60 JAAR CENTRAAL BUREAU COÖPERATIE: SAMENGAAN OM ZELF STERK TE STAAN! Wat doet de Ring Goes van het Centraal Bureau? 761 90.000 boeren en tuinders in het C. B. verenigd Grootste importeur van voedergranen en veekoeken Jaaromzet van 427 miljoen Grootste groothandelaar in binnenlandse granen Circa 40 van de totale binnenlandse omzet in meststoffen Sterke positie in brouwgerst, zaaizaden en pootgoed IYE motieven die destijds tot landbouwcoöperatie hebben geleid, gelden nu niet meer of althans in veel mindere mate. Slechte waar en afhankelijkheid van leverancier, het zijn zaken die wel licht nog slechts sporadisch voorkomen. De boer, samen met zijn collega opgaande in zijn coöpera tieve organisatie, heeft zich allengs weten te bevrijden van werkelijk onhoudbare toestanden. Een niet te onderschatten creditpost op de coöperatieve balans. Tegelijkertijd konden zij middels hun coöperatie invloed uitoefenen op de prijs van de door hen benodigde produkten. De hier bedoel de prijscorrectie heeft in tegenstelling met de zo even genoemde factoren in deze dagen nog niets van zijn actualiteit verloren. MEN hoeft geen fantast te zijn om te kunnen be- vroeden wat er zou gebeuren als de coöpera ties eens inactief werden. De middelen die men in de loop der jaren heeft toegepast om tot verwezenlijking van prijscorrec tie te komen zijn vele en velerlei. Denken wij hier slechts aan bundeling van de orders bij de aan koop (meststoffen, veevoeder), aan inrichting van bedrijven (veevoederfabrieken, opslag- en bewer- kingsbedrijven voor granen, zaden en peulvruch ten) en gezamenlijke, dus coöperatieve, afzet van het boerenprodukt. BOEREN GOED IN BOERENHAND. WA 60 jaar evenwel spreken wij niet meer van prijscorrectie, maar over het hebben of ver krijgen van invloed op de markt. Waarmee dan eigenlijk hetzelfde wordt bedoeld. Een variatie op een bekend gezegde is: boeren- goed in boerenhand. Dit gezegde zullen wij in de praktijk moeten zien te verwezenlijken, opdat steeds minder boerenprodukt speelbal zij in han den van personen en instellingen, wier directe be langen niet evenwijdig lopen met de directe boe- renbelangen. TENEINDE dit nu te bevorderen hebben wij onze coöperaties nodig. Hebben wij 'nodig de plaatselijk of regionaal werkende vereniging, zoals wij deze ook hier in Zeeland kennen en hebben deze verenigingen op hun beurt het Centraal Bu reau nodig. Het mag bekend worden verondersteld, dat de vereniging opgebouwd is uit leden/boeren, eventueel op leden/plaatselijke vereniging van boe ren en het Centraal Bureau op leden/verenigingen. Zo hebben de verenigingen die lid zijn van het Cen traal Bureau met elkaar ongeveer 90.000 boeren/ leden en heeft het Centraal Bureau ruim 400 leden/ verenigingen. Een lid van het Centraal Bureau is beslist geen afdeling of filiaal. Integendeel, de vereniging is volstrekt zelfstandig, leidt organisatorisch een vol komen zelfstandig leven. Zij kunnen elkander ech ter niet missen, wanneer zij hun doel gaan nastre ven. En dat doel is bij beide organisaties, het be hartigen van het Nederlandse boerenbelang, welk doel in beider statuten vastligt. Een vereniging geen lid van een centrale zijnde is als een paalfundering zonder opbouw, terwijl het C. B. eenvoudig ondenkbaar is zonder leden/ verenigingen. IEDER ZIJN EIGEN SPECIFIEKE FUNKTIE. TONDER dat dat nu met zoveel woorden om- schreven is, heeft ieder zijn eigen taak. De De heer P. J. Bom te Colijnsplaat, schrijver van dit artikel, vervult in de coöperatie vele functies. Wij willen hiervan wat betreft de aan- en verkoop-sektor in het bijzonder noemen: Bestuurslid Centraal-Bureau, Voor zitter Landbouw Vereniging Noord-Beve land, Voorzitter C. P. C. en Voorzitter Silo- Vereniging Middelburg. plaatselijke vereniging onderhoudt de relatie met de boeren/leden en maakt gebruik van vele mid delen om de diensten die zij aan haar gebied kan leveren te vermenigvuldigen. Opdat de vereniging zal groeien en als gevolg daarvan nog meer werk zaam kan zijn ten behoeve van de boeren/leden. Zjj tracht dit onder meer te bereiken door een goede, efficiënte en verantwoorde bedrijfsinrich ting en bedrijfsvoering, het juist toepassen van een aan- en verkooppolitiek, een goede service ver lening naar binnen en buiten en het verkrijgen van de gezonde financiële basis. Het Centraal Bureau heeft, omdat haar leden/ verenigingen zich praktisch over het gehele land bevinden, een landelijk werkgebied. Zij voert de opdrachten afkomstig van haar leden uit. Veelal zijn dit aan- en verkoopopdrachten. Dientengevolge treedt zij naar voren op de binnenlandse en bui tenlandse markten. Heeft zij daardoor een uitzicht op het handelsgebeuren over de gehele wereld. Deze aan- en verkooptaak van het Centraal Bureau is verreweg de belangrijkste activiteit. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat haar andere werkzaam heden verricht door Technische Dienst, Juridische Dienst, afd. Organisatie, relatief niet even belang rijk zouden zijn. Door het uitoefenen van een lan delijke functie is het Centraal Bureau het aange wezen lichaam om sommige niet-handelstaken voor haar rekening te nemen. Te denken valt hier aan b.v. de Schothorst, veredelingsbedrijven, opleiding assistent-directeuren, centrale accountantsdienst enz. FNSLOTTE zij nog gewezen op een belangrijke taak van het Centraal Bureau met betrek king tot het deelnemen in of het oprichten van be drijven welke grondstoffen verwerken of grond stoffen produceren voor het boerenbedrijf (Delta- Chemie). Zo ziet men, dat ieder zijn eigen specifieke func- tie vervult doch samen streeft, dag in dag uit, naar het dienen van het belang van de Nederlandse boer. 60 JAREN SAMENWERKING. |\IT proces is nu zestig jaar aan de gang. Wat is er in die zestig jaar bereikt? Wat is het ge middelde rendement voor de boer? Vragen die zich niet in kort bestek en concreet laten beantwoor den. Vast staat intussen dat zestig jaar samenwer king de Nederlandse boer heeft gegeven een mach tig instrument in eigen hand. En het is juist die eigen hand die ons voor de toekomst hoopvol stemt en vertrouwen geeft. Even stilstaan en omkijken, bij het zestig-jarig jubileum van het Centraal Bu reau en dankbaar zijn voor hetgeen zovelen heb ben gedaan om te bereiken dat wat we nu hebben. En bij die gelegenheid bieden wij elkaar een ge schenk aan, een geschenk in de vorm van een be lofte, vanaf nu meer te zullen gaan doen dan voor heen aan het versterken van ons gemeenschappe lijk coöperatief eigendom. In ons welbegrepen eigenbelang en daarom zul len wij elke dag zeggen: Coöperatie is samengaan om ZELF STERK TE STAAN. P. J. BOM te Colijnsplaat. Samenwerking tussen telers en coöperaties door poolvorming HE ring Goes vormt met de andere 17 ringen een administratief onderdeel van het Centraal Bureau. Hij heeft als zodanig ten doel een goede functionering te bevorderen van de orga nisatie van het C. B. en staat binnen de grenzen van die organisatie de belangen van zijn leden voor. Ziedaar de taak die aan de ring is opgelegd en die zijn werkzaamheden bepaalt. Een tweeledige taak dus die zich echter niet scherp laat scheiden. De ring Goes heeft de provincie Zeeland als werkgebied en leden van de ring zijn alle leden van het C. B. in dit gebied, t.w. de acht coöperatieve aan- en verkoopverenigingen te Wemeldinge, Terneuzen, Breskens, Zierikzee, Middelburg, Kortgene, St. Annaland en St. Philipsland. De ring is opgericht in 1928, bij de reorganisatie van het C. B. tegelijk met de ring Zierikzee. In 1937 is de laatstgenoemde ring opgeheven en is Schouwen-Duiveland bij de ring Goes opgenomen. De leden benoemen een ringbestuur uit hun midden op zodanige wijze dat elk lid bij toerbeurt voor een bestuurszetel in aanmerking komt. De algemene vergadering bestaat uit dit bestuur en de afgevaardigden van de leden en zij benoemt jaarlijks twee afgevaardigden naar de centrale rmgvergad'ering. Trekkercontröle op het bedrijf van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat. T\E centrale ringvergadering is een der bestuursorga nen van het C. B., die jaarlijks de agenda voor de algemene vergadering van het C. B. op maakt en de aanbevelingen voor de verkiezingen van leden van het bestuur en raad van toezicht definitief vaststelt. De algemene vergadering van de ring geeft, wat deze aanbevelingen betreft, man daat mee. De kandidaten voor, door de ring in genoemde col leges te vervullen vacatures, worden door de leden naar voren gebracht. Het essen tiële van deze gang van zaken is, dat de keuze van de leden van de hoogste colleges van het C. B. blijft toebedeeld aan de leden. De verenigingen, zelf weer bestaande uit plaat selijke coöperaties of afdelin gen, kunnen de vacatures al daar bespreken en alzo tot een goede meningsvorming De heer Jac. P. Lindenbergh, onder meer voorzitter van de Ring Goes van het C. B. en secretaris van C. Z. A. V. te Wemeldinge, schrijft niet alleen over het werk van de Ring, maar geeft tevens zijn visie als teler op de poolvorming. geraken. De benoeming „uit en door de leden" komt zodoende volledig tot zijn recht en voor de volle verantwoordelijkheid van de leden. Een tweede belangrijke organisatorische functie van de ring is, dat in zijn algemene vergadering het bestuur en de direktie van het C. B. persoon lijk verslag uitbrengen over het afgelopen boek jaar en daarover rekening en verantwoording doen. De voorzitter, de heer H. D. Louwes, en een der direkteuren maken hiervoor jaarlijks een rond gang langs de 18 ringen. De gevoerde discussies over deze punten doen volledig recht wedervaren aan het zogenaamde „glazen huis" waarin de coöperaties leven. Met naar voren gebrachte sug gesties en klachten wordt steeds rekening gehou den. Zie verder volgende pagina.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9