Vooruitzichten Europese aardappeloogst BOOS GERUCHT TUINBOUW IN DE Z.L.M. SPONTANE HULP ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 739 Er doen reeds enige tijd geruchten de ronde, dat er in hoge ambtelijke kringen op liet Depar tement van Landbouw in Den Haag plannen bestaan het Landbouw-consulentschap voor Zeeuvvs-Vlaanderen af te schaffen. Dit was aan leiding voor het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. in zijn vorige vergadering hierover te spreken. Van de z\jde van de Voorzitter van het College van Consulenten in Zeeland, Dr. Ir. Van Beekom, werd toen verklaard, dat het alleen in de bedoeling lag een nauwere samenwerking tot stand te brengen tussen de beide in Zeeland bestaande consulent- schappen op het gebied van enkele specialisten. Toch blijven de geruchten hardnekkig rondwaren. Wij hebben verleden jaar een inkrimping van personeel bij de Voorlichtingsdiensten medege maakt. Het betrof voornamelijk assistenten. Voor het jaar I960 staan geen nieuwe bezuinigingen in het voornemen van de Minister. Wel zal er hier en daar nog aangepast moeten worden. Maar als deze aanpassing zou betekenen, dat het consulent- schap voor Zeeuws-Vlaanderen zou worden opge heven, dan past hiertegen een woord van protest. Dit deel van onze provincie, dat toch al gehandi capt is door zijn ligging, omvat een groot en belangrijk akkerbouwgebied. Het eigen consulent schap voorziet zeker in een behoefte en wordt door de Zeeuws-Vlamingen hogelijk op prijs ge- steld. De Overheid dient alles te doen om dit stukje Nederland te helpen en er de welvaart te bevorde ren. Men ontneme het daarom niet een van de stimulansen hiertoe. Hoe langer boe meer komen de vraagstukken van de Tuinbouw in de sfeer van de groeiende Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.). Het Is daarom juist gezien, dat de drie stands- organisaties, tezamen met het Centraal Bureau voor d<j Tuinbouwveilingen, een commissie buiten land hebben ingesteld, die de l>elangen van de Nederlandse tuinbouw in internationaal verband gaat behartigen. Dit geschiedt door besprekingen met vertegen woordigers uit de andere landen en door het op stellen van één standpunt tegenover de Commissie voor de E. E. G., waarvan Dr. Mansholt deel uit maakt. Uit het verslag van de vergadering van de Tuin bouwcommissie der Z. L. M., het welk elders in dit nummer is geplaatst, blijkt voorts hoeveel gewichtige zaken behandeld worden. Daarom geldt voor de toekomst meer en meer het advies en het devies: Iedere fruit- en groenteteler lid van de Z. L M. „Kartoffelvvirtschaft" geeft een uitvoerig overzicht van de vooruitzichten voor de aardappel oogst van dit jaar in een aantal Europese landen, waaraan onderstaande bijzonderheden zijn ontleend. In een tweede vergadering van de Bestuurscom missie van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap, is opnieuw de hulpaktie besproken voor de boeren, die in de door de droogte geteisterde gebieden hun bestaan zien te redden. Met grote voldoening kon vastgesteld worden, dat deze aktie ook in Zeeland een succes wordt en dat vele Zeeuwse boeren, uit alle delen van de provincie spontaan hulp aanbieden, hetzij in de vorm van ruwvoeder, hetzij in de vorm van geld. Ook wordt gesproken over inscharing van vee. Op de voorpagina van dit blad is een bericht opge nomen over de stand van zaken. Besloten werd de bietenkoppen en het -blad te verzenden naar Oost-Brabant. Voorts wordt reeds nagegaan wie in eigen provincie voor hulp in aan merking komen. Dit zal zich wel beperken tot een aantal gevallen in de zandgebieden van Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen en tot de verdrogende bedrijven rond de Braakman. Hoogstwaarschijn lijk zal het ingezamelde geld in de vorm van voer aan Drenthe ter beschikking worden gesteld. Hier kan men de grote dankbaarheid proeven, die er nog van na de rampdagen bestaat. De onderlinge boerenhulpaktie trekt ook buiten de agrarische kring grote belangstelling. Wij kunnen dankbaar zijn, dat de reactie zo spontaan is, want spontane hulp is immers dubbele hulp. Voor Europa in zijn geheel kan worden geconstateerd, dat de aardappeloogst in een in het midden van Europa gelegen gordel, ter breedte ongeveer van West-Duitsland, in meerdere of mindere mate van de droogte heeft geleden. Naar het zuiden en het noor den toe worden de opbrengsten beter en be reiken of overschrijden zelfs de stand van het vorig jaar. In de traditionele exportlan den schijnen de voor export beschikbare hoeveelheden ten dele aanmerkelijk kleiner te zijn dan het vorig jaar. maar daar tegen over staat de geringere invoerbehoefte van de grote importlanden. Het is daarom moge lijk, dat de export meer op de Bondsrepubliek zal worden gericht. FRANKRIJK UÖORZOVER dit thans is te overzien, kan niet worden aangenomen, dat Frankrijk een noe menswaardig exportoverschot zal hebben. De eer ste officiële raming luidde als volgt: 1958 1959 Areaal in ha 847.000 811.000 Opbrengst in kg/ha 14.500 13.200 Prod uk tie in tons 12.200.000 10.700.000 Deze ontwikkeling zal ertoe aanleiding hebben gegeven, dat de Franse regering onlangs de invoer van consumptie-aardappelen uit alle O. E. E. S.- landen en de landen van het Sowjetblok heeft vrij gegeven (evenwel gebonden aan de ontwikkeling van de binnenlandse prijs in Frankrijk). De mini mumafmeting van binnenlandse aardappelen werd verlaagd van 35 mm tot 30 mm, terwijl maximum consumentenprijzen voor consumptie-aardappelen werden vastgesteld. Allemaal maatregelen, die slechts in geval van een te vrezen schaarste aan aardappelen konden worden genomen. In de ko mende maanden zal men Frankrijk dus veeleer als importeur op de internationale aardappelmarkt zien verschijnen. Wat pootaardappelen betreft was dit altijd reeds het geval. BELGIE DELGIE heeft zich in de laatste jaren tot export- land van consumptie-aardappelen ontwik keld. De huidige situatie wordt evenwel het best gekenmerkt door de omstandigheid, dat eind juli een exportverbod voor consumptie-aardappelen werd uitgevaardigd en bovendien de invoer uit de andere Beneluxlanden werd toegestaan. Het areaal is weliswaar met 4.5 uitgebreid maar de droogte schijnt aanmerkelijke schade te hebben aangericht. Vooral bij de halfvroege rassen, die het grootste aandeel in de Belgische aardappelproduktie hebben. In landbouw- en handelskringen staat men in ieder geval op het standpunt, dat de produktie ook thans boven de aekking van de eigen behoefte uitgaat. ITALIË IIET Italiaanse aardappelareaal heeft in verge- lijking met het vorige jaar geen belangrijke verandering ondergaan. De opbrengst wordt evenals in dë meeste Zuideuropese landen. als goed aangeduid. De oogst van vroege aardappelen, was dit jaar in Italië 11 groter dan het vorige jaar en volgens de tot dusver binnengekomen be richten vertonen de latere rassen een overeen komstige stijging. Daaruit is het te verklaren, dat Italië ook de laatste tiid nog vrij aanzienlijke hoe veelheden consumptie-aardappelen aan West- Duitsland en andere Europese landen heeft kunnen leveren. Toch mag niet uit het oog worden ver loren, dat Italië zijn behoefte aan consumptie aardappelen, ondanks de goede oogst, niet voor het gehele seizoen kan dekken. Evenwel zal de importbehoefte zich dit jaar waarschijnlijk pas op een later tijdstip voordoen dan anders. ZWITSERLAND I7EN der landen, die het vorig jaar met een be- langrijk aanbod op de internationale markt verschenen het ging hierbij in elk geval om een hoeveelheid van bijna 90.000 ton is Zwitserland. De vooruitzichten voor de aardappeloogst zijn wederom uitstekend. De aanvoeren van een voor de markt geschikt produkt kunnen even groot worden als het vorig jaar. Een aardappeloverschot is in Zwitserland in elk geval te verwachten, en er zijn reeds maatregelen genomen om van dit over schot een economisch verantwoord gebruik te maken. Hierbij is de export van grote betekenis, hoewel deze bij de betrekkelijk hoge. vastgestelde producentenprijzen alleen door subsidies mogelijk is. In Zwitserse vakkringen wordt erop gerekend, dat dë export van consumptie-aardappelen ook dit jaar gesteund zal worden. De Zwitserse aardappe len kunnen eventueel voor de Duitse markt van betekenis worden. DENEMARKEN IN Denemarken, een der traditionele export- landen, werd voor 1959 het aardappelareaal op 1000 ha meer geraamd dan in 1958. Er wordt geklaagd over belangrijke schade, door de droogte. Het lijkt er op, dat dë produktie belangrijk bij het 'gemiddelde tenachter zal blijven, hetgeen niet be hoeft uit te sluiten, dat er toch nog l>epaalde hoe veelheden voor export beschikbaar kunnen komen. GROOT-BRITTANNIE PELIJK bekend, wordt de Westeuropese con- sumptie-aardappelmarkt de laatste jaren in hoge mate door de gedragslijn van Groot-Brittan- nië beïnvloed. In 1958/'59 werden bijna 400.000 ton geïmporteerd en ongetwijfeld zal ook in l959/'60 de vraag van de zijde van Groot-Brittannië op de internationale markt de doorslag geven. De vooruitzichten voor de dekking van dë be hoeften uit eigen produktie zijn gunstiger dan het vorig jaar. Het areaal is weliswaar ingekrompen met rond 2.000 ha, maar de opbrengst per ha is gestegen van 15.200 kg in 1958 tot 16.700 kg in dit jaar. De huidige situatie in de Britse aardappel sector wordt gekenmerkt door de voortdurend dalende prijzen en door de omstandigheid, dat de Potato Marketing Board de minimumafmeting van de knollen van 25 mm het vorig jaar tot 31 mm voor dit jaar heeft verhoogd. Invoer van concump- tie-aardappelen is op het ogenblik nog niet toege staan. Als waarschijnlijk mag worden aangenomen, dat de Britse import behoef te kleiner zal zijn dan in het vorige jaar, temeer omdat ook Ierland een goede aardappeloogst verwacht. ZWEDEN TEN vermindering van de Britse vraag op de continentale markten kan natuurlijk een zekere compensatie vormen voor de over het alge meen minder gunstige oogstresultaten in de exportlanden. Dit zal nog sterker aan de dag kun nen treden door de ontwikkeling in Zweden. Het Zweedse aardappelareaal steeg met 4,5 Men verwacht gezien de droogte dat de oogst kwantitatief niet ver bij het gemiddelde ten achter zal blijven. Tot dusver heeft Zweden steeds con sumptie-aardappelen in betrekkelijk geringe om vang uit het buitenland betrekken. Het ziet er wel naar uit, dat Zweden ook in do toekomst als koper op de internationale markt zal optreden. OOSTENRIJK IN Oostenrijk is dit jaar door de sterke neerslag en de overstromingen aanzienlijke schade aan dë aardappelverbouw aangericht, terwijl voor be paalde streken melding wordt gemaakt van aan tasting door phytophthora. In pessimistische ra mingen wordt zelfs zover gegaan, dat de eigen produktie dit jaar de behoefte slechts voor de helft zou kunnen dekken, hoewel dit nog niet nader be vestigd is. De regering heeft kort geleden een con tingent aardappelen voor invoer vrijgegeven. Of er meer zullen volgen is nog niet bekend. OOSTEUROPESE LANDEN POLEN De produktie van Polen zou groot genoeg zijn om export mogelijk te maken. West-Berlijn en Frankrijk zouden als vermoedelijke kopers van Poolse aardappelen in aanmerking komen. In Tsjecho-Slowakije wordt op een normale oogst gerekend, die tot op zekere hoogte export zal mo gelijk maken. Op het ogenblik worden consumptie aardappelen naar Oostenrijk en fabrieksaardappe len naar West-Duitsland geëxporteerd. Consump tie-aardappelen heeft Tsjecho-Slowakije tot dusver nog niet op de Duitse markt kunnen afzetten, om dat er te hoge prijzen voor werden gevraagd. Dit behoeft echter niet zo te blijven, daar in de landen van het Sowjetblok bij de prijsvorming niet uit sluitend naar economische gezichtspunten wordt tewerkgegaan. Hongarije behoort tot de landen, die dit jaar vooruitzichten op een goede of zelfs zeer goede aardappeloogst hebbenhet in het pro- duktieplan gestelde doel zou reeds bereikt of over schreden zijn. KORTENAERKADE 1. S-GRAVENHAGE BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN,^S-GRAVÉNHAGE, GRONINGEN. ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3