HET VLASONDERWIJS ZUIDELIJK FLEVOLAND EN MARKERWAARD DE VLEESPOTTEN IN AVEST-DUITSLAND DREIGEN OVER TE LOPEN LAAT DE LUCHTFILTERS NAKIJKEN KORTE WENKEN ZATERDAG 10 OKTOBER 1950 ||ET Ministerie van Voedselvoorziening van de Bondsrepubliek heeft als verantwoordelijke instantie zorgen. Deze zorgen zijn niet alleen een gevolg van de droogte die zich eveneens in Duits land doet gevoelen door de grotere aanvoer van vee, maar ook met het oog op de toekomst. Tot dusver konden het binnenlandse marktbeleid en de aanvoer uit het buitenland steeds recht streeks op elkaar worden afgestemd, maar dit zal in de toekomst naar de mening van deskundigen niet meer zo gemakkelijk gaan. Het gevaar bestaat, dat men in de vleessector op den duur op dezelfde wijze in de knoop geraakt als nu reeds bij het graan. Daar wijzen de eerste tekenen nu reeds op. Australië verlangt reeds ge ruime tijd een long-term kontrakt voor de uitvoer van vlees van fabriekskwaliteit naar de Bonds republiek en dit verlangen kan tijdens de in begin oktober in Canberra beginnende handelsbespre kingen wel eens meer gestalte krijgen. Dezer dagen waren er Nederlandse regeringsvertegenwoor digers in Bonn, die in het kader van de E. E. G. eveneens een langlopend verdrag wensten voor de uitvoer van Nederlands vee (varkens en runderen) naar de Bondsrepubliek. Van bevoegde zijde wordt echter opgemerkt, dat de opvattingen over de be treffende omvang van de invoer resp. uitvoer tamelijk sterk uiteen lagen. Met grote opmerkzaamheid ziet men hier echter de voortschrijdende uitgroeiing van mond- en klauwzeer in Frankrijk tegemoet, die de Bonds republiek tot nog toe de gelegenheid geeft Franse wensen tot leveranties af te wijzen. Jarenlang kon Frankrijk vanwege deze veeziekte geen vlees naar de Bondsrepubliek uitvoeren. De Duitse importeurs en verwerkers zullen het niettemin toejuichen Frans vlees te kunnen betrekken, dat dit tegemoet komt aan de door de Duitsers gestelde kwaliteits eisen. Op grond van traditionele handelsbetrek kingen zal Denemarken volgens veler mening onder alle omstandigheden erop staan, in de le vering van runderen naar West-Duitsland in de toekomst de eerste plaats te blijven innemen. Dit betekent tegelijkertijd de progressie waaronder de vleesinvoer in de Bondsrepubliek zich binnen niet al te lange tijd zal voltrekken. In deze overwegin gen zijn nog niet in aanmerking genomen de in voer van varkens uit het buitenland op grond van reeds lang bestaande handelsafspraken, die de vleesinvoer in zijn totaliteit sterk omhoog druk ken. Onder deze omstandigheden onderstreepten deskundigen de betekenis die men van Duitse zijde moet toekennen aan een aangepaste hoogte van de voedergraanprijs in de E. E. G., daar anders door een uitbreiding van de veredelingsproduktie de te verwachten situatie nog verder zal verscherpen. („Vieh und Fleisch'' 18-9-'59.) Door de voortdurende droogte moeten zeer veel landbouwtrekkers in een bijzonder stoffige om geving hun werk doen. Het aanzuigen van ver ontreinigde lucht werkt voor het inwendige van een motor verwoestend en daarom is het zaak in deze tijd nauwkeurig op de toestand van de luchtfilters te letten. De BOVAG wijst erop, dat de aansluitingen van het filter geen stof mogen doorlaten, dat het filterpatroon niet verteerd mag zijn en dat er voldoende olie in het filterhuis moet zitten, wil bereikt kunnen worden dat uitsluitend zuivere lucht de motor binnenkomt. Aanbevolen wordt het luchtfilter op deze punten te laten nakijken, waarbij het filter tevens kan worden schoonge maakt. Dit laatste zal voor ieder luchtfilter ze ker nodig zijn, ook wanneer aan de droogte einde lijk een einde komt. Is het aankopen van mager vee om dit af te mesten met bietenblad rendabel? Dit is een vraag, die elke akkerbouwer zich jaarlijks stelt. Een kleine berekening leert ons, dat het ver kopen van bietenblad tegen een prijs van f 300,— per ha gemakkelijk meegenomen is. Rekent men hierbij de arbeid en risiko, die veemesten mee brengt, dan moeten de vleesprijzen al vrij hoog zijn. Bieten is een gewas, dat in belangrijke mate bijdraagt in een goede rentabiliteit van het ak kerbouwbedrijf. Besmetting van de grond met bietencystenaaltje is wel het ergste wat de bie tenverbouwer overkomen kan. Breng daarom zeker nooit stortgrond terug op de bietenper celen. Deze grond bevat bijna altijd een vrij groot aantal cysten. Het lossen van bietenblad is een zwaar en moeilijk werk. Door op de wagen het bietenblad een keer over het midden en een keer dwars over met de greef door te steken, gaat het lossen van zelf. Het doorgreven van het blad is een werk van een paar minuten. IN de laatste jaren heeft het landbouwonder- 1 wijs in Nederland een grondige wijziging on dergaan. Deze wijziging hield voor de Lagere Landbouwscholen o.a. in een omschakeling van het oude programma naar een volkomen nieuw leerplan." In het oude leerplan werd gedurende 4 jaren per cursusjaar maar ongeveer een dag per week les gegeven. In het nieuwe leerplan daarentegen wordt gedurende vier cursusjaren praktisch het gehele jaar en de gehele week les gegeven, terwijl het programma volkomen her zien is en nu een ruime algemene ontwikkeling, vorming en vakkennis geeft. Deze omschakeling is reeds zo ver doorgevoerd, dat de Lagere Land bouwscholen of Tuinbouwscholen, werkende vol gens dit nieuwe leerplan, U uit uw omgeving wel voldoende bekend zullen zijn. Deze verandering kon niet zonder gevolgen blijven voor de Vlassersscholen, waarvan het leerplan gebaseerd was op het leerplan van de oude Lagere Landbouwscholen. Daarbij kwam, dat het verloop van het aantal leerlingen aan de Vlassersscholen gedurende de laatste jaren zodanig was, dat het onmogelijk was, de Vlas sersscholen zowel wat leerplan als voorzieningen hiervoor betreft, volgens dezelfde nieuwe richt lijnen uit te breiden zoals dit met de Landbouw scholen gebeurde. Aan de andere kant mocht het Vlasonderwijs vanzelfsprekend niet wegval len, maar moeten in tegendeel aan de toekom stige vlassers de hoogste eisen kunnen worden gesteld aan algemene ontwikkeling en vakken nis. Een en ander heeft er toe geleid, dat de Vlas sersscholen oude stijl met ingang van 1 septem ber 1959 zijn opgeheven. Het weinige algemeen vormend onderwijs dat hier op dezelfde wijze als vroeger aan de oude Lagere Landbouwscho len gegeven werd, past niet meer in onze tijd en wordt thans vervangen door de betere opleiding aan een Landbouwschool of andere school met nieuw programma. Daarna is de toekomstige vlasser dan in de gelegenheid aan de Vlassers- school vlastechnisch onderwijs te ontvangen in de vorm van cursussen. Hierbij zal dit vlastech nisch onderwijs steeds verbeterd en aangepast moeten worden aan de ontwikkeling in de vlas industrie. Aan de Vlassersscholen zullen bij voldoende WAAROM EERST Z. FLEVOLAND? IN overeenstemming met het advies van de Zuiderzeeraad, leiden de omstandigheden er toe de in 1955 genomen beslissing, op grond waar van met de bedijking van de Markerwaard werd begonnen, te herzien. Thans zal aan de polder Zui delijk Flevoland voorrang gegeven worden. Deze wijziging van het werkprogramma heeft in zoverre slechts betrekkelijke betekenis, dat met het oog op de vele voordelen voor de Nederlandse volkshuis houding het streven gericht blijft op een zo spoe dig mogelijke volledige voltooiing van de Zuider zeewerken, dus van de beide nog te maken polders. Bedoelde voordelen zullen zich voordoen op ver schillend terrein. Wat betreft de waterhuishouding van Nederland, die, gelijk bekend is, reeds zeer belangrijk is gebaat met de vorming van het IJsselmeer, zal de vol tooiing, de gelegenheid bieden het IJsselmeer een hoger voorjaarspeil te geven, waardoor het zijn functie als zoetwater bekken in nog sterkere mate en in een uitgestrekter gebied zal kunnen uitoefe nen dan in de thans bestaande situatie het geval is. Daarnaast is het verkeersaspect van de inpolde ring zeer belangrijk. Er wordt gedacht aan de aan leg van kortere verbindingen van Amsterdam en het westen en zuiden des lands via Lelystad met het noorden en noordoosten, waartoe beide pol ders, maar in het bijzonder Zuidelijk Flevoland, mogelijkheden scheppen, en die, wat wellicht nog belangrijker is, een ontlasting bewerken van de huidige rijksweg door het Gooi. De Markerwaard zal na voltooiing bovendien gelegenheid geven tot de aan)van wegverbindingen tussen het noorden van Noordholland via Lelystad en het oosten. De urgentie van deze laatste verbindingen is, in het algemene beeld van de verkeerssituatie, zonder twijfel geringer. Tenslotte levert de inpoldering van het IJssel meer ruimte, een goed, dat in ons dicht bevolkte land bijzondere waarde heeft. De betekenis van meer ruimte voor het agra rische bedrijf is ook onder de huidige omstandig heden gebleven, maar daarnaast is het steeds meer duidelijk geworden, dat de Zuiderzeepolders ruim ten kunnen bieden voor andere doeleinden, als woongelegenheid, industrievestiging en recreatie. Met name het gebrek aan uitbreidingsmogelijkheid In het Gooi vraagt om een oplossing in de zin van uitbreiding in het nabil gelegen Zuidelijk Flevoland. deelname de volgende cursussen gegeven kunnen worden. 1. Een algemene éénjarige vlasserscursus Deze algemene Vlasserscursus is bedoeld voo» zelfstandige vlassers en bedrijfsleiders. Het is een dagcursus waaraan gedurende 2 dagen per week les gegeven wordt. Leerlingen die deze dag-* cursus wensen te volgen, moeten na 6 klassen lagere school, twee jaar lagere landbouwschool; lagere tuinbouwschool, lagere technische school, U.L.O., H.B.S. of gelijkwaardig onderwijs gevolgd hebben. In deze cursus worden behandeld: zwin-* gelen, opmaken, weidewerk, ruw vlasbewerking, roten, vlasteelt, boekhouden en machine- en mo torenkennis. 2. Daarnaast zijn er de avondcursussen voor bepaalde onderdelen van de vlasbewerking n.l. cursus zwingelen en opmaken cursus roten, theorie en praktijk cursus theorie vlasbewerking cursus machine- en motorenkennis. AM tot de avondcursussen te kunnen worden toegelaten, moet men twee jaar voortgezet onderwijs gevolgd hebben na de lagere school of 16 jaar oud zijn. Er blijft dus alle gelegenheid bestaan voor vlassers om goed vlasonderwijs te volgen. Wij hopen dat van deze mogelijkheden een goed gebruik gemaakt zal worden, aangezien de vakbekwaamheid steeds de basis zal blijven vor men om de concurrentie op de wereldmarkt te kunnen blijven volhouden. Belangstellenden voor deze cursussen kunnen zich het beste rechtstreeks in verbinding stellen met de beide vlasmeesters, te weten: De heer A. A. J. Vandeputte, 't Zand 58, Koe wacht, tel. 116, en De heer H. A. van Gremberghe, A 254, Stand- daarbuiten, tel. 01652—407. De Inspecteur van het Landbouwonderwijs 5e Inspectie, Ir. E. C. F. BOLLEN. De thans voorgestane volgorde van inpol dering biedt de grootste voordelen. Naast de voordelen, verbonden aan het spoedig tot stand komen van Zuidelijk Flevoland, zou bereikt kunnen worden, dat ook voor de Markerwaard de ontginnings- en kolonisatie werken goed aansluiten op de bedijkingswer- ken. Mocht deze verwachting gerealiseerd worden, dan zouden vóór 1980 beide polders kunnen zijn drooggemaakt en daarmede de voltooiing van het grootse plan-Lely zijn bccreikt. WATER VOOR DE LANDBOUW Nu de uitvoering van de Markerwaard wordt opgeschort, wordt de realisering van de waterhuis- houdkundige voordelen uitgesteld. Het is evenwel gebleken, dat enige jaren geleden, toen de con junctuur gemakkelijk tot wat vérgaande zij het in wezen uiteraard zeer nuttige gedachten over deze zoetwatervoorziening leidde, de urgentie vail de betreffende werken wel wat is overschat. Behalve de werken in het IJsselmeer vordert de uitvoering van dergelijke plannen tot voorziening met zoet water grote investeringen elders. Daardoor neemt de waterbehoefte slechts langzaam toe en zal het IJsselmeer ook in de huidige vorm vooralsnog vol doende mogelijkheden bieden. ARNAAST moet bedacht worden, dat een Zuiderzeepolder eerst baten gaat opleveren, na te zijn drooggemalen en in cultuur genomen resp. voor andere doeleinden te zijn benut. Naar mate de uitvoering wordt verlengd, neemt de op de poldergronden drukkende rentelast zeer snel toe. Aangezien verwacht moet worden, dat gedurende een aantal jaren de beschikbare middelen beperkt zullen blijven, zou de Markerwaard in een tr aag tempo gereed komen; bij het besteden van gelijke bedragen voor Zuidelijk Flevoland komt. vele iareni eerder nieuw land beschikbaar, terwijl dit land met een rentelast van enige tientallen miljoenen min der zal zijn belast. In 1961 zal, indien de weersomstandigheden medewerken, een deel van de eerst ontgonnen gronden in Oostelijk Flevoland voor uitgifte in aanmerking kunnen komen. In verband hiermede is op de begroting voor 1960 gerekend op hef maken van een begin met de houw va* een aantal boerderijen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13