de <:^Orouw cUoor ^CinderUleding Zeeuwse plattelandsvrouwen in Goes bijeen 756 V A N HET PLATTELAND Optreden tapijtkever niet onrustbarend Het Zeeuwse volkssieraad en het gezinsleven in Nederland vroeg de aandacht ZEEUWS LANDBOUWBLAD n LS ik mijzelf terug zie als een kind van beneden de tien jaar, droeg ik toen waarschijnlijk de meest ingewikkelde kleren van mijn leven. Datgene wat we nu op onze oude dag dragen, is er in ver houding heel simpel bij. Omstreeks 1910 was er eigenlijk nog geen echte kindermode. Kinderen m mode bladen waren heertjes en dametjes in de dop. Onze dorpsnaaister, die werkelijk heel goed naaide, maakte met bijzondere voorliefde deze ingewikkelde voorbeelden na en zo was ik als kind getooid met opstaande kantstofboordjes, die met baleintjes werden opgehouden. Ook kwam er altijd veel schuinge- knipte zijde voor ceintuur en strikken aan te pas. Dit schoon, maar zeer onkinderlijk geheel werd be kroond met een hoed, overdadig versierd met strikken en bloemen. 'yo herinner ik mij een hoed met vergeet-mij- nieten en kransen getooid. Dat hoedje zal ik nooit vergeten omdat onze geit erop af kwam en de hele voorzijde van de krans probeerde op te eten, hetgeen een huilbui van meer dan gewone omvang ten gevolge had. Zo'n zomerse creatie werd dan in werkelijkheid teruggebracht door hoge zwart leren knooplaarzen en zwarte wollen kousen. Het natuurlijk gevolg van dit alles was, dat mijn kin deren er altijd heel eenvoudig en efficiënt gekleed hebben bijgelopen, met belangrijk minder onder goed aan. Ook hebben ze beter en lichter schoeisel gedragen dan onze degelijke maatschoenenmaker mij in mijn prille jeugd verschafte. HLS ik nu als grootmoeder eens rondkijk wat sommige kinderen in de tweede helft van onze verlichte, 20ste eeuw dragen, dan dringen mijn jeugdherinneringen weer naar voren. Want, de stijfselpot mag er dan niet meer zo aan te pas komen, de rokjes staan nu net zo uit of meer nog dan vroeger. De nylon jurken minstens zo on kinderlijk als onze mousselinen en genopte netel doekjurkjes maken dezelfde opgedofte indruk. Ze mogen gemakkelijker zijn in de was, onkinderlijk zijn ze in hoge mate door het harde materiaal en de vaak te volwassen afwerking. En ik vraag mij vaak af: „Is één petty coat niet voldoende Er lopen hier lieve meiskes rond, die er uit zien of ze elk moment in een circus door een hoepel willen sprin gen. In mijn jeugd hadden de moeders waarschijn lijk geen keus, maar op mijn speurtocht door de Nederlandse textielindustrie om kleren bij elkaar te zoeken voor de nationale rundveetentoonstelling in Den Bosch, waar „Uw leven vroeger en nu" werd vertoond, viel het mij op hoe groot en veel zijdig de keus van de tegenwoordige moeders wel is. TE7AT de kinderkleren betreft leven we in een gelukkige periode. Enkele jaren geleden waren er nog veel kunstzijde en samengestelde stof fen aan de markt. Nu is het wat zomer- en sport- kleren betreft al katoen wat de klok slaat. Alle kleuren yeans (een stof zoals we vroeger kenden voor matrozenpakken), worden gebruikt voor broe ken, kort, lang of halflang, voor blouses en jacken. Er zijn heel goede poplins te koop en als men zelf handig met de naald is, zijn deze kleurechte en bijna onverslijtbare kledingstukken niet eens duur. Eenvoudige bestrijdingswijze T"\E Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen deelt mede, dat er geen reden tot ongerust heid behoeft te zijn over het optreden van de zgn. tapijtkever. Dit insekt komt ook in normale jaren overal in huizen voor. Wellicht is door de warme zomer de ontwikkeling van de tapijtkever enigszins bevorderd. Een ander gevolg van de warme zomer is echter het geringe gebruik dat gemaakt is van wollen kleding, waardoor deze iets meer is aange tast dan in andere jaren. "TER bestrijding van de tapijtkever wordt aange- raden de wollen kledingstukken uit te kloppen, enige tijd in de zon te leggen en vervolgens in te pakken in plastic zakken. In elke zak dient enig paradichloorbenzol gevoegd te worden. Deze stof is bij alle drogisterijen verkrijgbaar. Op deze wijze ingepakte kleren worden in een goed sluitende klerenkast opgeborgen. Men dient niet in de damp van paradichloorbenzol te gaan slapen Het in wendige van klerenkast en laden kan, nadat de kleren er uit zijn genomen, worden bespoten met een gewoon huishoud insektenbestrijdingsmiddel. Ze kunnen zonder bezwaar door een jongere broer of zuster worden geërfd. De textielindustrie begint al rekening te houden met een werkweek van 5 dagen, die 2 dagen geeft voor ontspanning en op- knapwerkjes. Het is te zien aan de collecties voor a.s. winter en volgende zomer. De moeders kun- /"%NDER de vele bezoekers waren ook schoolkin- deren, die in groepsverband de tentoonstelling bezochten. Wij waren wel benieuwd hoe zij zou den reageren. De meisjes zouden het wel mooi vinden, maar de jongens Zouden de dames steeds gespannen moeten opletten of ze nergens aan zaten Het viel allemaal erg mee. Van het begin tot het einde waren ze vol belangstelling en ze vroegen honderd uit. Dit was een heel prettige ervaring. Wij lezen immers zoveel over de negatief ingestelde jeugd en de ontredderde gezinnen waar ze uit voortkomen, dat je je afvraagt of er geen andere meer zijn. IIET GEZINSLEVEN IN NEDERLAND Heel toevallig las ik kort daarna in „Ons Ge zin" een artikel over een proefschrift, getiteld: „Family life in the Netherlands" (Gezinsleven in Nederland). Het is geschreven door de heer Ishwaran, die hierop in Leiden promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Eerst stu deerde hij in zijn vaderland India en later in Ox ford sociologie. Tijdens zijn studie in India had hij de indruk gekregen, dat huwelijk en gezin in de Westerse landen geen werkelijke waarde meer bezaten. Om dit te onderzoeken heeft hij onder ruim 400 jongens en meisjes, studenten van de Leidse universiteit, een enquette gehouden. Er is een groot aantal vragen gesteld over alle moge lijke facetten van het gezin waarin zij opgroeiden en hoe zij zich hun toekomst in dit opzicht dachten. LTOEWEL deze jongelui uit verschillend millieu kwamen, heeft hij ook nog steekproeven in andere groepen jongeren gehouden, waardoor on geveer dezelfde antwoorden gegeven werden. Het zou te ver voeren hier diep op in te gaan, maar enkele conclusies wil ik u toch geven. 1. De moeder speelt een belangrijke rol in het ge zin. Zij heeft vaak een belangrijke invloed op de gang van zaken. 2. Het gezin beslist zelf, het is haast „almachtig", in tegenstelling tot de Oosterse landen, waar de familie beslist. 3. Het meest gewenste aantal kinderen is 3 a 4. Men staat positief tegenover geboorteregeling. 4. 28,4 kreeg sexuele voorlichting van de ouders en 23,1 van ouders en door lectuur. Blijkt dat vele ouders op dit punt nog te kort schieten. 5. Bij het kiezen van een huwelijkspartner blijkt nen er blij mee zijn. Wat nieuw voor de zondag oï voor gelegenheden kan dienen, mag gerust naar school worden afgedragen door kinderen, die doods benauwd zijn om er bespottelijk uit te zien als ze wat anders dragen dan de klassegenoten. Ook in deze moderne sportieve alledagskieding zit stijl. Eigenlijk weerspiegelt deze sportieve kleding beter de stijl van onze actieve tijd dan de nylonjurk met pettycoat, die eigenlijk een laatste echo is van het vroegere neteldoekje. lUTAAR ondanks onze zomerse herfst gaan we toch de winter tegemoet en dan is katoen, hoe sterk en praktisch ook, niet warm genoeg. Ge lukkig zijn er voor het koude seizoen nog de warme, wollen stoffen. Voor joppers en jacks de zware duffels en ratiné's, al of niet met Schotse ruiten gevoerd en al of niet met capuchon. De laatste is heerlijk op de fiets, maar moeder moet wel even nagaan of ze goed om het hoofd sluit. Het is ge lukkig niet meer nodig om echte mantels voor kinderen te kopen. De joppers staan veel aardiger en geen kind wenst er nog opgeprikt uit te zien. De J. niet de liefde in de eerste plaats de doorslag te geven, maar er wordt evenzeer gelet op be kwaamheid, maatschappelijke rang en klasse. 6. Het ouderlijk gezag wordt niet meer als van zelfsprekend aanvaard, maar er wordt verwacht dat er „gepraat, overlegd en geluisterd" wordt. Desondanks verwachten zij toch van hun ouders richting en leiding te ontvangen. "TR was een vraag over de verloving, maar in latere gesprekken bleek deze niet altijd oprecht beantwoord te zijn. Verder werd hun mening gevraagd over de ver houding man-vrouw in het huwelijk, het uitoefe nen van een beroep door een vrouw, over gods dienst, gemengde huwelijken, opvoeding enz. Dr. Ishwaran komt tot de slotconclusie, dat men in zijn land (India) beslist niet goed ingelicht is omtrent de juiste waarde van het Westerse gezin. Hij schrift: „Het na-oorlogse Nederlandse gezin is nog vitaal en kerngezond. Het blijkt in staat te zjjn geweest zich aan te passen bij de veranderde omstandigheden; in wezen bleef het onaangetast en het heeft trouw zijn wezenlijke kenmerken be waard." Kijken wij om ons heen dan kunnen wij, de uit zonderingen daargelaten, hier volkomen mee in stemmen. Laten wij trachten door een positieve levens instelling onze kinderen in alle opzichten goed voor te bereiden op hun toekomstige taak als man of vrouw, vader of moeder. Wij dienen daarmee hun geluk en het welzijn van het Nederlandse gezin. DE VERGADERING NADAT in de morgenuren verder de huishoude lijke zaken waren afgedaan en een gunstig verslag van de tentoonstelling „Het Zeeuwse volks sieraad" was gegeven, volgde na de lunchpauze „de ballade van het varken". Deze werd ten tonele gevoerd door eigen leden met medewerking van Mevr. C. Hiemstra-Schreier. Hierna werden spe culaasvarkens verkocht ten bate van de actie: „Ons eigen huis", van de Bond van Plattelands vrouwen. Tot slot van deze zeer geslaagde najaarsverga dering trad mevr. Hiemstra-Schreier op met „Het volkslied als gids op reis". Zij begeleidde zichzelf op de guitaar en oogstte groot succes. Mevr. v. Veen-van Loghem dankte haar harte lijk voor de medewerking en wenste de honderden leden een „wel thuis". QP dinsdag 20 oktober hield de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelansvrouwen haar algemene najaarsvergadering. Nadat de presidente, mevr. W. van Veen-van Lochem de aanwezigen, waaronder mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse v. d. Felz en de algemene secretaresse mej. Constandse, had verwelkomd, sprak zij ongeveer als volgt: £^P onze bondsreizen laten wij onze gasten zoveel mogelijk datgene zien, wat niet in reisgidsen ver- meld staat en vaak ook niet voor gewone toeristen toegankelijk is. Ditzelfde ondervonden wij ook in Wales, en de voorzitster van één van de ontvangende afdelingen vergeleek deze manier van reizen met „een kijkje men in de kast van de gastvrouw. Wij laten de inhoud van onze kasten immers alleen in zeer bijzondere gevallen aan de buitenstaanders zien. Op onze tentoonstelling „het Zeeuwse Volkssieraad" hebben duizenden iets kunnen zien van wat in de kasten onzer leden aanwezig is. Deze hebben ze hiervoor royaal geopend en zij haalden datgene wat zij zo lang en zurgvuldig bewaarden, omdat het zo mooi en dierbaar was, tevoorschijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4