DE FLORIADE IN OPBOUW DE AMATO IN AMSTERDAM TUINBOUW 767 DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 4 OKTOBER 1959 ENIGE tijd geleden heeft het bestuur van de stichting Internationale Tuinbouwtentoonstelling 1960 tijdens een speciale bijeenkomst een overzicht gegeven van de stand van zaken bij de voorbereiding en de opbouw van de Floriade. We mogen veronderstellen dat u weet wat de Floriade is, namelijk de grote tuinbouwtentoon stelling, welke volgend jaar in Rotterdam wordt gehouden. Deze wordt groter van opzet dan welke vorige tentoonstelling ook. Tijdens bedoelde bijeenkomst heeft de voorzitter, Dr. A. J. Verhage, meegedeeld, dat in de opbouw enige vertraging is ontstaan door de ongekende droogte van voorjaar, zomer en na zomer. Vooral de beplantingswerkzaamheden hebben door deze droogte achterstand opgelopen. Voor de organisatoren was het een grote aanmoediging dat H.M. de Koningin bereid was om Beschermvrouwe van de tentoonstelling te worden. ryp 25 maart 1960 zal de opening plaats vinden. Reeds anderhalf jaar zijn ongeveer 100 tuin lieden en bouwers bezig om het Park en het Dijk- zichtterrein in goede staat te brengen. Vooral de tuinarchitectuur is van zeer grote betekenis om op een passende wijze de prestaties, niet alleen van de Nederlandse, maar van de inter nationale tuinbouw te tonen. Bij het tentoonstel lingsterrein is de grote en hoge Euromast opge trokken. Wanneer men door de Rotterdamse tun nel komt, ziet men dit machtige bouwwerk in aan bouw. Deze maakt een integrerend deel uit van de tentoonstelling. Vanaf deze mast zullen de bezoe kers een prachtig uitzicht hebben over de Floriade, welke een oppervlakte beslaat van 40 ha. GEHEEL NIEUWE OPZET TAE Floriade zal een geheel nieuwe opzet voor een U tuinbouwtentoonstelling hebben. Niet alleen de eindprodukten zullen worden getoond, maar ook zal een boeiend inzicht worden gegeven in de ge hele cyclus van ontstaan, groei en bloei. Men zal hier de „tuinbouw in bedrijf" zien en wel in de kassen van de afdeling „Voedingstuinbouw" en die van de Bloemisterij. De ziel van de tentoonstelling zal worden gevormd door de afdeling „Van kiem tot kracht", het centrale punt van de inzendingen van wetenschappelijke instituten, laboratoria en proefstations. Deze inzendingen worden zo opge steld, dat ze niet alleen boeiend zijn voor de vak man, maar ook voor het publiek. De verwachting is gewettigd dat de Floriade een van de meest indrukwekkende tentoonstellingen zal worden, die ooit op het gebied van de tuinbouw zijn gehouden. Nederland als belangrijk tuinbouw- land en met een belangrijke tuinbouwexport, zal naar voren komen met een tentoonstelling, de Ne derlandse tuinbouw waardig. We kunnen rustig zeggen dat ze een symphonie van schoonheid zal worden midden in het dyna mische hart van Rotterdam, aan de even dynamische rivier, waarover een belangrijk deel van onze tuin bouwexport zijn weg naar het buitenland vindt. VELE ASPECTEN £\P de in Rotterdam gehouden bijeenkomst heeft de heer C. P. Broerse, voorzitter van de hoofd commissie aanleg en beplanting, gezegd dat men bij de plannen voor de tentoonstelling rekening diende te houden met het feit, dat de Floriade in voorjaar, zomer en begin herfst kleur en verschei denheid moet hebben en dat alle aspeeten van de Nederlandse tuinbouw moet worden getoond. Het schoons dat wordt geboden, moet kunnen worden genoten. Daartoe is nodig een spel van on derlinge verhoudingen en van sfeer, waarin aller lei vormen en nuances van belang zijn. De ont werpers hebben geprobeerd om telkens sfeer en ruimte te scheppen, waarin het oog rust krijgt. Om van de verscheidenheid van de seizoenen te kunnen genieten, zal men regelmatig een bezoek aan de tentoonstelling moeten brengen. BELANGRIJKE TAK DE heer J. Bruinsma, hoofd van de afdeling „Voedt U goed" heeft verteld dat de Neder landse tuinbouw, in tegenstelling tot de landbouw, nauwelijks directe steun van rijkswege krijgt. Toch neemt het aandeel van de tuinbouw in het nationaal inkomen jaarlijks toe. In tien jaar tijds is deze tak uitgegroeid tot de vierde exportindustrie. In direct zijn de overheidsbemoeiingen echter zeer aanzienlijk. Onderzoek, uitgevoerd in nauwe sa menwerking met het bedrijfsleven, heeft er toe ge leid dat de Nederlandse tuinbouw in Europees en waarschijnlijk ook in wereldverband, aan de top staat. De inspanning van overheid en bedrijfsleven zou echter zi'nloos zijn geweest, wanneer aan de zijde van de ondernemer niet de bereidheid en de durf had bestaan het gevondene in de praktijk te bren gen. Terecht kan hier worden gesproken van de ondernemer. Immers, in geen sector van de agra rische wereld is deze term beter van toepassing dan in de tuinbouw. Zelfs het moderne boer-zijn is nog altijd meer een „way of life" dan een middel om welstand te bereiken. T\E tuinder evenwel is een typische ondernemer. Hij denkt in termen van investering en uit breiding, van winst en verlies. Hij doet dat sterker dan zijn agrarische vakgenoten. In deze afdeling zal o.m. te zien zijn een com plete boomgaard met appel-, peren-, bessen-, fram bozen- en bramenstruiken, welke als alles goed gaat in 1960 een normale oogst zullen geven. In kassen worden druiven, perziken, pruimen, komkommers, tomaten, sla, bloemkool en spinazie geteeld. Ge tracht wordt om de praktijk van het normaal func tionerend tuinbouwbedrijf te benaderen en tegelijk tot een tentoonstellings-technisch verantwoord ge heel te komen. In de komende maanden hopen we op geregelde tijden terug te komen op dit belang rijke gebeuren voor onze Nederlandse tuinbouw het volgend voorjaar, zomer en najaar. TN dit kort wekelijks overzicht willen we nog even wijzen op de zeer belangrijke onderwerpen, die op de vergadering van de Tuinbouwcommissie van de Z.L.M. zijn behandeld. We noemen dan speciaal de uitbreiding van de tuinbouwschool in Kapelle en de mogelijke oprich ting van een Waarborg Instituut voor de Tuinbouw. Dat zijn twee zeer belangrijke onderwerpen, welke voor de toekomst van onze provincie van grote be tekenis kunnen zijn. De invoering van het nieuwe leerplan op de Lagere Tuinbouwschool zou voor velen het leren aan deze school aantrekkelijker maken, omdat dan verschillende vakken toegevoegd zullen worden. Vakken waar men later in het leven wat aan kan hebben. Vooral voor de gezinsbedrijven, waar we steeds meer naar toe gaan, is kennis en vakbekwaamheid op velerlei terrein onmisbaar. Naar we vernemen is de gemeente Kapelle bereid haar medewerking te geven aan deze uitbreidingsplannen. Dat is ook begrijpelijk. Kapelle als belangrijk centrum met zijn krachtige, bloeiende veiling, met zijn fruitver- werkende industrie, zal zeker niet achter blijven om het Tuinbouwonderwijs haar steun te geven. TJET volgende punt dat aansluit op de toekomst- mogelijkheden van de jonge fruittelers en ook wel van de ouderen voor uitbreiding en verbetering van de bedrijven, is het oprichten van een Waar borg Instituut voor de Tuinbouw. In verschillende provincies heeft men dat al. Mede in verband met het Deltaplan zal dit In stituut ook in Zeeland op haar plaats zijn, om zo de bekwame en ijverige mensen te helpen aan vol doende crediet om hun bedrijf zo rendabel moge lijk te maken. Deze twee punten bewijzen reeds het belang van een tuinbouwcommissie, zoals deze indertijd is in gesteld door de Z.L.M. Ze bestaat uit fruit- en groentekwekers, welke hun diverse belangen en problemen op deze vergadering kenbaar maken. Nauw contact wordt er onderhouden met de lande lijke tuinbouw welke op hun beurt weer contact onderhouden met de hogere instanties op tuinbouw gebied. NA deze korte toelichting op onze eigen organi satie en haar werk, willen we nog even de aan dacht vragen voor het verslag van de Amato in deze rubriek. Voorzien van prachtige foto's hebben de vakbladen er reeds over geschreven. We willen niet in herhaling treden, maar het doet ons toch goed, dat Zeeland zo goed voor de dag is gekomen. Alle hulde aan de organisatoren van deze Zeeuwse deel name. De volgende stap zal dc Floriade zijn, welke reeds op 25 maart geopend zal worden. Dat wordt een grote internationale tuinbouwtentoonstelling met wereld-allures. Zo mogen we constateren dat de Tuinbouw in ons land van grote betekenis is en ook haar taak verstaat om ook de aandacht te vestigen op onze tuinbouwprodukten. We moeten immers niet alleen produceren, maar ook exporteren. Daarvoor hebben we reclame nodig. Tot de volgende week. "117IJ menen dat een nabeschouwing over de Amato, welke vanaf 13 tot en met 17 oktober is gehouden in de R.A.I.-gebouwen in Amsterdam, zeker niet mag ontbreken. Een grootste tentoonstelling van aard appelen, groenten, fruit en bloemen, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Am sterdamse markthallen. Het is voor ons niet mogelijk om al de pracht, welke op deze tentoonstelling te zien was, hier te beschrijven. Woorden schieten tekort om dat te doen. Het was machtig groots. Het was imposant. T^INSDAGMORGEN 13 oktober heeft de minister van Landbouw en Visserij, Mr. Marijnen, de tentoonstelling geopend. Daarbij waren o.m. ook aanwezig de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Dr. Prinsen, en de burgemeester van Amsterdam, Mr. van Hall. In zijn toespraak ter gelegenheid van deze ope ning heeft minister Marijnen gewezen op het be lang van de groothandelsmarkten voor de steden. De tentoonstelling noemde hij een demonstratie van wat teler en handelaren aan de consument hebben te bieden. Ook wees minister Marijnen op het grote belang van de binnenlandse markt voor de afzet van de tuinbouwprodukten. Na de openingsplechtigheid maakten de ge nodigden een rondgang over de tentoonstelling. Mi nister Marijnen toonde zeer grote interesse voor alles wat er te zien was. Vooral was dat ook het geval bij de Zeeuwse stand. Op deze stand zelve komen we straks nog terug. De hoge bezoekers namen met veel belang stelling kennis van wat Zeeland als land van fruit heeft te bieden. Behalve de heer I. Ph. F. v. d. Plassche, welke de leiding had over de Zeeuwse deelname aan de Amato, was bij dit bezoek aanwezig de voorzitter van de Provinciale Commissie van veilingen in Zee land, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge. TQE gasten moesten niet met lege handen weg uit de Zeeuwse stand. Zij kregen namelijk ieder een kistje fruit aangeboden. Fruit van bijzonder goede kwaliteit, zoals dat er gelukkig in Zeeland veel groeit. Zowel minister Marijnen als de commissaris van de Koningin, Dr. Prinsen en de burgemeester van Amsterdam stelden deze Zeeuwse geste bijzonder op prijs en zij waren zichtbaar ingenomen met dit geschenk. Vele tienduizenden hebben een bezoek gébracht aan de Amato. Ook uit Zeeland zijn er velen ge weest. Als Zeeuwen vraag je je zelf natuurlijk di rect af: Hoe komt Zeeland voor de dag. Nu, Zee land kwam goed voor de dag op deze Amato. Al thans naar onze mening. Er waren er ook, die er anders over dachten. l^E Zeeuwse stand was volkomen nieuw voor een dergelijke tentoonstelling. Traditioneel zijn de massale mozaieken met alle mogelijke soorten fruit en groenten. Die waren er ook thans op deze tentoonstelling. Zeeland had met deze traditie ge broken. Aan de ene kant van de Zeeuwse stand was een in Franse stijl opgetrokken prieel. Hier tussen hingen prachtige appels en peren. Om te zoenen, zo mooi waren ze. Aan de andere kant waren de Zeeuwse eilanden geschilderd en daarop waren aangebracht de plaatsen waar fruitveilingen zijn. Een reusachtige oesterschelp puilde uit van fruit van bijzondere kwaliteit. Bonte paletten ma nifesteerden de schilderachtige verscheidenheid van het Zeeuwse kwaliteitsfruit. Een in Picasso-stjjl geschilderde boom was vol gehangen met appels en peren in plastiek dozen. Het was gewaagd, deze Zeeuwse stand. Het was artistiek. We spraken mensen die het niet waarderen konden. Die liever die ouderwetse stands zien met de grote mozaieken en de grote hoeveelheden fruit. Dat is ieders goed recht. We vernamen echter dat er bij de Zeeuwse stand vele gesprekken tot stand kwamen. Gesprek ken over het fruit, dat Zeeland heeft en waarvan terzijde en iets voor de stand ook nog wat kratten verpakt stonden opgesteld. Uiteindelijk was dat toch de bedoeling van deze Zeeuwse deelname aan de Amato. Men wilde de aandacht vragen voor Zeeland, land van fruit, en dat is goed gedaan. Dé Zeeuwse stand was ontworpen en opgebouwd door en onder leiding van de heer J. Evers uit Goes. Het was gedurfd, maar in onze ogen ook geslaagd. WE zouden nog vele kolommen kunnen vullen over alles wat er te zien was. Reeds bij de ingang van de R.A.I.-gebouwen werd men getroffen door de schoonheid van het panorama, dat zich voor het oog ontrolde. Hier was een stand van ruim 1000 m2 van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland in samenwerking met de ge zamenlijke Nederlandse bloemveilingen en de Dienst Beplantingen van de Gemeente Amsterdam. Van dat alles ging een grote rust uit die weldadig aan deed. In een groot grasveld lagen hier verschillende composities van groenten, fruit en bloemen. In eeri hoek hingen doorzichtige schalen, gevuld met to maten, appelen, citrusfruit en bloemen. Vooral in het licht van de schijnwerpers was dat fantastisch' mooi. Het grasveld werd afgesloten door een vijver met hoog opspringende fonteinen en statig rond stappende flamingo's. Vele provinciale commissies van veilingen had den er een stand en ook aan de voorlichting werd de nodige aandacht besteed. De handelaren waren er in grote verscheiden heid aanwezig. Er zou over deze tentoonstelling nog veel meer te vertellen zijn. We hopen u echter enigszins een beeld te hebben gegeven van deze Amato.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15