De Nederlandse landbouw Europese Gemeenschap HULPACTIE EN OPROEP! 719 in de 10. E. E, G. en economische blokvorming WENSEN Z. L. M.-BESTUUR DROOGTE EN OPBRENGST ZATERDAG 10 OKTOBER 195» DEEDS tijdens het totstandkomen van de E.E.G. werd Sterk de behoefte gevoeld de gemeenschap- pelijke markt uit te breiden tot een groter gebied dan dat van de zes landen van klein-Europa omvat. Er bestond reeds geregeld samenwerking in de Parijse O.E.E.C., de organisatie voor Europese economische coöperatie, waaraan op een enkele uitzondering na alle West-Europese lan den deelnamen. Deze behoefte aan uitbreiding van de Euromarkt kwam zowel binnen de zes E.E.G.-landen als daarbuiten tot uiting. Vooral van Engelse zijde is getracht aan de E.E.G. een vrij- handelsgebied toe te voegen waardoor de Euromarkt geheel West-Europa zou omvatten. De En gelse voorstellen tot economische samenwerking gingen echter heel wat minder ver, dan in de E.E.G.-verdragen overeengekomen werd. Het Bestuur der Z. L. M. heeft naar aanleiding van het gepubliceerde rond het nieuwe garantie- beleid en naar aanleiding van het schrijven Land bouwschap aan de leden van de Tweede en Eerste Kamer, in een brief aan het Kon. Ned. Landbouw- Comité nog enkele wensen t.a.v. dit beleid ken baar gemaakt. Het betreft hier vooral de niet door berekening van eventuele loonsverhogingen in de garantieprijzen, hetgeen mede gezien de zeer wis selende opbrengsten hoogst onredelijk wordt ge acht. Voorts wordt aandacht gevraagd voor de garantieprijs voor de tarwe, die voor de gehele in ons land te telen hoeveelheid zal dienen te gelden. Het loskoppelen van garantieprijs en kostprijs wordt voor de landbouw een gevaar geacht. Alleen over onverantwoorde kostenstijgingen valt na tuurlijk te praten. Deze dienen dan echter terdege aangetoond te worden. Een ongekende droogte teistert grote delen van West-Europa. Opnieuw toont de natuur, dat een door mensen geleide economie, van haar afhanke lijk is. De opbrengsten van vooral de hak vruch ten vertonen lage cijfers. De kg-opbrengst van onze eigen bieten ligt overal lager dan normaal met zelfs hele lelijke uitschieters naar beneden. Een zelfde geluid kunnen wij beluisteren uit België en Frankrijk. Het gehalte, dat tot nog toe hogere cijfers vertoont, dan men in de laatste jaren gewend was, al is dit ook niet overal het geval, kan nog wel wat goed maken, maar toch lang niet alles. De VVestduit.se aardappeloogst wordt volgens „Wereld Nieuws" op 10 lager geschat dan ver leden jaar, toen de opbrengst reeds lager dan nor maal was. In Frankrijk zal de aardappelproduktie waarschijnlijk groter uitvallen dan aanvankelijk geraamd werd, maar toch ten achter blijven bij andere jaren. De kwaliteit en de conditie van het gewas wordt zeer bevredigend genoemd en de houdbaarheid wordt gunstig beoordeeld, zo lezen wij in het Vakblad voor de Groothandel in Aard appelen, Groenten en Fruit. De export van Neder landse consumptie-aardappelen heeft een rustig verloop en concentreert zich vooral op Duitsland. NIEUW GEWAAD De 27ste jaargang van het onafhankelijk week blad voor de landbouw „Nieuwe Veldbode" ver schijnt in een geheel nieuwe opmaak. Het eerste nummer dat verleden week het licht zag, maakte al dadelijk een uitstekende indruk. De redaktie, die onder de uiterst kundige leiding staat van de ook in Zeeland bekende oudste landbouwjournalist in ons land, de heer J. Nypels, schreef in een inleidend woord: „Al wijzigt zich het uiterlijk, het karakter van de Nieuwe Veldbode zal niet veranderen". Wij verheugen ons daarover, want dit landbouwweek blad heeft steeds in onze provincie bij heel wat van onze leden een uitstekende naam gehad. Ook wij achten het met de redaktie van de Nieuwe Veld bode van veel belang, dat er een blad voor boeren en tuinders is, dat geheel onafhankelijk van orga nisaties van enigerlei commerciële of politieke groep, los ook van Overheid en Landbouwschap voorlichting over de landbouwproblemen geeft. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat er een wederzijdse waardering bestaat. De redaktie schrijft immers: „Het nut en de noodzaak van de landbouworgani saties zijn onmiskenbaar. Zonder hen kan men zich de boerenstand niet meer voorstellen. Zij moeten hun eigen organen hebben om hun leden voor te lichten". Wij zijn van mening, dat er zeker plaats is voor een goed onafhankelijk landbouwweekblad. Daarom wensen wij de verfraaide Nieuwe Veld bode een verdere goede toekomst. Enkele der belangrijkste verschillen tussen de E.E.G. en de Engelse voorstellen zijn: lste. Engeland wenste niet mee te werken tot een gemeenschappelijk tarief van invoerrechten, zoals in de E.E.G. na afloop van de overgangspe riode tot stand moet komen, doch wilde slechts de invoerrechten en andere belemmeringen in het handelsverkeer tussen de E.E.G.-landen en deelne mers aan de zgn. vrijhandelszone afschaffen, ter wijl overigens de landen vrij zouden blijven hun invoerrechten naar eigen inzicht te regelen. Het ontbreken van een gemeenschappelijk tarief van invoerrechten is echter moeilijk te verenigen met vrije handel tussen de deelnemende landen. Dit zou er immers toe leiden, dat bij enigszins aanmerke lijk verschil van invoerrecht de import zou geschie den via het land met de laagste rechten om van daar met vrijdom van invoerrecht doorgezonden te worden naar landen, die bij invoer uit niet deel nemende landen een hoger recht zouden vorderen. Dit zou dus een ontwrichting van de handel en mogelijk ook van de industriële verwerking kun nen veroorzaken, terwijl men ter voorkoming hier van gedwongen zou zijn de vrijhandel te beperken en deze te binden aan lastige formaliteiten zoals certificaten van oorsprong, die bovendien niet al tijd een betrouwbare waarborg omtrent de werke lijke herkomst der goederen verschaffen. DE uitzonderlijk lange en nog steeds voortduren de droogteperiode van dit jaar zal voor vele land- en tuinbouwbedrijven ernstige gevolgen heb ben. Alhoewel op dit moment de schade nog niet kan worden overzien, staat toch wel vast dat deze buitengewoon groot zal zijn. Op praktisch elk bedrijf kan schade worden ge constateerd, en in vele gevallen is de situatie der mate slecht dat van een catastrophe kan worden gesproken. Het aantal bedrijven dat in nood ver keert is dan ook verontrustend. Ondanks de moeilijkheden waarmede alle be drijven dit jaar geconfronteerd worden, blijkt uit de reakties die vanuit verschillende delen der pro vincie binnenkomen, dat bij velen de bereidheid aanwezig is om aan de zwaarst getroffen collega's waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de vee houderijbedrijven, enige hulp te bieden. De georganiseerde landbouw in Zeeland heeft zich daarom in een vrijdag j.l. gehouden spoedver gadering beraden over hetgeen kan worden gedaan om de nood van deze ernstig getroffen bedrijven enigszins te kunnen verlichten. De Bestuurscommissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, waarin samenwerken de Z. L. M., de C. B. T. B., de N. C. B. en de 3 Landarbeidersorganisaties, is daarbij tot de conclusie gekomen, dat een hulpactie moet wor den georganiseerd, zulks in nauwe samenwerking met de Plaatselijke Bureauhouders van de P. V. C. en de districts- en plaatselijke commissies van het Landbouwschap. Doel van deze aktie is liet bijeenbrengen van hoe veelheden veevoeder in de vorm van hooi, stro, bietenkoppen en/of -blad, voeraardappelen e.d. en eventueel het verzamelen van gelden voor het aan kopen van veevoeder. GEZIEN de bestaande nood zal het in deze gaan om hulp aan de z.g. crepeergevallen, bedrijven dus die praktisch gesproken financieel aan de rand van de afgrond toe zijn. De georganiseerde landbouw doet derhalve bij deze een beroep op allen die daarvoor in aanmer- LANDBOUYV HEEFT MOEILIJKHEDEN. 2-e. Engeland wenste het vrijhandelsgebied in te stellen voor alle industriële produkten, echter niet voor voortbrengselen van de landbouw. Dit laatste leverde voor Engeland ernstig bezwaar op, daar het landbouwbeleid in Engeland geheel anders is gericht, dan in de meeste landen van het Europese continent. Daarnaast zou de preferentie, die thans door Engeland aan de dominions wordt verleend ten aanzien van de import van hunne landbouwproduk- ten, ernstig in het gedrang komen als vrije invoer dezer goederen uit vrijwel alle Europese landen werd mogelijk gemaakt. Zowel om economische redenen (de belangen van de afzet van Engelse industrieprodukten, die in vele dominions prefe renties genieten), als uit politieke overwegingen wenste men de banden, die door deze preferenties met de dominions zijn ontstaan, niet te verbreken. 3e. De E.E.G.-verdragen bevatten buiten de over eenkomst, die het totstandkomen van de Euro markt regelt, tal van andere bepalingen, die tot nauwe samenwerking der deelnemende landen moeten leiden. In dit verband noemen wij slechts het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het Euro pees sociaalfonds, de Europese Investeringsbank en de betrekkingen met de overzeese gebieden, welke Zie verder paglim 721 king komen om deze hulpaktie daadwerkelijk te willen steunen, en daarmede te tonen dat de onder nemers in de landbouw begrip hebben voor eikaars moeilijkheden. Met het voorbeeld van de andere provincies ten tijde van de ramp voor ogen, zal het niet moeilijk zijn dit begrip op te brengen. Uiteraard zijn er ook in onze provincie vele be drijven welke geen hulp zullen kunnen bieden, ge zien de grote moeilijkheden waarmede zij zelf te kampen hebben. Voor deze bedrijven geldt dit ver zoek vanzelfsprekend niet. Het zal ieder ongetwijfeld duidelijk zijn, dat het niet mogelijk is om vooraf te bepalen wie aan deze hulpaktie zal kunnen deelnemen. Derhalve wordt deze circulaire aan alle bij de P. V. C. geregistreer de land- en tuinbouwbedrijven verzonden. Ieder voor zich zal moeten uitmaken of hij in staat is in deze hulp te verlenen. Zij die zulks niet kunnen, dienen dit schrijven als niet voor hen bestemd te beschouwen. De persoonlijke verantwoordelijkheid staat bij deze aktie voorop. UOORZOVER in de één of andere vorm hulp kan worden geboden, wordt in de circulaire verzocht de daaraan voorkomende strook in te vul len, en deze af te geven aan degene die namens de georganiseerde landbouw een dezer dagen langs zal komen. Omtrent de verdere organisatie van één en ander zal zo spoedig mogelijk nader worden bericht. Het gaat er thans om te weten waarop gerekend kan worden. Elke gift, hoe klein ook, hetzij in natura, hetzij in geld, is welkom. De georganiseerde landbouw rekent gaarne op aller medewerking, indien deze mogelijk is en zegt daarvoor bij voorbaat hartelijk dank. LANDBOUWSCHAP, Gewestelijke Raad voor Zeeland, G. J. DE JAGER, voorzitter. W. GOEMAN, secretaris De Gewestelijke Raad voor Zeeland van hetLandbouwschap heeft zich met onderstaande cir culaire tot alle bij de P. V. C. geregistreerde Land- en Tuinbouwbedrijven gericht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3