DE WALCHERSE GEITENFOKDAG 726 Vervolg FOKVEEDAG TE AXEL DE GEITEN IN GOES DE PROVINCIALE VARKENSFOKDAG VOOR ZEELAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD Op 27 augustus vond te Middelburg de Wal- cherse geitenfokdag plaats. In totaal werden door 26 inzenders 50 dieren aangevoerd, w.o. 4 bok- en 8 geitlammeren. Deze toondag maakte een zeer goede indruk door de kwaliteit der die ren en door de goede organisatie, het weer en., daardoor de flinke publieke belangstelling. De dieren waren goed verzorgd, inzonderheid de hoefjes. Een groot percentage van de dieren is van goed type en evenredig gebouwd. Er was een keine rubriek boklammeren met evenredig gebouwde dieren, doch verschillend in ontwikkeling. la werd Graaf van Holland, 4687 R.v.J., eig. Kring Walcheren. Een robuust best ontwikkeld boklam met goede verhouding doch een bemer king op de achterbenen. De edele, doch minder ontwikkelde Frederik, 4688 R.v.J. van dezelfde eigenaar werd lb. Een zeer goede rubriek geitlammeren met edele kopdieren. Anneke, 4708 R.v.J., van J. Nijholt te Koudekerke werd la geplaatst. Mooi typ2 met sterke rug en benen, lb werd Mietje, 4682 R.v.J., van J. Wijkhuis te Aagtekerke. Goed type, beste romp doch matige benen. De lc-prijs was voor Cobi, 4697 R.v.J., van J. v. d. Knijff te Souburg. Beste romp en benen, rug matig. Een beste collectie edele eenjarige geiten met mooie uiers en goede beenstanden was aanwezig, la Mina, 4540 R.v.J., eig. J. v. Keulen te Koude kerke. Fraai dier met beste uier en sterke benen, de rug kon even sterker. lb behaalde Arma, 4546 R.v.J., van N. Moes te Middelburg. Diepe middenhand, iets weke rug. De lc-prijs was voor Rika, 1597 R, eig. K. Klei- nepier te Zoutelande, edel, iets smal, spenen iets stekend. Voorts een beste collectie tweejarige geiten, uiers zeer goed en goede beenstanden, la werd Marijke 2, 1594 S, van P. J. Kleinepier te Zoute lande. Edel, diep, beste benen, iets losse schou ders. Het reserve kampioenschap werd door haar behaald. De lb-prijs behaalde Betsie, 1583 R, van J. Schoe te Oostkapelle. Breed, goed gelijnd, iets week in de koten. lc Ellie, 1598 R, van A. Boogaard te Koudeker ke. Sterke rug, best kruis, iets arm in de voor hand. Goed aangesloten uier van beste kwaliteit met mooi geplaatste spenen. De prijs voor de mooiste uier werd aan haar toegekend. De driejarige geiten vormden een vrij goede, iets onregelmatige rubriek. Beatrix, 1584 R, van P. Lous te Oostkapelle werd la. Fraai type, diep en goed uier, iets weke rug. lb werd Elizabeth, 1591 R, van J. Poppe te Meliskerke. Brede boven bouw, achterbenen matig. De kleine, doch goede rubriek vierjarige geiten bracht 2 beste kopnummers. Marie, 1531 S, eig. K. Kleinepier te Zoutelande verwierf de la-prijs. Edel, typische melkgeit, zeer goede benen, kon iets ruimer in de middenhand, mooi uier. Deze geit werd later als kampioen aangewezen. lb werd Annie, 1588 R, eig. J. de Bree te Ga- pinge, diep iets hellend kruis. De vijfjarige geiten waren wat onregelmatig, met matige uiers. Kopnummers zeer goed. la be haalde Willy, 1452 R, van G. Tilroe te Vrouwen polder. Mooi gelijnd, iets fijne, doch correcte be nen. Best kruis. Uier minder goed aangesloten. Ineke, 1463 S, van C. Sturm te Biggekerke werd lb. Evenredig, iets plat, beste benen, uier iets ge spleten. De zesjarige geiten waren edele dieren, best ontwikkelde uiers, enkele bemerkingen op de be nen. Marijke, 1371 S, van P. J. Kleinepier te Zou telande werd la. Edel, breed met sterke boven bouw, doch weke koten. Vanwege dit laatste ont glipte haar het kampioenschap. De lb-prijs was voor Agatha, 1444 S, van N. Moes te Middelburg. Edel, correct, doch iets fijn van bouw. De lc-prijs was voor Sara, 1408 S, van J. v. d. Knijff te Sou burg. Robuust, correct gebouwd, best uier. Iets hellend kruis. Marijke, 1371 S, verwierf met 3 directe nako melingen een 1ste prijs. Uniform en edel. Een vrij goede, iets onregelmatige rubriek vormden de slalgroepen. K. Kleinepier te Zoute lande werd met zijn uniforme en goed ontwik keld drietal no. 1 geplaatst. Het regelmatige viertal van de afdeling Boude- wijnskerke werd aan de kop geplaatst bij de groe pen van geitenfokverenigingen, vervolgens Kou dekerke en Souburg. Hetgeen bereikt kan worden door paren van liefde voor de fokkerij en vakkennis was op deze dag te zien. De organisatoren kunnen op een zeer geslaagde dag terugzien. J. H. LANTINGA. klasse melkkoeien gekalfd vóór 1 april uit met 6 eerste prijzen, waaronder de kampioene van deze fokveedag op de eerste plaats. Dit was de Friese Nelly 10 (V Frisia Kees) van P. Seheele te Hoek, die op de nationale tentoonstelling in Den Bosch Zeelands eer ophield met een ld prijs. Nelly 10 is een ruime en adellijke, mooi gezonken koe, voor zien van een best uier. lb Cathalijnhof's Elza 1 van A. D. H. Verschueren. De klasse oudere melkkoeien, gekalfd na 1 april was minder goed bezet met een tweetal overigens niet onverdienstelijke kopnummers, n.l. la Ineke V Riant v. d. Buurt) van W. L. den Hamer met goed type, iets arm gespierd, en lb Dora v. Othene (V Karei) van Joh. Dekker, Zaamslag. Ook te Axel werd een produktieklasse ingesteld, waaraan de gebruikelijke hoge eisen voor melk- en vetopbrengst over 3 opeenvolgende lactaties zijn gesteld. Een 7-tal aanwezige koeien voldeden hier aan, in de volgende rangorde. 1 Emma van L. v. d. Wege; 2 Ineke van W. L. den Hamer; 3 Dora van Othene van Joh. Dekker; 4. Desiré van Th. Mor- ras; 5. Vera 3 van Wed. M. de Regt; 6. Cathalijn hof's Elza 1 van A. D. H. Verschueren; 7. Wietsch 12 van Wed. J. B. van Acker. De keuring van fok- en bedrijfscollecties was succesvol, waarbij de groepen zelfgefokte volbloe den bijzonder goed uitkwamen. In de klasse be drijfsgroepen van 3 dieren legde A. D. H. Ver schueren met een fraaie uniforme groep vaarzen beslag op de eerste prijs. Zeer goed was de klasse drietallen koeien met la W. L. den Hamer (goede eenvormige kwaliteitskoeien met iets weinig mas sa ilb A. D. H. Verschueren. De collectie zelfgefokte volbloeden leverde 2 uit stekende eerste prijzen op. la A. D. H. Verschueren met Elza 6, Elza 7 en Willemke 8 (allen dochters van Adema 142 v. d. Woudhoeve), lb C. de Feijter met de Rotterda Sikkema 89-dochters Mina 5, Mina 6, en Mina 8. De stal van Verschueren kon de bereikte fok- resultaten wel in het bijzonder tot uitdrukking- brengen in de eerste prijs-collectie van 8 uniforme en behangen dochters van Adema 142 v. d. Woud hoeve. Een prestatie, die geëvenaard werd in zijn getoonde fokfamilie, n.l. Cathalijnhof's Elza 1 met haai- 4 dochters Elza 2, 3, 7 en 8. De klasse van Elza 1 als fokkoe werd hiermede wel duidelijk be vestigd. De Oost Zeeuws-Vlaamse rundveefokkerij heeft aangetoond goede mogelijkheden te hebben. Enkele stallen staan op uitstekend niveau. Een toondag als deze zal verbreding van de basis der fokkerij stel lig kunnen bevorderen. Een jaarlijks te houden fokveedag voor geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen zij warm aanbevolen. Ir. W. L. HARMSEN. OP de op 1 september j.l. te Goes gehouden geitenfokdag waren 46 geitlammeren en geiten aangevoerd. De 29 fokkers uit dit gebied toonden dat er goed materiaal beschikbaar is. Een 8-tal jongere geitlammeren vormden een vrij matige rubriek met nogal wat afwijkingen in de beenstanden. Een best ontwikkeld typisch lam verkreeg de la prijs, n.l. Dientje 4 van Kasteel- weg van J. van Oosten, Wemeldinge. Het diepe en voldoend soortig lam Marjo van J. Verhage, Biezelinge, verkreeg de lb prijs. De rubriek van 11 oudere geitlammeren vormde een betere rubriek met goede typische kopgroep met verder nogal wat afwijkingen in de beenstanden. De eei?ste prijzen waren achtereenvolgens voor Saskia van A. Corstanje, Borssele, Nellie 2 van G. Remijnse, Borssele, en Koosje van Vrijburg van J. Zwemer te Kamperland. Goed ontwikkelde geiten met over het geheel beste uiers was de kwalificatie voor de eenjarige melkgeiten. Uit de rubriek 2-jarige melkgeiten kwam de kampioene voort, n.l. Sjaan 1601 S van D. van Liere, Heinkenszand, een edele, vastgebouwde melkgeit. De driejarige geiten vormden een fraaie unifor me kollektie met goede uiers. De la prijs in deze rubriek werd tevens reserve kampioene, n.l. Door- tje van Kasteelweg van D. Sandee te Nieuwdorp. De grote rubriek 4- en 5-jarige melkgeiten vorm de een goede klasse met doorgaans goede uiers. Aan de kop kwamen een 4-tal dieren, die allen een eerste prijs ontvingen, la werd Mina van W. Gijs- sel te Wemeldinge. Deze geit verkreeg later tevens de prijs voor de geit met de mooiste uier. De oudere melkgeiten vormden een goede ru briek. De eerste prijzen waren voor Pie van D. Wiskerke, Wilhelminadorp, Koosje van D. Sandee, Nieuwdorp, Hannie van Wed. M. op Hof, Nieuw dorp, en Eva van D. van Liere, Heinkenszand. De familiegroepen, waarvan er een 4-tal wer den voorgebracht, vormden een matige rubriek, zodat geen le prijzen werden toegekend. Voor de eerste maal werd op deze keuring een rubriek getoond van groepen geiten en lammeren van ten minste 3 stuks van één eigenaar. Hierin dongen 6 groepen mede. Het was een vrij goede, doch wat onregelmatige groep, omdat één dier veelal het effect bedierf. Niettemin konden 2 eerste prijzen worden toe gekend, n.l. aan D. Wiskerke te Wilhelminadorp (la) en D. Sandee te Nieuwdorp (lb). Bij de groepen van ihinstens 4 melkgeiten van 1 jaar en ouder werd de le plaats bezet door de Geitenfokvereniging Nieuwdorp. De Geitenfokvereniging te Wemeldinge wist eveneens een le prijs le bezetten. De Geitenfok- HOOR het Varkensstamboek voor Zeeland werd op dinsdag 1 september op het marktterrein te Goes de eerste Centrale varkensfokdag voor Zeeland gehouden. Het onthaal op deze eerste zomerse september dag van de inzenders door de Gemeente Goes was voortreffelijk voorbereid. Door Gemeentewerken was de Markt keurig ingedeeld en iedere inzender vond hier een verzorgd onderkomen voor zijn die ren. Het aantal inschrijvingen voor deze eerste pro vinciale varkenstoondag overtrof de verwachtin gen. Bijkans 150 fokvarkens, waaronder een 14-taï zeugen met biggen, afkomstig uit alle windstreken van de provincie werden gerangschikt al naar hun kwaliteit. Rangschikkingen op volgorde van kwaliteit geeft de fokker meer inzicht in de meest gewenste fok- richting. Een richting, die nauwlettend en met een zeker enthousiasme gevolgd dient te worden. Aan passing aan deze gewijzigde fokrichting van de laatste jaren, het fokken n.l. van varkens, die een gunstige vlees-vetverhouding in zich verenigen, is Kampioen beren Bennie, 756 P Eig.: A. C. Audenaert, Juliana straat 66, Axel niet alleen wenselijk, doch noodzakelijk, wil er van een blijvende en lonende afzet sprake zijn. Indien daarnaast gelet wordt op erfelijke eigenschappen, zoals groei, voederverbruik en slachtkwaliteit, dan wordt hierdoor zeker de weg naar een hoger finan cieel rendement ontsloten. Een fokdag beoogt naast het meten van het fok- kersvverk de afzet van fok materiaal. Door de enor me belangstelling hebben meerderen hiervan ge profiteerd. Zelfs van buiten onze provinciegren zen was er veel interesse en belangstelling voor dit eerste provinciaal gebeuren, een groep van 30 Belgische varkensfokkers was per touringcar gekomen om het verloop van deze keuring gade te slaan. De inzenders waren overtuigd van het begrip Aanzien doet gedenken". Alle aangevoerde dieren waren n.l. keurig getoiletteerd. Terwille van de plaatsruimte beperken wij ons tot een bespreking van de belangrijkste uitslagen. Bij de beren ging de driejarige Bennie 756 P van A. C. Audenaert te Axel met de hoogste eer van de dag strijken. Een waardig kampioen, die goede verhoudingen in zich verenigt. Hij werd op de voet gevolgd door de zeker zo fraai gelijnde Frits 786 P van Kind. A. C. de Mey te Zuiddorpe. aan wie dus het Reserve-kampioenschap ten deel viel. Bij de zeugen legde Aagje 3974 S van Iz. de Buck te Grijpskerke beslag op het kampioenschap. Een typische, harde zeug met droog en correct been- werk. Het bekende gezegde - Een appel valt niet ver van de boom" kwam tijdens de kampioen schapskeuring tot uiting, haar zeker zo fraai ge lijnde dochter Trees 4107 van A. Geldof te Oost kapelle werd getooid met het predicaat Reserve kampioene. Een waardig sluitstuk van een fokdag is de groepenkeuring. Bij de bedrijfscollectie, bestaande uit 3 zeugen van 1 jaar en ouder, behaalde W. de Buck, Colijnsplaat een eerste prijs met een uni form drietal massale zeugen. De 2a-prijs werd toe gekend aan de collectie van J. Dekker, Oostkapelle voor een soortig, niet te uniform geheel, welke omschrijving ook past voor het drietal in de ring gebrachte zeugen van W. P. K. Moelker, Kerk- werve welke groep met een 2b-prijs bekroond werd. De derde prijs was voor een groep jonge, soortige zeugen van D. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuw en St. Joosland. J. H. TER KEURS. Gebrek aan plaatsruimte maakt het helaas niet mogelijk, de volledige uitslag te publiceren Red.) vereniging Wolfaartsdijk kreeg met haar groep een 2e prijs. Met deze keuring toonde Zuid-Beveland te be schikken over een flink aantal goede fokgeiten met goede uiers. Een aantal van deze dieren kunnen ongetwijfeld volgend jaar in Den Bosch bewonderd worden op de nationale kleinvee-tentoonstelling. C. DEN ENGELSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 10