Het garantiebeleid in de landbouw I.L.R.-beproevingen Onderzoek voor de praktijk De schrik van zijn leven De agrarische Winkler Prins Compleet Adverteren doel verkopen «Het Speciaal Coverbedrijf» G. TOPPER - GRONINGEN Fa Iz. Cappon, Heinkenszand (Zld) Waarom eigenlijk niet? 744 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Ver zeker'miszaken Voor een vruchtbaar overleg acht het Landbouwschap het noodzakelijk, dat de Minister afziet van de voorgenomen ontkoppeling van de garantieprijzen en de kostprijzen. Hiervan uitgaande Is het Landbouwschap gaarne bere'd met de Minister na te gaan, of, en zo ja in hoeverre, de me thodiek van de kostprijsberekeningen dient te worden aangepast aan zich wijzigende omstandig heden. Plet landbouwschap heeft een brief gezonden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer naar aanleiding van de nota van de Minister van Landbouw over „de hoofdlijnen van het in de toekomst te voeren garantiebeleid voor de landbouw". MET alle waardering voor de argumenten die de Minister aanhaalt voor zijn garantiebe leid, stelt het Landbouwschap het op prijs deze motivering aan te vullen. Een garantiebeleid in de landbouw is noodzakelijk, omdat de middelen die voor het overige bedrijfsleven worden gebruikt, voor de landbouw niet doeltreffend zijn. Het garan tiebeleid voor de landbouw is dus een andere vorm van beleid. In tegenstelling met de waardering die het Land bouwschap heeft voor de motivering van het ga rantiebeleid, heeft het zeer ernstige bezwaren tegen het voornemen van de Minister „het niveau der garantieprijzen in mindere mate dan tot nog toe het geval was te koppelen aan de hoogte van de berekende kostprijs voor de verschillende produk ten''. Het Landbouwschap kan zich dan ook niet verenigen met de argumenten van de Minister, daar het van oordeel is, dat deze argumenten geen deugdelijke basis hebben. IN de eerste plaats acht de minister een zekere ontkoppeling noodzakelijk om te voorkomen, dat het beginsel van de eigen verantwoordelijkheid van de boeren te veel wordt uitgeschakeld. Het Landbouwschap acht dit argument vreemd tegen de achtergrond van de motivering van het garan tiebeleid. Een van de motieven is ni. de instabiele marktverhoudingen van bepaalde produkten en deze liggen buiten verantwoordelijkheid van de boer. In de tweede plaats voert de minister aan, dat de •garantie voor een bepaald prod'ukt op basis van de gemiddelde kostprijs kan leiden tot een ver schuiving in de nroduktierichting. Het Landbouw schap vraagt zich evenwel af. of een dergelijke verschuiving niet eerder wordt veroorzaakt door het feit, dat voor andere produkten, die eveneens van groot belang zijn voor de inkomensvorming in de landbouw, geen of geen deugdelijk garantie beleid wordt gevoerd. AOK wijst de Minister op de gevolgen voor de v schatkist. Het Landbouwschap stelt hiertegen over, dat bij de huidige ontwikkeling van de natio nale economie dit argument zijn kracht verliest. Als de garantieprijzen thans beneden de kostprijzen worden vastgesteld, ontvangt de landbouw een be loning, die ten achter raakt bij de huidige natio- naal-economiische ontwikkeling. Tevens acht het Landbouwschap het noodzakelijk, dat de landbouw kan profiteren van de bestaande technische ont wikkeling. Dit is evenwel slechts mogelijk onder Het Instituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie heeft in een viertal bulletins verslag uit gebracht over beproevingen van een aantal werk tuigen. Achtereenvolgens zijn dit: de Utina- ■weidepomp (nr. 99), de David Brown Albion Hur ricane maaikneuzer (nr. 100), de Multiplex tril- tandcultivator nr. 101) en de John Salmon bie tenrooier (nr. 102). Al deze werktuigen hebben bij de beproevingen goede indruk gemaakt en kun nen worden aanbevolen. Voor nadere gagevens raadplege men de bulletins; te bestellen bij het I. L. R., dr. S. L. Mansholtlaan 12, Wageningen. de voorwaarde, dat hiervoor de benodigde finan ciële middelen aanwezig zijn. Het Landbouwschap is dan ook van mening, dat uitvoerig van het voornemen van de Minister in de toekomst een minder nauw verband te leggen tus sen garantieprijzen en kostprijzen de landbouw zal plaatsen in een uitzonderingspositie, welke gezien de positie van deze bedrijfstak in de Nederlandse volkshuishouding onjuist is. Eveneens maakt het Landbouwschap bezwaar tegen een uitzonderingspositie van de landbouw bij de toepassing van het nieuwe loonbeleid. Het is van mening, dat hetgeen de minister hierover aan kondigt een dergelijke uitzonderingspositie wel in houdt, terwijl hiervoor naar de mening van het Landbouwschap geen grond bestaat. (8) MAGNESIUMONDERZOEK. ANGE tijd is het element magnesium beschouwd als een sporenelement, dat wil zeggen een plan- tenvoedende stof waarvan de planten slechts zeer kleine hoeveelheden nodig hebben. Hierin is gelei delijk verandering gekomen, want thans rekent men magnesium tot de hoofdelementen in de be mestingsleer, dus een plantenvoedende stof waar van de gewassen veel of vrij veel opnemen. Magnesium is vooral nodig voor de bladgroen vorming, omdat het een wezenlijk bestanddeel is van het bladgroen. Jonge, groeiende planten heb ben dus vooral magnesium nodig. Bij magnesium gebrek krijgt het blad een „getijgerd" aanzien, om dat de bladgroenvorming gestoord wordt. Ook ont staat gemakkelijk zonnebrand omdat de waslaag op de bladeren minder dik is dan normaal. Op onze zeekleigronden zullen we magnesium gebrek niet of sporadisch aantreffen. Het zeewater, waaruit deze kleigronden gewonnen zijn, bevat een behoorlijke dosis magnesium en ook dit element wordt aan het klei humuscomplex geabsorbeerd. Een kleigrond heeft dus een reusachtige reserve aan magnesium. Anders is het gesteld met de humusarme zandgronden. Deze hebben een zeer kleine bindingsmogelijkheid, zodat de magnesium gemakkelijk uitspoelt. Bovendien zijn deze zand gronden van nature reeds arm aan magnesium en dit in aanmerking nemende kunnen hier gemakke- liik magnesiumgebreksverschijnselen optreden. Een factor die dit uitspoelingsproces nog in de hand werkt is een lage pH. De waterstofionen maken de magnesium beweeglijk en deze laatste spoel uit. Wat magnesium betreft heeft een kleigrond dus veel voor op een zandgrond. In verband met de flinke voorraad magnesium in deze kleigrond is onderzoek op magnesium voor landbouwgewassen en grasland niet nodig. Dit wordt enigszins anders bij meer intensieve teelten, zoals bijvoorbeeld bij de tuinbouw en ook bij de fruitteelt. Bij deze teelten worden hogere eisen aan de magnesiumtoestand vaji de grond ge steld, omdat vooral veel bladriike gewassen wor den geteeld (bladgroenvorming), die in korte tijd moeten groeien. Daarom wordt in tuingrond en boomgaardmonsters wel magnesiumonderzoek ge wenst. AP zekere dag moest boer X zijn beide koetjes v verweiden. Een normale bezigheid, zult U zeg gen, vooral in dit droge jaar. Omdat hij 1 km over de openbare weg moest, deed hij de koeien netjes een halster om en nam ze mee. Rustig stapte het drietal ('t was warm) over de weg. Boer X hield het touw maar losjes vast, want het waren erg makke beesten. Hoe het zo plotseling gekomen is wist boer X later niet meer te vertellen. Of één van de dieren een tegemoetkomende dame in het oog gekregen heeft of verse bietenkoppen heeft geroken, ge schrokken is van een juist passerende vracht wagen of een laag overvliegende straaljager, hij weet het niet. Feit was, dat het dier plotseling een paar gekke sprongen maakte en daardoor op het naastgelegen rijwielpad terecht kwam. De juist per fiets aankomende dame zag haar weg versperd, schrok hevig, doch verrichtte de enige juiste handeling n.l. zeer sterk afremmen. De remmen werkten zó goed, dat de dame een salto over haar stuur maakte en tegen de koe aan op de tegels neersmakte. Alleen al het horen van de doffe plof, deed boer X's hart even stilstaan. Althans zó leek het. In feite zal het slechts on regelmatig getikt hebben. Weer snel bij zijn posi tieven komend, liep hij de koe tot orde door het ankertouw in te halen. Gelukkig krabbelde de dame weer vlug over eind en wonder boven wonder bleek zij slechts enkele uitwendige schrammetjes te hebben opge lopen, plus een paar deukjes aan haar fiets. Ook zij was zó geschrokken, dat ze er niet eens aan dacht boer X ettelijke verwijten naar het hoofd te slingeren. Op zijn beurt prevelde boer X snel een verontschuldiging en deed gelijk de toezegging de schade te zullen betalen. Zo vervolgde hij zonder strubbelingen zijn weg. THUISGEKOMEN moest boer X er toch nog eens rustig voor gaan zitten om de zaak te over peinzen. j Hij realiseerde zich toen pas goed hoe gelukkig dit ongeval was afgelopen. Het had erger, ja, hem zelfs duizenden guldens kunnen kosten. En bij dat punt aangekomen, realiseerde hij zich, dat hij tegen dergelijke risico's niet gedekt was. Hoewel hij er wel eens in het Zeeuws Landbouwblad over had gelezen, moest hij erkennen één van diegenen te zijn, die geen W. A.-verzekering voor zijn bedrijf en gezin had gesloten. Als Z. L. M.'er pakte hij metéén de telefoon en belde Landbouw Risico, Landbouwhuis te Goes op. Met ingang van dezelfde dag had hij zijn W. A.- verzekering voor bedrijf en gezin. Wij hebben ontdekt, dat er nog talloze boeren zijn, gelijk boer X vóór het ongeval. Hoort U daar ook bij? Schrijf dan even aan Land bouw Risico, Landbouwhuis, Goes of bel 01100-2348. DE L. IIET ONDERZOEK. BIJ het onderzoek op magnesium wordt een kleine hoeveelheid grond geschud met een op lossing van NaCl (keukeazout. Na filtratie en toevoeging van reagentia wordt het gehalte aan magnesia colorimetrisch bepaald en uitgedrukt in milligrammen magnesia per kg luchtdroge grond. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst geeft op de gevonden gehalten een bemestingsadvies. Resumerend kunnen we zeggen dat in het vverk- gebied van het laboratorium te Goes veel minder monsters in aanmerking komen voor magnesium- onderzoek dan bij de andere laboratoria van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek, omdat in Goes vrijwel uitsluitend grondmon sters van de zeeklei worden onderzocht. I 105, N.V. Fa. P. J. v. d. Sande Terneuzen WINSCHOTERDIEP 30-34 Telefoon 05900 - 23674 en 30300 met het mooiste profiel en de beste rubber. TELEFOON 01106 - 201 Waarom zou U Uw tractorbanden niet laten coveren bij Tijdens de ploegdemonstratie te Lopik (U.) 26-9-'58 en bij Kessel (N.-Br.) op zeer zware komgrond was het de CAPPON-PLOEG welke het beste werk maakte. Tijdens de ploegdemonstratie in de Wieringer- meerpolder 30-9-'58 was 't wederom de CAPPON- PLOEG die succesvol de beste prestaties leverde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8