PLASTIEK in de tuinbouw 799 DINGEN VAN DE WEEK TUINBOUW ZATERDAG 7 NOVEMBER 19 5 9 DEZE week willen we stilstaan bij een briefje, welke een lezer ons schreef aangaande zijn er varingen met ons fruit. LEZERS SCHRIJVEN Tp"EN blijkbaar zeer trouwe lezer van ons Zeeuws Landbouwblad, die in een der mooiste bad plaatsen van Noord-Holland logeerde, schrijft ons het volgende: Lezer kocht ongeveer veertien dagen geleden 1 kg Cox's Orange Pippin, afkomstig van een van onze Zeeuwse veilingen. Gezien het feit, dat hij er f 1,15 per kg voor moest betalen en ge zien de herkomst verwachtte hij beslist een prima appel en, gezien de kleur, mocht hij dat ook ver wachten. Toen de appels echter geconsumeerd werden, bleken ze behoorlijk te zijn aangetast door kurkstip. Vanzelfsprekend gaf dat een teleurstel ling en het was ook geen reclame voor ons Zeeuws fruit, dat zo geroemd wordt. De lezer, die het zeker goed met onze Zeeuwse fruitteelt meent, vraagt naar aanleiding van deze ervaring enige opheldering omtrent de controle op het fruit en de moraal van de teler, die dergelijk fruit leverde aan de consument. /"•AARNE willen we trachten een en ander nader VJ YAN de Hollandse Draad- en Kabelfabriek ontvingen we een aantal brochures, waarin wordt ver teld over de toepassingsmogelijkheden van Drakaplastic produkten in de tuinbouw. Met belangstelling hebben we deze brochures gelezen en daarbij zijn we onder de indruk gekomen van de vele toepassingsmogelijkheden van plastic, ook in de tuinbouw. Dit materiaal kan namelijk reeds zeer goed worden gebruikt voor warmte-isolatie van kassen en warenhuizen en onder plat glas. Verder is er een artikel, dat gebruikt kan worden voor isolatie van kassen en warenhuizen. Er is voorts doek voor korte dag-behandeling en bouw- en constructiefoiie, speciaal voor eenruiters. Het zou wel interes sant zijn om hierover meer te schrijven, maar de plaatsruimte ontbreekt ons. Wel willen we iets ver tellen over het gebruik van plastiek voor onkruidonderdrukking en verhoging van de bodemtemperatuur. toe te lichten. Allereerst veronderstel ik, dat de lezer enigszins op de hoogte is met het optreden van vijand no. 1 van onze beste handappel, het be ruchte stip. Verschillende gedeelten uit zijn brief bevestigen dit. Inderdaad kan het stip de fijnste Cox's degra deren toV een slecht smakend, minderwaardig pro- dukt. Het ene jaar is het erger dan het andere jaar. Zowel in droge als natte jaren kan het voorkomen. De onderstam, de bemesting en de toestand van de bodem kunnen hierbij een rol spelen. Ook de pluk- data kan van invloed zijn. Alles wat we er van weten is echter vaag en betrekkelijk en we hebben er weinig houvast aan. Het stip is er echter en daar hebben we rekening mee te houden. Er komt Cox's met stip bij de consument en wie heeft daar aan nu de schuld 1UJTISSCHIEN is er wel helemaal geen schuldige. Dat klinkt misschien eigenaardig, maar toch kan het zo zijn. De teler van de betrokken Cox's heeft misschien wel prima appels naar de veiling gebracht. Appels, waar niets op viel aan te mer ken, toen hij ze afleverde. De keurmeester, die de partij nazag, kon geen enkele stip ontdekken en gaat dus ook vry uit. De partij zal ej* beslist wel prima uitgezien hebben. De grossier heeft ze ge kocht en verder gedistribueerd aan de kleinhandel. De appels komen terecht in winkel of pakhuis en se wachten op het moment dat ze verkocht worden. Ondertussen is er echter een hele periode verlopen. De weg van tuin tot tafel is vrij lang. Is de be treffende partij nu „zwak" en vatbaar voor stip, dan zal dit in een periode van 2 tot 3 weken sterk gaan doorzetten, vooral in de warme dagen, zoals we hebben meegemaakt. Zonder dat hier nu gesproken kan worden van werkelijke schuld, wordt de consument de dupe van de vatbaarheid voor stip van deze appel. Van na bij weet ik, dat de keuring op elke veiling zeer streng is en de kisten als het ware worden omge keerd alvorens er het predicaat klasse I of II aan wordt verleend. Het is natuurlijk wel mogelijk, dat er tussen een bepaalde partij enige zwakke kisten zitten, welke niet door de controle worden ont dekt. Het is misschien ook wel een keer mogelijk, dat op een drukke aanvoerdag de controle niet geheel voldoende is en er zodoende wel eens iets tussendoor glipt. Over het algemeen is het echter zó, dat de veilingen, en gelukkig ook de meeste telers, begrypen dat hy, die probeert om fruit van mindere kwaliteit als klasse-fruit aan de man te brengen, zichzelf bedriegt. Daarom zal elke vei ling er zoveel mogelijk voor zorgen, dat het pro- dukt de toets van de klasse waarin het wordt ge veild, kan doorstaan. Vanzelfsprekend is het nimmer uitgesloten, dat er iets niet in orde is met de keuring. Gezien de belangen, welke hier op het spel staan, is het echter ons aller belang dat deze keuring nauw gezet plaats vindt en dat het produkt in de klasse waarin het thuis hoort, wordt geveild. Tot zover Iets over teler en controle. DE VERKOOF RONDER dat we hier nu willen spreken over „schuld", willen we ook de andere kant van de zaak nog een keer bekijken en wel de verkoop. Als de handelaar het produkt als klasse I heeft gekocht, dan mag hij het ook weer verkopen voor die kwaliteit, uiteraard met de nodige winstmarge. Bemerkt de handelaar dat er stip in zit, dan zal de verstandige handelaar zeggen: „Die houd ik er uit, want ik moet de naam van mijn zaak hoog houden". Ss hij niet verstandig, dan is zyn redenering: „K^jk eens, ik heb er nu zo en zoveel voor betaald en ik ben niet van plan er op te verliezen. Het gaat me tm de winst" U voelt wel het verschil, dat er b.v. zal bestaan tussen een eerste klas zaak en de markthandel b.v. We kunnen nog een andere kant uit Een winkelier of markthandelaar koopt Cox's, GRONDAFDEKKING MET PLASTIEK P"EN belangrijke factor bij de kostprijsvorming van tuinbouwprodukten is in deze tijd het ar beidsloon. De tuinbouw is nu eenmaal arbeids intensief en vooral werkzaamheden als wieden etc. vormen een zware belasting op de kostprijs. Amerika is ons in dezen ook weer vóór geweest door te zoeken naar hulpmiddelen, die arbeidsbe sparend werken. Hoewel deze hulpmiddelen, op zichzelf genomen, ook weer een investering zijn, is men daar tot de slotsom gekomen, dat gebruikma king van de nieuwe produkten van de wetenschap niet alleen de arbeidskosten verlaagt, maar ook verdere voordelen in zich bergt. Wanneer men in de eerste plaats de groei van het onkruid kan on derdrukken, levert dat reeds voordelen op. In de Verenigde Staten is het vooral de Uni versity of Kentucky geweest, die, gebruik makende van de nieuwe plastiekmaterialen, onderzoek heeft verricht op het gebied van onkruidonderdrukking. Toegepast is betrekkelijk dun polyaethyleenfolie in de kleur zwart. De Draka vertelt ons in haar bro chure over dit materiaal en over de resultaten van proefvelden in Amerika, waar met dit materiaal was gewerkt. We zien daaruit, dat op het bedekte veld geen onkruid groeide, terwijl de opbrengst ge middeld op bedekte velden veel hoger was dan op onbedekte. Deze varieerde van gemiddeld 70 meer opbrengst bij aardappelen tot 300 #/o bij kool. De bodemtemperatuur was meetbaar hoger op be dekte velden en de vruchten waren er schoon en onbeschadigd. Naar aanleiding van dit alles heeft Draka een dunne film vervaardigd van polyaethyleen, zwart gekleurd, welke de naam Draka-dek heeft ge kregen. j^JITERAARD zyn de omstandigheden in ons land heel anders dan die in Amerika, maar we wil den dit toch graag een keer doorgeven om U een indruk te geven van de ontwikkeling van de weten schap, waardoor het misschien in de toekomst mo gelijk zal worden het onkruid te onderdrukken. Het is in elk geval een interessant object, dat thans door een van onze grote industrieën wordt bestudeerd en hoewel we nog wel niet zover zjjn, dat we direct onze velden en tuinen onder het Draka-dek gaan leggen, is het toch goed de ontwikkeling in dezen te volgen. welke geclassificeerd is in een lage klasse, waar wat stip in voorkomen mag. Hij verkoopt ze tegen een hogere prijs dan in feite toelaatbaar is. Het is erg interessant om in de zomer als kenner van fruit eens langs de winkels, hallen en stalletjes met fruit te lopen. Het is interessant om dan te bekijken wat er te zien valt aan opschriften en prijzen. Het is heus geen wonder, dat er dan wel eens wordt ge klaagd door de huisvrouw, die met haar duur be taald fruit thuis komt en merkt dat het zo bitter tegenvalt. Dan krijgt de teler de schuld, die dit aan de man brengt. Dan deugt de controle niet. Het zal U echter duidelijk zijn, dat het helemaal niet zo behoeft te zijn. Ik heb getracht enige oor zaken naar voren te brengen, welke verklaren, dat het mogelijk is, dat men voor een dure prijs toch een slecht produkt kan krygen. RAIJN persoonlijke mening is, dat elke huisvrouw A A de rassen en de kwaliteit zou moeten kennen. Dan zou veel ergernis voorkomen kunnen worden en zou veel ergernis voorkomen kunnen worden en zouden producent en consument dichter bij elkaar komen. De consument moet begrijpen dat kwali- teitsfruit een hoge kostprijs heeft en daarnaar be taald moet worden. De producent moet kunnen billijken, dat wanneer de consument een goede prys betaalt, hij ook recht heeft op een goed produkt. Zijn er nu tussen de producent en de consument schakels, waar nog wel het een en ander aan man keert, dan moeten we trachten dit te verbeteren. Ik ben het volkomen eens met de geachte lezer, die schryft dat het belang van producent en consument er mee gediend is, dat ieder ontvangt naar recht. We zijn de geachte lezer dankbaar voor zijn mededeling van de ervaring, welke hij opdeed bij de aankoop van 1 kg mooie Cox's. Prachtige appels, welke vóórdat ze werden opgegeten, lagen te pron ken op de fruitschaal en waarvan een ieder verrukt was, maar die zo tegenvielen toen ze opgegeten moesten worden. T3TAN harte hoop ik dat onze geachte lezer het een volgende keer beter zal treffen, want we wil len wel vertellen, dat er in Zeeland gelukkig ook nog veel goede Cox's is met prima smaak, geen stip en die lang houdbaar is. U kunt er van verzekerd zijn, dat we als telers alles zullen doen wat moge lijk is om stipvrije Cox's aan de veiling te brengen. We durven wel beweren, dat de controle op ons fruit zo goed mogelijk gebeurt. De keurmeesters op onze veilingen zullen niet de telers naar de ogen zien, maar de keuring uitvoeren zonder aanzien des persoons. Ze krygen daarvoor een gedegen op leiding en op elke veiling wordt bovendien gecon troleerd door mensen, die weer zijn aangesteld door een andere instantie. We zullen er op blyven aandringen dat er kwa- liteitsfruit by de mensen komt. Nooit zal echter helemaal voorkomen kunnen worden, dat er zich te leurstellingen voordoen. Ons fruit moet een lange weg bewandelen alvorens het wordt gegeten. Op die weg kan er veel gebeuren. Wanneer echter pro ducent en consument elkanders belangen willen verstaan en begrijpen, dan zijn we al een eind op de goede weg. Daartoe heeft zeker ook meegewerkt dit schrijven over 1 kg Cox's. Ik hoop hiermede de geachte lezer enigszins toe gelicht te hebben wat er allemaal kan gebeuren en komt kyken bij ons fruit en haar weg van produ cent naar consument. Naar aanleiding van de in de rubriek Dingen van de week'' behandelde klacht van één onzer lezers, over de kwaliteit van het Zeeuwse fruit, verzochten wij de Direk- tepr van de Veilingsvereniging Zuid-Beve land te Goes eveneens om commentaar. Wij stellen het zeer op prijs ook zijn ant woord hieronder in zijn geheel op te nemen. RED. |^E Cox's Orange Pippin van verschillende bedrij ven is dit jaar, evenals sommige Goudreinetten en zelfs een enkele Golden Delicious, gevoelig voor kurkstip. Het is niet uitgesloten dat dit veroor zaakt wordt door de abnormaal droge zomer. Dit verschijnsel doet zich soms kort na de pluk voor, doch meestal komt dit gebrek pas later aan de dag. De teler kan hieraan niets doen en de controle op de veilingen is streng en doeltreffend. Er bestaat echter geen verbod om appelen met dit (en andere) gebreken te verkopen, b.v. als klasse III of zelfs als kroet. Verder komt het nog voor, dat appelen als export-geschikt (klasse I of II) worden geveild en geleverd, doch dat enkele weken daarna toch nog kurkstip optreedt, hetgeen op het moment van het keuren niet kon worden voorzien. Telers, veilingen en consumenten zouden zo graag zien, dat alle Zeeuwse fruit altijd van prima kwa liteit zou zijn. De praktijk is anders. In normale jaren is niet meer dan 2/3 van de oogst export- geschikt en door te lange bewaring bij de handel of ondeskundig vervoer kan ook van dit gedeelte de kwaliteit nog sterk achteruit gaan vóór het de consument bereikt. Mogelijkheden tot bescherming van de consument tegen teleurstelling en tot bescherming van de goede naam van het Zeeuwse fruit zien wij nog n*et dade lijk liggen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11