RADIO ZITDAGEN Vervolg OVERZICHT Uitbreidingsplannen Zitdagen Woningadviesbureau BEGROTING LANDBOUWSCHAP I960 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur mr. J. F. G. Schlingemann. ZEEUWS LANDBOUWBLAD treurenswaard genoemd moet worden. Vooral indien men weet, dat deze landbouwmedewerker iemand is, die de problemen, waarvoor onze land bouw zich gesteld ziet, uit hoofde van de functie, die hij als hoofdberoep uitoefent, op zijn duimpje kent. De voornaamste kostenstijgingen zijn immers te vinden in de factor arbeidslonen. De lonen zijn in ons land herhaaldelijk gestegen en het is niet meer dan natuurlijk, dat de land bouw niet achter wilde en kon blij ven. Er is geen enkele reden, waar om de arbeid van de landarbeider en van de boer en zijn gezinsleden lager betaald moet worden dan andere ar beid, vooral niet, nadat het werkclas- sificatierapport van het bekende Bu reau Berenschot aangetoond heeft, dat landarbeid volwaardige, geschool de arbeid is. Natuurlijk kunnen de kosten in de landbouw nog omlaag. Maar de mid delen hiertoe, namelijk structuurver betering, mechanisatie en rationali satie, worden volop toegepast. De uit voering van deze middelen kost tijd en geld. Maar dit geldt even zo goed voor andere bedrijfstakken, die met dikwijls eenvoudiger en minder zicht bare maatregelen geholpen worden. Wij denken in dit verband maar aan de steenkolen. Terwijl er geweldige overschotten van deze energie- en warmtebron zijn, daalt de prijs voor de consument niet! En ook de lonen van de mijnwerkers gaan niet om laag, en zullen bij de komende loons verhogingen zeker niet achterblijven. EEN SCHEPJE EROP Wij citeerden deze passage uit de N. R. C. om aan te tonen, dat het be leid, dat Minister Marijnen heeft voorgesteld, zeker in andere kringen dan de landbouw, voorstanders vindt. De hoofdredactie van de N. R. C. deed ér in het verslag over de debatten in de Tweede Kamer nog een schepje bovenop door te schrijven: „Het is zonneklaar dat de mid denpartijen, de liberalen, de a.r, en de c.h., bang zijn om ook in de landbouwsector van de economie een einde te maken aan de kunst matighedenVoor het nieuwe ga rantiebeleid is men huiverig. Men aarzelt en wil afremmen wat men in andere sectoren als vernieuwing beschouwt. Wij vinden dit een iet wat tweeslachtige houding, die niet anders dan een gevolg kan zijn van pressie van de landbouwgroepen binnen de partijen. Die pressie heb ben wij in de Kamer al jarenlang meegemaakt, maar de landbouw zal toch moeten beseffen dat zijn kunstmatige isolement in onze volkshuishouding niet eindeloos kan voortduren." Ziezo, dat weten wij in de land bouw dan weer. De stemming van deze hoofdredactie proeven wij maar al te goed. Het is alleen betreurenswaard, dat een blad als de N. R. C., dat bekend staat als een van de beste en objec tiefste dagbladen van Nederland, een dergelijke ondoordachte passage pu bliceert. Want het kunstmatige in onze landbouweconomie zit hem niet in de eigen landbouw (al valt daar natuurlijk nog veel te verbeteren), maar in de situatie op de wereld- markt. Ware deze situatie het gevolg van een gezonde concurrentiestrijd, dan had de N. R. C. gelijk. Maar er is niets kunstmatigers te bedenken dan deze wereldmarkt, waarop vele landen, die de eigen landbouw aan alle kanten steunen, alleen hun overschotten spuien tegen prijzen, die onder de aan eigen boeren betaalde prijzen lig gen. Voorts zijn de stijgende kosten in de landbouw er zij ten over vloede nogmaals aan herinnerd voor een flink deel het gevolg van loonstijgingen, die in ons land na de oorlog steeds kunstmatig tot stand kwamen. Dat dit laatste, ook onder de vrijere loonvorming, voorlopig zo blijft is duidelijk. Bovendien liggen de kunstmatig heden, die gaan verdwijnen op een geheel ander vlak dan dat van de voortbrenging. De subsidies, die gaan verdwijnen, beogen juist de kosten van het bouwen en de kosten van de melk ook werkelijk door de consu ment te laten betalen. De subsidies in de landbouwsector worden gege ven om de kosten van de boer (voor een flink deel loonkosten) te vergoe den opdat hij leven kan. Tenslotte moge aan het adres van de N. R. C. worden opgemerkt, dat de kunstmatigheden in het garantie- beleid niet zijn ontstaan toen de eigen kostprijs kwam te liggen boven de kunstmatige wereldmarktprijs. Zij ontstonden juist in een periode/waar in de situatie precies omgekeerd lag en de boer zijn gegarandeerde pro- dukten jarenlang afleverde tegen prijzen, die ver onder de wereld marktprijzen lagen. REACTIE LANDBOUWSCHAP INMIDDELS heeft het bestuur van het Landbouwschap in een schrij ven aan de leden van de Tweede Kamer zijn standpunt .uiteengezet. Een standpunt, dat straks in de be spreking met de Minister zeker ook verdedigd zal worden. Daar vóór ver gaderen de landbouworganisaties echter nog, zodat mogelijk daar nog wijzigingen uit kunnen voortkomen. In de brief aan de Kamerleden wor den bijna alle punten, die wij de laatste weken in dit blad bespraken, aangesneden. Het voornaamste be zwaar gaat tegen het losmaken van de binding kostprijs-garantieprijs. Toch missen wij enkele dingen. Aan het niet doorberekenen van hogere lonen in de garantieprijzen wordt praktisch voorbijgegaan. Hier ligt onzes inziens echter een van de grootste bezwaren voor de onder nemers in de landbouw. Wij zetten de vorige week reeds uitvoerig uiteen, dat produktiviteitsverhoging iets an ders is en zeker in de bedrijfstak landbouw dan rendementstijging. Een duidelijker voorbeeld dan dit droge jaar is er niet. Wanneer de lonen in de landbouw verhoogd wor den en hoe zouden zij kunnen ach terblijven dan betekent dit „dat de boer mèt werknemers deze uit eigen zak moet betalen bij opbrengsten als dit jaar of bij een inzinking van de wereldmarkt van de vrije produkten. Voor de kleinere boer, die zónder be taalde arbeidskrachten werkt, be tekent een niet doorberekenen, dat zijn werkuren lager betaald worden dan de laagst betaalde arbeidskracht in ons land. Daarom kan onzes inziens de ge organiseerde landbouw niet akkoord gaan met het niet doorberekenen van hogere lonen in de garantieprij zen, tenzij aangetoond wordt dat een produktiviteitsstijging gepaard gaat met een rendementsstijging. Wij vrezen, dat het Bestuur van het Landbouwschap, waarin werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in gelijken getale zitting hebben, niet het juiste lichaam is, om dit toch van ondernemerszijde ge zien juiste en billijke standpunt te verdedigen. Hetgeen te denken geeft! Het Landbouwschap wijst verder terecht in zijn brief op het feit, „dat een goed garantiebeleid voor de land bouw noodzakelijk is, daar andere beleidsinstrumenten, die in overige sectoren van het economische leven worden gehanteerd, in de landbouw niet bruikbaar ofwel niet doeltreffend zijn. Dit betekent, dat het garantiebeleid voor de landbouw een beleidsinstru ment is, dat gelijkwaardig is aan het instrumentarium van de overige sec toren van het bedrijfsleven". Er worden immers voor andere be drijfstakken tal van ondersteunende maatregelen getroffen. Wij denken maar weer aan de steenkolen. Deze passage sluit wonderwel aan bij het door ons hierboven gehouden betoog. Het bestuur van de Z. L. M. heeft nog in een schrijven aan het bestuur van het K. N. L. C. enkele aanvullin gen voorgesteld, die in de bespreking met de Minister naar voren gebracht kunnen worden. Nu is het afwachten, wat uiteinde lijk bij de behandeling van de Begro ting van Landbouw in de Tweede Kamer op 24 november a.s. uit de bus zal komen. S. AXEL Vanaf 1 oktober 1959, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage het door Gedeputeerde Staten in ontwerp vastgestelde plan van uitbreiding in hoofdzaak en in onderdelen, met bijbehorende bebouwings voorschriften en toelichting. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij Gedeputeerde Staten bezwaren indienen. BRUINISSE Een uitbreidingsplan in hoofdzaak, regelende de bebouwing in het agrarisch gebied en de aan passing van de bebouwing in verband met de in uitvoering zijnde Deltawerken, wordt voorbereid. HONTENISSE a. Vanaf 21 sept. heeft tot en met 7 okt. 1959, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen de bij raadsbesluit vastgestelde wijziging van het uitbreidingsplan, in uitvoerige kaarten met bebouwingsvoorschriften. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. b. Vanaf 21 september 1959 gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp tot herziening der bebou wingsvoorschriften, behorende bij het uitbrei dingsplan in hoofdzaak en in onderdelen. Gedu rende genoemde termijn kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad bezwaren indienen. GOESDinsdag 13 oktober van 13.0015.00 uur in het Landbouwhuis, Grote Markt 28. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap brengt ter openbare kennis, dat de begroting (met toelichting) van het Landbouwschap voor het kalenderjaar 1960 op het Secretariaat (Raamweg 2528, 's-Gravenhage) voor een ieder ter lezing is neergelegd en aldaar algemeen verkrijgbaar is gesteld. Verschillende percelen lucerne vertonen een mooie nagroei. De verleiding kan bestaan om nog een 4e keer te maaien. Als het voer niet be slist nodig is voor het vee, moet U dit nalaten. Wil men toch maaien, dan moet hiermee ge wacht worden tot de tweede helft van oktober. De reservestoffen wQrden dan door hergroei wei nig meer verbruikt. Dinsdag 13 oktober a.s., Hilversum II, 12.20 12.30 uur, zal naar gegevens van Ir. D. Breemhaar van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Z. Gel derland het hoorspel „De boer van Nooitgedacht" worden uitgezonden. O.m. zal daarbij worden ge sproken over het ploegen van kleigronden op win- tervoor. Vrijdag 16 oktober a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur, spreekt Ir. K. W. Kruse van de Inspectie der Landbouwvoorlichting over het onderwerp: „Be drijfsorganisatie en boekhouding". Met medewerking van Ir. Th. J. Tienstra, Rijks- landbouwconsulent voor O. Drenthe, zal de uitzen ding worden besloten met een korte reportage van de op zaterdag 10 oktober a.s. te houden paarden- en trekkerploegwedstrijd in Borger. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUTJT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 15 oktober in hotel „Hof van Holland" van 1113 uur (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. OOSTBURG: Woensdag 14 oktober in hotel „De Vuyst" van 1517 uur. KORTGENE: Donderdag 15 oktober in hotel „De Korenbeurs" van 1113 uur (de heer De Lange) ADVIESBUREAU OORLOGS- EN RAMPSCHADB Getroffenen uit deze provincie, die ernstige moei lijkheden hebben met betrekking tot de regeling van de door hen geleden oorlogs- en/of waters- noodschade, kunnen zich, wanneer een bezoek aan onderstaande zitting te Zierikzee voor hen be zwaarlijk is gelet op de afstand, welke zij van die plaats woonachtig zijn, mondeling of schriftelijk wenden tot het Adviesorgaan en wel via het Secre tariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland voor het Landbouwschap, Grote Markt 28a, Goes. ZIERIKZEE: Donderdag 15 oktober in het café van het „Huis van Nassau" van 1013 uur. Verschijnt wekelijks) Officiëel Orgaan van de Redactie en Administratie Grote Markt 28, Goes. Telefoon K. 1100—2345.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 2