SLOTBESCHOUWING LANDBOUWBELEID r Overzicht Ook Zeeland gaat helpen Zitdagen Boekhoud- bureau Deze week 0 En tot besluit: de gebruike lijke berichten, rubrieken en me dedelingen. No. «499 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de Aggr ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND J |\E droogte heeft in vele delen van ons land en ook van onze Provincie, voor de landbouw ernstige vormen aangenomen. Wij weten dit allen en wij zouden hierover zeker niet opnieuw schrijven, wanneer niet de feiten aodanig waren, dat hulp geboden dient te worden aan de ergste gevallen. De vorige week kwam ter bespreking van de ontstane situatie de Bestuurs commissie van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in spoedver gadering bijeen. Van vele delen van Zeeland kwamen bij de landbouworgani- •aties vragen binnen of geen hulpactie op touw gezet diende te worden. Elders in den lande is men ook begonnen en vooral uit de voormalige watersnood- gebieden kwamen aanbiedingen om te helpen binnen. Dit mag te meer ge waardeerd worden, omdat de droogte in vele delen van Zeeland tot bijzonder slechte opbrengsten van vooral de hakvruchten heeft geleid. Besloten is, dat ook in onze Provincie een hulpactie georganiseerd zal worden. fteeds werd hierover een bericht aan de in Zeeland verschijnende dag bladen gestuurd, die dit ook opnamen. Aan alle bij de P. V. C. geregi streerde land- en tuinbouwers is een circulaire verzonden, waarin de be doelingen zijn uiteengezet. Om der tijdswille en ter wille van een zo eenvoudig mogelijke administratie, die nu eenmaal nodig is, zijn alle ge- registreerden aangeschreven, of schoon zeer goed bekend is, dat er ook in eigen provincie noodgevallen voorkomen. Men kan in natura vee voeder aanbieden of geld geven. Met de organen in de het meest door de droogte geteisterde provincies zal ten spoedigste contact worden opge nomen hoe en waar geholpen kan worden. Het spreekt vanzelf, dat ook de Z. L. M. deze actie warm aanbe veelt bij diegenen, die wat te missen hebben. NOGMAALS HET GARANTTEBELEID WIJ beloofden verleden week terug te zullen komen op enkele pun ten van het garantiebeleid. Wij doen dit met des te meer reden, omdat in middels in de Tweede Kamer de al gemene politieke beschouwingen zijn gehouden naar aanleiding van de ring, en in deze beschouwingen het landbouwbeleid door verschil- gen het landbouwbeleid door verschil lende sprekers is behandeld. Wij ach ten dit van groot belang. Immers de gang van zaken in de Tweede Kamer is, dat alvorens aan de behandeling van de verschillende begrotingshoofd stukken wordt begonnen de leiders van de fracties hun visie ten beste geven op het algemene politieke be leid. Zij dalen meestal niet af in details, daar dit overgelaten wordt aan de in elke fractie aanwezige specialisten. Wanneer, zoals thans het geval was, reeds bij deze algemene be schouwingen door de fractievoorzit ters van de V. V. D., de A. R. en de C. H. U., bezorgdheid aangaande het te voeren landbouwbeleid wordt uit gesproken, dan kan men er zeker van zijn, dat deze bezorgdheid in deze kringen leeft en dat deze groot ge noeg is om de regering reeds vóór de behandeling van de landbouwbe groting hierop te attenderen. Zoals te verwachten was richtte de kritiek van deze drie groeperingen zich in hoofdzaak op het losser maken van de band tussen de kost prijzen en de garantieprijzen. Wij schreven reeds twee weken over deze kwestie, die wij hèt kardinale punt noemden en waarop zich thans aller aandacht concentreert. Het is bekend, dat de georganiseerde landbouw zich tegen een lossere band verzet, omdat daarmede het redelijke bestaan, waarnaar de regering zegt te zullen streven, op losse schroeven komt te staan. Er blijkt thans politieke steun voor dit standpunt te bestaan en wel bij drie van de vier de regering welgezin de partijen. Het kan niet anders of dit moet het bestuur van het Landbouw schap, dat volgende week een laat ste bespreking met Minister Marijnen gaat voeren, een hart onder de riem zijn. HARDE STRIJD MEN dient er zich overigens van bewust te zijn, dat eert harde strijd gevoerd zal moeten worden. Immers lang niet iedereen verwerpt de denkwijze van de Minister, welke ongetwijfeld tevens de denkwijze is van de gehele regering en zeker van de Ministers van Financiën en van Economische Zaken. Wij behoeven het artikel van de landbouwkundige medewerker van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" in het nummer van 26 september j.l. maar te lezen. Hij schrijft letterlijk: „Ook de ontkoppeling van kost prijs, en garantieprijzen achten wij juist, omdat inderdaad de kosten steeds de neiging hebben op te trekken naar een hoger prijsniveau als dit gegarandeerd wordt. Het ge volg is dan, dat spoedig de prijzen weer ontoereikend zijn om de stij gende kosten te dekkenwaarna opnieuw verhoging van de garantie prijzen moet volgen. Het was onver mijdelijk dat ook hieraan een einde moest komen." Het moet ons van het hart, dat een dergelijke passage, waarin geen enkel bewijs wordt aangevoerd voor de naar voren gebrachte stelling, be- Zie verder volgende pagina Terneuzen: Woensdag 14 okt. in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 14 okt. in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 15 okt. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 15 okt. in hotel „De Eendracht". St. Maartensdijk: Donderdag 15 oktober in hotel „Hof van Holland". Bietenlevering weer in volle gang 0 De aanhoudende droogte brengt steeds meer boeren in grote moeilijkheden. Door de "Gewestelijke Raad voor Zeeland van luet Landbouwschap wordt met medewerking van de organi saties een hulpaktie georgani seerd voor de door de droogte getroffen gebieden. De nu inge zette aktie verdient aller mede werking. Nadere bijzonderheden vindt men op pagina 719. 0 In het overzicht van deze week een beschouwing over het toekomstige landbouwbeleid, dat al heel wat stof heeft doen op waaien. 0 Ontheffingsmogelijkheden in verband met het aardappelmoe- heidsbesiuit worden op pagina 721 gegeven. 0 De oogstvooruitzichten voor aardappelen, zowel in ons land als in het buitenland, leze men op pagina 722. Een nummer van 20 pagina's ondermeer om de achterstand der veekeuringen in te halen. Door ruimtegebrek was er geen ge legenheid hier eerder aandacht aan te besteden. Dit verzuim en deze achterstand nu in één keer ingehaald 0 Aan de demonstratie van aanbouwploegen, die te Axel plaats vond, wordt op pagina 727 de nodige aandacht gewijd. Ge zien de vóór deze winter nog uit te voeren grondbewerking, kan een ieder er zijn nut mee doen. Ook in de Tuinbouwrubriek een oproep voor de fruitkwekers en tuinders om hun steentje voor de door de droogte getroffenen bij te dragen. Het artikel „Aan U de daad" spreekt voor zich. (pagina 731). 0 De aanhoudende droogte en de daardoor te verwachten terug gang in de melk en zuivelpro- duktie brengt de melkexport naar Frankrijk in het middel punt van de belangstelling (pag. 721). 0 Dat voorzichtigheid geboden is bij het voederen van suiker- bietenloof en voederbieten blijkt uit het artikel van het Veevoeder Bureau op pag. 723.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1