rn VEEL EXPORT VAN APPELEN EN PEREN 731 TUINBOUW Aan U de daad DINGEN VAN DE WEEK VERGADERING COMMISSIE FRUITTEELT K.N.L.C. ZATERDAG 10 OKTOBER 1059 Al is het niet direct toepasselijk op deze Tuinbouwrubriek. toch kunnen we niet nalaten om ons medeleven te betuigen aan de velen, die door de grote droogte in moeilijkheden zijn geraakt. In het bijzonder de veehouders staan in bepaalde delen van het land voor zware problemen. Ieder, die een eigen bedrijf heeft, weet wat zorgen zijn. Als fruit- en groentetelers hebben we dat ook reeds zo dikwijls ondervonden. Men staat machteloos als de natuur ons in de een of andere vorm tegen zit. Ook nu blijkt weer hoe funest het is dat men door de hoge belastingen niet voldoende kan reserveren in een §ped jaar. Wat ons heeft getroffen is de solidariteit van de landbouw. Men hoort van duizenden kilo's voer welke beschikbaar worden gesteld voor de gedupeerde veehouders. Zelfs het leger is ingeschakeld voor het vervoer van dat alles. Dat is een prachtig voorbeeld van meeleven, niet alleen met de mond maar ook met de daad. We hebben in de kranten kunnen lezen dat het Ned. Rode Kruis zijn bekende giro nummer 777 weer heeft opengesteld voor hulp aan de slachtoffers in Japan. Voor velen van ons is dit giro-nummer indertijd de redding geweest uit financiële zorgen. We denken aan de ramp van 1953. In deze dagen vraagt de Stichting Kerkebouw uw bij drage. De aktie 4 x Z. N. is begonnen. Is dat alles al niet meer dan genoeg zult U vragen. Toch wagen wij het er op in deze rubriek een vraag te stellen. Een vraag aan onszelf en aan allen die dit lezen. Kunnen wij ook iets doen voor deze gedu peerden in Overijssel of Drente of waar dan ook? Voor deze mensen die niet door eigen schuld gedupeerd zijn? De fruitteler heeft geen bietenblad of aardappelen. Vele houders in onze provincie hebben het al moeilijk genoeg. Als fruitkwekers hebben we echter fruit dat niet tegen valt, noch in kwaliteit, noch in prijs. Als we nu eens enkele kisten appels of peren omzetten in geld en dat geld ook storten op een gironummer ten gunste van hen, die door de droogte zo getroffen zijn? Geld kan worden omgezet in veevoer en komt zodoende terecht in de magen van de hongerende veestapel. Zou dit geen daadwerkelijk blijk van medeleven zijn? Overdenk dit alles eens. Voelt U iets voor deze aktie stort dan uw bijdrage op giro No. 651917 van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes. WANNEER dit nummer van het Zeeuws Landbouwblad verschijnt zal het met de pluk van appels en peren in Zeeland een heel eind gebeurd zijn. Op het ogenblik is men hiermede nog volop bezig en het gaat wel bijzonder vlot dit jaar. Het verschil met voor gaande jaren bedraagt zeker twee weken en voor sommige rassen wel drie weken Op de veilingen komen nog steeds flinke aan voeren maar toch wordt het plaatselijk al duide lijk dat er reeds veel geruimd is. Vooral zien we dat bij het appelras Cox's Orange Pippin. Eigen lijk heeft alleen de veiling in Goes nog maar een aanbod van betekenis van dit ras. Op de andere veilingen komen er niet veel meer. Het zal echter niet lang meer duren of de telers zullen reeds hun Cox's Orange Pippin uit het koelhuis moeten gaan ruimen en het zou ons niets verwonderen indien er in de komende week reeds partijen koelhuis Cox's aangeboden zouden worden in Zeeland. We zien namelijk dat er heel wat partijen zijn die zich niet best laten bewaren. Vooral het beruchte stip speelt dit jaar een grote rol. We hoorden van een teler die nu reeds meer dan 35 stip uit zijn Cox's haalde. Ongetwijfeld zal de bijzondere zomer hierbij een grote rol hebben gespeeld Ondanks dat, zien we bij de telers toch weer een grote belangstelling voor het bewaren van hun fruit. De koelhuizen en bewaarplaatsen in Zeeland komen vol, ja plaatselijk heeft men zelfs ruimte te kort. Niet alleen de telers willen namelijk koelen, ook de handelaren hebben er interesse voor en als ze koelruimte kunnen krij gen zijn ze ook bereid om enkele centen per kg. meer te betalen voor een geschikte partij appels. In de komende week zal worden begonnen met het inbrengen van Golden Delicious" in de gas- cellen. Het is te hopen dat dit belangrijke Zeeuwse ras zich dit jaar weer goed zal houden bij het bewaren maar als we eerlijk zijn moeten we bekennen dat we voor sommige partijen wel bang zijn. We zagen namelijk de afgelopen week reeds Golden Delicious op de veiling, bijzonder mooi gekleurd maar bij nader bekijken bleek het beruchte stip reeds aanwezig te zijn. FIAT Is iets wat zelden voor komt bij dit ras en het is toch wel een waarschuwing. We willen de betrokken telers dan ook adviseren om hun koel huispartijen zorgvuldig te bekijken en als men twij felt aan de houdbaarheid dan kan men beter geen risico nemen en niet koeien. Nu we het toch over het koelen van het fruit hebben willen we ook graag nog een keer wijzen op de noodzakelijkheid om het fruit in het koel huis goed onder controle te houden. Het fruit is dit jaar opgegroeid onder abnormale weersomstandigheden en ook by de pluk en de aan voer in het koelhuis waren de weersomstandig heden anders dan te voren. Meer nog dan andere jaren zal dit jaar een goede controle noodzakelijk zijn. Op het ogenblik is dat reeds urgent bij de Cox's Orange Pippin maar de andere rassen mogen ook heus niet vergeten worden. De export van appels en peren beweegt zich op het ogenblik op een zeer hoog peil en is gro ter dan ooit te voren. Dit zagen we weer een keer duidelijk toen we dezer dagen de exportcijfers over de laatste week van september onder ogen kregen zoals deze wordt uitgegeven door het U.C.B. Daaruit blijkt dat er veel appels in die week de grens zijn over gegaan. Tevens brengt dit duidelijk naar voren van hoe groot belang de West-Duitse markt is voor de afzet van ons fruit. Dit land heeft een fruitoogst welke be langrijk kleiner is dan het vorig jaar en de be hoefte aan fruit wordt voor een groot deel ge dekt door invoer uit ons land. IIET goede Nederlandse fruit doet het best op de West Duitse markt, ondanks het bezwaar dat we hoofdzakelijk exporteren in dikwijls vuile en te grote meermalige kisten. Over dit vraag stuk hopen we binnenkort nog wel eens te schrij ven. Met vreugde stellen we nu vast dat het goed gaat met de afzet van ons fruit en dit heeft tot gevolg dat er goede prijzen worden betaald. In de rubriek der marktberichten kunt u hierover meer lezen. De bedoelde exportcijfers over de laatste week van september zijn als volgt: Appelen totaal 4867 ton waarvan naar West-Duitsland 4604 ton; naar Het is weer al enkele weken geleden dat in Utrecht een vergadering werd gehouden van de commissie Fruitteelt van het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité. Niettemin meenden we er goed aan te doen deze week alsnog een verslag op te nemen van de voornaamste besprekingen op deze vergade ring, zodat u een inzicht krijgt in hetgeen er wordt gedaan in het belang van de fruitteelt door deze commissie, welke enkele maanden geleden is ingesteld, met het doel deze belangen beter dan tot dusver gebeurde, te kunnen behartigen. De commissie had tot nu toe nog geen gebruik gemaakt van zijn recht een adviserend bestuurs lid van de afdeling Tuinbouw van het K.N.L.C. aan te wijzen. Men besloot deze functie te ver binden met het voorzitterschap van de commis sie. Door dit besluit werd de heer mr. J. F. G. Schlingemann, die voorlopig als voorzitter fun geert, aangewezen genoemde functie op zich te nemen. Betreffende het groente- en fruitbeleid in de E.E.G. nam de commissie met belangstelling ken nis van het verslag van de E.E.G.-conferentie, welke op 24 en 25 augustus j.l. te Dortmund is gehouden. De secretaris van de commissie, de heer C. G. Trouw, heeft deze conferentie als lid van de Nederlandse delegatie bijgewoond. Van de 6 landen was Italië niet vertegenwoordigd in Dortmund. De oorzaak van deze afwezigheid ligt in het feit, dat men in Italië niet tot overeen stemming is kunnen komen over de samenstel ling van de Italiaanse delegatie. De E.E.G.-commissie voor Groenten en Fruit van de 6 landen heeft besloten een verbinding te leggen met de C.O.P.A., de organisatie van al le landbouworganisaties uit het Euromarkt- DE afgelopen week heeft zich weer gekenmerkt door het aanhoudende droge en warme weer. Elke week denkt men: „Nu zal het wel de laatste week zijn" maar na elke kleine storing breidt zich weer een hogedrukgebied over ons uit en scliynt de zon alsof het midzomer was. Dit doet onze laatste appels, vooral onze Jo nathan, fel rood kleuren, zoals we nog nooit heb ben meegemaakt. Dit komt ook reeds uit in de prijs. Ze worden reeds verkocht voor een goede prijs. De Golden Delicious begint ook reeds aardig zyn naam eer aan te doen, maar wil ze goed zyn en zal ze met de Jonathan willen wedijveren in kleur dan moet ze nog even hangen, als ze tenminste daar de tijd voor krygt. Men hoort allerwege de klacht over de vogelschade die op sommige plaat sen zeer groot is. Soms moet alles er ineens af geplukt worden omdat er niets over blijft ais er een spreeuwen-invasie heeft plaats gevonden. Een uur spreeuwen in de boomgaard cn honder den kilo's kostbaar fruit zijn vernietigd. Een ieder zij dus op zijn hoede en neme geen onnodig risico. Het is wel jammer dat hierdoor noodgedwongen onze kostbare appel te vroeg geplukt moet wor den. Het spreeuwenprobleem wordt steeds urgen ter en zal bestudeerd moeten worden. Voor onze kersen is het al lang een ware plaag en nu volgt ons harde fruit ook nog. Voor wie niet met dit. probleem heeft de worstelen gaat alles rus tig door. Geen hinder van de regen, geen val door de wind, een smaakvol en goed produkt en een goede prijs. De oogstverwachting was niet zo hoog gespannen, maar ze valt zieker mee. De aardbeien welke deze zomer zijn geplant hebben veel van de droogte te lijden. Uitgezonderd enkele perceeltjes die vroeg zijn geplant. De framl»ozen houden zich tamelijk goed en komen nog tamelijk op lengte. De bramen geven een record oogst en thans wor den er nog aardig wat geveild voor de binnenlandse consumptie voor een behoorlijke prys. Dit ver schaft nog aardig wat werk aan de kleinfruitteler en tevens nog wat Inkomsten. Zo gaat ondanks het zomerse weer het fruitsei- zoen 1959 zijn einde tegemoet en gaan we al zor gen voor de oogst 1960. Wie last van bioediuis heeft, raden we aan een flinke bespuiting te geven en daar niet te lang mee te wachten. We zijn dan reeds de broedhaarden voor het volgend seizoen kwijt. Ook is het nog een zeer geschikte tijd om wat vuil op te ruimen al moet men voorzichtig zijn inet een diepe grondbewerking in deze droogte. Zo is er steeds werk dat produktief verricht kan wor den, al kunnen we het ook rustig aan doen. Luxemburg 48 ton; Engeland 213 ton en nog 2 ton naar Afrika. Dit is een geweldig groot kwantum als men be denkt dat het nog niet eens een maand geleden is dat het wekelijkse kwantum appelen dat de grens over ging niet boven de 2 miljoen kg. kwam. Ook het kwantum peren dat in die week werd geëxporteerd, mag er zijn namelijk 3954 ton. Hiervan nam West-Duitsland 3080 ton af; Bel gië en Luxemburg 331 ton; Engeland 105 ton; Afrika 2 tonIerland 40 tonOostenrijk 33 ton en Finland niet minder dan 310 ton. Ook voor de Nederlandse peren is dus blijkbaar in het buitenland veel animo. Laten we hopen dat het voorlopig zo voort zal gaan want dat zal de prijsvorming ongetwijfeld ten goede komen. gebied. De C.O.P.A. onderhoudt regelmatig con tact met de Europese Commissie en draagt op deze wijze bij aan het voeren van het land- en tuinbouwbeleid in de E.E.G. De C.O.P.A. verenigt zo veel mogelijk alle sectoren van land- en tuin bouw in zich en wordt zodoende representatief geacht voor de genoemde beleidsvoering. Het voornaamste resultaat van de conferentie vormt de voorbereiding van de belangrijke aangelegen heid coördinatie van de afzet van groenten en fruit in de E.E.G. Omtrent de hierna te noemen punten zullen de delegaties van de verschillende landen hun standpunten uitwisselen, waarna wederom een bespreking in internationaal ver band volgt. 1. Gemeenschappelijke kwaliteits- en sorte- ringseisen Moeten deze op wettelijke of vrijwillige basis steunen? Is de toepassing er van verplicht of facultatief? 2. Gemeenschappelijke marktberichtgeving a. dagelijkse prijzen, b. areaal en oogstverwachtingen. 3. Contingentering, minimum-prijzen, gega randeerde minimum-exportprijzen. 4. Commissiehandel. 5. Welke maatregelen bestaan er, die de export beïnvloeden? 6. Internationale statistiek van produktiemid- delen. 7. Produktiecoördinatie. De commissie Fruitteelt sprak de wens uit te worden gekend in de vaststelling van het Neder- Zie verder pauinn 733

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15