r j ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD HET DAGELIJKS BESTUUR VERGADERDE HET LANDBOUW- EN LOÖNBELE1D UITVOERIG BESPROKEN Kort verslag Zitdagen Boekhoud- bureau "N Deze week De voren worden getrokken No. 2501 Fratikering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Land bouw Maatschappij, gehouden op 19 oktober 1959 in het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoék te Oosterbeek. De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. landbouwbeleid. HET is begrijpelijk dat de vraag stukken rond het landbouwbeleid door het Bestuur uitvoerig besproken worden. De Voorzitter konstateert dat velen ongerust zijn over die passage uit de Nota, welke Minister Marijnen in zake het garantiebeleid aan de Twee de Kamer heeft aangeboden, waarin gesproken wordt van een zekere ont- of loskoppeling van garantieprijzen en kostprijzen. Wel stelt de bewindsman zelve de begrenzing van deze loskoppeling vast, doordat hij wil vasthouden aan een redelijk inkomenniveau voor de boer. Maar er dreigt toch een ele ment van willekeur te zitten in het loslaten van de L. E. I.-kostprijsbere- keningen. Dit element van willekeur zal vol gens spreker dienen te verdwijnen, een standpunt waarmee het Dagelijks Bestuur zich verenigt. De Minister wil overigens de ga rantieprijzen begin november vast stellen. Het zal dus nog even af wachten zijn wat er hierbij uit de bus komt, doch dit doet aan het be ginsel niets af. Een zekere beïnvloeding van de produktie door prijsvaststelling is op zichzelve niet onredelijk, zo het niet eenzijdig geschiedt. Met het oog op de afzetmogelijkheden is dit op lan gere termijn bezien tevens een boe- renbelang. loonbeleid. rN van de grote moeilijkheden van het ogenblik wordt gevormd door het loonbeleid. Juist het al of niet doorberekenen van eventuele hogere lonen in de garantieprijzen speelt bij het te voeren landbouwbe leid een belangrijke rol. Bovendien kan men stellen dat het vrijere loonbeleid één van de cen trale punten is van deze regering. De zaak is zeer ingewikkeld gewor den door de koppeling van loonsver hogingen aan de produktiviteitsstij- ging in de diverse bedrijfstakken. Er zijn verschillende berekeningen over dé produktiviteitsstijging in de Terneuzen: Woensdag 28 oktober in hotel „Des Pays-Bas." Oostburg: Woensdag 28 oktober in café „De Windt." Zierikzee: Donderdag 29 oktober in hotel „Huis van Nassau." Middelburg: Donderdag 29 okto ber in hotel „De Eendracht." Serooskerke: Vrijdag 30 oktober in café „Huysse" van 9 tot 1.30 uur. Tholen: Zaterdag 31 oktober in hotel „Hof van Holland." landbouw. De strijd over de vraag, welke de juiste zijn, is nog in voile gang. DE vergadering is van mening dat het rendement van de landbouw bedrijven in ieder geval een rol moet spelen bij de vaststelling van even tuele loonsverhogingen. In dit ver band wordt 't schrijven goedgekeurd, dat namens het bestuur der Z. L. R*. is gestuurd aan het bestuur van het K. N. L. C. Besloten wordt deze brief op te nemen in het Zeeuwsch Land bouwblad. (Men leze pagina 3 van dit nummer.) Ook wordt instemming betuigd met het schrijven van het Landbouwschap aan de leden van de Tweede en Eerste Kamer. AKKERBOUW. DE heer J. B. Becu deelt mede dat het V. I. B. elke maandag aan de markt komt om tarwe te kopen op monster. Hiermede wordt bevorderd dat de garantieprijs gehaald wordt. Ten aanzien van de aardappelen staat vast dat de Minister geen ga rantie meer wil geven. Tot nog toe gold een garantie van 2/3 van de kostprijs, waardoor bij eventuele overschotten de grootste verliezen voorkomen konden worden. De vergadering is van mening dat het laten wegvallen van deze garan tie slechts geaccepteerd kan worden, indien kan aangetoond worden dat deze in het verband van de Europese Economische Gemeenschap niet te handhaven valt. IN Frankrijk en België, twee van onze E. E. G.-partners, zijn maat regelen getroffen de invoer van kon- sumptie-aardappelen vrij te laten, wanneer de prijs van het eigen pro- dukt boven een bepaalde prijs komt te liggen. Medegedeeld wordt dat de poter- markt in verwarring is door de vele, noodzakelijke afkeuringen. Het be stuur meent te moeten waarschuwen tegen het gebruik van ongekeurde aardappelen als poters. Er wordt geen overschot van sui ker verwacht, gezien de dikwijls slechte opbrengsten van de bieten. Bovendien wordt de proef geno men met 20.000 ton suikerbieten, die in de zandgebieden als veevoeder worden aangewend. Eén van de bezwaren van deze proef en van eventuele uitbreiding ervan is dat er minder pulp beschik baar komt. Hoewel er dus in begin sel geen bezwaar bestaat tegen het beschikbaar stellen van suikerbieten als veevoeder, dient men ervoor te waken dat het voeder gebrek niet verschoven wordt naar diegenen, die als normale pulpafnemers bekend staan. PRIJSVOORSTELLEN LANDBOUWSCHAP. HET Landbouwschap heeft zijn voorstellen voor de garantieprij zen, gebaseerd op de L. E. I.-cijfers, bij de Minister ingediend. Voor tarwe wordt een praktisch gelijke prijs ge vraagd. Voor gerst een iets hogere. Voor de suikerbieten eveneens een iets hogere, terwijl een vrijwel ge lijke melkprijs wordt voorgesteld. HULP AKTIE HET bestuur bespreekt de in Zee land op gang gekomen hulpaktie voor de verdrogende gebieden. De heer Meijers doet enkele mededelin gen inzake de fiskale kant. (De schenkingen zouden o.a. niet belast baar mogen zijn.) Hij maakt deel uit van een landelijke kommissie, welke deze kant van de zaak bestu deert. BENOEMINGEN. ALS plaatsvervangend bestuurslid van het Veevoederbureau voor Zeeland wordt benoemd de heer D. Haak te Sluiskil. In een door Gedeputeerde Staten ingestelde studiekommissie voor een Waarborginstituut voor de Tuinbouw wordt de heer Ade Jager te Nieuw en St. Joosland benoemd. EXKURSIE. Na de vergadering bezocht het Dagelijks Bestuur het Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek, waarbij de direkteur en zijn staf een uitvoerige en interessante toelichting gaven. NI Als gast van het Bed rijf s- lalM) ratorium voor Grond- en Gewassenonderzoek vergaderde het D. B. van de Z. L. M. maan dag j.l. in Oosterbeek. Het land bouw- en loonbeleid, akkerbouw- vraagstukken en de hulpaktie waren o.m. punten van bespre king. Aansluitend hierop volgde onder deskundige leiding en voor lichting een rondgang door het Bed rijf s laboratorium 9 Het Centraal Bureau te Rot terdam 60 jaar sterk. In een aan tal artikelen en vraaggesprekken wordt de werkwijze en het grote belang van het C. B. voor de boer uiteengezet. (Pag. 761 tot en met pagina 766). 9 Het Centraal Bureau van de Z. L. M. heeft zich naar aanlei ding van de besprekingen tussen de Minister van Landbouw en het Landbouwschap met een schrij ven tot het Bestuur van K. N. L. C. gericht. Een aantal bezwaren tegen liet te voeren landbouwbeleid wor den naar voren gebracht. (Pag. 755). Een uitgebreide reportage over de aardappelrooidemonstra- tie in de Wilhelminapolder vindt U op pagina 758. Ook op zware moeilijke grond was het mogelijk in de zak of via de bunker los- gestort op de wagen te rooien. De Europese Landbouworga nisaties vergaderden op Sicilië. Een kort verslag hiervan op pag. 757. Onderzoek voor de praktijk. Deze keer het sporenelementen- onderzoek en gebrekverschijn selen. Op pagina 760 wijst ir. Harmsen op het grote belang van een juiste keuze van man lijke fokdieren voor de vee-ver- edeling en worden de problemen bij de veevoeding in verband met de droogte behandeld. Wij willen vooral aandacht vragen voor de regels voor het voeren van sui kerbieten, daar het onoordeel kundig voederen hiervan voor het vee nadelig kan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1