bevordert vlug en veilig werken, ook bij zelf uit te voeren onderhoud of reparaties aan werktui gen. Is het stalklimaat niet in orde, of behoeven standen of bevestigingen in de stal verbetering? De assistent van de R. L. V. D. zal zeker bereid zijn om de nodige adviezen te verstrekken. A. SCHOONDERWOERD. R. L. V. D„ Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8