r Progressief belastingstelsel Fnuikend voor Landbouw ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Overzicht Zitdagen Boekhoud- bureau Hulpaktie verdroogde gebieden Deze week 0 Het magnesium grondonder zoek speciaal van belang voor de intensieve fruit- en tuinbouw teelten wordt op pagina 744 besproken. v No. 2500 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TERWIJL Landbouwschap, agrarische Kamerleden en hoofdambtenaren van het Ministerie van Landbouw en Visserij argumenten en tegen argumenten verzamelen om liet voornemen van de Minister, «Ie binding tussen kostprijzen en garantieprijzen te verslappen, hetzij aan fce vallen, hetzij te verdedigen, kan men zich afvragen of men niet tè veel aandacht aan dit probleem besteedt, waardoor andere kwesties praktisch vergeten worden. Wij herinneren ons in dit verband nog het debat rond de landbouwbegroting van verleden jaar, toen alles zich concentreerde op de melkprijsgarantie en het gedeelde marktrisico. Andere, voor de landbouw tocli ook belangrijke zaken, zoals de beperking van de suiker garant ie tot de in het binnenland te verbruiken hoeveelheid en de inkrimping van de Voorlichtingsdienst, gingen toen als het ware onder de hamer door. UET akelige gevolg van een en ander is nu. dat het gedeelde marktrisico, dat principieel onder het huidige garantiebeleid een onding is, in de praktijk niet behoefde te worden toegepast, omdat de afzet en de prijs van de zuivelprodukten een behoorlijke stijging te zien gaven. Maar met de beperking van de garantie voor de suiker zitten wij en dat zal wel zo blijven. PR is thans onzes inziens zeker een vraagstuk, dat voor de boerenstand van even grote beteke nis is als 't garantiebeleid en dat niet vergeten dient te worden. Het is het belastingbeleid. Wij zitten in Neder land met uiterst zware direkte belas tingen. De belasting op N. V.'s en dergelijke instellingen laten wij hier buiten beschouwing, omdat deze soort lichamen in de landbouw bijna niet voorkomen. Maar alle onder nemers in de agrarische sector val len onder de Wet Inkomstenbelasting, die een sterke progressie kent. Reeds meermalen is op de funeste werking van deze progressie gewezen en ook in deze kolommen is er herhaaldelijk over geschreven. Het probleem is maar al te bekend en wij gaan er daarom niet dieper op in. IN de komende week worden in de Tweede Kamer de algemene financiële beschouwingen gehouden. Deze gaan vooraf aan de behandeling van de verschillende Begrotings hoofdstukken. De Kamerleden, die speciaal thuis zijn in financiële vraag stukken gaan de degens kruisen met Minister Zijlstra. Deze heeft zelve in zijn toelichting op de begroting ge steld, dat de direkte belastingen tot een hoogte zijn gestegen, die ontoe laatbaar is. Ontoelaatbaar onzes in ziens, omdat zij juist op het bedrijfs leven een te zware last leggen, zodat dit belemmerd wordt in zijn ont plooiing. HET VRIJE BEDRIJFSLEVEN EN DE WELVAART UOOR de welvaart van" geheel ons volk is een gezonde ontwikke- OOSTBURG: Woensdag 21 okt. in café ,De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 22 okt. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 22 okt. in hotel „De Eendracht". KORTGENE: Donderdag 22 okt. in hotel „De Korenbeurs". ling van het vrije bedrijfsleven een eerste voorwaarde. Uit kleine onder nemers worden de grote geboren. Het zijn de ondernemers, die door hun werkkracht, hun doorzettings vermogen en hun vindingrijkheid, werkgelegenheid en verdiensten scheppen voor tal van anderen, waardoor juist de welvaart zich kan spreiden. Een zeker toezicht van de Overheid is hierbij nodig, maar deze Overheid dient de bedrijvigheid niet te smoren, door te veel van de wins ten af te romen. De Minister van Financiën kon voor het jaar 1960 nog geen belas tingverlaging aankondigen, hoewel hij dit, naar wij uit zijn boven aange haalde uitlating opmaken, gaarne zou hebben gedaan. Er is nu eenmaal de erfenis van vorige regeringen en van de achter ons liggende tijden. Maar toch lijkt het klimaat gunsti ger dan tevoren om weer te wijzen op de onbillijkheid van de progressie van de inkomstenbelasting voor de kleinere ondernemers. UOE dit euvel ondervangen kan worden, laten wij liever aan de belastingdeskundigen over. Er zijn mogelijkheden, zoals de middeling van het inkomen over meerdere jaren of een ander systeem of een ver laging van de progressie. Wij zijn echter van mening, dat de wensen van het bedrijfsleven nu zeker opnieuw onder de aandacht van de regering gebracht dienen te worden. Het klimaat is gunstiger en al kan een verbetering dan niet in 1960 gerealiseerd worden, dan dient men zich samen met de regering te bezinnen, wat er dan in 1961 kan gebeuren. De landbouworganisaties dienen dit zo snel mogelijk aan te snijden, omdat anders het gevaar bestaat, dat wel faciliteiten voor de grote ondernemingendie de N. V. vorm hebben aangenomen, uit de bus komen, doch dat er geen voldoende soelaas komt voor de kleinere, die toch de ruggegraat van ons volk vormen en waarvoor dit een levens- en ontplooiingsbelang is. TWEE ARGUMENTEN WIJ vragen ons af, of het Land- bouwschap in dezen wel dili gent is. Er zijn twee nadere argumen ten aan te voeren, waarop wij nog eens willen wijzen. IN de eerste plaats betekent een vermindering van de progressie voor 's lands schatkist minder, dan velen wel denken. In „Elseviers Weekblad" heeft enige weken ge leden hierover een becijfering ge staan, waaruit bleek, dat het hier slechts gaat om enkele procenten van de totale som der belastingen. IN de tweede plaats groeien wij naar een Europese Economische Gemeenschap. De Minister van Land bouw gebruikt ditzelfde argument om de lossere binding garantieprijs kostprijs te verdedigen. De concur rentiepositie van de Nederlandse boer wordt echter zeker zwaar bena deeld, indien hij veel meer inkomsten belasting moet betalen dan zijn col lega in Frankrijk, België of West- Duitsland. 0IT is het geval op het ogenblik en vandaar, dat thans de geor ganiseerde landbouw van dit argu ment met kracht gebruik dient te maken. S. Hoewel de aktie nog maar enkele dagen op gang is, komen de Schen kingen in natura en geld reeds in grote getale binnen. Nu reeds zijn toezeggingen ontvangen van; 750 ton bietenkoppen en -blad; 100 ton stro; 12/2 ton voeraardappelen, en een bedrag van 30.000,in kontanten. Voor het bietenblad komen het zandgebied van Oost en West Zeeuws- Vlaanderen, Oost-Brabant en Limburg in aanmerking. De eerste zending van 50 ton is vrijdag j.I. reeds naar het plaatsje Amerika in de Peel verzonden. De meer houdbare voedermiddelen worden voor Drenthe en Over ijssel gereserveerd, terwijl de binnengekomen gelden in het bijzonder voor aankoop van voeder voor Drenthe worden gebruikt. OOK INSCHARING VAN VEE UIT DRENTHE MOGELIJK Tevens willen wij de aandacht vestigen op de mogelijkheid tot het inscharen van vee, die opengesteld is. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de mededeling op pagina 738. In het Overzicht van deze week het progressieve belasting stelsel en de nadelen hiervan voor de landbouw. 0 De vooruitzichten van de Europese aardappeloogst wordt besproken op pagina 739 0 De Tuinbouwcommissie der Z. L. M. vergaderde op 12 ok tober. Aktuele tuinbouwvraag- stukken werden besproken. Er blijkt weer hoeveel de Z. L. M. ook voor de tuinbouw betekent. Het verslag hierover vindt men op pagina 741. 0 De hulpaktie voor de door de droogte getroffen gebieden be gint op gang te komen. Resul taten van deze aktie worden op de voorpagina gegeven. Ook in- scharing van vee is mogelijk. 0 De zelf voedering en voorraad- voedering van mestvee: Ar beidsbesparend dus belangrijk! Men leze pagina 742 In de kolommen van Melk en Zuivel op pagina 743 wordt de opdruk van koelhuisboter op de verpakking de kwaliteit van de consumptiemelk en de melkex- port belicht. 0 Het geval van Boer X, die de schrik van zijn leven kreeg wordt op pagina 744 in de rubriek ver zekeringszaken onder de loupe genomen. 0 Nogmaals het garantiebeleid. Het Landbouwschap heeft zich in een brief tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer ge wend. Gevraagd wordt af te zien van de ontkoppeling van de ga rantieprijzen. (Pagina 744.) 0 In de Tuinbouwrubriek ©en uitvoerig'overzicht over de kost prijzen van appels en peren. Ver gelijking met eigen bedrijfscijfers wordt daarin geadviseerd. (Pag. 745.) 0 Ook gladiolenbollen en -loof zijn, zij het in beperkte mate bruikbaar als veevoer (zie pagina 747).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1